Προς το περιεχόμενο

Bugera g5 ή Joyo zombie κυρίως για metal???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Εφοσον ο g5 θεωρειται αντιγραφη του ht5, σημαινει πως θα εχει solid state rectification (εαν δεν κανω λαθος). Αυτο δεν σημαινει πως ειναι solid state ενισχυτης. Και προσωπικα δεν θα με ενοχλουσε εφοσον ο ηχος ειναι αυτος που πρεπει. Πιο πολυ θα με απασχολουσε πχ το κεφαλαιο αξιοπιστια.

 

Ο dsl5 εχει λιγοτερο μεταλ και πιο κλασικο ροκ ηχοχρωμα. Μοιαζει ποιοτικοτερος και παιζεις σπιτι πολυ ανετα στο 0,5watt χωρις να ενοχλεις ενα μωρο που κοιμαται.

Τα αρνητικα του ειναι το 10αρι ηχειο που ειναι καπως boxy (12αρι μπαινει ευκολα) και το οτι εχει πολυ κομπρεσαρισμενο ηχο στο βρωμικο καναλι. Δεν καθαριζει οπως ο blackstar, αλλα ειναι φιλικοτερος με πεταλια. 

 

 

 

 

Γιατι δε δινεις 200-250 ευρω να παρεις εναν ht5r μεταχειρισμενο απο τις αγγελιες?

 

Λοιπόν ενδιαφέρον  o ht5 έστειλα ήδη μνμ σε μια αγγελία που βρηκα από κει και πέρα βλέπουμε ....τώρα για τους bugera κάτι δεν μαρεσει με την ποιότητά τους διαβάζω και διάφορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Εχω τρεις. Δεν εχω κανενα θεμα so far.

Τα infinium μοντελα εχουν καλη φημη περι αξιοπιστιας.

Ζοριζομαι τώρα μαρεσουν και οι τρεις επιλογές και g5 και ο ht5r και ο dsl5cr μαρεσει εξίσου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/21/2019 at 5:26 PM, BillTrantos said:

λάμπα+metal+σπίτι

Αυτό!

Ο ήχος που ακούς στα αγαπημένα σου αλμπουμ είναι 4χ12 και μαρσαλλ τερματισμένος, χωρίς πολύ gain συνήθως.

Πάρε το πρώτο axe fx που είναι και σε λογική τιμή πλέον να ξεμπερδεύεις.

Έχοντας πολύ ΑΑ εξοπλισμό έχω να πω μακριά από λάμπα!!

 

btw ποστάρατε ένα promo vid για το g5, αν ακούγεται έτσι από κοντά και όχι "τόσος δα"🤣 σκίζω τα πτυχία μου. Μακριά και από ενισχυτάκια, πιες τα σφηνάκια καλύτερα!

Επεξεργασμένο από sharpshooter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
41 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Γιατι μακρια απο λαμπα?

Επισης, γιατι μακρια απο ενισχυτακια?

 

Γιώργο μου, δεν παίζεις metal, γι'αυτό τα λες αυτά. :classic_smile:

 

Έχω δοκιμάσει όλες τις λύσεις του εμπορίου, πολλά watt λάμπα με 2x12 V30s, πολλά watt λάμπα με 1x12 Greenback, λίγα watt combo με 1x12, πολλά watt με power scaling/attenuation, πολλά watt σε loadbox με Impulse Responses και Studio Monitors. Όοοολα αυτά ακούγονταν τραγικά στο σπίτι, πάντα μιλώντας για metal και επίσης τις ώρες που μελετάω (μετά τη 1:00), ήταν αδύνατο να χρησιμοποιηθούν. 

 

Εξαίρεση ήταν η χρήση loadbox, που ακουγόταν φανταστικά και έπαιζα ό,τι ώρα ήθελα, αλλά τουλάχιστον 50% της εμπειρίας "λαμπάτος ενισχυτής" είναι στον αέρα της καμπίνας.

 

Οπότε ο φίλος πιο πάνω καλά τα λέει, βέβαια δε μπορούμε εδώ να ασκήσουμε βέτο σε κανέναν σχετικά με το τι θα κάνει και πώς θα ξοδέψει τα χρήματά του, μόνο εμπειρίες μοιραζόμαστε. Μακάρι να τον βολέψει τον φίλο και να βρει τον ήχο που ψάχνει. Εγώ έχω 100% αντίθετη εμπειρία.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιληπτο το τι θελετε να πειτε.

Οντως δεν παιζω μεταλ, αλλα ειμαι πεπεισμενος οτι ενας λαμπατος λιγων βατ μπορει να σου βγαλει γουστα σε μεταμεσονυκτιες ωρες και σε ενταση (πραγματικου) ψιθυρου. 

 

Για του λογου το αληθες, πριν λιγο κοιμησα τα παιδια μου και με το tascam ενα δυο εγγραφες με high gain ηχο (πρωτη φορα παιζω ετσι για τις αναγκες της εγγραφης), απο το διπλα δωματιο.

 

Εδω παιζω με τον dsl5cr, με τερμα gain και μπουσταροντας με mini ts. Παιζω στα 5watt mode, με 12αρι ηχειο. Ηχογραφω με tascam (τοποθετημενο 20-30εκ μακρια απο το ηχειο και γρατζουνω μια g400 με alnico 2 probuckers.

 

DR0000_0066.mp3

 

Εδω παιζω με ht1r, τερμα gain, ts mini, 8αρι ηχειο.

 

DR00000067mp3.mp3

 

 

Συμφωνω οτι με το volume σχεδον κλειστο, ο λαμπατος δεν αποδιδει οπως πρεπει. Ομως, οταν θελει ενας μεσος κιθαριστας να εξασκηθει βραδυ σε τετοιες εντασεις, ειναι ετοιμος ριξει και λιγο νερο στο κρασι του, οσον αφορα την ποιοτητα του ηχου. 

Ο συγκεκριμενος ηχος των δυο κλιπ, στα αυτια μου, ειναι οργανικος, καθαρος, πληρης και διασκεδαστικος (ακουγεται πολυ καλυτερα απο κοντα, παρα απο τις εγγραφες). Δεν ξεπερναει τον ηχο της φωνης μου οταν ψυθιριζω.

Και ακομα δεν μπορω να καταλαβω το γιατι μακρια απο λαμπες, ενισχυτακους κλπ. Ισως δεν εχω ακουσει ακομα ΤΗΝ μεταλ ηχαρα σε whisper volume. Δεν με πολυενδιαφερει να την ακουσω παιζοντας το βραδυ, καθως με ενδιαφερει πιο πολυ ηχος σε υψηλοτερες εντασεις. 

 

Αποψισ

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου