Προς το περιεχόμενο

Classic vs Modern guitar design


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αχιλλέα, θα πρέπει όμως να παραδεχτείς ότι υπάρχουν λόγοι γι' αυτό που εννοείς με το παραπάνω post σου.

Όπως υπάρχουν λόγοι για τους οποίους η Carvin δεν απέκτησε ποτέ την δημοτικότητα της fender αν και πολύ παλιό brand name.

Αν είχε ανάλογη δημοτικότητα, είναι πολύ πιθανό να είχε περίπου τις ίδιες πρακτικές με αυτές των fender και gibson.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Η Carvin (που υπαρχει απο τη δεκαετια του 40), πριν απο το 1970 εφτιαχνε βασικα μαγνητες και steel guitars. Τα διαφορα μοντελα που εμφανιζονται στον καταλογο της ηταν rebranded φτηνες κιθαρες Harmony, Kay, Hofner αργοτερα κ.α. Οι δικες της κιθαρες αρχιζουν απο τη δεκαετια του 1970 και μετα (βασικα απο το 80 και μετα σε ευρεια κλιμακα). Ηταν απο τις πρωτες εταιριες (οπως η Warmoth πχ αργοτερα) που χρησιμοποιησε εκτεταμενα την πρακτικη του mail order - με τα συν και τα μειον που αυτο συνεπαγεται.

 

Για τις τιμες εγω δεν βλεπω κατι φτηνοτερο στις Kiesel απο τις Fender, το αντιθετο. Τιμες που αρχιζουν απο τις τιμες των αμερικανικων Fender (και πιο φηλα), με πολυ μικρη μεταπωλητικη αξια κτλ..  Και για το τι θα διαλεγε καποιος κτλ σημερα, δεν βλεπω και πολλους επαγγελματιες να παιζουν με Kiesel εκτος sponsoring deals.

Επεξεργασμένο από Alter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Η κιθάρα δεν είναι τεχνολογία αιχμής. Μια τάβλα είναι με 6 σύρματα. Είτε με floyd και διπλούς, είτε με σταθερό και μονούς, μια μαλακία με 6 σύρματα πάνω σε ένα καδρόνι είναι.

 

 Από αυτήν την άποψη, είναι πολύ πιο λογικό να πουλάνε τα κλασσικά σχέδια, που πάνε σε μια φάση παράδοση- vintage- mojo, παρά να είναι η φάση σαν τα κινητά και τα PC. Σιγά μην δεν παίζει το καινούργιο GTA, έτσι και αλλιώς πάλι το μ@#νί θα σου φύγει να ανεβοκατεβάζεις κλίμακες για να ξεστραβωθείς, σιγά την πρωτοπορία, βγάλτε μια να σε κάνει σε 2 μήνες παικταρά να πω μάλιστα 🤣

 

 Βέβαια τα πιτσιρίκια σήμερα ΕΧΟΥΝ κάτι καλύτερο, ή μάλλον διασκεδαστικότερο να κάνουν από το να βγάζουν τα χέρια τους σε ταστιέρες, οπότε το ρίχνουν στα κινητά και στα PC, και όσα ελάχιστα απομένουν έχουν όπως είπε και ο SF και τα ανάλογα ακούσματα, και θα ψάχνονται να κάνουν κάνα "beat", τι κιθάρες superstrat και μαλακίες.

 

 Έτσι και αλλιώς και οι superstrat παππουδοόργανα είναι, νιος ήμουν και γέρασα, τότε που ήταν το κολάν και η χαίτη στα ντουζένια της 🤣 μας φαίνονταν οι superstrat σαν εξωγήινα αριστουργήματα και οι κλασσικές στρατ- τελε σαν παπουδοκομμοδίνα για πέταμα, τώρα τα παππουδοκομμοδίνα είναι μάλλον οι superstrat-καρπουζια-έχω-λέγετε κιθάρες, και οι τελε στρατ τα απολιθώματα, με αρχαιολογική όμως αξία. 🤣

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Oι Strandberg @dimsonic είναι πολύ πιο ευέλικτα όργανα ως προς το εύρος ρεπερτορίου που μπορείς να παίξεις (αναλόγως μοντέλου) και φυσικά απευθύνονται κυρίως σε ΜΕΤΑL κοινό που, ως συνήθως δεν είναι προσκολλημένο στο παρελθόν ούτε και έχει αναφορές στα sixties και σχεδόν στα 70s. Mε άλλα λόγια είναι μια υλοποίηση που προσπαθεί να μας κατσικωθεί από παλιά (Klein-όχι μάιν-guitars, ovation breadwinner, Steinberger, Carvin κλπ) αλλά κανένας κιθαρίστας δεν μπόρεσε ούτε να ταυτιστεί-γιατί μόνο κάτι εξωγήινοι τύπου Holdsworth έπαιζαν με τέτοια όργανα, αλλά ούτε και μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις δυνατότητές του γιατί απλά δεν ήταν τεχνικά έτοιμοι. Πλέον τα πιτσιρίκια που παίζουν κιθάρα (όσα παίζουν κιθάρα τελωσπάντων) και την παίρνουν στα σοβαρά γίνονται για πλάκα μικροί βιρτουόζοι και μπορούν να εκμεταλευτούν στο έπακρο τις δυνατότητες τέτοιων οργάνων. Οπότε και γίνεται ανατροφοδότηση.

Όσον αφορά την τιμή, η Strandberg που έπαιξα εγώ στο 1μιση χιλιάρικο, ήταν αψεγάδιαστη, ελαφριά, στιβαρή, με ακούνητο μανίκι, με specs που-ως πανκομπλούζμαν- θα έπρεπε να χλευάζω αλλά αντιθέτως, με βρήκε να θέλω να παίξω καλύτερα. Να θέλω να παίξω πιο καθαρά, με καλύτερη άρθρωση κλπ. Ανεξαρτήτως προέλευσης, μιλάμε για world class όργανο. Ορκίζομαι στις τελεκάστερ και στα ταυράκια μου, αλλά μιλάμε για μέρα με τη νυχτα. Απλά οι επιλογές μου είναι συνειδητές, κι αν μου έλεγαν πχ, σε δυο χρόνια πρέπει να μάθεις να παίζεις σαν τον Ηοldsworth ή σαν τον Hiland ή σαν τον Friedman ξερωγώ, κάτι τέτοιο θα διάλεγα για να "πεθάνω προσπαθώντας". ( Ή καμιά Parker Fly-χαλαρά). Απλά ο θάνατός μου θα ήταν λίγο πιο ανώδυνος.


@fusiongtr παρακολουθώ τη Strandberg (όχι πολύ φανατικά) από τότε που φτιαχνονταν στην Καλιφόρνια, δεν κατάλαβα πότε έγινε το transition στην παραγωγή έχω χάσει επεισόδια. Κάποια στιγμή δεσμεύομαι να κάνω ένα review σε όργανο που μπορώ να βρω για εκτεταμένο τεστ drive. Ήταν mindblowing που λέμε και στα Shέρραs.

 

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη
  • Like 3

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Rebel_Of_South είπε

και σε τι ακριβώς χρησιμεύει η εισαγωγή της Ultra,

 

Το είπαμε αυτό.

Αντικαθιστά την Elite ,που είχε αντικαταστήσει την Deluxe.

Εδώ και 25 χρόνια ΠΑΝΤΑ η Fender είχε και έχει στα ΜΟΝΤΕΡΝΑ αμερικανικά μοντέλα της τρεις επιλογές :low budget, standard και "deluxe".

Όσο υπάρχουν άνθρωποι που ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ακόμη κιθάρες θα βγαίνουν.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, xtrm_basses είπε

Και για όποιον θέλει tele,υπάρχουν και αυτές

 

 

ΤΣΕΡΝΟΜΠΙΛ.... 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:




@fusiongtr παρακολουθώ τη Strandberg (όχι πολύ φανατικά) από τότε που φτιαχνονταν στην Καλιφόρνια, δεν κατάλαβα πότε έγινε το transition στην παραγωγή έχω χάσει επεισόδια. Κάποια στιγμή δεσμεύομαι να κάνω ένα review σε όργανο που μπορώ να βρω για εκτεταμένο τεστ drive. Ήταν mindblowing που λέμε και στα Shέρραs.

 

 

Κυρ Πνοή μου, κι εγώ τα έχασα τα επεισόδια.

Και μάλιστα έμαθα ότι η παραγωγή είχε πάει στην Κορέα πρώτα (OS σειρά), και μετά πήγε Ινδονησία, και κατασκευάζονται από την Cort.

 

Θα το ήθελα το review, το περιμένω.

Πρόσφατα δε, κυκλοφόρησε και neck-through μοντέλα, που κάποτε τα είχε μόνο custom shop επιλογή.

Θα ήθελα και τις απόψεις σου πάνω στην εργονομία του οργάνου, και θα εκφράσω κι εγώ απόψεις.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου