Προς το περιεχόμενο

Τέλος το πορνό στο διαδίκτυο! Τα προσωπικά δεδομένα όμως;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

52 minutes ago, LK said:

Και νταξ για ολα τα αλλα, για την dodge charger σκαω που ειναι 4.500 κ.εκ

 

Αυτό δεν είναι τίποτα. Πού να κρυβόμασταν άμα θεσπιζόταν ως τεκμήριο ο μουσικός εξοπλισμός και γίνονταν δεκτά ως αποδεικτικά στοιχεία φωτογραφίες και βίντεα. Όλοι με τη μολότωφ ανά χείρας θα ήμαστε.

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 minutes ago, Jazzjoker said:

 

 

Αυτό δεν είναι τίποτα. Πού να κρυβόμασταν άμα θεσπιζόταν ως τεκμήριο ο μουσικός εξοπλισμός και γίνονταν δεκτά ως αποδεικτικά στοιχεία φωτογραφίες και βίντεα. Όλοι με τη μολότωφ ανά χείρας θα ήμαστε.

Έχει "προταθεί" και αυτό.

Το περιβόητο....περιουσιολόγιο....σιμά κοντά είναι όλα Σπύρο.

Γι αυτό ΞΑΝΑ λέω, ότι αυτή η απόφαση ανοίγει κερκοπορτες.....και περά του ότι τη βρίσκω παντελώς ΛΑΘΟΣ νομικά, ελπίζω (ευτυχώς είναι χαμηλό δικαστηριο) να μη δημιουργήσει νομολογία (χρηση αναρτησεων FB ως αποδεικτικα περιουσιακών στοχειων).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, LK said:

Γι αυτό ΞΑΝΑ λέω, ότι αυτή η απόφαση ανοίγει κερκοπορτες.....και περά του ότι τη βρίσκω παντελώς ΛΑΘΟΣ νομικά, ελπίζω (ευτυχώς είναι χαμηλό δικαστηριο) να μη δημιουργήσει νομολογία (χρηση αναρτησεων FB ως αποδεικτικα περιουσιακών στοχειων).

Νομίζω και θέλω να πιστεύω ότι είναι one off και τέλος. Χωρίς να έχω οποιαδήποτε ειδική γνώση, το να αποτελεί αποδεικτικό στοιχείο μια απλή φωτογραφία, χωρίς να συνοδεύεται π.χ. από απόδειξη πληρωμής εισιτηρίου, δεν μπορώ παρά να το εκλάβω ως λάθος λόγω άγνοιας. Λανθασμένη απονομή δικαιοσύνης. 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
16 minutes ago, Jazzjoker said:

Νομίζω και θέλω να πιστεύω ότι είναι one off και τέλος. Χωρίς να έχω οποιαδήποτε ειδική γνώση, το να αποτελεί αποδεικτικό στοιχείο μια απλή φωτογραφία, χωρίς να συνοδεύεται π.χ. από απόδειξη πληρωμής εισιτηρίου, δεν μπορώ παρά να το εκλάβω ως λάθος λόγω άγνοιας. Λανθασμένη απονομή δικαιοσύνης. 

ΕΜ......ειπαμε ασφαλεια δικαιου.

Δες κατι που ετοιμασα σε 15 λεπτά.

Την ανεβαζω ΔΗΜΟΣΙΑ στο Fb και γραφω....Αχ! Παρισάκι! (ετσι για πλακα ή γιατι ειμαι ματαιόδοξος είτε για ότ,ι θες)

Φανταζεσαι να χρησιμοποιηθεί εναντίον μου σε Δικαστηριο;

Είμαστε με τα καλά μας;

Αν ηταν να τη χρησιμοποιησω ΥΠΕΡ μου, π,χ ότι ημουν στο Παρίσι όταν υποτίθεται ότι στην Αρτα σκοτωσα τον Χ. ΘΑ ΤΟ ΞΕΨΑΧΝΙΖΑΝ......(και καλα θα έκαναν-αυτό είναι ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΔΙΚΑΙΟΥ)

 

Νοιζ0Α.jpg

Νοιζ0Β.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Γενικά απαντώντας, τα πράγματα έχουν να κάνουν με την οπτική γωνία που τα βλέπει ο καθένας.

Κάποιος που νομίζει πως ότι συμβαίνει στο χωριό του (που δεν έχει βγει απο αυτό) ισχύει για όλη την γη, ενώ άλλος που γαλουχήθηκε με δόγματα θρησκευτικά ή πολιτικά έχει μόνο μέρος της πληροφορίας που θα μπορούσε να τον βοηθήσει να κάνει μια λογική σκέψη για να καταλήξει σε ασφαλές συμπέρασμα για το τι συμβαίνει γύρω του.

Ετσι υπάρχει κόσμος απληροφόρητος ή παραπληροφορημένος που βλέπει ξένους, αντίπαλους ή άπιστους όταν δεν ακούει αυτό που διδάχθηκε.

Κι έτσι βλέπει το ποτήρι της κοινωνίας μισογεμάτο και αντι να έχει την εμπιστοσύνη σαν κανόνα και την καχυποψία σαν εξαίρεση, ώστε να προσθέσει στο γενικό γίγνεσθαι και να προοδεύσει αυτός και το σύνολο, συμβαίνει το αντίθετο καταστρέφοντας και αφαιρώντας μέσα απο θεωρίες συνωμοσίας και άλλες σοβαρότερες συνέπειες. Ο Μεσαίωνας καλά κρατεί.

 

Οσο για τον τίτλο, θα έπρεπε να γνωρίζουμε όλοι πως αρχή του κίτρινου τύπου στην θεματολογία του είναι το "if it bleeds, it leads" και φυσικά ότι προβοκάρει. Δεν αξίζει να δοθεί δεύτερη ματιά ούτε να αναπαραχθεί μια μισή αλήθεια.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
17 minutes ago, yameth said:

Κι έτσι βλέπει το ποτήρι της κοινωνίας μισογεμάτο και αντι να έχει την εμπιστοσύνη σαν κανόνα και την καχυποψία σαν εξαίρεση, ώστε να προσθέσει στο γενικό γίγνεσθαι και να προοδεύσει αυτός και το σύνολο, συμβαίνει το αντίθετο καταστρέφοντας και αφαιρώντας μέσα απο θεωρίες συνωμοσίας και άλλες σοβαρότερες συνέπειες. Ο Μεσαίωνας καλά κρατεί.

 

 

Συμφωνώ με τη θεώρηση σου Γιάννη, αλλά δεν παίρνεις ξακάθαρη θέση.

Για πες μου (μας) εσύ, που τυγχάνεις πιο μεγάλος (από εμένα) και εζησες κάποια χρόνια πιο ανέμελα (όσο τα θυμάμαι εγώ) .

Στην Ελλάδα ειδικά, μετά το 1974.....μην σου πω το 1983 (διότι θέλουμε δεν θέλουμε έγιναν τομές τότε.....ουσιαστικές νομοθετικές....καταργηση μοιχείας.....ισότητα φύλων κ.λ.π)

Και παγκοσμίως, πρίν της 11/09/2001 , πότε ένοιωθες ότι εχεις πιο πολλές ελευθερίες , πότε αισθανώσουν ότι η ιδιωτικότητά σου ήταν πιο προστατευμένη τότε....ή τωρα;

Τη Δεκαετία του 80; ή τωρα;

Τη δεκαετία του 90 ή τωρα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τα παλαιότερα χρόνια ήταν πιο ανέμελα γιατί ήμουν μικρός και ήξερα και με απασχολούσαν λιγότερα.

Πάντα όμως μου άρεσε να τηρώ τις συμφωνίες μου και κατα συνέπεια τους νόμους, όπως και οι περισσότεροι τότε.

 

Οσο για την ιδιωτικότητα μου σήμερα είναι τόσο αυστηρά ή χαλαρά φυλαγμένη όσο θέλω και επιτρέπω εγώ. Και ισχύει για όλους μας.

 

Παλαιότερα ο κόσμος ήταν πιο προφυλαγμένος γιατί μιλούσε δημόσια λιγότερο.

Αλλά πολλοί ήταν ωρολογιακές βόμβες. Ηταν λιγομίλητοι και άρα σοβαροί... μέχρι να ανοίξουν το στόμα τους!

Δυστυχώς η ενηλικίωση δεν φέρνει πάντα ωριμότητα και αν το'χει κάποιος μπορεί να γίνει σούργελο σε χρόνο dt με τα εργαλεία κοινωνικής δικτύωσης. Κάτι που δεν γινόταν παλιά.

 

Δυστυχώς δεν μπορεί κανένας τρίτος να προφυλάξει ένα άτομο απο τον εαυτό του.

Οσο και αν προσπαθούν με τους νόμους, βλέπε GDPR.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
32 minutes ago, yameth said:

 

Πάντα όμως μου άρεσε να τηρώ τις συμφωνίες μου και κατα συνέπεια τους νόμους, όπως και οι περισσότεροι τότε.

 

 

Και εμένα μου αρέσει να τηρώ τις συμφωνίες μου.

Ο Νόμος δεν ειναι δικη μου συμφωνία. Τον τηρώ, αλλά ΔΕΝ μου αρέσει. Διότι καμία φορά μπορεί να είναι παράλογος . Εντελώς.

Παράδειγμα , η ομοφυλοφιλία ήταν ποινικό αδίκημα

Στην Ελλάδα μέχρι το 1951,

Στην Αγγλία μέχρι το 1967

Στην Γαλλία μεχρι το 1982 και

στην Γερμανία μεχρι το 1994 .

 

 

32 minutes ago, yameth said:

 

Οσο για την ιδιωτικότητα μου σήμερα είναι τόσο αυστηρά ή χαλαρά φυλαγμένη όσο θέλω και επιτρέπω εγώ. Και ισχύει για όλους μας.

 

 

Νομίζω ότι  σε αυτό απάντησα πιο πάνω (δεν ξέρω αν το διάβασες)

Όταν με ΥΠΟΧΡΕΩΝΟΥΝ να έχω pos, αίρεται η ιδωτικότητα και του πελάτη μου και η ΙΕΡΗ  υποχρέωση μου να τη διαφυλάξω.

 

Θα επιθυμούσες να γνωρίζει  πέραν του Φυσικού Δικαστου, ο υπάλληλος του taxis (και αντε αυτό το ανεχεσαι (not) ) και ο υπάλληλος μιας Τραπεζας ότι ο Yameth έδωσε στον LK 700 ευρω και για ποιον λόγο; Πες ότι κατηγορειται κάποιος  για ένα "ατιμωτικό" αδικημα (κατηγορειται ΔΕΝ σημαινει ότι το διέπραξε) .

 

Για το επιτρεπτό της επεξεργασίας δεδομένων, από τα οποία μπορεί να συναχθεί ότι ένα φυσικό πρόσωπο συνδέεται με ποινική δίωξη ή καταδίκη, απαιτείται άδεια της Αρχής. Η πληρωμή δικηγόρου που δραστηριοποιείται στον τομέα του ποινικού δικαίου φανερώνει την εν δυνάμει σύνδεση του εντολέα με ποινική δίωξη ή καταδίκη και άρα το σχετικό προσωπικό δεδομένο καθίσταται ευαίσθητο.

32 minutes ago, yameth said:

 

 

Παλαιότερα ο κόσμος ήταν πιο προφυλαγμένος γιατί μιλούσε δημόσια λιγότερο.

Αλλά πολλοί ήταν ωρολογιακές βόμβες. Ηταν λιγομίλητοι και άρα σοβαροί... μέχρι να ανοίξουν το στόμα τους!

Δυστυχώς η ενηλικίωση δεν φέρνει πάντα ωριμότητα και αν το'χει κάποιος μπορεί να γίνει σούργελο σε χρόνο dt με τα εργαλεία κοινωνικής δικτύωσης. Κάτι που δεν γινόταν παλιά.

 

 

Συμφωνω 1000%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
35 λεπτά πριν, LK είπε

Και εμένα μου αρέσει να τηρώ τις συμφωνίες μου.

Ο Νόμος δεν ειναι δικη μου συμφωνία. Και καμία φορά μπορεί να είναι παράλογος . Εντελώς

Παράδειγμα , η ομοφυλοφυλία ήταν ποινικό αδίκημα

Στην Ελλάδα μέχρι το 1951,

Στην Αγγλία μέχρι το 1967

Στην Γαλλία μεχρι το 1982 και

στην Γερμανία μεχρι το 1994 .

Αν και αυτό είναι θέμα ηθικής που στις σημερινές δυτικές κοινωνίες έχει κάνει άλματα απο την στιγμή που ξέφυγε απο την θρησκευτική, γίνεται και δική σου συμφωνία μιας και η πλειοψηφία στην αντιπροσωπευτική δημοκρατία λέει έτσι, μέχρι νεοτέρας. Αν διαφωνείς, ευτυχώς μπορείς να διαμαρτυρηθείς, να οργανωθείς και να εκφραστείς ελεύθερα μέχρι να πετύχεις κάτι πιο κοντά στην δική σου ηθική. Μέχρι τότε τηρείται.

 

Οσο για το δεύτερο, εγω προσωπικά δεν έχω πρόβλημα μιας και μου είναι απεχθής η οποιαδήποτε δοσοληψία με το δημόσιο. Δεν βλέπω γιατί πρέπει να υπάρξει ιδιωτικότητα σε μια εγχρήματη συναλλαγή σε επίπεδο παραστατικών απο την στιγμή που φορολογείται. Μπορείς να γράψεις στην περιγραφή της απόδειξης "Νομικές υπηρεσίες" απλά ή ότι άλλο δεν αφορά τον λόγο. Ασε που στο POS δεν υπάρχει καν περιγραφή.

Το να ελέγχει τον τραπεζικό λογαριασμό σου όμως... αλλά και πάλι δικαιούσαι να έχεις έναν ειδικά για την επιχείριση σου και όσους άλλους θες ιδιωτικούς.

 

Στην Σουηδία πχ εδω και 2 δεκαετίες, οι λογιστές έχουν πάει μια φορά στην Εφορία απλά για να γνωριστούν. Πόσο μάλλον ένας υπάλληλος ή επιχειρηματίας. Ολες οι διαδικασίες είναι ηλεκτρονικές. Και όσο πιο μακριά τόσο πιο καθαρά γίνονται οι δουλειές.

 

Αν η φορολογία είναι δίκαιη ή όχι όμως, είναι άλλο θέμα και πολύ πονεμένο εδω στην Ελλάδα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ολα τα νομοθετήματα απο την ηθική ξεκινούν και γίνονται νόμοι.

Την τρέχουσα ηθική και το εθιμο, το οποίο υποτίθεται οτι αποαποτυπωνουν.

 

Βασικα τα ιδια λεμε μάλλον με .

αλλα λογια.

Στο θεμα του pos το κρίσιμο ειναι κυριως η γνώση του θέματος απο τον τριτο ασχετο τραεζικο υπάλληλο 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Τέλος το πορνό στο διαδίκτυο! Τα προσωπικά δεδομένα όμως;

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου