Προς το περιεχόμενο

Επιλογή ακουστικής κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Mε κλειστά μάτια, όποια από τις δύο Takamine μπορείς, πάρ'τη. Η KOA είναι χάρμα οφθαλμών αλλά πιο στοχευμένη αγορά (ήχος KOA, ήχος small body, πιο fingerstyle, "σπαστικό" άλλαγμα χορδών-αν δεν είσαι μαθημένος-ελέω slotted headstock).

H άλλη έχει εξαιρετικό pre-amp και piezo, ισως το καλύτερο-και πιο αξιόπιστο- piezo σύστημα που έχω ακούσει. Workhorse ολκής και μάλιστα με μια πιπεράτη δόση χαρακτήρα old time-στον ακουστικό ήχο. Συνδύασέ το με ένα Aura Spectrum DI και θα έχεις ΘΕΪΚΌ plugged ήχο σε οποιαδήποτε σκηνή. Το cutaway είναι irrelevant κτγμ. Αν δεν σου φτάνουν 14 τάστα να ξεδιπλωθείς στην ακουστική τότε δεν κάνεις γι' αυτή.

Sorry στους  προλαλήσαντες, αλλά η Martin του ιδίου επιπέδου τιμής είναι παιχνιδάκια μπροστά στις Takamine που αναφέρθηκαν.

Δεν γνωρίζω την τιμή που σου προσφέρονται οπότε δεν μπορώ να σου προτείνω κάποια εναλλακτική. (Υποθέτω γύρω στο 900άρι, οπότε δύσκολα θα βρεις κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά-γκαραντί).

Χρόνια πολλά στους εορτάζοντες την ονομαστική και στους μνημονεύοντες την επέτειο.

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, dimsonic said:

στα πόσα τις βρίσκεις τις takamine?

 

Γύρω στα 800

38 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

ελέω slotted headstock

 

τι εστι slotted headstock;

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
7 λεπτά πριν, gmoukou είπε

Γύρω στα 800

Πάρτη και μην το πεις ούτε της Υamaha


 

 

7 λεπτά πριν, gmoukou είπε

τι εστι slotted headstock;

Το headstock είναι σαν της κλασσικής, αλλά στις steel string χορδές είναι λίγο πιο tricky το πέρασμα και η διατήρηση του κουρδίσματος.

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

Το headstock είναι σαν της κλασσικής, αλλά στις steel string χορδές είναι λίγο πιο tricky το πέρασμα και η διατήρηση του κουρδίσματος.

 

πωπω και δηλώνω και επαγγελματίας κλασικός κιθαρίστας.....ξεφτάϊλα!

@Πνοή και Νύξη ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ, έτσι για τον αντίλογο να πω ότι δε συμπάθησα ποτέ τις takamine. Ωστόσο, δεν είχα ποτέ και δεν έχει τύχει να παίξω για πολλή ώρα καμμία κάποιας καλής σειράς, οπότε α) δε λεει πολλά η γνώμη μου, και β) με αυτά που λέει ο πνοή σκέφτομαι μήπως έχω πέσει πολύ έξω.

 

Πάντως, σε αυτή την κατηγορία τιμής παίρνεις μτχ taylor (που πάλι δεν τρελαίνομαι, αλλά είναι σίγουρα πιο "ακουστική κιθάρα" από άλλες) και με λίγα παραπάνω βρίσκεις κορυφαίες (για μένα) lakewood και larrivee.

 

Επίσης δεν έχεις πει αν σε ενδιαφέρει να είναι οπωσδηποτε ηλεκτροακουστική ή είσαι οκ με απλή ακουστική.

Επεξεργασμένο από blue
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Αετός said:

Δεν στο λέω για νέο, αλλά παίξε μ'όσες περισσότερες μπορείς και μετά επέλεξε.

 

Αυτό γίνεται.
Καιρό μάλιστα γιατί δε μας παίρνει για μπρός/πίσω...

 

3 minutes ago, blue said:

Εγώ, έτσι για τον αντίλογο να πω ότι δε συμπάθησα ποτέ τις takamine. Ωστόσο, δεν είχα ποτέ και δεν έχει τύχει να παίξω για πολλή ώρα καμμία κάποιας καλής σειράς, οπότε α) δε λεει πολλά η γνώμη μου, και β) με αυτά που λέει ο πνοή σκέφτομαι μήπως έχω πέσει πολύ έξω.

 

Πάντως, σε αυτή την κατηγορία τιμής παίρνεις μτχ taylor (που πάλι δεν τρελαίνομαι, αλλά είναι σίγουρα πιο "ακουστική κιθάρα" από άλλες) και με λίγα παραπάνω βρίσκεις κορυφαίες (για μένα) lakewood και larrivee.

 

Επίσης δεν έχεις πει αν σε ενδιαφέρει να είναι οπωσδηποτε ηλεκτροακουστική ή είσαι οκ με απλή ακουστική.

 

Κοίτα, ξεκίνησα με την ιδέα να κοιτάω αμοιγώς ακουστικές κιθάρες και έπαιξα αρκετές, άλλες καλές άλλες κακές.
Στην πορεία προέκυψε το οτι αν χρειαστεί να παίξω κάπου με ενίσχυση, πάρα πολύ πιθανό, θα είναι λίγο μανούρα με μια ακουστική, αλλά εν έτη 2019 όχι αδύνατο.
Συν οτι προέκυψαν και τα όργανα για τα οποία άνοιξα το θέμα και εξυπηρετούν όλες τις εκδοχές πολύ άνετα.

 

Lakewood και Larrivee δεν έχω ακουμπήσει.
Για πές, έχεις καλή εμπειρία απο αυτά τα όργανα;

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
12 λεπτά πριν, blue είπε

έτσι για τον αντίλογο να πω ότι δε συμπάθησα ποτέ τις takamine

στην ίδια συνωμοταξία υπήρξα κι εγώ για καιρό (ελέω εντέχνου). Μέχρι που αποτίναξα τις προκαταλήψεις μου και είδα ότι οι Τakamine αυτού του επιπέδου τιμής είναι το πιο στιβαρό, trouble-free, αξιόπιστο, ευκολόπαικτο και ευκολοσυντήρητο εργαλείο που μπορεί να έχει ένας εργαζόμενος (και μη) μουσικός. Σε αυτά τα λεφτά έχουν περάσει και Lakewood και Larivee και Martin και Taylor και Breedlove (παλιές) κλπ, οι περισσότερες με "θεματάκια" που έχριζαν προσοχής περιοδικά.  Οι Takamine δεν διεκδικούν δάφνες γκουρμέ ακουστικού ήχου (αν και αν κάποιος είναι τυχερός-μπορεί να του κάτσει μια τέτοια) αλλά είναι ΕΚΕΙ που είναι με συνέπεια και χωρίς εκπλήξεις.


Σε αυτό το επίπεδο τιμής θα πρόσθετα Furch (είναι ίσως ο εμπειρότερος κατασκευαστής ακουστικών οργάνων στην Ευρώπη) για πιο εκλεκτίκ ακουστικό ήχο και YAMAHA (διαχρονική αξία στο budget/mid price όργανο).

Για να το πω απλά, αν είχα να επιλέξω "τυφλά" η Takamine θα ήταν η πιο ασφαλής λύση από όλες τις απόψεις. 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω εδώ ότι οι Taki φημίζονται για τον πολύ καλό plugged ήχο τους, πράγμα που προσωπικά με βρίσκει αντίθετο, καθώς δεν μου αρέσει τόσο πολύ (σε αντίθεση με κάποιες Yamaha που μου αρέσει σφόδρα).

 

Από εκεί και πέρα, νομίζω ότι οι Takamine (και οι Yamaha), έχουν πιο generic ήχο, με την έννοια των ιδιαιτεροτήτων από πχ τις Martin και τις Taylor.

 

Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, ίσα ίσα μερικές φορές (όταν δεν έχεις συγκεκριμένο ήχο στο μυαλό σου) μπορεί να είναι πλεονέκτημα.

Δεν έχουν ας πούμε τα μπασομεσαία της Martin, δεν έχουν τα πρίμα/projection της Taylor, αλλά έχουν πιο ισορροπημένο eq.

 

Μια Larivee που είχα δοκιμάσει πάντως κάποτε με απογοήτευσε (έκανε και 2.500).

Ίσως περίμενα κάτι άλλο και γι' αυτό να απογοητεύτηκα βέβαια, ο ήχος της μου φάνηκε πολύ boxy, ενώ ο πωλητής είχε ενθουσιαστεί.

Ήταν και ολόκληρη από maple, ίσως γι' αυτό.

 

Για να έχουμε μια τάξη μεγέθους που λένε και οι μορφωμένοι πάντως, καλό θα ήταν να έλεγες ποιες σου άρεσαν και ποιες όχι από αυτές που δοκίμασες, εξηγώντας και τους λόγους.

 

Πολύ σημαντικό επίσης στις ακουστικές είναι (εκτός του ήχου) το πώς σου κάθεται στα χέρια, πώς είναι το μπράτσο, κλπ, γιατί δεν είναι εύκολα αναστρέψιμα όπως σε κάποιες ηλεκτρικές.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου