Προς το περιεχόμενο

Πάλι Elixir προσφορά από το e-shop


fusiongtr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Αρα δεν υπαρχουν ουσιαστικες διαφορες?

 

Υπάρχουν,ιδιαιτερα στο tension και λιγο στα μεσαία  και στο sustain (οσο λεπτοτερο core έχει η χορδη τοσο περισσοτερο παλλεται)  απο μάρκα σε μαρκα...βεβαια μετα το 8μηνο τι μεσαια και πριμα και σΟΥστεϊν...μονο ΜΠΑΣΑ εχει πλεον το ...μπασο και ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ να ειναι   (για καλο και για κακο ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ και ΤΕΛΕΙΩΣ το tone pot  🤣 )

 

Μιλαμε για χορδες του ΙΔΙΟΥ τυπου όχι για flatwound vs roundwound οπου οι διαφορες ειναι χαώδεις.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

Αυτος ειναι ο μεγαλυτερος μπασιστας ολων των εποχωνΕ,δεν ειχε αλλάξει ΠΟΤΕ του χορδες,μια φορα του εσπασε  η ΡΕ και την...εστειλε...(την ΡΕ) για....ΕΠΙΣΚΕΥΗ στην La Bella 🤣

 

Image result for james jamerson

Τρομερη συμπτωση. Την ωρα που το διαβαζα, ακουσα απο το ραδιοφωνο τη φραση ... "τον τσιγγουνη" κοροιδευτικα.
Εγω δεν ειπα τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Superfunk said:

μια φορα του εσπασε  η ΡΕ και την...εστειλε...(την ΡΕ) για....ΕΠΙΣΚΕΥΗ στην La Bella 🤣

 

 

Ήταν εντός εγγύησης? :classic_biggrin:

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Ήταν εντός εγγύησης? :classic_biggrin:

Οχι. Η εγγυηση ειναι 10 χρονια. Πληρωσε επισκευη κανονικα.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα πούμε και για αυτούς που ψάχνουν στο ebay για καλύτερη τιμή ότι κατά πάσα πιθανότητα αυτές εδώ πχ είναι fake.

Όπως μάλλον και αυτές εδώ που ο τύπος έχει βάλει τη νέα συσκευασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, VangelisV είπε

Nα πούμε και για αυτούς που ψάχνουν στο ebay για καλύτερη τιμή ότι κατά πάσα πιθανότητα αυτές εδώ πχ είναι fake.

Όπως μάλλον και αυτές εδώ που ο τύπος έχει βάλει τη νέα συσκευασία

Οχι "κατα πασα πιθανοτητα". Ειναι fake και τα δυο.

Και το γραφει στα ψιλα γραμματα απο κατω  "they are made in china ,it is oem"

Αλλα δεν καλυπτονται ετσι οι απατεωνες.

Μπορει με ενα dispute καποιος, να πει οτι η φωτο ειναι παραπλανητικη (δεν επιτρεπεται απο τους ορους) και να παρει πισω τα χρηματα του.

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Όσον αφορά elixir για ηλεκτρική τα έχω ξαναπεί:

 

Από τότε που τις γνώρισα δεν κοίταξα αλλού γιατί θεωρώ ότι δεν υπάρχει λόγος. Ήχος και αίσθηση μη coated (με άλλα λόγια το coating είναι σα να μην υπάρχει) και διάρκεια στο χρόνο τριπλάσια από οποιοδήποτε μη coated μοντέλο. Να διευκρινίσω ότι μιλάω αποκλειστκά για τις nanoweb

 

Όσοι τις δοκίμασαν και παραπονέθηκαν για αίσθηση/ήχο το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι έπαιξαν με polyweb που έχει παχύτερο coating.

 

Όσον αφορά το καινούριο μοντέλο optiweb, έχω μερικά σετ αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα.Οφείλω να ομολογήσω όμως ότι η αίσθησή μου είναι ότι με το μεγάλο εμπορικό μπαμ, η elixir έκανε την πρώτη corporate μαλαγανιά: Έριξε ελαφρώς την ποιότητα των nanoweb και την original ποιότητα την κυκλοφόρησε ως optiweb (είναι και ακριβότερες).

 

Περισσότερες λεπτομέρειες όταν (σύντομα) θα δοκιμάσω το πρώτο σετ στην τέλε μου.

 

Περί ακουστικής τώρα συντάσσομαι απόλυτα με αυτά που έγραψε ο blue. Ηχητικά υπάρχουν πολύ καλύτερες χορδές από τις elixir αλλά τις ακούς τις πρώτες δύο μέρες και μετά τέλος (ειδικά κάτι bronze μοντέλα). Οπότε και στην ακουστική nanoweb. Προσωπικώς παίζω με 11αρες. 12 που δοκίμασα, το όργανο "πνίγηκε" παρόλο που σαφώς ανέβηκε η ένταση.

 

Αυτά προς το παρόν.

  • Like 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ πιθανο να επαιξα με polyweb. Ηταν πολυ χοντροκομμενες οι χορδες, με πολυ διαφορετικη αισθηση σε σχεση με αλλες.

 

Οπως και να 'χει, εχω βρει και εγω τη μαρκα μου (ghs) και οι χορδες φοριουνται αρκετους μηνες (και με τουλαχιστον 40-50 ωρες παιξιματος) σε καθε κιθαρα. Δεν την αλλαζω με τιποτα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου