Προς το περιεχόμενο

Software αποκωδικοποιητές Dolby B/C


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator
2 ώρες πριν, LK είπε

Εκτος αν εννοουμε πως αυτο το software (παρεμβαίνει) όταν θέλουμε να μεταφερουμε από μια κασσετα ηχογράφηση στο pc, και το κασσετοφωνο που χρησιμοποιούμαι ΔΕΝ έχει π.χ Dolby ή επιλογή χρωμιου ή μετάλου, οπότε αναλαμβάνει το software να κάνει ΣΩΣΤΑ την μεταφορά. Εκει πάσο...εχει χρηστικη λειτουργία.

 

Αυτή είναι η δουλειά του.

 

Οσο για το

2 ώρες πριν, LK είπε

Αν μια κασσετα γραφεί με συστημα Dolby και ΔΕΝ αναπαραχθεί με κανένα συστημα Dolby τότε θα είναι (η αναπαραγωγη ) απλά πιο υπερβολική σε εμφάνιση υψηλών συχνοτήτων , που επιτελεστηκαν κατα την εγγραφή, άρα και ενα eq κανει τη δουλειά  .(με αλλα λογια δεν υπαρχει ανάγκη να κανεις decode το Dolby).

 

Χμ... ναι.🤥 

Στο πάρα πολύ περίπου. Η καμπύλη αυτή δεν είναι ένα low pass φίλτρο Χdb αλλά κάτι πολύ πιο περίπλοκο.

 

Dolby_c_curves.png.8dc2e064fb16a783dfc441cafd79b729.png

 

Τα εξηγεί ωραία εδω: http://www.anaxwaves.com/DDiCodec/

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
16 minutes ago, yameth said:

 

Αυτή είναι η δουλειά του.

 

 

Νταξ....τωρα το καταλαβα, ειμαι λιγο slow 😛

 

Όσο για το άλλο...ναι...στο πολυ περίπου.

Ο τρόπος λειτουργίας του Dolby δεν ειναι καθόλου απλός.....το περιέγραψα "λαϊκα" για να αναπτυξω τον συλλογισμό μου 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω κάπου το είχα δεί έτσι, γιατί αρχικά νόμιζα ότι είναι ένα απλό eq on off

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

μια "τραυματική" μου μετεφηβική εμπειρία, ήταν όταν εκείνη την εποχή που εγώ κυνηγούσα Χίμαιρες αζιμουθίων ψάχνοντας τον "ήχο", προσπαθούσα παράλληλα να  εξηγήσω τον τρόπο λειτουργίας της αποθορυβοποίησης μέσω DOLBY στους πάμπολλους γύρω μου που τότε έγραφαν μεν με αυτό, για να αναπαράγουν όμως κατόπιν εκούσια χωρίς να το ενεργοποιήσουν, μια και έτσι στα αυτιά τους το αποτέλεσμα ήταν πιο "αρεστό" (λόγω του τονισμού που εξήγησε λαϊκά ο Λάκης παραπάνω)... μέχρι να εντρυφήσω (λυτρωτικά) στο "περί ορέξεως" είχα υποφέρει πολύ...😎

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου