Προς το περιεχόμενο

Τέλος το πορνό στο διαδίκτυο! Τα προσωπικά δεδομένα όμως;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 minutes ago, Jazzjoker said:

η ζυγαριά κλίνει προς την πλευρά του οφέλους. 

 

8 minutes ago, Jazzjoker said:

Καμία τεχνολογική ευκολία δεν είναι free of charge. Γενικότερα τίποτα που κάνει τη ζωή μας ευκολότερη δεν είναι.

Είμαι φουλ υπέρ των ευκολιών που μας προσφέρει η τεχνολογία. Μου μυρίζει για "τυρί" πάντως. 

Μας προσφέρουν ευκολίες, βάζοντας μας σε online "μαντρί". 

Από τη στιγμή που άρχισαν να νομοθετούν, σχετικά με την online συμπεριφορά μας, τα χειρότερα έπονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Προσφατα δεχθηκε ΕΛΛΗΝΙΚΟ  δικαστηριο, αν εχεις το Θεο σου, ότι άλλαξε η περιουσιακή κατασταση καποιας (που ειχε αιτηθει υπαγωγη στα υπερχρεωμενα), επειδή αναβασε φωτογραφια απο το Λονδίνο (άρα εχει λεφτα να παει μεχρι εκει).

 

Τι να πω;

 

Να το αναλυσω;

Το δεχθηκε αυτο δικαστηριο; Απόδειξη μέσω FB.....Για ποια ασφαλεια δικαιου μιλαμε;

Και αν της εκανε αλλος το εισητηρια....αν εκανε ψευτικο τσεκ ιν, αν ηταν φωτοσοπ......;

Θα κλειθει να τα αποδειξει ολα αυτα επειδη ΑΒΙΑΣΤΑ ενας δικαστης στηριχθηκε σε αναρτηση από το FB?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, sharpshooter said:

βάζοντας μας σε online "μαντρί"

Αν κατάλαβα καλά τι εννοείς, αυτό δεν είναι απαραιτήτως κακό.

 

4 minutes ago, sharpshooter said:

Από τη στιγμή που άρχισαν να νομοθετούν, σχετικά με την online συμπεριφορά μας

Δε θα έπρεπε; Μιλάμε για έναν καινούριο κόσμο που κερδίζει συνεχώς έδαφος σε σχέση με τον συμβατικό. Όλο και περισσότερος κόσμος περνάει όλο και περισσότερο χρόνο εκεί. Δεν πρέπει να υπάρχει έλεγχος του τι κάνει και λέει ο καθένας;

 

1 minute ago, LK said:

Θα κλειθει να τα αποδειξει ολα αυτα επειδη ΑΒΙΑΣΤΑ ενας δικαστης στηριχθηκε σε αναρτηση από το FB?

Ε ναι, αυτό που περιγράφεις είναι πλήρης διαστρέβλωση της δικαιοσύνης. Παρόλα αυτά, δεν μπορώ παρά να σκεφτώ ότι την ώρα που τρέχει οικονομική σου υπόθεση, ε μπορείς να αποφύγεις για μερικές εβδομάδες την ανάγκη να σε θαυμάσουν για το πόσο ωραία περνάς.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 minute ago, Jazzjoker said:

 

 

Ε ναι, αυτό που περιγράφεις είναι πλήρης διαστρέβλωση της δικαιοσύνης. Παρόλα αυτά, δεν μπορώ παρά να σκεφτώ ότι την ώρα που τρέχει οικονομική σου υπόθεση, ε μπορείς να αποφύγεις για μερικές εβδομάδες την ανάγκη να σε θαυμάσουν για το πόσο ωραία περνάς.

Ναι πρακτικο μεν αυτο που λες, αλλα ΑΛΛΟ η ματαιοδοξια (και αν πρεπει αυτη να τιμωρειται) και άλλο πραμα η ασφαλεια δικαιου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, LK said:

Προσφατα δεχθηκε ΕΛΛΗΝΙΚΟ  δικαστηριο, αν εχεις το Θεο σου, ότι άλλαξε η περιουσιακή κατασταση καποιας (που ειχε αιτηθει υπαγωγη στα υπερχρεωμενα), επειδή αναβασε φωτογραφια απο το Λονδίνο (άρα εχει λεφτα να παει μεχρι εκει).

 

Τι να πω;

 

Να το αναλυσω;

Το δεχθηκε αυτο δικαστηριο; Απόδειξη μέσω FB.....Για ποια ασφαλεια δικαιου μιλαμε;

Και αν της εκανε αλλος το εισητηρια....αν εκανε ψευτικο τσεκ ιν, αν ηταν φωτοσοπ......;

Θα κλειθει να τα αποδειξει ολα αυτα επειδη ΑΒΙΑΣΤΑ ενας δικαστης στηριχθηκε σε αναρτηση από το FB?

έχω την εντύπωση Λάκη ότι δεν ήταν δικαστήριο, αλλά νομική υπηρεσία τραπέζης ή τελος πάντων έρευνα ιδιωτικού φορέα ώστε το δάνειο να μην χαρακτηριστεί κοκκινο.

 

όσον αφορά το να της έκανε άλλος τα εισητήρια, ο νόμος απαγορεύει (αν δεν κάνω λάθος) τον ιδιωτικό δανεισμό χωρίς να φορολογείται ο δανειστής. Πχ ο εγγονός δεν μπορεί να πεί μου τα δώρισε ο παππούς, πρέπει να δηλωθεί φορολογικά

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
10 minutes ago, dimsonic said:

έχω την εντύπωση Λάκη ότι δεν ήταν δικαστήριο, αλλά νομική υπηρεσία τραπέζης ή τελος πάντων έρευνα ιδιωτικού φορέα ώστε το δάνειο να μην χαρακτηριστεί κοκκινο.

 

όσον αφορά το να της έκανε άλλος τα εισητήρια, ο νόμος απαγορεύει (αν δεν κάνω λάθος) τον ιδιωτικό δανεισμό χωρίς να φορολογείται ο δανειστής. Πχ ο εγγονός δεν μπορεί να πεί μου τα δώρισε ο παππούς, πρέπει να δηλωθεί φορολογικά

Οχι το Ειρηνοδικειο Αθηνων ηταν. Απερριψε την υπαγωγη της στον νόμο 3869/2010 για τα υπερχρεωμένα νοικοκυριά

Δες και το σκεπτικο της αποφασης με το οποιο διαφωνω ΚΑΘΕΤΑ

 

"Στο σκεπτικό της απόφασης του το δικαστήριο σημειώνει ότι οι φωτογραφικές ή κινηματογραφικές αναπαραστάσεις, φωνοληψίες και κάθε άλλη μηχανική απεικόνιση που προσκομίζεται ως αποδεικτικό μέσο σε πολιτική δίκη και αφορά σε ιδιωτική επαφή και συνομιλία εν αγνοία και χωρίς τη συναίνεση ενός εκ των συμμετεχόντων, καθίσταται απαράδεκτο αποδεικτικό μέσο.

 

Ποια όμως είναι τα απαγορευμένα αποδεικτικά μέσα, τα οποία δεν λαμβάνονται υπ’ όψιν στα πλαίσια της δίκης;

«Οι εκτυπώσεις που αποτυπώνουν αναρτήσεις στις οποίες προέβη κάποιος χρήστης στο «προφίλ» του στο μέσο κοινωνικής δικτύωσης «facebook» ώστε να είναι ορατές μόνο από τους «φίλους» του στο συγκεκριμένο μέσο κοινωνικής δικτύωσης» λέει η Ειρηνοδίκης και υπογραμμίζει για την περίπτωση της εν λόγω δανειολήπτριας.

«Όταν η ιδιωτική ζωή έχει ευρέως δημοσιοποιηθεί παύει να είναι άξια προστασίας από τον νόμο περί προστασίας προσωπικών δεδομένων, καθώς «όταν τα δεδομένα του ατόμου είναι γνωστά σε ένα σχετικά μεγάλο αριθμό προσώπων ή μπορούν να γίνουν από αυτούς εύκολα αντιληπτά και θεωρούνται εξακριβωμένα, τότε δεν προσβάλλεται το δικαίωμα για πληροφορική αυτοδιάθεση και στην ιδιωτική ζωή».

 

Σύμφωνα με την απόφαση, στην περίπτωση Facebook, ο χρήστης έχει τη δυνατότητα να προβεί σε ρυθμίσεις ιδιωτικότητας στο προφίλ του, εάν επιθυμεί να περιορίσει τον κύκλο των προσώπων που έχουν πρόσβαση σε αυτό, στις φωτογραφίες του και γενικότερα στις αναρτήσεις του, δηλαδή να προβεί σε ρυθμίσεις περιορισμού προσβάσεως στις πληροφορίες του.

 

«Ακόμη όμως, έχει τη δυνατότητα να καταστήσει δημόσια κι ελεύθερα προσβάσιμα σε όλους (ακόμη και σε χρήστες του διαδικτύου που δεν έχουν λογαριασμό στο «facebook») τα στοιχεία αυτά, με την καταχώρισή τους στον εν λόγω ιστότοπο χωρίς ρυθμίσεις ασφαλείας. Πληροφορίες, όμως, οι οποίες αναρτώνται από το υποκείμενο των δεδομένων σε δημόσια πρόσβαση στο διαδίκτυο δεν συνιστούν προσωπικό δεδομένο και δεν εμπίπτουν στις προστατευτικές διατάξεις του Ν. 2472/1997», αναφέρει χαρακτηριστικά η απόφαση.

 

Με αυτό το σκεπτικό το δικαστήριο δέχθηκε τα προσκομισμένα από τις αναρτήσεις στοιχεία με το σκεπτικό ότι τέθηκαν σε δημόσια πρόσβαση και δεν αποτελούν προσωπικό δεδομένο."

10 minutes ago, dimsonic said:

 

 

όσον αφορά το να της έκανε άλλος τα εισητήρια, ο νόμος απαγορεύει (αν δεν κάνω λάθος) τον ιδιωτικό δανεισμό χωρίς να φορολογείται ο δανειστής. Πχ ο εγγονός δεν μπορεί να πεί μου τα δώρισε ο παππούς, πρέπει να δηλωθεί φορολογικά

Αλλα πραγμα αυτό, ότι φορολογουνται οι δωρεες χρημάτων , και δεν ενδιαφερει το παρον δικαστηριο.

 

Επίσης, αν σου παρω εγω δωρο στην εορτή  σου....πρεπει να το δηλωσω και στη ΔΟΥ; ..Ελά ΗΜΑΡΤΟΝ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι, κοινωνικά και παιδαγωγικά σκεφτόμενος (κάποιος θα μπορούσε να πει 'ωφελιμιστικά' αλλά θα ήταν κακεντρεχής, μισαλλόδοξος και, εν τέλει, παλιοχαρακτήρας), βλέπω μια καινούργια αγορά να ανοίγει.

 

Είχα την προνοητικότητα να κρατήσω όλα τα τεύχη Διάβασέ Με, Ταρατατά, Τέρορ, Ορίμπιλε κ.λπ. από τη δεκαετία του '80, σε νίαρ μιντ κοντίσιον. Θα τα φωτοτυπήσω και θα πηγαίνω να τα πουλάω έξω από λύκεια.

 

Θα είναι βέβαια λίγο downgrading για τα πιτσιρίκια που έχουν συνηθίσει να βλέπουν το "Οι Τρεις Μιλφ κι ο Μεγάλος Μαύρος Κόκορας" σε 4Κ, αλλά θα έχω φροντίσει να δημιουργήσω hype από πριν, ώστε να εκτιμήσουν το βίνταζ του πράγματος. Έτσι σκέφτεται ο επιχειρηματίας ο σωστός, ο πρόστυχος.

 

ΥΓ1. Όποιος Ιλουμινάτι, Μπίλντεμπεργκ, Σόρος, Σώρρας κ.λπ. διαβάζει αυτές τις γραμμές, να ξέρει ότι αστειεύομαι.

Δεν έχω κανένα τεύχος από τα προαναφερθέντα έντυπα, δεν είναι σε άψογη κατάσταση και δεν σκοπεύω να πουλήσω φωτοτυπίες τους σε ανήλικους προς 2 ευρώ τη μία (με έκπτωση 10%, αν αγοράσουν 10 τεύχη).

 

Σας αφήνω τώρα για να πάω να ρωτήσω τα παλικάρια στο μαύρο βαν που μόλις πάρκαρε έξω απ' την πόρτα μου, αν θέλουν κανά καφέ. Αν χαθώ για λίγο απ' το φόρουμ, ανησυχήστε.

 

ΥΓ2. Το πού τη βρίσκετε την όρεξη για εκτεταμένη, σοβαρή συζήτηση πρωί-πρωί, Κυριακάτικα, is beyond me. :classic_laugh:     

 

Επεξεργασμένο από Haris
  • Χαχα 4

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγω λοιπον, είμαι ψωνιο, για να συνδυάσω τις δυο τελευταιες μου απαντησεις, και οπως ξερετε πολυ καλα ΔΗΜΟΣΙΑ αναρτω φωτογραφιες μου στο FB με αυτοκινητα.

 

Θα κληθω λοιπον με βασει τη λογικη αυτη , να πληρωσω τελη κυκλοφοριας για ολα αυτα;

Θα προστεθουν οοοοοολαα αυτα τα αμαξια....στο τεκμαρτο μου εισόδημα; 

 

Και νταξ για ολα τα αλλα, για την dodge charger σκαω που ειναι 4.500 κ.εκ 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Jazzjoker said:

Δεν πρέπει να υπάρχει έλεγχος του τι κάνει και λέει ο καθένας;

Σαφώς και όχι.

Αν κάποιος σε συκοφαντεί η σε δυσφημίζει online, μπορείς να του κάνεις μήνυση.

Δε χρειάζεται ιντερνετική αστυνομία, ούτε να ξέρει κανείς τίποτα για εμένα χωρίς τη θέληση μου.

Συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο, καταγράφονται τα πάντα.

 

Σχετικά με το online "μαντρί" με καλύπτει ο ΛΚ

Quote

Με την επίφαση ενός υπέρτατου σκοπού και την "προστασία"  του (ανήλικοι -περιβάλλον- δημόσια υγεία. .......κ.λ.π) επιβάλλοντα όλες οι απαγορεύσεις.

Για το καλό μας γίνονται όλα λοιπόν🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, sharpshooter said:

Σαφώς και όχι

Δεν το έχεις σκεφτεί καλά. Χωρίς κανέναν έλεγχο online παρουσίας με δισεκατομμύρια ανθρώπους στον ψηφιακό κόσμο ανά πάσα στιγμή, η συκοφαντία και η δυσφήμιση είναι στάλα στον ωκεανό του τι μπορεί να κάνει κάποιος κακοπροαίρετος.

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Τέλος το πορνό στο διαδίκτυο! Τα προσωπικά δεδομένα όμως;

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου