Προς το περιεχόμενο

Vintage V6 Icon Strat, Stainles Steel DIY refret!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, η πρεσσα τελικά έκανε την μεγαλύτερη δουλειά γιατί μπήκαν άψογα τα ταστα. Από την άλλη όμως, και τα ταστα ήταν pre radiused. 

Το μανίκι δεν το άλλαξα και ένας ακόμα λόγος ήταν ότι έχει 12ιντσο Radius. Είναι πολύ βολικό, που ακόμα και σε fender συναντούσες ή se classic player ή σε custom. (βέβαια πριν τις compound radius) 

 

Απλα έπρεπε να κανονίσω να είναι ακριβως το ύψος για να είναι σωστή και η γωνία πίεσης. Αλλά ήταν τσάμπα, 2 ξύλα, 2 γωνίες και από ebay, 3 ευρώ το claw και από 1.5 ευρω διαφοράεγειη radius. 

  • Like 1

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω αλλάξει το σκηνικό κάποτε τα έβαζα πρεσαριστά με μια βάση για δράπανο αλλά  και πάλι στις άκρες ήθελε ξανά πρεσάρισμα , τώρα κτυπάω με σφυράκι πλαστικό το ράντιους που σπρώχνει ομοιόμορφα το Τάστο και μπαίνει στη σχισμή

  • Like 1

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καποιο λογο θεωρησα οτι χτυπωντας τα, δεν θα πετυχαινα ομοιομορφη τοποθετηση. Απο την άλλη ειχα μετρησει ακριβως το radius της ταστιερας, και ειχα αγορασει ετοιμα 12radius κομματια τα ταστα (σε μηκος περιπου 20 εκ.) Τα ειχα παρει απο εναν πωλητη, Mahogany Green στο  Ebay. 

 

Αυτο με βοηθησε πολυ. Και ετσι, σχεδον δεν ειχα προβλημα στις ακρες.

 

Το moto μου ήταν "ολα ή τιποτα", δηλ επεσα στα βαθεια να την φτιαξω μονος μου, και πηρα το ρισκο γιατι αν πηγαινε καλα, θα ειχα γλιτωσει 200 ευρω. Αν οχι, οκ, θα πηγαινα σε εναλλακτικη του ετοιμου replacement neck. Απλα μετα, ειχε μεγαλυτερη ανασφαλεια, αν θα καθεται στο pocket ενα καινουργιο μανικι κτλ...

 

Αλλα πηγε τελεια!!!!!!

  • Like 1

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι! Μπράβο σου!

 

Είσαι προσεκτικός και ποστεύω και τυχερός, μου έχει τύχει να περνάω με πρέσα χειρός και πάλι να θέλουν leveling στο τέλος γιατί καμιά φορά η ταστιέρα έστω και λίγο μπορεί να βουλιάξει σε κάποια σημεία! Αφού δεν σου τάσταρε πραγματικά μπράβο!!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον ήταν και η τύχη του πρωτάρη στα Stainless ταστα.😬 

Ή ήταν η άγνοια, που δεν λειτούργησε ως τροχοπέδη, και έτσι το προσπάθησα 😊

 

Το αποτέλεσμα είναι όμως ότι πλέον αυτή η αρκετά φτηνή κιθάρα, με καλά όμως hardware, καινούργια ηλεκτρικά, tonerider μαγνήτες, ένα Tusq nut και τα αδταλινα ταστα, είναι η πιο απολαυστική κιθάρα που εχω😊

 

Και πάλι, θα ξανασημειωσω πως, απλά ήμουν ίσως και τυχερός. Αλλά έμαθα πλέον ότι το μανίκι κάνει όλη τη διαφορά στην κιθάρα. Το προφίλ, τα ταστα, το καλοκομμενο nut κτλ

Και αυτά, για σίγουρο, χωρίς άγχος, και cost efficient αποτέλεσμα σε ακομα πιο ακριβά αλλά και καλα όργανα, αξίζει τον κόπο να γίνεται σε ένα καλό μάστορα. 

 

 

  • Like 2

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
27 λεπτά πριν, Holystone είπε

Αλλά έμαθα πλέον ότι το μανίκι κάνει όλη τη διαφορά στην κιθάρα. Το προφίλ, τα ταστα, το καλοκομμενο nut κτλ

 

Αυτή είναι για μένα η απόλυτη αλήθεια σχετικά με parts. Ποτέ δεν κατάλαβα ανθρώπους που λένε "άλλαξα στην κιθάρα μου μανίκι". Δεν αλλάζεις μανίκι, αλλάζεις κιθάρα. Το μανίκι είναι πολύ σημαντικότερο του σώματος σε ήχο και feel.

  • Like 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι. Η αλήθεια πχ για εμένα, έχοντας αλλάξει αρκετές κιθάρες (ψάχνοντας το Holy Grail), πως το μανίκι που έχω καταλήξει σε προφίλ κτλ πως μου ταιριάζει είναι αυτό μιας ESP/LTD, Thin U, με XJ ταστα. 

 

Αφού, έψαχνα για low end, bolt on κιθάρες τους να δω αν μπορώ να βγάλω το μανίκι και να το περάσω σε άλλη κιθάρα μου 😝

 

Ειχα μια Ltd που πούλησα. Μετά από εκεί, κάθε κιθάρα που έχω και πιάνω, νομίζω ότι την αίσθηση που είχε το χέρι μου με αυτήν, δεν το βρίσκω.... 

Έτσι ακριβώς εδώ μεταφράζεται αυτο που λεμε, πως πρέπει να δοκιμάζει κανείς την κιθάρα πριν την πάρει. 

(για όσους νέους κιθαρίστες το διαβάζουν εδώ τώρα, αυτό είναι το μυστικό...) 

 

Ο,τι κιθάρα και να είναι, ο,τι μαγνήτες έχει, οτι σχήμα, ο,τι καλή κατασκευή, αν στο αριστερό χέρι δεν κάθεται καλά να μπορέσεις να βγάλεις φωνή από την κιθάρα, τότε τίποτα... 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/22/2019 at 10:38 AM, BillTrantos said:

 

Αυτή είναι για μένα η απόλυτη αλήθεια σχετικά με parts. Ποτέ δεν κατάλαβα ανθρώπους που λένε "άλλαξα στην κιθάρα μου μανίκι". Δεν αλλάζεις μανίκι, αλλάζεις κιθάρα. Το μανίκι είναι πολύ σημαντικότερο του σώματος σε ήχο και feel.

 

Δε θα συμφωνήσω. Σε μια κιθάρα άλλαξα μπράτσο (ίδια κλειδιά/τάστα - διαφορετικό προφίλ, nut & ξύλα) και άκουσα ελάχιστες διαφορές. Μεγαλύτερη διαφορά άκουσα αργότερα όταν άλλαξα μαγνήτες. Αν το προφίλ του μπράτσου είναι διαφορετικό λογικό να αλλάξει το feel αλλά για ηχητικές διαφορές αυτή η εμπειρία μου έδειξε πολύ μικρή διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρινει μανικι με σωμα, οχι με ηλεκτρικα. Ειναι προφανες οτι και pot να αλλαχτει, θα υπαρχει διαφορα στον ηχο. Ποσο μαλλον με αλλαγη μαγνητων.

 

Οταν θελω να διαλεξω κιθαρα να παιξω, μετα απο τους μαγνητες, επιλεγω αποκλειστικα βασει μανικιου. Θελω χοντρο, θελω λεπτο, θελω μακρυ, θελω κοντο, θελω jumbo ταστα για blues, θελω vintage ταστα με χαμηλο action για shredding, κλπ. Αρα και για μενα κιθαρα ισον μανικι. Τα ηλεκτρικα και ο ηχος αλλαζει και στην φτηνοτερη κιθαρα. Η αισθηση και το playability ειναι κατι που το πληρωνεις και δεν επιδεχεται βελτιωσης στις πιο πολλες περιπτωσεις.

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, KostasP είπε

Μεγαλύτερη διαφορά άκουσα αργότερα όταν άλλαξα μαγνήτες

 

 

Αυτό μας έλειπε να μην άκουγες... 🌝

 

Αν τα βάζαμε κατά σειρά... επιρροής στον ήχο τo chart θα εμφανίζονταν ως εξής :

 

   
BODY 2%
NECK 4%
BRIDGE 10%
STRING AGE/TYPE 10%
ELECTRONICS,PICKUPS 74%
Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου