Προς το περιεχόμενο

Επιλογή ακουστικής κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, fusiongtr said:

Για να έχουμε μια τάξη μεγέθους που λένε και οι μορφωμένοι πάντως, καλό θα ήταν να έλεγες ποιες σου άρεσαν και ποιες όχι από αυτές που δοκίμασες, εξηγώντας και τους λόγους.

 

Πολύ σημαντικό επίσης στις ακουστικές είναι (εκτός του ήχου) το πώς σου κάθεται στα χέρια, πώς είναι το μπράτσο, κλπ, γιατί δεν είναι εύκολα αναστρέψιμα όπως σε κάποιες ηλεκτρικές.

 

Απο τις όχι κακές που έχω δοκιμάσει αλλά απέρριψα μετά από την επαφή μου με τις takamine ήταν μια ηλεκτροακουστική κορεατική Breedlove Cascade OM/CRe η οποία ναι μεν είχε αρκετά συμπαθητική αίσθηση στα χέρια και ήταν έργο τέχνης εμφανισιακά αλλα

μου φάνηκε κάπως σκληρή και εκεί σκέφτηκα το μη αναστρέψιμος (κουβαλούσε σχεδόν 15ετια στη πλάτη της). 

 

Μετα στάθηκα λιγάκι σε μια εξίσου κορεατική ακουστική Cort earth 900 parlor πολύ όμορφη, φανταστικά σκαστό ήχο αλλά πολυ περιορισμένο ηχοχρωματικο φάσμα στα αυτιά μου (θεώρησα λόγω του μικρού σκάφους της, ίσως πάλι και όχι). 

 

Τέλος μια ακουστική Αμερικανικη Guild JF4 NT jumbo η οποία είχε ενα ας πούμε συμπαθητικό πιάσιμο αλλά λόγω του όχι τόσο jumbo ήχου της έφυγε χωρίς δεύτερη σκέψη από τη λίστα όταν εμφανίστηκαν οι takamine.

 

Και από μια συλλεκτική Ovation 1985 πέρασα με πολύ ωραία ταστιερα αλλά εντάξει, πλαστικιά κιθάρα δε παίρνω που να με πλερώνεις. 

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι από τον ήχο των  larrivee και lakewood έχω πολύ καλή εμπειρία και είναι οι πρώτες που θα κοίταζα σε επόμενη αγορά. Αυτή την άποψη την έχω καμία δεκαριά χρόνια ωστόσο και μπορεί να χρειαζομαι update. Όμως πρόσφατα συγκρινα από κοντά ακριβές taylor, gibson και martin και κατέληξα ότι η Μάρτιν ήταν μακράν η καλύτερη, και κρίμα που δεν είχε και κάποια αντίστοιχη  larrivee για να ελέγξω την πεποίθησή μου.

 

Μια lakewood που είχα έβγαλε σοβαρό πρόβλημα (ξεκόλλησαν κάποια καμάρια) αλλά την είχα πάρει μτχ σε ήδη πολύ κακή κατάσταση με σοβαρό βαθούλωμα στο καπάκι, οπότε δεν είμαι σίγουρος αν είναι τα όργανα αδύναμα κατασκευαστικά ή η δική μου είχε δεχτεί σοβαρή κακοποίηση. Υποθέτω το δεύτερο.

 

Btw την earth 900 την είχα και δε συγκρίνεται με άλλα όργανα που συζητάμε εδώ. Και οχι, δε φταίει το μικρό της σώμα γιατί άλλες παρλορ που έχω ακούσει είναι τεράστιες.

 

+1 για τις furch πάντως και να προσθεσω την καλή σειρα των simon & patrick.

 

Τέλος, η επόμενη μου ακουστική θα ήθελα να έχει rosewood αντί για μαόνι στο σώμα. Έτυχε να ακούσω σε κάποια συγκριτικα και ψαρωσα.

 

ΥΓ. Αν κατάλαβα καλά κοιτάς μεταχειρισμένα όργανα. Το πιο χρήσιμο που έχω να προσφέρω είναι ότι οι χορδές παίζουν απίστευτο ρόλο στις ακουστικες, πολυ παραπάνω από τις ηλεκτρικες. Μια καλή ακουστική κιθάρα με παλιές χορδές μπορεί να μη δείχνει καθόλου το χαρακτήρα της ενώ μια μέτρια με elixir να είναι εντυπωσιακή. Ίσως σου φανεί υπερβολικό αλλά προσωπικά δεν μπορώ να καταλήξω σε άποψη για ακουστικό όργανο αν δεν φοράει καινούργιες χορδές.

Επεξεργασμένο από blue
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου