Προς το περιεχόμενο

Software αποκωδικοποιητές Dolby B/C


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Μπήκα στην διαδικασία να μεταφέρω στον υπολογιστή κάποιες αρχαίες κασέτες κωδικοποιημένες με Dolby C που ήταν της μόδας στα 80'ς.

Δυστυχώς το Aiwa AD-F350 έμεινε απο λαστιχάκια προφανώς, γιατί δεν γυρίζει και πρέπει να το πάω για ένα service.

Εν τω μεταξύ έχω ένα Sony boombox με κασέτα που λειτουργεί! Δεν έχει Dolby όμως και μονο έξοδο ακουστικών.

Το σύνδεσα με την κάρτα ήχου και έκανα μια μεταφορά κάποιας κασέτας. Ενθουσιάστηκα που άκουσα πράγματα που είχα ξεχασμενα απο εγγραφές του 80-83 και σαν ανυπόμονος που είμαι κάποιες φορές, ιδιαίτερα όταν είναι να κάνω μια μικρή αγορά, έψαξα να βρω μπας και υπάρχουν Software αποκωδικοποιητές Dolby B/C για να τα διορθώσω στο PC.

 

Η έρευνα κατέληξε σε 2 υποψήφια προγράμματα.

Το ένα είναι το Tape Restore Live! Ενα δωρεάν plugin για το Winamp και παρα το εκτεταμένο προφιλ σε επιλογές και διορθώσεις που διαθέτει όπως Bias, Azimuth, κ.α. υποστηρίζει μονο Dolby B.

 

tape_restore_live.gif.687b4b073f1e9e94d24d1cee755ea9bb.gif

 

Το άλλο είναι το DDI Codec που θα βρείτε στο Microsoft και στο Apple store προς 15 ευρώ.

Δείχνει πιο σοβαρό εμφανισιακά συν το C, οπότε και το αγόρασα.

 

DDI.png.df497aea466623bc6cefedf1222c1918.png

 

Αποκωδικοποίησα και με τα δύο το ίδιο πρόγραμμα. Δεν έχω βέβαια σωστό reference για σύγκριση αλλά... το Tape Restore Live! ακόμα και με Β μάλλον πατάει το DDI Codec. Περισσότερος όγκος και χαμηλά αλλά κυρίως πιο φυσικά πρίμα. Νομίζω.

 

Αυτα σε μια διαδικασία 2 ωρών. Δεν έχω καταλήξει αλλά σίγουρα θα κάνω κι άλλες δοκιμές και ίσως βρω κάποιο αποκωδικοποιημένο αρχείο απο παλιά για να συγκρίνω. Δεν ξέρω πόσους αφορά το θέμα αλλά σίγουρα θα είναι ανω των 50 ετών. 🙂

  • Like 6
  • Ευχαριστώ 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ΔΕΝ έγραψα ποτε κασσετα με αποθορυβοποίηση.

Δεν μου αρεζε.

Χρησιμο θα φανει σε κασσετες εταιρίας...που ηταν μαμα με Dolby B.

Θα το δοκιμασω,

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικά όλα αυτά αλλά οι κεφαλές του Sony δίνουν το ίδιο αποτέλεσμα με το Aiwa; Προφανώς όχι.

Γι' αυτό φτιάξτε το Aiwa άμεσα σας παρακαλώ, και πείτε μου που το φτιάξατε και αν μείνατε ευχαριστημένος, για να πάω το ΧΚ-S7000 μου (που έχει και Dolby S παρακαλώ - ναι ήμουν πολύ large όταν το πήρα, πριν 30 χρόνια). 😜

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλα αν θελει μονο ιμαντα, τον βγαζεις , τον μετρας, παιρνεις εναν ιδιο και τον περνας....παλια μου τεχνη κοσκινο 😛

 

ΥΓ...Γατάκια που να αλλάζατε ιμάντες σε κάτι VCR , πχ. nordmende spectra , που ο ιμάντας ειναι κάτω από την Motherboard....και για να τη βγαλείς, ταλαιπωρεισαι με δεκαδες πλαστικα κλιπάκια....που μια λαθος κινηση (ειδικά μετα από τοσα χρονια), τα σπαέι. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γιάννη, εγω δεν καταλαβα ακριβως (τωρα το παιδεύω).

Το Tape Restore Live!  λειτουργει μονο σε περιβάλλον record (μέσω winamp) ή και σε επίπεδο playback στο winamp?

Στις οδηγείες είδα αυτο: " Open the recording in Winamp. ".....έχει recording το winamp?

 

Δεν μας το εξηγεις λιγο καλλιτρερα, γιατι άκρη δεν εβγαλα ...ακομα.

 

Y.Γ. Νομίζω το βρήκα (σε περιβαλλον playback).

Καταρχάς επιλέγουμε από το 'Options" το "modern skin" (είναι πιο ευχρηστο).

Εν συνεχεία, options/ preferences/plug-ins/dsp/effect  /Tape restore live! /configure active plug in (αν επιλέξουμε το "startup as a tray icon" γλιτώνουμε από όλα αυτά και μας βγάζει κατω δεξια στο tray το tape restore, Καθε φορα που ανοίγουμε το winamp.)

 

Y.Γ 2 Είδα πολυ πιο άμεση ανταπρόκριση στις ρυθμισεις σε .mp3 από ότι σε .wav.....είναι η ιδέα μου ή ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
2 ώρες πριν, LK είπε

Γιάννη, εγω δεν καταλαβα ακριβως (τωρα το παιδεύω).

Το Tape Restore Live!  λειτουργει μονο σε περιβάλλον record (μέσω winamp) ή και σε επίπεδο playback στο winamp?

Στις οδηγείες είδα αυτο: " Open the recording in Winamp. ".....έχει recording το winamp?

 

Δεν μας το εξηγεις λιγο καλλιτρερα, γιατι άκρη δεν εβγαλα ...ακομα.

 

Στο Winamp αν θες να ηχογραφήσεις πας options/preferences/plug-ins/output/ και επιλέγεις Disk writer.

Διαφορετικά ακούς μόνο διορθωμένα.

Ελπίζω να κατάλαβα τι ρώτησες.

 

Σε γενικές γραμμές καταλήγω πως το DDI Codec κάνει απλούστερα και σωστά τη δουλειά.

 

  1. γιατί επιλέγεις 120μs to 70μs για την περίπτωση που χρησιμοποίησες κασέτα χρωμίου σε κασετόφωνο χωρίς επιλογή αλλά και το αντίστροφο.
  2. Εχει Dolby C που στα 80'ς χρησιμοποιούσαμε κατα κόρο.
  3. Εχει κατανοητό Fine tuning (Αζιμούθιο και Gap loss για την πιθανή απόκλιση των διαφορετικών κεφαλών και Play trim για να προσθέσεις κάποια πρίμα σε περίπτωση απώλειας απο παλιές ταινίες.

 

Ολα τα παραπάνω (χωρίς το Dolby C) τα έχει και το Tape Restore Live!  σε υπερβολική ανάλυση αλλά χωρίς κάποιο σημείο αναφοράς και ο καθένας μπορεί να το ρυθμίσει όπως γουστάρει, (ακόμα και να δώσει ένταση στην έξοδο) που ναι μεν καλό είναι αλλά δεν θα είναι σαν το original που προσπαθείς να αποκωδικοποιήσεις. Μπορεί να είναι και καλύτερο φυσικά! Άσε που είναι δωρεάν. Αλλά γίνεται μεσω του Winamp μόνο, για όσους έχουν αυτό το αξεπέραστο προγραμματάκι.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ ψώνισα αυτό πριν λίγο καιρό και δεν ασχολούμαι με υβριδικές καταστάσεις.

Όλες οι μου οι κασέτες είναι με dolby B ή χωρίς, οπότε μ αυτό είμαι ΟΚ, μια και το παλιό μου πλέον είναι πολύ δύσκολο στην επισκευή και ένα άλλο teac που έχω ως αντικαταστάτη δεν μου άρεσε ιδιαίτερα.

Με το sony και ένα ακόμα Digital Cassete που ψώνισα πέρσι είμαι ΟΚ από κασέτες

20190823_153938 (1).jpg

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το θέμα μου τωρα που το σκεφτομαι ειναι το εξης.

 

Καταρχάς πως λειτουργει το Dolby .

Όπως ξέρουμε: Καταμέτρηση στιγμιαιας εντασης του ακουστικού σηματος και  περαιτερω ενισχυηση των υψηλών συχνοτήτων (κατα την εγγραφή).

Στη συνέχεια όταν η κασσετα αυτη τοποθετηθει στην αναπαργωγή (με συστημα Dolby) επέρχεται αντιστροφα εξεσθένιση των υψηλών συχνοτήτων του σηματος, γεγονός που οδηγεί συνακόλουθα στην δραστικη περικοπή του θορύβου.

 

Αν μια κασσετα γραφεί με συστημα Dolby και ΔΕΝ αναπαραχθεί με κανένα συστημα Dolby τότε θα είναι (η αναπαραγωγη ) απλά πιο υπερβολική σε εμφάνιση υψηλών συχνοτήτων , που επιτελεστηκαν κατα την εγγραφή, άρα και ενα eq κανει τη δουλειά  .(με αλλα λογια δεν υπαρχει ανάγκη να κανεις decode το Dolby).

 

Οκ, έχει και ρυθμισεις bias ....δηλαδή πόλωσης , που αφορά το εσωτερικό κύκλωμα του κασσετοφωνου που ερχεται σε άμεση επαφη με την μαγνητικη ταινια.

 

Το ερωτημα ειναι το εξής:: σε default ρυθμισεις , αυτά τα προγραμματα κάνουν bypass αυτα τα δυο (Dolby- Bias)?

Όταν κανεις εσυ τις ρυθμισεις , και καταφέρεις να τα "βγάλεις", υποτιθεται οτι αυτο που ακους ειναι πιο κοντα στην πηγη....αγνοώντας τα artifacts της κασσετας;

 

 

Εκτος αν εννοουμε πως αυτο το software (παρεμβαίνει) όταν θέλουμε να μεταφερουμε από μια κασσετα ηχογράφηση στο pc, και το κασσετοφωνο που χρησιμοποιούμαι ΔΕΝ έχει π.χ Dolby ή επιλογή χρωμιου ή μετάλου, οπότε αναλαμβάνει το software να κάνει ΣΩΣΤΑ την μεταφορά. Εκει πάσο...εχει χρηστικη λειτουργία.

 

Στην τελευταια αυτη περίπτωση, u know were i stand, με 30-50 euro, βρίσκεις πλεόν τρικέφαλα decks με όλα τα καλουδια, αλλά σεβομαι απόλυτα κάποιον που δεν θέλει να δεσμευει χωρο, και καταφεύγει στις digital λυσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου