Προς το περιεχόμενο

Κολλημένα πλήκτρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλη την κοινότητα. Είμαι κάτοχος του Yamaha Motif Es 8 και τα τελευταία τρία χρόνια έχω έρθει αντιμέτωπος με ένα πρόβλημα που αφορά συγκεκριμένα πλήκτρα του Synth. Και εξηγούμαι. Επιστρέφοντας στην Ελλάδα μετά από απουσία ενός χρόνου στην αλλοδαπή τι ποιο λογικό για έναν μουσικό να επιστρέψει και στο προσωπικό του στούντιο. Κατά την εκτέλεση ενός κομματιού στο Motif Es παρατήρησα ότι το πλήκτρο Β5 είχε αργή επαναφορά και στο τέλος άρχισε να κολλάει, δηλαδή να μένει κάτω. Το πρώτο που σκέφτηκα ήταν ότι το πλήκτρο έσπασε εσωτερικά. Βέβαια μου έκανε εντύπωση γιατί λόγο προβλήματος στις αρθρώσεις, δεν παίζω βαριά, αλλά και κανένας άλλος στο σπίτι δεν επισκέπτονταν το στούντιο όλον αυτόν τον καιρό. Ευτυχώς ο Νάκας είχε ανταλλακτικά και έτσι αγόρασα δυο ίδια για πάν ενδεχόμενο. Το αντικατέστησα και όλα εντάξει. Πριν δύο μέρες μου συνέβη η ίδια περίπτωση  στο πλήκτρο της  ίδιας νότας (Β) αλλά σε άλλη οκτάβα. Και τώρα θα μου πεις ρε φίλε που είναι το περίεργο ; Το περίεργο είναι ότι και στις δύο περιπτώσεις δεν υπήρχε κάποιο σπάσιμο η ράγισμα στα πλήκτρα. εσωτερικά η εξωτερικά. Μήπως η αιτία βρίσκεται αλλού ; έχει κάποιος από εσάς ανάλογη εμπειρία ;
Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου