Προς το περιεχόμενο

Old vs New strings


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Το eq δεν μπορεί να σου δώσει κάτι που δεν υπάρχει ήδη. Αν δε βάλεις καινούργιες χορδές, δε θα σου δώσει τη χορδίλα κανένα eq. Αν δε σου αρέσει ο φρέσκος ήχος ΟΚ, διαφορετικά είναι μονόδρομος.

 

 Παρόλα αυτά αν είναι θέμα κόστους και μπελά, κρατάς πιο πολύ τις χορδές και αλλάζεις σε καμιά σοβαρή εγγραφή ή/ και κάνα live. Έτσι και αλλιώς, πριν από κάθε σοβαρή εγγραφή θα κάνεις set up οπότε θα αλλάξεις, και πριν το live θα βάλεις καινούργιες χορδές, δε θα παίξεις με τις σάπιες να σπάσει και καμία on stage.

 

 Οπότε δε βλέπω που μπορεί να διαφωνήσει κανείς σε σοβαρά ζητήματα. Τώρα στο practice εντάξει, δε χάθηκε και ο κόσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει eq δεν δίνει κάτι που δεν έχεις.

Συνήθως όμως δεν έχω τοσο πυκνά mix και μου αρέσει ο μουντός ήχος. Αλλωστε το 80% είναι όλα neck, και λίγο κομμένο tone.

Από την άλλη βαριέμαι εξαιρετικά την διαδικασία, θεωρώ το στρώσιμο απαραίτητο (ποτέ δεν έπαιξα live ή ηχογράφησα κάτι με χορδές out of the box). Αυτό το έκανα και το κάνω μετά από μια δυό μέρες. Τότε θεωρώ ότι έχω εντάξει χορδές.

Πάντα μπορεί να κάνω λάθος, έχετέ το υπόψη και σίγουρα κάνω λάθος με βάσεις τις απόψεις του καθενός.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ρε αφήστε τις χορδές να "προσανατολίσουν" τα μόριά τους σωστά. Πού να προλάβουν να στρώσουν out-of-the-box. Xορδές είναι. Θέλουν τουλάχιστον 2-3 ώρες προκαταρκτικό παίξιμο.

Εμένα πάντως ούτε οι παλιές ούτε οι καινούργιες με χαλ(ν)άνε. Οπότε αντί για τα δύο κλιψ άκουγα το κάτωθι, εξαιρετικά αφιερωμένο από φίλο Δημήτρη σε φίλους Δημήτρηδες και Δήμητρες. Δε νομίζω οι χορδές τους να είναι κάτω του 2μήνου.

Χρόνια πολλά

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Με τις παλιές δεν γλιστράνε τα δάχτυλα.Σε μια κιθάρα που έχω πάνω τις χορδές 5-6 χρόνια κάθε φορά που παίζω μένει σκουριά πάνω στα δάχτυλα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου