Προς το περιεχόμενο

Squier Jazzmaster Classic Vibe 60s - Βοήθεια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας! Θα ηθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου και να ακούσω και την άποψή σας αν έχετε τη καλοσύνη!

 

Αγόρασα πρόσφατα 2  ίδιες Jazzmaster CV γνωρίζοντας ότι πολλές φορές κάποια κομμάτια έχουν παραπάνω ατέλειες με σκοπό να επιστρέψω τη μια.

 

Χωρις να έχω προηγούμενη εμπειρία απο JM ο ήχος μου άρεσε αρκετά και είναι αυτό που περίμενα.

Το βασικό πρόβλημα και στις 2 κιθάρες είναι στην απόσταση της χορδής στο πρώτο τάστο που ειναι τουλάχιστον 0.75 χιλ.

IMG_20191008_111812.thumb.jpg.669850ddbd77e12a48808f7519b78919.jpg

Φαντάζομαι πως είναι κάτι το οποίο φτιάχνεται απο κάποιον τεχνικό. Το action με τη γέφυρα τελείως χαμηλά ειναι 2χιλ στο 12 τάστο.  Αν φτιαχτεί το nut θα κατέβει ακόμα λίγο σωστά?

 

Επιπλέον η κάθε κιθάρα έχει τα δικά της προβλήματα

 

Κιθάρα 1

- Η ψηλή μι χορδή έχει ένα περίεργο buzz μόνο όταν είναι ανοιχτή. είναι κάτι το οποίο μπορεί να διορθωθεί? θα προσπαθήσω να ανεβάσω βιντεο

- Κακο τυπωμα στο λογότυπο στο headstock (ασήμαντο)

IMG_20191011_090059.thumb.jpg.6c97668dbe6d6e969827e6d6fa1183a1.jpg

 

Κιθάρα 2

- Tο τρεμολο δε σφηνώνει όσο και να το πιέσω. Φτιάχνεται λογικά αν ξεμοντάρω το σύστημα και το φτιάξω.

- Το ποτενσιομετρο της εντασης δε περιστρέφεται ομαλά. Ίσως φταίει το καπάκι αλλα δε το πειράζω προς το παρόν

- Κόλα στη ταστιερα κοντα στο nut

- Βαφή στο nut

IMG_20191011_095228.thumb.jpg.5829afa40bab63b4703660764f5b2455.jpg

+ Πιο σκούρο Olympic white χρώμα

 

 

O λαιμός και η ταστιέρα της δεύτερης κιθάρας είναι επίσης πιο σκούρα. Είναι κάτι που συμβαίνει στις squier?

IMG_20191011_102705.thumb.jpg.48bdd8fa1c3a06b25fb09021d6b8c859.jpgIMG_20191011_102925.thumb.jpg.919babc1b1a3da237950612335126bff.jpg

 

Πιστευετε είναι τυπικά ελλατώματα/αποκλίσεις? Ποια θα με συμβουλεύατε να κρατήσω? Η επομενη επιλογή μου θα ήταν μια μεξικάνικη classic player ομως ηθελα να κρατήσω το μπατζετ χαμηλά μιας και παίζω μονος κυρίως και έχω ήδη μια καλή κιθάρα που χαραμίζεται

 

Ευχαριστω!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρωτη κιθαρα φαινεται να εχει λιγοτερα ελλατωματα. Ενα καλο σεταρισμα θελει θα ερθει στα μετρα σου. Τα 2mm action δεν ειναι λιγο. Θεωρειται μετριο. Εαν πειραχτει το nut δεν θα αλλαξει το action.

Πρωτα πρεπει να μπουν νεες χορδες. Επειτα πρεπει να φτιαχτει το relief. Επειτα τo action και ολα τα υπολοιπα. Μετα πρεπει να παιχτει λιγες μερες η κιθαρα ωστε να "στρωσει". Τοτε τσεκαρεις για buzz, το οποιο παντα θα υπαρζει καπου. Ειναι μερος του ηχου του οργανου.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, gkourmoul1 said:

Η πρωτη κιθαρα φαινεται να εχει λιγοτερα ελλατωματα. Ενα καλο σεταρισμα θελει θα ερθει στα μετρα σου. Τα 2mm action δεν ειναι λιγο. Θεωρειται μετριο. Εαν πειραχτει το nut δεν θα αλλαξει το action.

Πρωτα πρεπει να μπουν νεες χορδες. Επειτα πρεπει να φτιαχτει το relief. Επειτα τo action και ολα τα υπολοιπα. Μετα πρεπει να παιχτει λιγες μερες η κιθαρα ωστε να "στρωσει". Τοτε τσεκαρεις για buzz, το οποιο παντα θα υπαρζει καπου. Ειναι μερος του ηχου του οργανου.

 

Εχω αλλαξει χορδες 0.10 στη πρωτη κιθαρα και έχω κανει τυπικο setup (relief και intonation σε οσες χορδες γινόταν) αλλα με τετοιο action στο πρωτο ταστο είναι λιγο περιεργο .

Τα 2 χιλ  στο 12 ειναι σχετικα πολυ και για μενα. Η δευτερη ειναι λιγο καλυτερα στα 1.75 χιλ

Αυτο αλλάζει μονο με shim λογικα, σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το action στο πρωτο ταστο ευθυνη εχει το nut. Εαν κατι δεν παει καλα εκει, πρεπει να το δει καποιος ειδικος. Ποσο πολυ buzz εχει? Χωρις πενα παλι μπαζαρει? Στον ενισχυτη περνα το μπαζαρισμα?

 

Για το action στο 12ο ταστο ευθυνη εχει η γεφυρα. Αυτη, λογικα, ψηλωνει και χαμηλωνει απο τις δυο βιδες που εχει στις ακρες της.

 

 

 

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, gkourmoul1 said:

Για το action στο πρωτο ταστο ευθυνη εχει το nut. Εαν κατι δεν παει καλα εκει, πρεπει να το δει καποιος ειδικος. Ποσο πολυ buzz εχει? Χωρις πενα παλι μπαζαρει? Στον ενισχυτη περνα το μπαζαρισμα?

 

Για το action στο 12ο ταστο ευθυνη εχει η γεφυρα. Αυτη, λογικα, ψηλωνει και χαμηλωνει απο τις δυο βιδες που εχει στις ακρες της.

 

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις!

Ακουγεται και χωρις πενα το μπαζαρισμα. ειναι ισως αυτο που λενε σαν σιταρ. Μου δινει την εντυπωση πως το μπαζαρισμα εινια αρκετο κ σβηνει την νοτα λιγο και οτι προερχεται επισης απο το nut. Θα προσπαθησω να βαλω βιντεο αργοτερα

 

Τις αποστασεις οπως τις εχω μετρησει ολες με τερμα χαμηλωμενη γεφυρα. Γιαυτο ειμαι λιγο σκεπτικος. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα δεν εχεις ρυθμισει το relief σωστα. Θελει προφανως ισιωμα η βεργα. Εαν πατησεις 1ο και τελευταιο ταστο στην χοντρη Ε, τι κενο εχει?

 

Πιεσε λιγο τη χορδη που μπαζαρει πισω απο το nut. Συνεχιζει και μπαζαρει?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Με γεια αρχικά και μην αγχώνεσαι τόσο με λεπτομέρειες. Δεν υπάρχει τίποτα το αφύσικο στα όργανα που παρέθεσες. Το .75 στο nut είναι πολύ σχετικό αν είναι ψηλό ή όχι και εξαρτάται και από άλλες γεωμετρίες. Ο μπούσουλας είναι να πατήσεις στο 3ο τάστο και να τσεκάρεις η απόσταση της χορδής από το 1ο να είναι απειροελάχιστη (και λίγο λιγότερο). Δεν μπορείς να κάνεις μέτρηση ακρίβειας με το χάρακα δυστυχώς, θέλει τουλάχιστον feeler gauge. 

Το action χαμηλώνει και από το nut, όταν αυτό χαράσσεται πιο χαμηλά.
 

2 ώρες πριν, xristos86 είπε

ψηλή μι χορδή έχει ένα περίεργο buzz

διόρθωση χάραξης στο nut, θέλει τεχνικό (ή το κόλπο με το διπλωμενο ντουκοχαρτο)

 

 

2 ώρες πριν, xristos86 είπε

Tο τρεμολο δε σφηνώνει όσο και να το πιέσω. Φτιάχνεται λογικά αν ξεμοντάρω το σύστημα και το φτιάξω

Δεν φτιάχνεται.

Δυστυχώς είναι ένα από τα (αρκετά) δύσκολα σημεία της ιδιοσυγκρασίας του οργάνου αυτού. Θα γίνει προσωρινά (θα ξαναστραβώσεις δηλ. τις δαγκάνες που πιάνουν το λεβιέ) αλλά μετά από λίγη χρήση θα ξαναχαλαρώσει. Υπάρχουν aftermarket λύσεις γι' αυτό ή πατέντες του τύπου να "αγριέψεις" την επιφάνεια του λεβιέ που βυθίζεται στην υποδοχή.

 

2 ώρες πριν, xristos86 είπε

Το ποτενσιομετρο της εντασης δε περιστρέφεται ομαλά. Ίσως φταίει το καπάκι αλλα δε το πειράζω προς το παρόν

- Κόλα στη ταστιερα κοντα στο nut

- Βαφή στο nut

Η βαφή πάνω από το nut είναι standard στα περισσότερα εργοστασιακά, ακόμη και hi-end.

H κόλλα είναι πταίσμα-με ένα stanley knife φεύγει εύκολα

Το knob μάλλον θέλει λίγο σήκωμα. Επίσης, όσο θυμάμαι από τις Squier τα ποτενσιόμετρα περιστρέφονται -υπέρ του δέοντος- ζόρικα.


Το χρώμα είναι πάλι σχετικό. Πάντα υπήρχαν διακυμάνσεις στην ένταση των χρωμάτων. Το ανοιχτόχρωμο ίσως να μη βγηκε ποτέ από το κουτί. Αλλά μπορεί και να έφυγαν έτσι από το εργοστάσιο.

Γενικά δεν βλέπω κάτι προβληματικό στα όργανα (τουλάχιστον από ό,τι περιγράφεις-και τα περιγράφεις πολύ ωραία). Για το ύψος της γέφυρας πιθανόν να χρειαστείς shim αλλά αυτό είναι κάτι που εφαρμόζεται ως πρακτική και σε US made όργανα (μιλάω πάντα για Jazzmaster/Jaguar). Πιθανόν να ακούσεις buzzes και από τη γέφυρα (βαγονάκια, ρηχή γωνία κλίσης χορδών) και από το τρέμολο (χαλαρός λεβιές, βίδες που δεν είναι countersunk και ακουμπούν στις χορδές-ειδικά η Ε μπάσα)

Καλό θα ήταν να κάνεις μια εκτίμηση κατάστασης (ειδικά όσον αφορά το σεταπ και κατά πόσο είναι εφικτό το χαμήλωμα action) σε κάποιον τεχνικό της εμπιστοσύνης σου. Επίσης θα πρέπει να προσέξεις ιδιαίτερα, μέχρι να αποφασίσεις αν θα τις κρατήσεις, να μην υποστούν κάτι που σπάει την εγγύηση ή την επιστροφή.

Οι Jazzmaster είναι εν γένει ιδιότροπα όργανα και χρειάζονται λίγη παραπάνω δουλειά (και χρήμα) για να στρώσουν και να έρθουν στα μέτρα σου. Όλα τα θέματα που ανέφερες είναι εντός των πλαισίων "κανονικότητας".



***To tremolo arm υπάρχει πιθανότητα να μην έχει "μπει" στον σφιγκτήρα της υποδοχής του και να είναι απλά στον αέρα; Δοκίμασε να το πιέσεις με περιστροφικές/παλινδρομικές κινήσεις.

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη
  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

0.75 χιλιοστα στο πρωτο ταστο ειναι ενα μεσο, νορμαλ υψος. Οπως και το 2mm στο 12 ρυθμιζονται αναλογως τα γουστα και το παιξιμο (αλλα μπορει να χρειαστει δουλεια στο nut). Tο buzz σιταρ 🙂με ανοιχτη χορδη ειναι προβλημα. Μπορει να ειναι λογω nut η λογω back bow, δηλαδη το μανικι να εχει παρει προς τα πισω, το οποιο διορθωνεις χαλαρωνοντας τη βεργα (αν ειναι ηδη τερμα χαλαρη εχεις προβλημα). Επισης μπορει να ειναι απο το βαγονακι της σελας στη γεφυρα (πολυ συνηθισμενο, εφτιαξα δυο ηλεκτρικες μου τελευταια που το ειχαν παθει αυτο με τα χρονια παιξιματος), αλλα σε αυτη την περιπτωση θα ακουγεται σε ολα τα ταστα της χορδης, ακομα και στο τελευταιο.,

Επεξεργασμένο από Alter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, gkourmoul1 said:

Αρα δεν εχεις ρυθμισει το relief σωστα. Θελει προφανως ισιωμα η βεργα. Εαν πατησεις 1ο και τελευταιο ταστο στην χοντρη Ε, τι κενο εχει?

 

Πιεσε λιγο τη χορδη που μπαζαρει πισω απο το nut. Συνεχιζει και μπαζαρει?

Το relief ειναι καλο νομιζω. Περίπου .10'' Εχει αρκετό κενο όταν παταω στο 3ο ταστο όμως . Δοκιμασα να πατησω τη χορδή από πίσω αλλα δεν κανει διαφορά. 

2 hours ago, Πνοή και Νύξη said:

 

***To tremolo arm υπάρχει πιθανότητα να μην έχει "μπει" στον σφιγκτήρα της υποδοχής του και να είναι απλά στον αέρα; Δοκίμασε να το πιέσεις με περιστροφικές/παλινδρομικές κινήσεις.

Δεν έχει μπει μαλλον γιατι στην αλλη κιθαρα που σφηνωνει καλα μπαίνει μεχρι τη γωνια του λεβιε. Προσπαθώ αλλα ειναι σα νανκην υπάρχει χωρος να μπει πιο μεσα. Αν τη κρατησω θα ανοιξω να δω τι παίζει 

Επίσης ο κυλινδρος που μπαινει η μπαρα στη κιθαρα με το πρόβλημα δεν ειναι ακριβώς καθετα και εχιε μια κλιση προς τα πίσω. Λογικά ειναι το ελατήριο αρκετά σφιχτό η φταινε οι 9ρες χορδες γιατι η αλλη εχει 10ρες.

 

Δυστυχώς δεν εχω κάποιον γνωστό τεχνικο στο Βερολίνο που να εμπιστεύομαι οτι θα μου πει αν πραγματικά διορθώνονται κάποια οπότε θέλω να αποφυγω να δωσω τη κιθάρα για σεταρισμα κ να την παρω πισω με καποια προβλήματα αλυτα και  χωρίς δυνατότητα επιστροφής. 

 

2 hours ago, Alter said:

0.75 χιλιοστα στο πρωτο ταστο ειναι ενα μεσο, νορμαλ υψος. Οπως και το 2mm στο 12 ρυθμιζονται αναλογως τα γουστα και το παιξιμο (αλλα μπορει να χρειαστει δουλεια στο nut). Tο buzz σιταρ 🙂με ανοιχτη χορδη ειναι προβλημα. Μπορει να ειναι λογω nut η λογω back bow, δηλαδη το μανικι να εχει παρει προς τα πισω, το οποιο διορθωνεις χαλαρωνοντας τη βεργα (αν ειναι ηδη τερμα χαλαρη εχεις προβλημα). Επισης μπορει να ειναι απο το βαγονακι της σελας στη γεφυρα (πολυ συνηθισμενο, εφτιαξα δυο ηλεκτρικες μου τελευταια που το ειχαν παθει αυτο με τα χρονια παιξιματος), αλλα σε αυτη την περιπτωση θα ακουγεται σε ολα τα ταστα της χορδης, ακομα και στο τελευταιο.,

Αν ειχε παρει προς τα πίσω δε θα ειχε relief ομως σωστά; ακουγεται μονο ανοιχτή οταν παίζει γιαυτο υποψιάστηκα το nut.  

 

Eυχαριστω πάρα πολύ για τις ιδέες και τις γνωμες! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
4 hours ago, xristos86 said:

Αν ειχε παρει προς τα πίσω δε θα ειχε relief ομως σωστά; ακουγεται μονο ανοιχτή οταν παίζει γιαυτο υποψιάστηκα το nut.  

 

Φαίνεται κιόλας αυτό, αν κοιτάξεις το μανίκι από πλάγια από γέφυρα προς headstock την άκρη των τάσεων το βλέπεις αν είναι ίσιο, αν έχει relief η backbow..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου