Προς το περιεχόμενο

Ανακατασκευή κιθάρας Sanox Sound Creator (made in Japan 1980)


TsulfasGuitars

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μακάρι να έβρισκα κάποιον στο Ηράκλειο κρήτης να μου κάνει μια αντίστοιχη ανακατασκευή σε μια Squier Strat που έχω, από το 1990.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Στις 18/10/2019 στις 11:54 ΜΜ, TsulfasGuitars είπε

Τα χρήματα που ανέφερες τα θεωρώ υπερβολικά πολλά και δεν νομίζω κάποιος να δεχτεί να επισκευαστεί ένα όργανο δίνοντας τόσα χρήματα, είναι παράλογο θεωρώ. Εμείς εδώ, ποτέ δεν έχουμε επισκευάσει όργανο με τόσο υψηλό κόστος!


@TsulfasGuitars καλωσήρθες και συγχαρητήρια για την "χειρουργική" παρουσίαση της ανακατασκευής του οργάνου.

Ποτέ μη λες ποτέ, ειδικά όταν εμπλέκονται υλικά μέσα, ή όταν μιλάμε για ανακατασκευές μερών οργάνων. Εγώ θα θεωρούσα ότι γύρω στο 100άρικο βγήκαν τα υλικά σου, οπότε τα 200Ε μου φαίνονται εξαιρετικά λίγα, σε βαθμό μη βιωσιμότητας ή "καχυποψίας για το επίπεδο δουλειάς". Αν η αμοιβή σου δεν σε αφήνει με ένα αίσθημα "αδικίας"  σε σχέση με τον όγκο δουλειάς πάνω στο όργανο, τότε go-for-it.

Ωραία κιθαρίτσα, βασισμένη σε ένα αγαπημένο όργανο, τη Lead II της Fender

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/10/2019 στις 12:16 ΜΜ, Πνοή και Νύξη είπε


@TsulfasGuitars καλωσήρθες και συγχαρητήρια για την "χειρουργική" παρουσίαση της ανακατασκευής του οργάνου.

Ποτέ μη λες ποτέ, ειδικά όταν εμπλέκονται υλικά μέσα, ή όταν μιλάμε για ανακατασκευές μερών οργάνων. Εγώ θα θεωρούσα ότι γύρω στο 100άρικο βγήκαν τα υλικά σου, οπότε τα 200Ε μου φαίνονται εξαιρετικά λίγα, σε βαθμό μη βιωσιμότητας ή "καχυποψίας για το επίπεδο δουλειάς". Αν η αμοιβή σου δεν σε αφήνει με ένα αίσθημα "αδικίας"  σε σχέση με τον όγκο δουλειάς πάνω στο όργανο, τότε go-for-it.

Ωραία κιθαρίτσα, βασισμένη σε ένα αγαπημένο όργανο, τη Lead II της Fender

Αγαπητέ Φάνη σε ευχαριστώ πολύ για το σχόλιό σου,

 

καταρχήν να σου δώσω τα συγχαρητήριά μου για το επίπεδο της δουλειάς σου, που με τόσο τέχνη, μεράκι, ταλέντο και φυσικά αγάπη, κάνεις τα αδύνατα δυνατά. Πάνω στο αντικείμενό σου είσαι από τους κορυφαίους. Επίσης, οτιδήποτε μοιράζεσαι στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης τα διαβάζω όλα, με μεγάλη ευχαρίστηση και σου αξίζουν πολλά συγχαρητήρια πραγματικά.

 

Η αλήθεια είναι ότι ποτέ μα ποτέ ΔΕΝ έχω αφήσει δουλειά για τα χρήματα. Τα χρήματα ναι όντως είναι λίγα για τα υλικά και για αυτά που έγιναν, το παραδέχομαι! Από την άλλη όμως έχουμε κάνει τόσες πολλές φορές παρόμοιες ανακατασκευές που πλέον όλα γίνονται χωρίς ιδιαίτερο κόπο και χρόνο.

 

Δεν έχω νιώσει ποτέ <αίσθημα αδικίας>, ΓΙΑΤΙ όπως ανέφερα στα σχόλιά μου, όλα συμφωνούνται από την αρχή, πριν ξεκινήσω τη δουλειά.  

 

Με εκτίμηση TsulfasGuitars

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τον καλό λόγο, προσπαθώ να κάνω την εργασία μου όσο πιο βιώσιμη και αποτελεσματική γίνεται. Και το ίδιο θα επιθυμούσα και για όλους τους ευσυνήδειτους συναδέλφους.
 

 

 

21 λεπτά πριν, TsulfasGuitars είπε

Δεν έχω νιώσει ποτέ <αίσθημα αδικίας>, ΓΙΑΤΙ όπως ανέφερα στα σχόλιά μου, όλα συμφωνούνται από την αρχή, πριν ξεκινήσω τη δουλειά.

 

Οι περισσότερες δουλειές καταλήγουν κάπου εκεί, να δουλεύεις λίγο ή πολύ παραπάνω από τα συμφωνημένα. Αν το "πολύ" συμβαίνει συχνά είναι πρόβλημα. Been there-done that και κάηκα. Προσπαθούσα να χωρέσω ολόκληρος από μια τρύπα 10 εκατοστών για να βρεθώ στην μεριά του τοίχου που εκπληρώνονται οι υποχρεώσεις. Φυσικά, εξακολουθώ να "πέφτω έξω" σε κοστολογήσεις και budget και εξακολουθώ ενίοτε να αναλαμβάνω εργασίες ως case study, ως skills honing ή απλά για αναψυχή πάνω σε όργανα που μεταποιώ για εμένα ή για φίλους, μπλέκοντας το χόμπι μου (την επισκευή/κατασκευή μουσικών οργάνων) με την εργασία μου (την επισκευή/κατασκευή μουσικών οργάνων). Αντιλαμβάνομαι επίσης ότι πάντα υπάρχει ένα trade-off σε under-budgeted δουλειές είτε αυτό λέγεται μη ύπαρξη deadline είτε πιο "χαλαρή" προσέγγιση σε ζητήματα αισθητικής αρτιότητας. (Σε ένα όργανο που κοστίζει 100Ε και έχει σπασμένο μανίκι-δεν θα υπάρχει άγχος για την αισθητική του αποκατάσταση-εφ' όσον συμφωνηθεί ότι είναι άνευ σημασίας/και λογικής να πληρώσει κάποιος 100Ε για τέτοια επισκευή).

Καλή συνέχεια και αναμένουμε με ενδιαφέρον κι άλλες ανακατασκευές και περιηγήσεις επισκευών





 

  • Ευχαριστώ 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/10/2019 στις 9:01 ΠΜ, Yngwiedis είπε

Μακάρι να έβρισκα κάποιον στο Ηράκλειο κρήτης να μου κάνει μια αντίστοιχη ανακατασκευή σε μια Squier Strat που έχω, από το 1990.

Αγαπητέ Yngwiedis

 

σε ενημερώνω ότι πολλές φορές μας έχουν στείλει με ταχυδρομείο όργανα από διάφορα μέρη της Ελλάδας για ανακατασκευή.

 

Συνήθως ζητάμε:

 

-το όργανο να συνοδεύεται από σκληρή θήκη για ασφαλή παραλαβή- παράδοση.

-φωτογραφίες του οργάνου για να έχουμε μια εικόνα,

 

-παρεμβάσεις που θα ήθελε ο ιδιοκτήτης να γίνουν. Για παράδειγμα

 

-αλλαγή radius από 7, 10, 12 σε 14, 16, 17, 20 και το αντίθετο ακόμα και flat ταστιέρα

-αλλαγή ταστιέρας (διάφορα ξύλα) πχ από τριανταφυλλιά (rosewood) σε έβενο (ebony),

-ταστιέρα με inlays χωρίς inlays, με custom inlays οτιδήποτε σχήματα

-με αλλαγή τάστων σε ατσαλένια,

-αλλαγές στο σχήμα του σώματος και στο headstock, (έχουμε μετατρέψει stratocaster σε flying v, ταυράκι κτλ)

-στη μείωση του βάρους (έχουμε μειώσει σώμα κιθάρας 50 χιλιοστών σε 35 χιλιοστά),

-scalloping, σε όλα τα τάστα, μόνο στα τελευταία ή επιλεκτικά

-μετατροπή κιθάρας bolt on σε set neck,

-τοποθέτηση ανθρακονημάτων στα μανίκι, για σταθερότητα,

-αλλαγή πάχους ταστιέρας απο 21 χιλιοστά σε 19 χιλιοστά και το αντίθετο!

- κλείσιμο των θέσεων 3 single coil και άνοιγμα καινούριων θέσεων για 2 humbucker μαγνητών,

-κατάργηση του nut και μετατροπή σε zero nut,

-μας έχουν στείλει φωτογραφία κιθάρας και μας είπαν έτσι να γίνει η κιθάρα όπως η φωτογραφία!

-αλλαγή χρώματος κιθάρας μαύρο, φυσικό κτλ

-Αλλαγή βερνικιού απο πολυεστέρα σε νίτρο, tru oil κτλ

 

-και γενικά ότι μπορείς να φανταστής, η λίστα δύσκολα τελειώνει.

 

-τέλος τι ποσό είναι διευθετημένοι να δώσουν για την ανακατασκευή

 

-και έτσι λοιπόν έχοντας ένα γενικό πλάνο παίρνουμε τελικές αποφάσεις.

 

 Με εκτίμηση TsulfasGuitars

Επεξεργασμένο από TsulfasGuitars
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς η Squier μου είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση από την Sanox που ανακατασκευάσατε.

Θέλει πολύ πολύ λιγότερα πράγματα για να έρθει στα "ίσια της".

Δυστυχώς δεν έχω κάποια σκληρή θήκη για να μπορέσω να σας την στείλω και ούτως ή άλλως θα με άγχωνε πάρα πολύ το να κάνει τόσο μεγάλο ταξίδι.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όμως για το ενδιαφέρον και για την πρόταση σας αυτή.

Σας ευχαριστώ πολύ. Να 'στε καλά.

Επεξεργασμένο από Yngwiedis
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Συγχαρητήρια για τη δουλειά σας!  Τα χρήματα που ανέφερε ενας κύριος είναι όντως πολλά αλλά ειναι κι ενα πιθανό ποσό να το ακούσει κάποιος σε σενάριο πλήρους ανακατασκευής. Ασχετα με τον πεπειραμένο ή μη μάστορα και καθαρά κοιτώντας αριθμούς, στην πιάτσα η τοποθέτηση ταστων για παράδειγμα είναι πέριξ του 150αριου! Και το πέριξ σημαίνει κι οτι υπάρχουν φίλοι που θα πάρουν και 220. Οπου δεν ειναι κακο αυτο καθεαυτό, το κακο είναι να μην αξιολογείται το ίδιο η υπηρεσία Και απ τον μάστορα Και απ τον πελάτη ταυτόχρονα. Στον ενα να φαίνονται πολλά και στον αλλο λίγα κλπ κλπ. 

Η τιμή ΣΕ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ με το αποτέλεσμα κι οχι απο μόνη της, καθορίζει αν μια σχέση μάστορα-πελατη θα ειναι αποστειρωμένη και ψυχρή ή σχέση εμπιστοσύνης. Οσο οι μάστορες έχουν άτυπο εμφύλιο με όσους "χαλουν την πιάτσα" στις τιμές κι όσο οι πελάτες κυνηγούν την πιο τσάμπα λύση, οι εταιρείες σχεδιάζουν όργανα που δεν μπορούν να τα αγγίξουν μάστορες για επιδιόρθωση και μουσικοί δε θα μπορούν να τα αγγίξουν σε μαγαζί. Πραγματικά μπράβο για τη δουλειά σας. Τα project αναβίωσης ειναι εξίσου ενδιαφέροντα με την απ το μηδέν κατασκευή οργάνου .

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου