Προς το περιεχόμενο

New Girl In Town - Yamaha Revstar 720b


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 hours ago, qesh said:

Πως την ακους σε σχεση μα μια Gibson studio?

Δεν έχω ιδέα γιατί δεν έχω παίξει ποτέ Les Paul studio. Οι μόνες που έχει τύχει να δοκιμάσω ήταν φίλων/γνωστών και πανάκριβα μοντέλα οπότε οποιαδήποτε σύγκριση θα ήταν άδικη.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Συγχαρητήρια και καλόπαικτη. Η Υamaha έχει μακρά παράδοση σε κιμπάρηδες σχεδιαστές και δεν απογοητεύει και εδώ, με τη Revstar. Ωραία "classic motorcycle" αισθητική, retro με το ένα πόδι στο μέλλον. Με χαλάει το μεταλλικό frame των μαγνητών που "προσομοιώνει" filtertron αλλά με παραπέμπει σε φθηνή κινεζιά. Εγώ θα το αφαιρούσα έτσι για τη βλακεία μου.

Κατά τ' άλλα κλασσική ΥΑΜΑΗΑ. GO-TO εταιρεία αν θες να πάρεις απροβλημάτιστα όργανο σε όλα τα επίπεδα budget. 

  • Ευχαριστώ 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο κι από μένα μια χαρά φαίνεται

Κάνε μερικά live  και περιμένουμε την άποψη σου γιατί τα όργανα εκεί φαίνονται

  • Ευχαριστώ 1

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω ένα μικρό update για όποιον ενδιαφέρεται μια και εχθές η κιθάρα έπαιξε την πρώτη της πρόβα.

 

Υπέρ: 

 

- Υπέροχος vintage ήχος από τους low output humbuckers. Transparent και με χαρακτήρα ακόμα και με μπόλικο gain.

- Το volume της κιθάρας, το οποίο με τις fender δεν το ακουμπάω σχεδόν ποτέ, καθαρίζει απίστευτα καλά τον βρώμικο ήχο και με πολύ σταδιακή εξασθένηση. Μπορείς άνετα να βγάλεις σετ με φουλ gain και να ρυθμίζεις αποκλειστικά από το volume.

- Απόλυτα καθαρό παίξιμο σε όλο το μήκος της ταστιέρας. Fret buzz, πνιγμένες νότες σε σηκώματα κλπ. πουθενά και τίποτα.

- Δεν ξεκουρδίζει με τίποτα ακόμα και με έντονη χρήση του bigsby.

- Καλό βάρος για όρθιο παίξιμο, ελαφρύτερη από τις strat μου.

- Αν και διάβασα περί neck dive σε διάφορα reviews, δεν κατάλαβα τίποτα τέτοιο. Η κιθάρα στέκεται μια χαρά και στη θέση που πρέπει ακόμα και χωρίς να την ακουμπάς. Την ώρα του παιξίματος, καμία στήριξη από το αριστερό χέρι δε χρειάζεται.

 

Κατά:

 

- Ο neck μαγνήτης στις μπάσες μι και λα βγάζει υπερβολικά μπάσα σε σημείο που μπορεί να γίνει ενοχλητικό. Αυτό με δεκάρες χορδές και σε όλους τους ενισχυτές που τη δοκίμασα. Στο στούντιο που παίζω σ' έναν Marshall JCM 2000 με 4Χ12, το μπάσο στο EQ ήταν στο 0 και τα μεσαία στο 1. Η κιθάρα ήρθε με 10άρες πάνω και με 10άρες elixir αντικαταστάθηκαν. Θα δοκιμάσω και 9 να δω τι γίνεται.

 

- Κάτι που ανέφερα και αρχικά: Το tension των χορδών είναι μεγαλύτερο από το σύνηθες (strat-tele), υποθέτω λόγω bigsby και του έξτρα μήκους χορδής που χρησιμοποιείται από τον μηχανισμό. Με δεκάρες, σε στάνταρ κούρδισμα η κιθάρα δίνει αίσθηση μεγαλύτερου gauge και θέλει τσαμπουκά από το αριστερό χέρι. Προσωπικά δεν έχω θέμα μια και οι στρατ μου φοράνε 11 αλλά για κάποιον που είναι συνηθισμένος σε κλασσικά μοντέλα και παίζει με 9 ή 10, μπορεί να είναι πρόβλημα.

 

 

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν χαμηλωνεις την μπασα πλευρα του neck μαγνητη? Δωστου 1-1,5 χιλιοστο διαφορα απο την πριμα πλευρα να δεις τι θα γινει.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Ο neck μαγνήτης στις μπάσες μι και λα βγάζει υπερβολικά μπάσα σε σημείο που μπορεί να γίνει ενοχλητικό

 

 

1.Κατεβαζεις την μπασα πλευρα ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ του μαγνητη.

 

ή

 

2.αν αΦτο δεν αρκει κατεβαζεις ΟΛΟΝ τον μαγνητη μεχρι να καθαρισουν η ΜΙ & η ΛΑ ,και μετα ανεβαζεις τα pole pieces κατω απο τα καντινια αν αυτα εχουν "πεσει" ηχητικα.

 

ή 

 

3.(το καλυτερο).....κατεβαζεις ΠΟΛΥ ολον τον μαγνητη και μετα ανεβαζεις τα pole pieces μεχρι να επελθει η ισορροπία (στους neck μαγνητες δινει παντα μεγαλυτερη ευκρίνεια και στους bridge twang) 

1 ώρα πριν, Jazzjoker είπε

Κάτι που ανέφερα και αρχικά: Το tension των χορδών είναι μεγαλύτερο από το σύνηθες (strat-tele), υποθέτω λόγω bigsby και του έξτρα μήκους χορδής που χρησιμοποιείται από τον μηχανισμό. Με

 

Δοκιμασε να περασεις τις χορδες ΠΑΝΩ απο το retainer ,στα περισσοτερα Bigsby δεν χρειαζεται και απο οτι βλεπω στις φωτο η γωνια με τη γεφυρα χωρις το retainer αρκει για να μην εχεις θεματα.  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, gkourmoul1 said:

Γιατι δεν χαμηλωνεις την μπασα πλευρα του neck μαγνητη

Το δοκίμασα ήδη στο σπίτι αλλά όχι διεξοδικά ακόμα.

 

Το πρόβλημα που συνάντησα είναι ότι στο ύψος που τα polepieces του neck σταματούν να δίνουν τόσα μπάσα, οι τυλιχτές είναι πλέον αδύναμες ηχητικά.

 

Θα δοκιμάσω αυτό που γράφει ο SF ως full reset:

 

3 minutes ago, Superfunk said:

3.(το καλυτερο).....κατεβαζεις ΠΟΛΥ ολον τον μαγνητη και μετα ανεβαζεις τα pole pieces μεχρι να επελθει η ισορροπία (στους neck μαγνητες δινει παντα μεγαλυτερη ευκρίνεια και στους bridge twang) 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα polepieces πως ανεβαινουν μονα τους? Δεν το εχω ξανακουσει! 😬

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου