Προς το περιεχόμενο

Northern Noiz Jam


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
Στις 2/11/2019 στις 11:36 ΜΜ, fusiongtr είπε

Ο ένας με κοντομάνικο, ο άλλος με μπουφάν.

Μάλιστα.

Τελικά είχε κρύο ή ζιέστα?


Mια κρύο μια ζέστη ένα πράμα

Η κόκκινη στο stand είναι μια EKO Auriga τέλη sixties. 

Παιδιά η Pimp είναι κιθαράκλα, ζήτησα να μου την πουλήσει αλλά δεν πήρα απάντηση. Ο Αργύρης έχει καλό χέρι στα μανίκια-και οι δύο έχουν ένα υπέροχο soft v, αλλά της pimp ήταν λίγο πιο μπαμπάτσικο-ωραίο. Χάρμα και ηχητικά και παικτικά (ήθελε λίγο tweak η βέργα γιατί ...υποκλίθηκε το μανίκι στο μεγαλείο του luthier). Νομίζω η καλύτερη κιθάρα που έχω πιάσει από τα χέρια του Αργύρη. Ωραία ταστοδουλειά, καλοβαλμένο/κομμένο nut, στημένη πάρε-παίξε. Jumbo τάστα-smooth ταστιέρα. Απίθανο το trem και το offset bridge της Halon. Νομίζω είναι χαλαρά στα 2 καλύτερα aftermarket συστήματα για offset κιθάρες- παγκοσμίως. Οι P90 του Silver Pickups επίσης εξαιρετικοί. Αρκούντως μονοπήνιοι και αρκούντως παχουλοί. 

Από κοντά είναι πολύ πιο ωραία, ειλικρινά.
 

Και η Sifu εξαιρετική, έχει ένα ωραίο sparkle που δεν φαίνεται στις φωτό δυστυχώς, και όλα πάνω της δουλεύουν ρολόι. Επίσης, αγαπημένο 24μισο scale (μου χει κάτσει γάντι στα κοντοδάχτυλά μου). Custom με όλη τη σημασία της λέξης.

Να το πώ; -θα το πώ- Ο Αργύρης πλέον φτιάχνει καλύτερα όργανα στον ελεύθερό του χρόνο, απ' ό,τι πολλοί(ίσως περισσότεροι απ' όσο νομίζουμε) επαγγελματίες οργανοποιοί μουφοπώληδες. Κι έχω δει αρκετά όργανα και από τις δύο κατηγορίες.

Το απόγευμα Σαββάτου κύλησε υπέροχα, τό 'χουμε κάνει πολλές φορές άλλωστε, απλά τελεαυταία όλο και λιγοστεύουν οι ευκαιρίες. Εγώ ήμουν εντός-εκτός έκανα ταυτόχρονα δουλειά σε μια hyperpozer Κumicka από papier mache.

To neo-petal όντως όπως λέει ο Alderbody ήθελε λίγο περισσότερο -off pressure- tweak για να δώσει το sweetspot του με το συγκεκριμένο rig. Όταν όμως ήρθε- στρατιές αγγέλων φτερούγισαν στα ουράνια πίσω από το Καραβασαράι (παλιό Δημαρχείο -για τους μη μυημένους). Μιλάμε για ΗΧΟ. Kαι σε συνδυασμό με το ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ μου/του ΟCD(OMG) ο παράδεισος μετατράπηκε σε κόλαση. Αν ακουστεί αυτός ο ήχος παραέξω, θα καταρρεύσει το οικοδόμημα του καπιταλισμού λαίμαι. Ήχος-επανάσταση.

Χάρηκα πολύ που μαζευτήκαμε έστω για 2 ωρίτσες, αυτή είναι η πεμπτουσία των guitar affictionados. 

Νομίζω μπαίνουν θεμέλια για περισσότερα soundsessions.

18 ώρες πριν, Αετός είπε

Η ακουστική είναι ρεμπέτικη;

Δεν υπάρχει ρεμπέτικη κιθάρα (sorry). Είναι ένα γερμανικό παρλοράκι.

14 ώρες πριν, dimsonic είπε

Οι άλλοι ήταν θιασώτες του 12 μετρου, ο Φάνης βέβαια στη λίγη ώρα που κράτησε μανίκι από δω από κει σε πειρατή το πήγαινε...

Μάλλον εννοείς ότι έπαιζα σαν να είχα γάντζο αντί για αριστερό ε;


Άντε και στο επόμενο θα φέρω εξωτικούς κιθαρίστες από νότια Ελλάδα για ένα session μπουγάτσας με κιμά και χανούμ μπουρέκ.

 

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη
  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία πράματα.Να βρίσκεστε συχνά να γουστάρετε,να βάζετε και οπτικοηχητικα να γουστάρουμε κι εμείς.Ειδα και ένα κουτάκι μπύρα κάπου,ακόμα καλυτερα. πρέπει να περάσατε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχε κουτακια ειχε και μπιτακια αλλα ειμεθα εγκρατεις ...οδηγοι.

Την αλλη φορα θα φερω και γω κιθαρες....ζηλεψα....

 

Βέβαια πηγα και γω με μια κιθαρα μοντέλο 65 όχι reissue αλλα δεν την εδειξε ο σκηνοθετης

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Δεν υπάρχει ρεμπέτικη κιθάρα (sorry). Είναι ένα γερμανικό παρλοράκι.

Ξέχασα τα εισαγωγικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, dimsonic said:

ειχε κουτακια ειχε και μπιτακια αλλα ειμεθα εγκρατεις ...οδηγοι.

Την αλλη φορα θα φερω και γω κιθαρες....ζηλεψα....

 

Βέβαια πηγα και γω με μια κιθαρα μοντέλο 65 όχι reissue αλλα δεν την εδειξε ο σκηνοθετης


Παράλειψις από μεριάς μου αλλά με συνεπήρε ο ηλεχτρικός ήχος!!

 

5 hours ago, Πνοή και Νύξη said:


Mια κρύο μια ζέστη ένα πράμα

Η κόκκινη στο stand είναι μια EKO Auriga τέλη sixties. 

Παιδιά η Pimp είναι κιθαράκλα, ζήτησα να μου την πουλήσει αλλά δεν πήρα απάντηση. Ο Αργύρης έχει καλό χέρι στα μανίκια-και οι δύο έχουν ένα υπέροχο soft v, αλλά της pimp ήταν λίγο πιο μπαμπάτσικο-ωραίο. Χάρμα και ηχητικά και παικτικά (ήθελε λίγο tweak η βέργα γιατί ...υποκλίθηκε το μανίκι στο μεγαλείο του luthier). Νομίζω η καλύτερη κιθάρα που έχω πιάσει από τα χέρια του Αργύρη. Ωραία ταστοδουλειά, καλοβαλμένο/κομμένο nut, στημένη πάρε-παίξε. Jumbo τάστα-smooth ταστιέρα. Απίθανο το trem και το offset bridge της Halon. Νομίζω είναι χαλαρά στα 2 καλύτερα aftermarket συστήματα για offset κιθάρες- παγκοσμίως. Οι P90 του Silver Pickups επίσης εξαιρετικοί. Αρκούντως μονοπήνιοι και αρκούντως παχουλοί. 

Από κοντά είναι πολύ πιο ωραία, ειλικρινά.
 

Και η Sifu εξαιρετική, έχει ένα ωραίο sparkle που δεν φαίνεται στις φωτό δυστυχώς, και όλα πάνω της δουλεύουν ρολόι. Επίσης, αγαπημένο 24μισο scale (μου χει κάτσει γάντι στα κοντοδάχτυλά μου). Custom με όλη τη σημασία της λέξης.

Να το πώ; -θα το πώ- Ο Αργύρης πλέον φτιάχνει καλύτερα όργανα στον ελεύθερό του χρόνο, απ' ό,τι πολλοί(ίσως περισσότεροι απ' όσο νομίζουμε) επαγγελματίες οργανοποιοί μουφοπώληδες. Κι έχω δει αρκετά όργανα και από τις δύο κατηγορίες.

Το απόγευμα Σαββάτου κύλησε υπέροχα, τό 'χουμε κάνει πολλές φορές άλλωστε, απλά τελεαυταία όλο και λιγοστεύουν οι ευκαιρίες. Εγώ ήμουν εντός-εκτός έκανα ταυτόχρονα δουλειά σε μια hyperpozer Κumicka από papier mache.

To neo-petal όντως όπως λέει ο Alderbody ήθελε λίγο περισσότερο -off pressure- tweak για να δώσει το sweetspot του με το συγκεκριμένο rig. Όταν όμως ήρθε- στρατιές αγγέλων φτερούγισαν στα ουράνια πίσω από το Καραβασαράι (παλιό Δημαρχείο -για τους μη μυημένους). Μιλάμε για ΗΧΟ. Kαι σε συνδυασμό με το ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ μου/του ΟCD(OMG) ο παράδεισος μετατράπηκε σε κόλαση. Αν ακουστεί αυτός ο ήχος παραέξω, θα καταρρεύσει το οικοδόμημα του καπιταλισμού λαίμαι. Ήχος-επανάσταση.

Χάρηκα πολύ που μαζευτήκαμε έστω για 2 ωρίτσες, αυτή είναι η πεμπτουσία των guitar affictionados. 

Νομίζω μπαίνουν θεμέλια για περισσότερα soundsessions.

Δεν υπάρχει ρεμπέτικη κιθάρα (sorry). Είναι ένα γερμανικό παρλοράκι.

Μάλλον εννοείς ότι έπαιζα σαν να είχα γάντζο αντί για αριστερό ε;


Άντε και στο επόμενο θα φέρω εξωτικούς κιθαρίστες από νότια Ελλάδα για ένα session μπουγάτσας με κιμά και χανούμ μπουρέκ.

 


 

Δεν έχω λόγια μάστερ!! Απλά ένα μεγάλο ευχαριστώ!!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παράλειψη δική μου να αναφερθώ επίσης στο μανίκι της μωβ, που ήταν πολύ ωραίο στο χούφτωμα, συνήθως παίζω με εντελώς ρηχά U

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου