Προς το περιεχόμενο

Best-Selling Music Artists 1969 - 2019


TamTam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, dimsonic είπε

δεν ξερω τι είναι αυτα αλλα ευχές κι απο μενα


Τι λέω? Ότι ευχήθηκα στη φίλη μου από την Ουγγαρία, που τη λένε Cata, στης αγίας Αικατερίνης και μου είπε "που το ήξερες ότι βγαίνει από εκεί το όνομά μου και ότι είναι χριστιανικό?" Ούτε στη χώρα της δε γιορτάζουν nameday, όχι μόνο στην εσπερία. Πρέπει να είμαστε το τελευταίο προπύργιο τέτοιου θρησκευτικού φονταμενταλισμού- στην ευρωζώνη τουλάχιστον.
Όσο για τον αγνωστικισμό, δεν θα πρέπει να συγχέεται με τον αθεϊσμό, ο Δαρβίνος και ο Χάξλεϋ και ο Πρωταγόρας, έχουν έναν λόγο γι' αυτό! https://el.wikipedia.org/wiki/Αγνωστικισμός

Από κει και πέρα, έχω και σοβαρές ενστάσεις αναφορικά με το εβραϊκό όνομά μου (ο Γαβριήλ ήταν με τον κρίνο, ο Μιχαήλ ήταν ο bad angel, με τη σπάθα, που έπαιρνε ψυχές - θρίλερ δεν έχεις δει? :)

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Tamtam said:

είμαι αγνωστικιστής...

 

Εσύ μην δίνεις ευχές, εμείς που είμαστε γνωστικιστές δίνουμε ασούμε .... :classic_tongue:

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Tamtam said:


Τι λέω? Ότι ευχήθηκα στη φίλη μου από την Ουγγαρία, που τη λένε Cata, στης αγίας Αικατερίνης και μου είπε "που το ήξερες ότι βγαίνει από εκεί το όνομά μου και ότι είναι χριστιανικό?" Ούτε στη χώρα της δε γιορτάζουν nameday, όχι μόνο στην εσπερία. Πρέπει να είμαστε το τελευταίο προπύργιο τέτοιου θρησκευτικού φονταμενταλισμού- στην ευρωζώνη τουλάχιστον.
Όσο για τον αγνωστικισμό, δεν θα πρέπει να συγχέεται με τον αθεϊσμό, ο Δαρβίνος και ο Χάξλεϋ και ο Πρωταγόρας, έχουν έναν λόγο γι' αυτό! https://el.wikipedia.org/wiki/Αγνωστικισμός

Από κει και πέρα, έχω και σοβαρές ενστάσεις αναφορικά με το εβραϊκό όνομά μου (ο Γαβριήλ ήταν με τον κρίνο, ο Μιχαήλ ήταν ο bad angel, με τη σπάθα, που έπαιρνε ψυχές - θρίλερ δεν έχεις δει? :)

δεν βλεπω θριλερ.

Αλλα θεωρω μια καλη ευκαιρια καθε τοσο να θυμαμαι φιλους και να τους ευχομαι

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέτε ρε αστοιχείωτοι μουζικάντηδες!
Ευχαριστώ πάντως όλους για τις off topic ευχές 😎 επί της ονομαστικής μου εορτής, την οποία δεν γιορτάζω εδώ και χρόνια.
Ένας απ' τους λόγους: Ο αρχάγγελος Μιχαήλ, ο μόνος που ονομάζεται Αρχάγγελος κατά την Αγία Γραφή καθώς και «ένας των πρώτων αρχόντων» και «άρχων» (το όνομά του στα εβραϊκά σημαίνει «Αυτός που είναι όμοιος με τον θεό»), είναι ένα όν μισητό, άφυλο - όπως όλοι οι άγγελοι, και αιμοσταγές.
Είναι αυτός που αναγγέλει στον Αβραάμ την ανάγκη θυσίας του γιου του, και είναι παρών στην πτώση της Ιεριχούς, στο πλάι του Ιησού του Ναυί, που όπως γράφει η Βίβλος, "πέρασε από μάχαιρα γυναίκες και παιδιά δίχως να δείξει οίκτο". Πάντοτε κρατά ρομφαία, η οποία δίνει την πύρινη τιμωρία στους εχθρούς του Θεού.
Στη λαϊκή παράδοση, ο Μιχαήλ είναι ο ψυχοπομπός άγγελος, δηλαδή μεταφέρει τις ψυχές στον ουρανό. Μάλιστα σε ορισμένες περιοχές, όπως τη Θράκη, υπάρχουν κάποιες προλήψεις και ο κόσμος δεν αφήνει τη μέρα αυτή τα παπούτσια του έξω από το σπίτι, για να μην τα δει ο Αρχάγγελος και «ενθυμηθεί αυτούς και αναλάβει εκ της ζωής».

Τσιράκι του θεού, δεξί χέρι του θανάτου, αιμοσταγές άφυλο άλιεν.
Τι να γιορτάσω; Εγώ είμαι με την πλευρά τη ζωής...

 

3 ώρες πριν, Vartanis είπε

Τελικα εμαθα πως ειμαι αγνωστικος.


Ο περισσότερος κόσμος είναι και δεν το ξέρει.
Οι αγνωστικιστές δεν αρνούνται την ύπαρξη του θεού, απλώς δεν είναι ικανοποιημένοι με τις αποδείξεις για την ύπαρξη του.

Οι Εμπειρικοί Αγνωστικιστές, είναι αυτοί που δεν αποκλείουν κάποια στιγμή να βρεθούν αποδείξεις για τον Θεό, και

Οι Απόλυτοι Αγνωστικιστές, είναι αυτοί που πιστεύουν ότι ποτέ δεν θα μπορέσουν να βρεθούν αποδείξεις για τον Θεό.

«Για τους θεούς δεν μπορώ να γνωρίζω τίποτα: ούτε ότι υπάρχουν, ούτε ότι δεν υπάρχουν, ούτε τι λογής μορφή έχουν. Γιατί είναι πολλά τα όσα εμποδίζουν να γνωρίζουμε. Από τη μία το άδηλο του ζητήματος και από την άλλη η συντομία της ανθρώπινης ζωής» .

-Πρωταγόρας.

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Tamtam said:

 

αιμοσταγές άφυλο άλιεν.

 

 

 Ναι, του είχαν βγάλει και οι Slayer κομμάτι. Νομίζω ότι έχει και έναν Αρχάγγελο Μιχαήλ τατουάζ ο Kerry King στην καράφλα.

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, manosx είπε

 

 

 Ναι, του είχαν βγάλει και οι Slayer κομμάτι. Νομίζω ότι έχει και έναν Αρχάγγελο Μιχαήλ τατουάζ ο Kerry King στην καράφλα.


Δεν ξέρω για τους Slayer , δεν άκουγα ποτέ, αλλά ξέρω το άλμπουμ που είχε κάνει ο Tim (*Τιμόθεος) Booth των James, με τον Angelo (Άγγελο χε χε) Badalamenti , τον συνθέτη των soundtracks στις ταινίες του David (Δαυίδ - τυχαίο;) Lynch.
Το άλμπουμ λεγόταν "Booth and the Bad Angel" και ήταν δισκάρα
 

 

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τον Γαβριηλ τι ξερουμε που τον τραγουδαγε ο Plant στο in my time o dying?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και έλεγα ότι εγώ ήμουν ο περίεργος,μιας που έχω σταματήσει να γιορτάζω από τα δεκαέξι μου.

Αφού μιλήσατε για Αγνωσία,παραθέτω ένα βίντεο(έχει και άλλα μέρη) του σπουδαίου Ρένου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου