Προς το περιεχόμενο

Tracer Studio PRO - προσιτό πυκνωτικό μικρόφωνο.


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

να συμπληρώσω ότι το ΝΤ1Α έχει 10 χρόνια εγγύηση ή κάτι τέτοιο.

Αυτό είναι...κινέζικο

Just now, cigaret13 said:

Ναι είμαι offtopic το ξέρω, αλλά επειδή όντως με ενδιαφέρει άμεσα η αγορά ενός μικροφώνου πήρα το θράσος😇  να γράψω εδώ!

 Φαντάζομαι για να "πιάνει" το μικρόφωνο όσο γίνεται λιγότερο "άλλους" ήχους πέρα της φωνής, ή όχι;

 

και αυτό.

Αλλά κυρίως δεν μπορείς να το φέρεις στο στόμα. Θα το ξεκάνεις.

Είναι υπερευαίσθητο.

Υποθέτω και σε καμπίνα κάνει αλλά από απόσταση. 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Αλλά κυρίως δεν μπορείς να το φέρεις στο στόμα. Θα το ξεκάνεις.

Είναι υπερευαίσθητο.

 Νάτος ο λόγος που δεν μου κάνει. Κακή άρθρωση, σαλιάρης🤐, δεν κρατώ σταθερή ένταση φωνής και άλλα που δεν είναι της παρούσης....😱    Οπότε πάω για δυναμικό.

Thank you Δημήτριε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, cigaret13 said:

 Νάτος ο λόγος που δεν μου κάνει. Κακή άρθρωση, σαλιάρης🤐, δεν κρατώ σταθερή ένταση φωνής και άλλα που δεν είναι της παρούσης....😱    Οπότε πάω για δυναμικό.

Thank you Δημήτριε!

 

Δες το βιντεο στη δευτερη σελιδα, οπου ανεβασα. Το πυκνωτικο πιανει παραπανω ηχους.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληροφοριες που βρηκα απο νετ...

 

 

""Το πυκνωτικό (condenser) αποτελείται από 2 "πλάκες" πολύ κοντά η μία στην άλλη, οι οποίες δημιουργούν ένα διάφραγμα.. Με τις δονήσεις που δέχεται το διάφραγμα η ακουστική πίεση περνάει μέσα από τον προενισχυτή με την βοήθεια μιας ηλεκτρικής πηγής (μπαταρία ή phantom power).. Λόγω της παρουσίας αυτού του διαφράγματος, το πυκνωτικό μικρόφωνο παρουσιάζει δύο μειονεκτήματα.. Πρώτον είναι ευαίσθητο στις πτώσεις (μία "καλή" πτώση είναι ικανό να το αχρηστεύσει) και επίσης είναι ευαίσθητο σε υψηλές ακουστικές πιέσεις, ήτοι αν τραγουδήσει κάποιος πάρα πολύ δυνατά, το διάφραγμα καταστρέφεται λόγω της τεράστιας ακουστικής πίεσης (SPL) που δημιουργείται.. Τέλος με τα μειονεκτήματα (αν εξαιρέσεις την τσουχτερή τιμή του :D).. Τα πλεονεκτήματα του είναι φυσικά ότι είναι καλύτερο σε σχέση με το πως αποδίδει τον ήχο που λαμβάνει.. Με λίγα λόγια έχει καλύτερη ακουστική απόκριση και είναι πιο flat - δεν χρωματίζει τον ήχο.. Επίσης είναι πιο ευαίσθητο.. Μπορεί να "τραβήξει" περισσότερο εξωτερικό θόρυβο κάτι το οποίο θεωρείται από κάποιους θετικό και από κάποιους αρνητικό.. Μην ξεχνάμε και το πολύ σωστό γνωμικό του Page "distance makes depth".. Γενικά είναι καλύτερης ποιότητας από το δυναμικό..

Το δυναμικό (dynamic) από την άλλη πλευρά είναι για πιο....καθημερινές χρήσεις.. Θεωρείται ότι αντέχει περισσότερο και επιπλέον η κατασκευή του (φαντάσου το σαν ένα μικρό ηχειάκι που πηγαίνει μπρος πίσω ανάλογα με την SPL που δέχεται) του επιτρέπει να ηχογραφεί χωρίς κίνδυνο να καταστραφεί σε πάρα πολύ δυνατά επίπεδα έντασης.. Είναι ιδανικό για μη ακουστικά όργανα (ηλεκτρικές κιθάρες, μπάσο, drums) αλλά υστερεί σε απόδοση συχνοτήτων και γενικά θεωρείται κατώτερο ενός πυκνωτικού.. Είναι όμως πιο φθηνό και αντέχει περισσότερο.. Από την άλλη, λόγω του γεγονότος ότι δεν έχει διάφραγμα, θεωρείται πιο "αργό" όσον αφορά την απόκριση του σε μεγάλες μεταβολές της ακουστικής πίεσης..

Επομένως η επιλογή ενός μικροφώνου (για κάποιον που δεν μπορεί να τα έχει και τα δύο) έχει να κάνει με τη χρήση του.. Αν θέλεις να ηχογραφήσεις όλη τη γκάμα μιας home recording (ηλεκτρικές, μπάσα, φωνή, drums) τότε το καλύτερο θα ήταν ένα δυναμικό.. To Shure 57 είναι ένα πάρα πολύ καλό δυναμικό μικρόφωνο για κάθε χρήση (εγώ είμαι μέχρι στιγμής ευχαριστημένος).. Αν από την άλλη θέλεις να ηχογραφήσεις μόνο φωνή (δηλαδή τα όργανα σου δεν θα ηχογραφηθούν με μικρόφωνα αλλά μέσω line in και recording out - αν θες τη γνώμη μου μέθοδος κατά πολύ κατώτερη από την ηχογράφηση μέσω μικροφώνου) τότε μπορείς να πάρεις ένα πυκνωτικό (για να μην σου λέω ανακρίβειες, πολλά πυκνωτικά δεν έχω ακούσει, αλλά από τα 2-3 που άκουσα μου έκανε καλή εντύπωση το Neumann TLM103)..

Αν πας για ηχογράφηση φωνής και θέλεις πολύ καλά αποτελέσματα υπολόγισε μέσα στο "πακέτο" ένα καλό compressor και ένα καλό de-esser ή κάτι που να τα κάνει και τα δύο..""

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, cigaret13 είπε

 Επειδή με ενδιαφέρει το παραπάνω, θα έχω "καλά" αποτελέσματα με πυκνωτικό ή να προτιμήσω δυναμικό;

  Η χρήση του θα γίνεται σε κρεβατοκάμαρα με κλειστή την πόρτα, αλλά όλο και κάποιοι ήχοι θα περνούν από την κουζίνα, άλλους χώρους του σπιτιού, αλλά και εξωτερικούς. 

 Τα "μπ" "σσ"  μπάσα, πρίμα και η ποιότητα ηχογράφησης  είναι διαφορετική(α) από ένα δυναμικό;

 Εν τέλει, δυναμικό ή πυκνωτικό για την περίπτωση μου;   Κάρτα με phantom power έχω.

Για φωνη και ακουστικη κιθαρα ειναι καλο. Καλυτερο απο δυναμικο. (για ενισχυτη ηλ κιθαρας sm57 κλασσικα)

Για τα λεφτα ιδιως ... τελειο.

Μη κολλας στους εξωτερικους ηχους. Ααααααν πιασει τιποτα, ξαναγραφεις το σημειο εκεινο και τελος.

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, Spyros Delta said:

Ααααααν πιασει τιποτα, ξαναγραφεις το σημειο εκεινο και τελος.

.

Το πιό πιθανό είναι σε σπιτικό περιβάλλον να πιάσει.

Αλλά μέσα στο μιξ δεν θα ακουστεί τίποτα.

Συνήθως στην ακουστική πιάνει την αναπνοή μου (όπως και το ΝΤ1Α που κοστίζει 150 ευρώ) αλλά και ήχους από το δρόμο, αυτοκίνητα, σκυλιά κλπ.

Σπάνια όμως θα έχεις μια σκέτη κιθάρα να ακούγεται.

Και αν την έχεις φροντίζεις να το κάνεις ωρα ησυχίας.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα το μικρόφωνο, αλλά δεν μπορώ να το κάνω να δουλέψει με την κάρτα ήχου μου. Έχω πατήσει το κουμπάκι με τα +48v, έχω δοκιμάσει και στα δύο input, αλλά δεν παίρνω ήχο.

 

Το συνέδεσα και στο tascam, ως εξωτερικό μικρόφωνο, και εκεί παίρνω ήχο κανονικά.

 

Η κάρτα μου είναι αυτή

 

32243i140533838D11D2D3.jpg

 

Τι κάνω λάθος?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου