Προς το περιεχόμενο

Καλώδιο ethernet μεγάλο μήκος και αποτέλεσμα.


Costas Siachamis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες για βοηθήστε.

Το router ειναι στον 1ο όροφο. Εγώ μένω στον 2ο. Δεν μπορώ να το ανεβάσω, δεν έχω γραμμή τηλεφώνου στον 2ο.

Το σήμα του WiFi είναι ασθενές..με το ζόρι βλέπω YouTube και παίρνω ειδοποιήσεις.

Αν πάρω ethernet καλώδιο ...μέτρα περίπου 20-25..θα πάρω καλό αποτέλεσμα;

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Costas Siachamis

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν αυτο στο λινκ δουλεψει στην περιπτωση σου, αλλα ενα ζευγαρι που εχω παρει, δουλευει μονο αν οι δυο πριζες που θα μπουν, ειναι στο ιδιο ρελε του πινακα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον έχεις έστω και λίγο σήμα, ίσως να κοίταζες την περίπτωση του extender.

Έχω αυτό https://www.skroutz.gr/s/13271526/TP-LINK-TL-WA860RE-v5.html σε μεζονέτα όπου στον πάνω όροφο δεν έπιανα καν σήμα και κάνω την δουλειά μου άψογα.

Το βάζεις απλά στην πρίζα, σετάρεις πανεύκολα σε 5’ και είσαι έτοιμος χωρίς καλώδια και ταλαιπωρίες.

Να σκεφτείς ότι στον κάτω όροφο πολλές φορές πιάνω καλύτερο σήμα από το extender παρά από το router της πλάκας που συνήθως δίνουν οι εταιρίες και το οποίο βρίσκεται στον ίδιο χώρο.

Επεξεργασμένο από ekim
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιδανική λύση αν υπάρχει η δυνατότητα όδευσης (που με βάση το αρχικό thread υπάρχει) είναι το πέρασμα καλωδίου Ethernet Cat6 και στο 2ο όροφο βάζεις  ένα Wifi Router και έχεις και καλωδιακό και ξεχωριστό WiFi. Δεν χρειάζεται καν να αγοράσεις αν έχεις από παλιά σύνδεση σε Internet Provider. Εγώ έχω την γραμμή μου στον 4ο και με καλώδιο Cat 6  έχω πάει στον 6ο  όπου στην άκρη του έχω συνδέσει ένα παλιό modem router του Cosmote. Εκεί πρέπει να μπεις στο menu του (192.168.1.1) με καλώδιο και να ορίσεις wifi, pasword κλπ.  Θα είσαι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Spyros Delta said:

Δεν ξερω αν αυτο στο λινκ δουλεψει στην περιπτωση σου, αλλα ενα ζευγαρι που εχω παρει, δουλευει μονο αν οι δυο πριζες που θα μπουν, ειναι στο ιδιο ρελε του πινακα.

 

+1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Δεν ξερω αν αυτο στο λινκ δουλεψει στην περιπτωση σου, αλλα ενα ζευγαρι που εχω παρει, δουλευει μονο αν οι δυο πριζες που θα μπουν, ειναι στο ιδιο ρελε του πινακα.

Το έμαθα κι εγώ χτες το απόγευμα που πήγα να δω τι παίζει με αυτά τα προϊόντα.

Θα τραβήξω καλώδιο τηλεφωνικό και θα ανεβάσω πάνω το router.

Κάτω θα μείνει μόνο η τηλεφωνική συσκευή.

Αν αυτό είναι οκ και αποτελεσματικό , έχει καλώς, αν όχι...θα ψαχτώ περαιτέρω.

 

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις στον ένα όροφο την συσκευή του τηλεφώνου και στον άλλον το router, είσαι ok. Αν βάλεις δεύτερο router στην ίδια τηλεφωνική γραμμή τότε θα πρέπει να προσέξεις να σετάρεις σωστά τις διευθύνσεις ip ώστε να μην συγχέονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου