Προς το περιεχόμενο

Classic vs Modern guitar design


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, Πνοή και Νύξη said:

 δεν μπορείς να φανταστείς πόσο θα σου πήγαινε μια Strandberg, ειδικά τώρα, που είδα από κοντά πώς παίζεις. Μιλάμε για απίστευτο εργαλείο/παιχνίδι. Θα πετούσες και τη Σκουίρελ και την Έριφον και την Tele απ' το πανάθυρο.

 

εγώ παληκάρι μου σε κανα χρόνο θα τραγουδάω αυτό.

Δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθώ με νεωτερισμούς, κουρτινες, κρετόν Πειραϊκής Πατραϊκής

 

 

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 ώρες πριν, Πνοή και Νύξη είπε


Κι εγώ έχω "ακούσει" ότι ο τύπος είναι λίγο επηρμένος, μεγαλόστομος κλπ. Και μάλιστα παρέθεταν κι ένα factory tour ως παραδειγμα. Έκατσα το είδα όλο, οκ ο Μr Kiesel είναι λίγο φαφλατάς και πολύ παθιασμένος αλλά και υπερήφανος για την εταιρεία του. Δηλ. κλασσικός Αμερικάνος. Εγώ μια χαρά τον είδα, παρακολούθησα όλο το tour, είδα πώς δουλεύουν και τι είδους βιοτεχνία έχουν. Εξακολουθούν κι επιμένουν να κάνουν κιθάρες στο Δυτικό κόσμο, εκεί όπου δεν συμφέρει πλέον να παράγεις ΤΙΠΟΤΑ, παρά αέρα κοπανιστό και να προσφέρεις υπηρεσίες. Οι κιθάρες τους είναι υπόδειγμα για άλλους πιο δεινόσαυρους. Δεν έχω ακούσει ούτε μια φορά παράπονο από ιδιοκτήτη, μάλιστα όσοι πάτησαν το κουμπί (buy) τους ήρθε ένα όργανο πάρε-παίξε. Ούτε tweaks ούτε εγκλιματισμοί, ούτε ρυθμίσεις. Και το βασικό, ότι γίνονται σε τιμές προσιτές, ειδικά για τον μέσο Αμερικανό/Ευρωπαίο. Δηλ. η επιτομή της αποτελεσματικής μαζικής παραγωγής. 'Εχω την εντύπωση ότι αν αλλάξει προφίλ και μπει σε διαδικασία distributing με μεσάζοντες και deals σε καταστήματα οι τιμές του αυτομάτως θα είναι 20-25% πάνω. Επίσης, το βασικό, δεν θα ΜΠΟΡΕΙ να καλύψει τη ζήτηση, θα αναγκαστεί να ΕΠΕΝΔΥΣΕΙ σε κάτι που θα αυξήσει την παραγωγή αλλά θα μεγαλώσει και το κόστος παραγωγής σε βαθμό να μην τον συμφέρει όλο αυτό. Και αυτό εγώ το σέβομαι. 

 

Εμένα που είμαι χομπίστας μου αρκούν όλα αυτά που λες για το σημαντικότερο κομμάτι, το end product που είναι οι κιθάρες. Ούτε να αποκτήσω επαγγελματικές σχέσεις θέλω με τον κ.Kiesel, ούτε να πιούμε μπύρες. Πιο πολύ για την κουβέντα αναφέρθηκα στα γύρω γύρω, μιας και γνωρίζω άτομο που είχε συζητήσεις με τη συγκεκριμένη εταιρία.

 

Έχω παίξει μόνο παλιές Carvin και ήταν όλες φανταστικές. 

 

Εμένα από "μοντερνιές" μ'αρέσουν οι Suhr. Φοβερά features με κλασικό look αν το επιθυμείς. 

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το δίλημμα classic vs modern θα υπάρχει πάντα, οπότε το παρακάτω το παραθέτω απλά σαν εμπειρία και όχι σαν επιλογή μεταξύ των 2.

 

Έχοντας 2 Strandberg Boden OS 6 (made in Korea) μπορώ να πω ότι είναι:

  • πολύ ευέλικτα όργανα
  • σεταρισμένα από το εργοστάσιο στην εντέλεια
  • με "ακριβά" features (roasted birdseye maple, stainless steel frets, κτλ)
  • πανάλαφρες
  • με πραγματικά εργονομικό μανίκι

Σίγουρα εμφανισιακά δε ταιριάζουν σε όλους, αλλά από άπόψη ποιότητας, δύσκολα να βρεθεί κάποιος να τις προσάψει κάτι.

 

Όταν παίζω πολλές ώρες με Fender Strat ή Tele και ξαναπιάνω τις Strandberg, πάντα είναι μια ευχάριστη έκπληξη.

 

(Τυχαίνει να πουλαώ μια από τις 2, απλά για να πάω σε Strandberg Salen (Tele) )

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που έχω παρατηρήσει σε νεότερα μοντέλα, είναι ότι έχουν αρχίζει να συμπεριλαμβάνουν κάποια "αξεσουάρ", πχ straplocks και locking tuners που δεν ήταν stock πάνω στην κιθάρα και το περιγράφουν ως "new modern" κτλ. (ούτως ή άλλως οι περισσότεροι τα βάζαμε μόνοι μας μετά την αγορά.) Δηλ. λίγο τραγικό εν έτη 2019, να πληρώνεις 1000 ευρώ για μια κιθάρα και να μην έχει πάνω της τουλάχιστον straplocks!

Επεξεργασμένο από Wild_Rose

I'd die without music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...
Στις 11/11/2019 στις 3:08 ΜΜ, si_rah είπε

Νομίζω ότι το δίλημμα classic vs modern θα υπάρχει πάντα, οπότε το παρακάτω το παραθέτω απλά σαν εμπειρία και όχι σαν επιλογή μεταξύ των 2.

 

Έχοντας 2 Strandberg Boden OS 6 (made in Korea) μπορώ να πω ότι είναι:

  • πολύ ευέλικτα όργανα
  • σεταρισμένα από το εργοστάσιο στην εντέλεια
  • με "ακριβά" features (roasted birdseye maple, stainless steel frets, κτλ)
  • πανάλαφρες
  • με πραγματικά εργονομικό μανίκι

Σίγουρα εμφανισιακά δε ταιριάζουν σε όλους, αλλά από άπόψη ποιότητας, δύσκολα να βρεθεί κάποιος να τις προσάψει κάτι.

 

Όταν παίζω πολλές ώρες με Fender Strat ή Tele και ξαναπιάνω τις Strandberg, πάντα είναι μια ευχάριστη έκπληξη.

 

(Τυχαίνει να πουλαώ μια από τις 2, απλά για να πάω σε Strandberg Salen (Tele) )

 


Γειά σας παίδες! Μπήκα πάαααααρα πολύ αργά στην κουβέντα + άντε να χω ποστάρει μόνο κάνα 2 φορές στο forum του noiz για να είμαι ειλικρινής μιας και το χρησιμοποιώ μόνο για αγοροπωλησίες... Αλλά έχω σκαλώσει και γω πολύ άσχημα με το συγκεκριμένο θέμα modern vs classic και πιο συγκεκριμένα με τις strandberg 7 γτ έχω μια schecter 7χορδη και ψήνομαι να την δώσω για κάτι διαφορετικό. Μπήκα στο κουμπέρτι με τις 7χορδες πιο σύγχρονες κιθάρες τώρα κάνα 2 χρόνια μετά στα 30 μου πρακτικά και τώρα έχει αρχίσει να με τρώει για Strandberg αλλά έλεγα που να βρεις να δοκιμάσεις κλπ μη πάρεις και γουρούνι στο σακί δεν είναι και φτηνές! Εσένα @si_rah που έχεις και 2 ποιά είναι η άποψη σου καθαρά αντικειμενικά?! Αξίζει τον κόπο...? Έχω μια μικρή ιδέα από περίεργες κιθάρες αλλά εργονομικές γτ έχω μια parker αλλά αυτό μου φαίνεται άλλη φάση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 7/28/2020 at 7:48 PM, chrisSG said:


Γειά σας παίδες! Μπήκα πάαααααρα πολύ αργά στην κουβέντα + άντε να χω ποστάρει μόνο κάνα 2 φορές στο forum του noiz για να είμαι ειλικρινής μιας και το χρησιμοποιώ μόνο για αγοροπωλησίες... Αλλά έχω σκαλώσει και γω πολύ άσχημα με το συγκεκριμένο θέμα modern vs classic και πιο συγκεκριμένα με τις strandberg 7 γτ έχω μια schecter 7χορδη και ψήνομαι να την δώσω για κάτι διαφορετικό. Μπήκα στο κουμπέρτι με τις 7χορδες πιο σύγχρονες κιθάρες τώρα κάνα 2 χρόνια μετά στα 30 μου πρακτικά και τώρα έχει αρχίσει να με τρώει για Strandberg αλλά έλεγα που να βρεις να δοκιμάσεις κλπ μη πάρεις και γουρούνι στο σακί δεν είναι και φτηνές! Εσένα @si_rah που έχεις και 2 ποιά είναι η άποψη σου καθαρά αντικειμενικά?! Αξίζει τον κόπο...? Έχω μια μικρή ιδέα από περίεργες κιθάρες αλλά εργονομικές γτ έχω μια parker αλλά αυτό μου φαίνεται άλλη φάση!

Δεν έχω εμπειρία με 7χορδες, αλλά γενικά οι Κορεάτικες Strandberg, είναι παρα πολύ ποιοτικές.
Επίσης, αν χρειαστεί κάτι, έχουν πολύ καλό customer service.

Eίχα ζητήσει αυτά τα λαστιχάκια https://strandbergguitars.com/eu/product/teflon-washer-guitar-10-pcs/ (πριν βγουν στο e-shop, γιατί οταν πήρα τις κιθάρες δε συμπεριλαμβανόταν) και μου στείλαν 2x10 τζάμπα.

Επεξεργασμένο από si_rah
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ απλά να πω ότι στον χώρο της superstrat υπάρχουν δεκάδες μικρές εταιρίες, που δείχνουν ότι η superstrat ζει και βασιλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου