Προς το περιεχόμενο

R.I.P Γιάννης Σπανός


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένας από τους μεγαλύτερες συνθέτες,μουσικούς και πιανίστες της Ελλάδας (και όχι μόνο) μας χαιρέτησε χθες.

 

Από χθες το πρωί έχει κολλήσει το repeat το αγαπημένο μου άλμπουμ (ίσως η μεγαλύτερη μου συνθετική επιρροή ever ,με την έννοια του πως πρέπει να γράφεται ένα τραγούδι).

 

 

 

  • Like 5

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Νίκο ξέρουμε τους συντελεστές του δίσκου?

 

 

Μπα...εκείνη την εποχή οι μουσικοί δεν αναφέρονταν στα εξώφυλλα....

 

Τον ΜΠΑΣΙΣΤΑ πάντως τον έπαιρνα ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ με την μια πάντως...φοβερος και φοβερος fw (nylon tapewound πρέπει να ειναι μάλλον) ηχος

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την μικρή ομάδα των συνθετών που έχουν την ικανότητα να παράγουν εκπληκτικά τραγούδια σε μεγάλες 'ποσότητες'.

Θα λείψει.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα θα γελασεις....

εκεινη την εποχή ηδη ακουγα προχω για την εποχη Santana Cream και μου λεγανε ελα να δούμε το εργο εχει μουσικη κατσε καλα....

Ψιλοξενερωσα βεβαια ποιος ξερει τι περιμενα...ήταν μοντερνο ακουσμα για την εποχή ιδιως ο πρωτος ρολος να δινεται σε μπασο και να παιζει εμφανώς μπλου πχ στο σαν με κοιτας...

Αυτα γενικως δεν υπηρχαν τοτε...ήταν πρωτοπορία...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αριστουργηματικός και διαχρονικός συνθέτης της Μουσικής Τέχνης.

Και οι ενορχηστρώσεις τους καθάριες με νότες που μένουν.

 

Έφυγε στα 85 έτη..

Ξεμένουμε.

 

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον θυμαμαι. Στα παιδικα μου χρονια ως μαθητης πιανου το οποιο βαριομουν θανασιμα, ελεω κλασσικης μουσικης (ειπαμε 8 χρονων) η δασκαλα αποφασισε μπας κ μου κινησει το ενδιαφερον με κατι πιο ποπ. Enter Σπανος ( κ Χατζηνασιος) με διασκευασμενα κομματια για πιανο, μια αγαπη για το καλοκαιρι, σπασμενο καραβι και τα συναφη. Εξακολουθησα να βαριεμαι θανασιμα τα μαθηματα πιανου ωστοσο προτιμουσα anytime τα κομματια του Σπανου απο τις μαζουρκες του Σοπεν. 
 

Απο τοτε τον Σπανο μαζι με τον Χατζηνασιο του Σ θεωρω ενα αχωριστο διδυμο, οπως λεμε Αμποτ κ Κοστελλο, Simon & Garfkl, κλπ 🙂 🙂 

Επεξεργασμένο από fenderiarhs
  • Like 1

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου