Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με GAS: Καινούργια κιθάρα ή ενισχυτής ή τίποτα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 minutes ago, cigaret13 said:

Για πες λεπτομέρειες ως προς την πώληση.....🤔

 

Μπορει να παιζουν και ανταλλαγες. Ρωτα τον...

  • Χαχα 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά το GAS, έχουμε και το WAS (Women Acquisition Syndrome).

Και μετά το WAS, έχουμε και το WDS (Women Deduction Syndrome).

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν πήρα τίποτα. Φοβερές κιθάρες και οι δύο αλλά στο στυλ της Solar έχω ήδη την Ibanez RG, ενώ αυτό το satin Burgundy Mist της Charvel παρ' όλο που είναι φανταστικό με τους άσπρους μαγνήτες και τα άσπρα ποτενσιόμετρα, προσωπικά δε μου κάθεται καθόλου καλά. Σε μερικούς μήνες θα έχουμε ΝΑΜΜ, οπότε μπορεί να βγάλουν τίποτα καινούργια χρώματα. Τον Bugera όμως θα τον δώσω για να πάρω κεφάλη Katana MKII.  Σήμερα έπαιξα με τον 50άρη τον combo. Πόσο τέλειος είναι αυτός ο ενισχυτής ρε φ**στη μου!

 

Σχετικά με το GAS μερικά σύντομα βίντεο που βρήκα πρόσφατα:

 

How many guitars do you "NEED"?

Why I stopped shopping for guitars: or Put down the computer and pick up the guitar

Guitar Gear: When to Buy and When to Sell

 

8 hours ago, D'Ailleurs said:

Σχετικό άσχετο, με την επιτυχία που φαίνεται να έχουν οι Solar απορώ πως δεν έχει κάνει κανείς κίνηση να τις φέρει στην Ελλάδα.

 

Χωρίς να γνωρίζω πως είναι τα πράγματα σήμερα στα μουσικά καταστήματα στην Ελλάδα (ζω στη Σκωτία), νομίζω ότι ένα είναι η οικονομική κατάσταση που επικρατεί η οποία σε συνδυασμό με το μικρό όνομα της εταιρείας του Σουηδού φαίνεται να είναι λίγο ρίσκο; Επίσης παρ' ότι η επιτυχία του Σουηδού μέχρι στιγμής για τον ίδιο είναι δεδομένη (youtube persona , κτλ) η παραγωγή είναι μικρή, πουλάει απ' ευθείας και από το site του, έχει πολλά pre-orders που συνήθως καταλήγουν πολύ γρήγορα, αν όχι αμέσως, σε sold-out, κτλ. Βάλε ότι μπορεί κάποιος να αγοράσει και από Θωμά (και ίσως και κάποιους άλλους σχετικά μεγάλους ανά την Ευρώπη, πχ εδώ που είμαι είναι το guitarguitar), δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα να μπλεχτούν καταστήματα, πχ όπως ο Κουρμπής. Μπορεί και να είμαι λάθος βέβαια.

Alba gu bràth!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, grinder said:

 

 

Σχετικά με το GAS μερικά σύντομα βίντεο που βρήκα πρόσφατα:

 

 

 

Σχετικα με το WAS βρικες τιποτα αναλογο? Ενδιαφερει μερικους εδω μεσα...

 

19 minutes ago, grinder said:

Τον Bugera όμως θα τον δώσω για να πάρω κεφάλη Katana MKII.  Σήμερα έπαιξα με τον 50άρη τον combo. Πόσο τέλειος είναι αυτός ο ενισχυτής ρε φ**στη μου!

 

Τον εχω δοκιμασει και εγω. Φοβερο εργαλειο σε καθε ενταση. Σιγουρα θα σου δωσει πολλους διαφορετικους ηχους που σε εμπνευσουν για νεα αρχη.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, gkourmoul1 said:

Σχετικα με το WAS βρικες τιποτα αναλογο? Ενδιαφερει μερικους εδω μεσα...

 

Χαχα, αυτό είναι ακόμη πιο δύσκολη περίπτωση 😛

 

1 hour ago, gkourmoul1 said:

Τον εχω δοκιμασει και εγω. Φοβερο εργαλειο σε καθε ενταση. Σιγουρα θα σου δωσει πολλους διαφορετικους ηχους που σε εμπνευσουν για νεα αρχη.

 

Σίγουρα εδώ πέρα υπάρχουν άτομα πολύ εμπειρότερα από μένα, αλλά το εργαλείο πραγματικά τα σπάει. Είχα δοκιμάσει και παλιότερα το κεφάλη, το μικρό combo όμως όχι. Τον είχα γυρίσει στα 25watt με volume και master περίπου στο 3-3.5 και ο ήχος που έβγαζε ήταν απίστευτος! Μην πιάσουμε τώρα τη σύγκριση με λάμπα, αλλά η επιτυχία αυτής της σειράς ενισχυτών της Boss μόνο τυχαία δεν είναι, τόσο στους τρελαμένους σαν κι εμένα, που δεν κατέληξα να γίνω μουσικός, όσο και στους πιο επαγγελματίες του χώρου. Άλλη ενδιαφέρουσα περίπτωση είναι και ο H&K Black Spirit 200, αλλά ξεφεύγει αδικαιολόγητα πολύ στα χρήματα που ζητάει.

 

Πάντως γενικά για τους πιτσιρικάδες που ξεκινάνε τώρα (και όχι μόνο) είναι η καλύτερη εποχή. Πάνε οι Line6 με την παραμόρφωση τζιτζίκι ή κάτι 30w τρανζίστορ που πάλευα μικρός  και μάτωναν αυτιά και τα δικά μου και των γύρω μου 😛

Alba gu bràth!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκριση με λαμπα προφανως δεν υπαρχει (πχ o brown ηχος δεν μου αρεσε καθολου), αλλα το καθαρο του καναλι, και τη φιλικοτητα του στα πεταλια, δεν το συναντας καθολου ευκολα. 

200 ευρω θα εδινε καποιος μονο γι' αυτο το καθαρο καναλι και το headroom που εχει. Ολα τα υπολοιπα (εφε και ηχοι) ερχονται σαν μπονους. Εδω εγω πληρωσα 190 για το mv50clean που δεν ειναι καν combo. Και το boss εχει πιο ωραια καθαρα. 

Τρομερο value for money.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι μου αρέσει πολύ και το καθαρό του (περισσότερο από του Bugera), αλλά και το Brown για τα metal. Είχα δοκιμάσει και έναν DSL20HR το προηγούμενο ΣΚ, αλλά δε με εντυπωσίασε καθόλου, τόσο στο βρώμικο, όσο και στο καθαρό κανάλι. Από την άλλη βρήκα πάρα πολύ καλό τoν Laney Ironheart IRT Studio, που επίσης δοκίμασα,. Για όποιον θέλει ντε και καλά λάμπα σε μικρό πακέτο είναι εξαιρετική επιλογή και με 2-3 ευκολίες (internal load -> παίζεις και χωρίς καμπίνα μόνο με τα ακουστικά, cab sim που δουλεύει και με τα ακουστικά καi τέλος aux in για mp3 player). Και τα 15watt του παραπάνω από αρκετά για το σπίτι και όχι μόνο (με 2χ12 καμπίνα στο μαγαζί μετά από κάνα τέταρτο τ' αυτιά μου βούιζαν, που και να τον είχα τσιτώσει δηλαδή :p).

Επεξεργασμένο από grinder

Alba gu bràth!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου