Προς το περιεχόμενο

stringsandbeyond - Free Shipping


Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Θα χρειαστει να ρυθμισεις το relief και το τρεμολο (εαν υπαρχει).


Τρέμολο ναι υπάρχει και θα θέλει σοβαρή ρύθμιση. Αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι η ρύθμιση του ύψους των μαγνητών που σίγουρα θα χρειαστεί.
 

Με action και relief γενικά δεν ασχολούμαι. Το τελευταίο setup έγινε πριν 2,5 χρόνια κ βάζοντας συνεχώς τις ίδιες χορδές δεν με απασχόλησε ποτέ το παραμικρό, ούτε πείραξα ποτέ τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεγα κι εγω να δοκιμασω ενα 10-38 αλλα τελικα επικρατησε η λογικη και πηρα να δοκιμασω ενα 12-60 🤣
 

 

WP_20191129_23_21_04_Pro.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Spyros Delta said:

Ελεγα κι εγω να δοκιμασω ενα 10-38 αλλα τελικα επικρατησε η λογικη και πηρα να δοκιμασω ενα 12-60 🤣

 

 

Τελικά ο βήχας και οι μεταλλάδες δεν κρύβονται.

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιρνω παιρνω χορδες, πρεπει να παρω και καποιον να μου τις βαλεις στις κιθαρες 🤣🤣
Δεν χαλανε κι αυτες οι ατιμες. Απο τον Ιουλιο τις εχω πανω και ειναι σαν καινουριες, ακομα και σε αυτην που παιζω καθε μερα.

Τις 12αρες τις πηρα για να βρω δικαιολογια να παιξω και μια gibson που εχω να τη βγαλω απο τη θηκη καναδυο χρονια.

Θα την κανω  drop C.
Θα παιξω ασκημα πραματα.

 

 

ΥΓ θα πρεπει να σκαψω το nut υποψιαζομαι.

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, ekim said:

Με action και relief γενικά δεν ασχολούμαι. Το τελευταίο setup έγινε πριν 2,5 χρόνια κ βάζοντας συνεχώς τις ίδιες χορδές δεν με απασχόλησε ποτέ το παραμικρό, ούτε πείραξα ποτέ τίποτα

 

Νομίζω να πρέπει να το δεις το relief αν είχες 11άρες και βάλεις 10άρες.. με μάλιστα 38άρα την μπάσα Ε.

Διαφορετικές δυνάμεις, διαφορετικό σετάρισμα. Θα αναστενάξει το μπράτσο.

Γιώργος - Keep Blues Alive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, εαν θες να εχεις τις ιδιες ρυθμισεις με το νεο σετ χορδων, θα πρεπει να ρυθμισεις το truss rod και τα ελατηρια του τρεμολο.

 

Εφοσον αυτα ειναι ρυθμισμενα, συμφωνα με τα παλια προτυπα, το action, το intonation και το pickup height παραμενουν ρυθμισμενα.

 

Εαν θες να αλλαξεις ρυθμισεις με το νεο σετ, τοτε οκ.

 

Οι εμπειροτεροι διορθωστε με εαν κανω λαθος.

15 minutes ago, ekim said:

Με action και relief γενικά δεν ασχολούμαι. Το τελευταίο setup έγινε πριν 2,5 χρόνια κ βάζοντας συνεχώς τις ίδιες χορδές δεν με απασχόλησε ποτέ το παραμικρό, ούτε πείραξα ποτέ τίποτα

 

Να υποθεσω οτι παιζεις με αρκετα ψηλο action?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, Spyros Delta said:

Δεν χαλανε κι αυτες οι ατιμες. Απο τον Ιουλιο τις εχω πανω και ειναι σαν καινουριες, ακομα και σε αυτην που παιζω καθε μερα.

 

 

Ακόμα δεν τις έστρωσες, από τον Ιούλιο και θέλεις να χαλάσουν?

Μέχρι τον Ιούλιο του 2030 ντούρες θα είναι.

Ακόμα και ΚΤΕΟ να περάσεις την κιθάρα, θα σου γράψουν απλά μια σημείωση να τις αλλάξεις στον επόμενο έλεγχο.

 

27 minutes ago, Spyros Delta said:

Θα παιξω ασκημα πραματα.

 

Ως συνήθως δηλαδή.

Ο "δολοφόνος με το κοντομάνικο" με νέο murder weapon.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Να υποθεσω οτι παιζεις με αρκετα ψηλο action?

Να σου πω την αλήθεια δεν το έχω μετρήσει ποτέ αλλά δεν με απασχολούν ιδιαίτερα τέτοια θέματα.

Για αρκετά χρόνια πήγαινα την κιθάρα σε έναν μάστορα που δεν μου έκανε καλό setup και κατάλαβα την χαοτική διαφορά αφού την πήγα τυχαία σε άλλον.

 

Το κακό είναι ότι δεν πιάνουν και τα χέρια μου για να το κάνω μόνος, προτιμώ την σιγουριά του τεχνικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογα το οργανο, αλλα και τις διακυμανσεις της θερμοκρασιας/υγρασιας του περιβαλλοντος που βρισκεται, ειναι απαραιτητες καποιες διορθωτικες ρυθμισεις στο truss rod, προκειμενου να μενει σταθερο το relief ολο το ετος. 

Προσωπικα, επαναρυθμιζω το relief τουλαχιστον δυο φορες τον χρονο.

 

Εαν ειχες ρυθμισει πχ το καλοκαιρι πολυ χαμηλο το action, τοτε τον χειμωνα οι χορδες θα εβρισκαν στα ταστα δεν θα ειχες ηχο.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου