Προς το περιεχόμενο

ξέρετε να τα παίζετε σωστά?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, tasosbull είπε

Αγαπητέ το ΑΚΡΙΒΩΣ που λες είναι η λέξη κλειδί και η αιτία που συζητάμε. Ακριβώς σημαίνει πως δεν χωράει η προσωπικότητα σου σ αυτό που πας να παίξεις. Αν σκοπευεις να παίξεις ακριβως σε μια συναυλία ενα κομματι όπως κάποιος άλλος δεν έρχομαι να σε ακουσω, στο ξεκαθαρίζω 🤣 

Δεν με πειραζει που δεν θα ερχεσαι σε λαιβ μου, οσο δεν ειμαι ακομα ο ... Gary Moore.

Οταν θα γινω ομως, δεν θα χανεις κανενα 🙂

 

ΥΓ αν και πλεον, γινονται αναρπαστα τα tribute bands. Μεχρι και στο μεγαρο τους καλουν να παιξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που στο προηγούμενο βίντεο του Γκάρυ , εκείνος παίζει ΑΚΡΙΒΩΣ όπως χρειάζεται το κομμάτι για να ακουστεί σωστά το αρχικό ριφφ 

 

Τι να κάνουμε, μπορούσε να το παίξει χωρίς αντίχειρα αλλά το κάνει . Αυτό εννοούμε ΑΚΡΙΒΩΣ όπως το ορίτζιναλ 

 

Εγώ το foxy lady δεν ήξερα πως να το παίξω και έκανα ο,τι θεωρούσα εγώ ότι θα βόλευε . Ε, το ότι προσπάθησα και το έπαιξα όπως το σκέφτηκε ο μεγάλος Χέντριξ ήταν χρήσιμο στην εκμάθηση μου 

 

Αυτό λέμε μέσες άκρες 

Επεξεργασμένο από Rebel_Of_South
  • Like 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/12/2019 στις 8:04 ΜΜ, Rebel_Of_South είπε

Μόνο που στο προηγούμενο βίντεο του Γκάρυ , εκείνος παίζει ΑΚΡΙΒΩΣ όπως χρειάζεται το κομμάτι για να ακουστεί σωστά το αρχικό ριφφ 

 

Τι να κάνουμε, μπορούσε να το παίξει χωρίς αντίχειρα αλλά το κάνει . Αυτό εννοούμε ΑΚΡΙΒΩΣ όπως το ορίτζιναλ 

 

Εγώ το foxy lady δεν ήξερα πως να το παίξω και έκανα ο,τι θεωρούσα εγώ ότι θα βόλευε . Ε, το ότι προσπάθησα και το έπαιξα όπως το σκέφτηκε ο μεγάλος Χέντριξ ήταν χρήσιμο στην εκμάθηση μου 

 

Αυτό λέμε μέσες άκρες 

Οταν μιλάμε για εκπαίδευση δέχομαι απόλυτα όσα λες, ο καθένας μπορει να εκπαιδευτεί με τον τρόπο που θεωρεί καλύτερο και αποδοτικότερο, όταν όμως παίζεις σε κοινό πρέπει φαντάζομαι να έχεις κάτι να πεις που να εκφράζει και κάτι πέρα απο copy paste, κάτι απ τον εαυτό σου δλδ. . Δες τα παρακάτω βιντεο και πες μου ποιο απ τα δυο έχει να σου πει κατι σαν εκφραση. Μπορει να μην σου αρέσει των europe η μπορει και να σου αρέσει. Είναι όμως μια προσπάθεια να αποδώσουν το τραγούδι με τον δικό τους τρόπο. Το δεύτερο αν και πολυ καλα παιγμένο είναι στα όρια της γελοιότητας κατα την αποψη μου σαν εκφραση, ειδικά αν έχεις μελετήσει το πρωτότυπο .... Μιλάμε για τον απόλυτο πιθηκισμό τώρα και φαντάζομαι συμφωνείς πως δεν έχει νόημα αυτο που κάνει το γκρουπ...

 

 

το πρωτότυπο εννοώ αυτό  

 

 

 

Επεξεργασμένο από tasosbull
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, tasosbull είπε

Οταν μιλάμε για εκπαίδευση δέχομαι απόλυτα όσα λες, ο καθένας μπορει να εκπαιδευτεί με τον τρόπο που θεωρεί καλύτερο και αποδοτικότερο, όταν όμως παίζεις σε κοινό πρέπει φαντάζομαι να έχεις κάτι να πεις που να εκφράζει και κάτι πέρα απο copy paste, κάτι απ τον εαυτό σου δλδ. . Δες τα παρακάτω βιντεο και πες μου ποιο απ τα δυο έχει να σου πει κατι σαν εκφραση. Μπορει να μην σου αρέσει των europe η μπορει και να σου αρέσει. Είναι όμως μια προσπάθεια να αποδώσουν το τραγούδι με τον δικό τους τρόπο. Το δεύτερο αν και πολυ καλα παιγμένο είναι στα όρια της γελοιότητας κατα την αποψη μου σαν εκφραση, ειδικά αν έχεις μελετήσει το πρωτότυπο ....

Δηλαδη πιστευεις οτι ο Norum δεν εχει μελετησει ποτε το κομματι να το βγαλει νοτα προς νοτα?

(και  να κρατησει μετα, οτι φραση -ή εκφραστικοτητα- του κεντρισε περισσοτερο το ενδιαφερον)

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου