Προς το περιεχόμενο

Best-Selling Music Artists 1969 - 2019


TamTam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, dimsonic said:

για τον Γαβριηλ τι ξερουμε που τον τραγουδαγε ο Plant στο in my time o dying?

 

Νομίζω είναι γνωστός κατασκευαστής τυμπάνων ο Γαβρήλος.

 

Αν λες για τον άλλο, είχε έναν κρίνο, να .... μετά συγχωρήσεως.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα χα
έπεσα πάνω σε αυτό τo viral. Όπου δυο τύποι προσπαθούν να δώσουν ραντεβού στη Θεσσαλονίκη
Καλημέρα

image.png.e1859d7c500917498ee4ea78ce4afcd3.png

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Tamtam είπε

Χα χα
έπεσα πάνω σε αυτό τo viral. Όπου δυο τύποι προσπαθούν να δώσουν ραντεβού στη Θεσσαλονίκη
Καλημέρα

image.png.e1859d7c500917498ee4ea78ce4afcd3.png

Και συνεχιζεται ....

- Να πουμε στον Λευκο τον Πυργο?

- Δεν ειμαι Παοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/9/2019 at 10:21 AM, Tamtam said:


Τι λέω? Ότι ευχήθηκα στη φίλη μου από την Ουγγαρία, που τη λένε Cata, στης αγίας Αικατερίνης και μου είπε "που το ήξερες ότι βγαίνει από εκεί το όνομά μου και ότι είναι χριστιανικό?" Ούτε στη χώρα της δε γιορτάζουν nameday, όχι μόνο στην εσπερία. Πρέπει να είμαστε το τελευταίο προπύργιο τέτοιου θρησκευτικού φονταμενταλισμού- στην ευρωζώνη τουλάχιστον.
Όσο για τον αγνωστικισμό, δεν θα πρέπει να συγχέεται με τον αθεϊσμό, ο Δαρβίνος και ο Χάξλεϋ και ο Πρωταγόρας, έχουν έναν λόγο γι' αυτό! https://el.wikipedia.org/wiki/Αγνωστικισμός

Από κει και πέρα, έχω και σοβαρές ενστάσεις αναφορικά με το εβραϊκό όνομά μου (ο Γαβριήλ ήταν με τον κρίνο, ο Μιχαήλ ήταν ο bad angel, με τη σπάθα, που έπαιρνε ψυχές - θρίλερ δεν έχεις δει? :)

 

Καταρχήν έστω και ετεροχρονισμένα ευχές και απο μένα.

Τα όσα περιγράφεις έρχονται σε απόλυτη αρμονία με την μετ"επαναστατική" ελλάδα (1821-σήμερα),  στην οποία η Ελλαδική εκκλησία,  βιαίως αποκομμενη απο τις υπολοιπες βαλκανικές ορθόδοξες εκκλησίες, επιδόθηκε κυρίως στον ρόλο του πυροδότη ενός στείρου εθνικισμού και μισαλλοδοξίας ενός πνεύματος εχθρικού προς οτιδήποτε το "διαφορετικό" (αλλά ακόμη και προς το όμοιο σε πολλές περιπτώσεις). Υπήρξε δηλ μια αντι-χριστιανική εκκλησία μια οντότητα πόλωσης και διαίρεσης. Καμία σχέση με την πραγματική Ορθοδοξία και Πίστη. Το όλο δίπολο του νεο-ελληνικού χαρακτήρα βασίστηκε απο την μια στον υποτιθέμενο σκοταδιστη (εκ'σχεδιασμού και κατασκευής) "πατριώτη" που ακολουθεί αυτην την εθνικιστική και οπισθοδρομική (μεν αλλά καθόλα φιλο-δυτική) ελληνική εκκλησία, και απο την άλλη στον σκεπτόμενο αντι-κονφορμιστή φιλο-δυτικό διανοούμενο ο οποίος δεν θέλει να έχει σχέση με αυτην την ασιατική-ανατολίτικη-οπισθοδρομική  κουλτούρα της. Ραντίζουμε και με ολίγη αρχαιο-λαγνεία αμφότερους (τους πρώτους για λόγους εθνικιστικούς τους 2ους για λόγους διαφωτισμού και προοδευτικότητας) και είμαστε έτοιμοι.

Αυτοί δεν είναι ακόμη και σήμερα οι 2 πολοι? Και θα είναι , ακριβως γιατί η νεοελληνική οντότητα σχεδιάστηκε πάνω σε αυτό το δίπολο.

δηλ κλασική περίπτωση loose-loose.

 

Οσον αφορά την ύπαρξη ή όχι του Θεού, δύσκολα θα βρείς φτασμένους επιστήμονες του θετικού κλάδου των επιστημών, που μετά απο μερικά κρασάκια να μην σου ψυθιρίσουν στο αυτί οτι δεν υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει. Καθένας άνθρωπος που έχει σχεδιάσει ή κατασκευάσει κάτι γνωρίζει οτι για να παραχθεί το νέο χρειάζεται εξυπνάδα, αγάπη, και προσπάθεια. Και είναι λίγο δυσκολο να τους πείσεις οτι μπορεί πραγματα να φτιαχτούν "επειδή έτυχε".

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου