Προς το περιεχόμενο

Q pickups


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Κύριοι, για να το συνοψίσω: "Ο ήχος μου"

 

Και για να το... πλατειάσω: "Ο ήχος μου" (ο ήχος του καθενός), είναι αυτή η επίπονη εξελικτική διαδικασία, που όταν φτάσει στο απαραίτητο επίπεδο αυτογνωσίας στο κεφάλι και στα αυτιά μας, eventually, θα περάσει και στα χέρια μας.

Όταν συμβεί αυτό, θα μας οδηγήσει σε επιλογές (ή "συμπάθειες"): Σε ηχοχρώματα κσύλων, αλλά και μαγνητών- άρα και στις ανάλογες "συμπάθειες" ή και "αντιπάθειες. Θα μας οδηγήσει και στα όργανα που θα φέρνουν εις πέρας καλύτερα τον "ήχο μας". 

 

Και βέβαια, ο "ήχος μας" είναι στο κεφάλι και στα χέρια μας- όλα τα άλλα (κιθάρες, μαγνήτες, κσύλα, πετάλια, ενισχυτές) είναι το medium προς τον "ήχο μας". 

Το προαναφερθέν επίπεδο αυτογνωσίας θα μας οδηγήσει και στα επιθυμητά mediums... 

 

ΥΓ: φιλοκαλοῦμέν (μουσικώς) τε γάρ μετ’ εὐτελείας καί φιλοσοφοῦμεν ἄνευ μαλακίας ("ενισχυμένος" Περικλής)   😎 

  • Like 4
  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Είναι αυτό που έγραφα προ ολίγου καιρού σε άλλο νήμα: Από ένα (παικτικό) σημείο και πέρα, από ένα επίπεδο εμπειρίας και πάνω, καθώς το αυτάκι έχει "κουρδίσει" σε έναν ήχο, τον "κατεβάζει" στο χέρι. 

 

Οπότε, ότι και να πιάσεις, όπως και να παίζει, εσύ θα πας να βγάλεις "αυτόν" τον ήχο. Οι μαγνήτες,  το κουτσουράκι, θα σου τον φέρουν λιγότερο ή περισσότερο- αλλά σε γενικές γραμμές θα είναι "αυτός" ο ήχος.

Αν τα μαγνητάκια είναι κοντά σε αυτό που έχεις στο αυτί, όλα θα γίνουν πολύ πιο εύκολα... 

 

 

Θυμάμαι τα λόγια του φίλου μου του Πάνου (που είναι και μέλος εδώ, αλλά και σούπερ κιθαρίστας):

-Νέστορα πολύ καλός ήχος αλλά ακούγεται σαν Les Paul.

 

Υ.Γ. Έπαιζα με strat που οι μαγνήτες ήταν κάτω από 5.6k.

 

  • Χαχα 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από αυτό όμως, το "αυτός είναι ο ήχος μου", αν σε μια οικονομικότερη κιθάρα βάλεις καλούς μαγνήτες, δε θα έχεις άμεση βελτίωση στον ήχο; Απλά και μόνο επειδή βάλαμε ακριβότερους μαγνήτες. Έχω ακούσει όργανα να μεταμορφώνονται. Δεν εννοώ σε μια squier bullet, γιατί τότε θα είναι επίσης μια μέτρια κιθάρα με ένα πολύ ακριβό σετ μαγνητών. Αλλά υπάρχει μια κατηγορία "ημιεπαγγελματικών" - ελλείψει ακριβέστερου όρου - οργάνων, όπου νομίζω αν βάλεις ένα καλό σετ μαγνητών, το όργανο βελτιώνεται αισθητά. 

Παραθέτω ένα ενδιαφέρον βίντεο από Chris Buck (από τα πρώτα του, πριν γίνει γνωστός) που συγκρίνει μια squier με καλούς μαγνήτες με μια fender custom shop, και παρόλο που οι διαφορές είναι προφανείς, η squier βελτιώθηκε πολύ.

 

 

Επεξεργασμένο από Nekkon

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες πιστευω ότι ισχύει. Ο,τι, σχεδόν, και να βάλεις σε μια bullet, θα υπάρξει σαφης βελτίωση στον ήχο, σε πολλούς τομείς. Το ίδιο ισχύει και για ακριβότερες κιθάρες. Μέχρι 600-700 ευρώ, οι εργοστασιακοί μαγνήτες είναι αρκετά μέτριοι, και συνήθως ένα ταπεινό σετ tonerider αποτελεί upgrade. Πόσο μάλλον εάν τοποθετηθεί ένα επώνυμο σετ.

 

Με ένα καλό σεταπ και ένα σετ αξιόλογους μαγνήτες, και η φτηνότερη κιθάρα μπορεί να κάνει τα πάντα.

 

  • Συμφωνώ 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Άλλαξα σήμερα χορδούλες στην στρατ (D'addario 9-40), και την περιποιήθηκα και λίγο (μετά από πολυυυύ καιρό). 

Έκανα μια ηχογραφηση στα 7Κ, με coil tap, και άλλη μια στα 14Κ. Οι ρυθμίσεις είναι ακριβώς οι ίδιες.

 

Στα 7Κ

 

 

Στα 14Κ

 

 

 

1668789406099.thumb.jpg.a2bc2c088817f3d5bbf10f895ab11505.jpg

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου