Προς το περιεχόμενο

Επιτρεπεται να πει καποιος για την εμπειρια του απο καποιον επαγγελματια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 minutes ago, VangelisV said:

Μπορεί. Αλλά πάλι μπορεί να κάνεις ζημιά στον ιδιώτη που μπορεί να επισκεφτεί τον διαφημιζόμενο και να χάσει τα λεφτουδάκια του από μια κακή δουλειά του επαγγελματία.

 

 

 Σωστό είναι αυτό, απλά το πάω συνδυαστικά με αυτό που έγραψα στην αρχή. Δηλαδή ένα τίμιο και ενεργό μέλος 🤣 πάει σε έναν επαγγελματία, μένει ευχαριστημένος και τον προτείνει εδώ. Αν πάει ένας αναγνώστης εκεί και δεν τον εξυπηρετήσουν σωστά, για μένα δε φταίει το μέλος, αλλά ο επαγγελματίας. Εφόσον φυσικά το μέλος είναι ειλικρινής.

 

 Αν όμως μπει κάποιος με αλεξίπτωτο εδώ, 🤣 και κατά καιρούς μπαίνουν, και προτείνει κάτι, όποιος το κάνει και δε μείνει ευχαριστημένος φταίει ο ίδιος, buyer beware.    

 

 Όταν όμως γίνεται δυσφήμηση, ο επαγγελματίας δεν είναι υποχρεωμένος να κάνει αυτόν τον διαχωρισμό, οπότε το πράγμα δυσκολεύει. Αυτό εννοούσα, ότι άλλο ο καταναλωτής που πρέπει και επιβάλλεται να φιλτράρει εξ ορισμού όλες τις πληροφορίες, και άλλο ο επώνυμος επαγγελματίας που μπορεί να πάθει ζημιά (και να αντιδράσει ανάλογα ) και από μούφα χαλασμένο τηλέφωνο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, VangelisV είπε

Δηλαδή πάνε 10 άτομα σε έναν μάστορα, οι 5 μένουν ευχαριστημένοι και οι 5 δυσαρεστημένοι. Επιτρέπουμε τα καλά σχόλια 5 ανώνυμων αλλά απαγορεύουμε τα κακά σχόλια των άλλων 5 ανώνυμων? Γιατί τα κακά σχόλια πρέπει να είναι επώνυμα ενώ τα καλά όχι? 

Όσο παράλογο και αν ακούγεται αυτό, έτσι ακριβώς ισχύουν τα πράγματα από ποινικής πλευράς.

 

Πάντως κι εγώ πιστεύω ότι οι εμπειρίες, θετικές και αρνητικές, των μελών από τους επαγγελματίες του χώρου θα έπρεπε να γίνονται γνωστές, φυσικά με τακτ, όπως είπε και το αφεντικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
13 λεπτά πριν, ekim είπε

Πάντως κι εγώ πιστεύω ότι οι εμπειρίες, θετικές και αρνητικές, των μελών από τους επαγγελματίες του χώρου θα έπρεπε να γίνονται γνωστές, φυσικά με τακτ, όπως είπε και το αφεντικό.

 

Επειδή έχουμε διαβάσει κατά καιρούς τρομερές χοντράδες και ασχετοσύνες από προφίλ των under 10 posts, καλό θα ήταν να παραμείνουμε στο παρόν καθεστώς. 

 

Δε γίνεται να βγαίνει όποιος θέλει για οποιονδήποτε λόγο και να μαυρίζει επαγγελματίες, ειδικά αυτού του χώρου ο οποίος είναι πολύ δύσκολος.

 

Συμφωνώ με όσα λέτε σε ένα καθαρά θεωρητικό επίπεδο, στην πράξη και ειδικά στην Ελλάδα δε γίνονται αυτά τα πράγματα.

 

Edit:

Για όλους τους τεχνικούς που έχω πάει κατά καιρούς τις κιθάρες μου έχω ακούσει λόγια που κυμαίνονται από "τα σπάει, όλες μου οι κιθάρες πετάνε μετά από service του Τάδε", έως και "ο Τάδε είναι άσχετος, εγκληματίας, πήγε να μου καταστρέψει το όργανο, του έκανε, του έδειξε, κλπ". 

 

Για αυτόν το λόγο ποτέ δεν έχω πάει ένα όργανο σε κάποιον μόνο 1 φορά, γιατί shit happens. Μου έχει τύχει να ξεχάσει ο τεχνικός να ελέγξει την καλωδίωση μετά από αλλαγή μαγνήτη και η μεσαία θέση σε Tele να είναι out of phase. Δεν το τσέκαρα κι εγώ εκείνη την γιατί το θεώρησα δεδομένο και κατέληξα να παίρνω πίσω την κιθάρα με πρόβλημα. Έπρεπε δηλαδή να βγω εδώ και να πω ότι ο Τάδε είναι άσχετος και μην πάτε τα όργανά σας εκεί; Όχι, πήγα στον άνθρωπο, του είπα τι έγινε και το θέμα διορθώθηκε αμέσως, μαζί με κάτι άλλες προσθήκες που ήθελα να κάνω. 

 

Επειδή όμως στα μέρη μας πρώτα βγαίνουμε να κράξουμε και μετά μιλάμε σοβαρά με τον άνθρωπο που έχει προκύψει το πρόβλημα, η παρούσα πολιτική του Noiz σχετικά με τα reviews ανθρώπων που ζουν από αυτά τα επαγγέλματα, είναι σωστή. 

Επεξεργασμένο από BillTrantos

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι vangelisv και yannisp πάτησαν σε πολύ ωραία σημεία.

Επίσης εάν "κρύβουμε" κάποιους που δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους,συνεχίζουν να κάνουν κακό σε αυτούς που κάνουν καλά την δουλειά τοτς αφού υπάρχει ανταγωνισμός.Ενώ αν "ξεμπροστιάζονταν" όσοι δεν είναι τυπικοί,θα ξεκαθάριζε το τοπίο και θα άνοιγαν οι δρόμοι σε όσους είναι τυπικοι.

Επίσης,ο αριθμός των post δεν μου λέει κάτι,οχι γιατί είμαι νέο μέλος,αλλα μπορεί σε μένα κάποιος να μου φερθεί άψογα γιατί ήμασταν μαζί σειρές στον στρατό και σε άλλον να φερθεί σκάρτα γιατί δεν ταιριάζουν τα χνότα τους.

Το μόνο θετικό απο τα posts είναι πως μπορεί ο καθένας να κρίνει τον κάθε χρήστη εάν είναι σοβαρός χαρακτήρας ή οχι.

Το ιδανικό θα ήταν ο κάθε επαγκελματίας/τεχνικός κτλ να επισκεπτεται τα φόρα και να ασχολείται με τις απόψεις πιυ σχηματίζονται γύρο απο το όνομα του ώστε να κρατήσει το όνομα του καθαρό.

 

Όμως και πάλι,αφού ο κανονισμός 7 απαγορεύει τις διαφημίσεις,τότε ο αριθμός post του μέλους δεν μου λέει κάτι,καθώς οι κανόνες είναι για όλους και πρέπει να τηρούνται στο ακέραιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@xtrm_basses

 

Το ιδανικό θα ήταν να μπορεί ο καθένας να γράφει ό,τι θέλει και να έχει την πλήρη νομική ευθύνη των γραφόμενών του. 😉

 

Το site δε φταίει σε τίποτα όμως, ούτε ο yameth.

 

Επίσης δεν ξέρω πόσο καιρό διαβάζεις το forum, αλλά εδώ δεν κρύβουμε κανέναν. Με τρόπο και με τακτ όπως ειπώθηκε παραπάνω, λέμε τα καλά και τα στραβά. Εγώ προσωπικά όμως αρνούμαι να μαυρίζω ανθρώπους. Αυτά και καλή συνέχεια.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "(δε) μ'άρεσαν τα μούτρα του" εμπίπτει στο δυσφήμιση/διαφήμιση; Είναι ικανό να επιφέρει νομικές συνέπειες για τη σελίδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Billtrantos δεν κατηγορώ τον yameth για κάτι,εάν αυτό σου ειπώθηκε.Εξάλλου,δεν είναι,και ούτε μπορεί να θεωρηθεί υπεύθυνος για το τι γράφει ο καθένας.

Σέβομαι την θέση σου να αρνήσε να "μαυρίζεις" ανθρώπους,όπως εγώ αρνούμε να κουκουλώνω τον α,β που δεν είναι τυπικός και αύριο μεθαύριο να πας εσύ η κάποιος άλλος,να φάς/φάει δούλεμα και να μου πείς/πεί "καλά ρε ζώο,αφού ήξερες,τι δεν μου είπες να προσέχω;"

Ξες..μου φαίνεται σαν να σε/τον κορόιδεψα και εγώ μαζί με τον α,β..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φρέσκος στην πόλη που ήρθα να ζήσω στο εξωτερικό, ρώτησα τον μπασίστα μας, χρόνια μουσικό, δικτυωμένο, με μπάντες κλπ, που παίζει κόντρα μπάσο, ηλεκτρικό, φλάουτα και πιάνα κλπ, τον εκτιμώ και σαν μουσικό και σαν άνθρωπο, να μου συστήσει guitar tech να πάω μια μεταχειρισμένη κιθάρα που πήρα (και την οποία γουστάρω πολύ) για σετάρισμα, τσεκ στα ηλεκτρικά κλπ (η κιθάρα δεν είναι επώνυμη, αλλά Κορεάτικη, λες πολ μαόνι, μάρκας Spear).
Αυτός που μου σύστησε και πήγα, εκτός του ότι με σνόμπαρε για το όργανο, μου το επέστρεψε σεταρισμένο μια χαρά (είναι set neck) με σπασμένο/ραγισμένο το ένα πλαστικό knob.
Όταν παραπονέθηκα, μου είπε "ας έπαιρνες σκληρή θήκη, ξέρεις πόσες κιθάρες στοιβάζονται εδώ μεσα κάθε μέρα?"

Όσο κι αν βρίσκω ότι έκανε σωστή δουλειά (που σιγά τη δουλειά δηλ. για κάποιον που ξέρει), δεν ξαναπήγα έκτοτε. Και είναι η πρώτη φορά που "γκρινιάζω" γι' αυτό, ούτε στον φίλο μου δεν το είπα.
Γνώμες;
 

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου