Προς το περιεχόμενο

Τέλος το πορνό στο διαδίκτυο! Τα προσωπικά δεδομένα όμως;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator
33 λεπτά πριν, LK είπε

Στο θεμα του pos το κρίσιμο ειναι κυριως η γνώση του θέματος απο τον τριτο ασχετο τραεζικο υπάλληλο

 

Παράπλευρη απώλεια. Ισως όμως το ότι κάποιος πλήρωσε κάποιον για μια υπηρεσία δεν είναι κάτι μυστικό ιδιαίτερα όταν ο εισπράττων έχει ταμπέλα και διεύθυνση. Ισως πάλι μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε μια μικρή κοινωνία.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 minute ago, yameth said:

 

Παράπλευρη απώλεια. Ισως όμως το ότι κάποιος πλήρωσε κάποιον για μια υπηρεσία δεν είναι κάτι μυστικό ιδιαίτερα όταν ο εισπράττων έχει ταμπέλα και διεύθυνση. Ισως πάλι μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε μια μικρή κοινωνία.

Αν δεν σε πειράζει (οχι εσυ γενικα)  μπορείς πχ να ανεβάζεις ποιον γιατρο επισκέπτηκες και γιατί. 

Καποιοι το κανουν ηδη στο φβ για να κερδισουν συμπόνια ή προσοχή, οπως σωστα παρατήρησες πιο πάνω την έξαρση αμετροέπειας μερικών. 

Εγω δεν ανέχομαι να ξερει κανείς τριτος σε ποιον γιατρό ή δικηγόρο..ή τσαγκαρη πηγα.Εκτός αν θελω νσ το πω εγω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γενικά η άποψη μου έχει ως εξής. 

Κάποια πράγματα τα βρήκαμε μολις γεννηθήκαμε και δεν παλέψαμε γι αυτά. 

Τα θεωρούμε δεδομένα. 

Ενα απο αυτά ειναι η ιδιωτικοτητα.

Την βλεπω λοιπόν αυτή να την χανουμε.    Σιγα σιγα.Πολυ σιγα αν θέλετε. 

Δεν θα να παμε στο αντιθετο σταδιο....overnight.

Η αργή αυτή απώλεια. ...ενίοτε ειναι ανεκτή οπως παρατήρησες ή εχει αντισταθμηστικες ευκολίες. 

Οταν ομως η μεταβαση παψει να ειναι ηπια...το ξανασυζηταμε αν θες.

Το θεμα ειναι ποσο πισω πήγαμε και τι απεμπολησαμε ηδη....και τι μπορεί να ανακτηθει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Θα καλούνται λοιπόν να αποδείξουν ότι έχουν την κατάλληλη ηλικία «φορτώνοντας» σε μία ανάλογη φόρμα το διαβατήριό τους ή την ταυτότητά τους εντός τεσσάρων εβδομάδων, από την ημέρα που θα ζητήσουν να έχουν πρόσβαση."

 

"Αρκετές σελίδες που ζητούν ταυτοποίηση ηλικίας έχουν καθιερώσει το σύστημα «AgeID». Αυτό στο σύστημα επιτρέπει στους χρήστες να επιβεβαιώνουν ότι είναι 18 χρησιμοποιώντας την άδεια οδήγησης ή το διαβατήριό τους"

 

Τα παραπάνω τα προσέξατε?

Δηλαδή θα πρέπει όσοι θέλουν να χρησιμοποιήσουν έναν τέτοιο ιστότοπο να δίνουν φόρα-παρτίδα τα στοιχεία τους, μόνο και μόνο για να αποδείξουν την ηλικία τους.

Γνωρίζετε φαντάζομαι ότι δεν είναι μόνο τα τσοντοσάιτ, αλλά και αρκετοί άλλοι ιστότοποι στους οποίους για να έχεις πρόσβαση, πρέπει να αποδείξεις ότι είσαι πάνω από 18 χρονών, πχ online καταστήματα εμπορίας καπνικών προϊόντων.

 

Δεν θα μου έκανε εντύπωση αν σιγά σιγά διευρυνθεί ο αριθμός των ιστότοπων που για να σου δώσουν πρόσβαση θα θέλουν κάποια (σημαντικά) δεδομένα σου.

Θα μου πει κάποιος "μην μπαίνεις εκεί", εντάξει.

Αλλά το γεγονός είναι ότι γεμίζει νάρκες το net, για να είναι περισσότερο χρηστικό, πρέπει να ρουφήξει προσωπικά δεδομένα.

 

Αυτός είναι ο λόγος που με έκανε να ανοίξω το θέμα, και ο "πιασάρικος" τίτλος ήταν απλά μια προσπάθεια χιούμορ (μαζί με το σώμα του ποστ).

 

Ένα χιουμοριστικό σχόλιο που επίσης θα ήθελα να κάνω, είναι το εξής.

Δηλαδή για να δει κάποιος το Τότεναμ-Μπάγιερν 2-7 έπρεπε να αποδείξει ότι είναι πάνω από 18 (καθότι ήταν καθαρή τσόντα)? 😆

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ας μην ξεχνάμε βέβαια ότι εδώ και δεκαετίες στην Αμερική σου ζητάει ο σερβιτόρος ταυτότητα ή διαβατήριο (αν μικροδείχνεις) για να σου σερβίρει μια μπίρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
34 minutes ago, harilatron said:

Ας μην ξεχνάμε βέβαια ότι εδώ και δεκαετίες στην Αμερική σου ζητάει ο σερβιτόρος ταυτότητα ή διαβατήριο (αν μικροδείχνεις) για να σου σερβίρει μια μπίρα. 

Αντιλαμβανεσαι Χαρη ότι αλλο να επιδείξεις απλως σε εναν σερβιτορο την ταυτότητα σου (και τι να προλάβει να συγκρατήσει. ...αριθμό κ.λ.π.)  και αλλο να την σκαναρεις και να την ανεβάσεις και να εχουν προσβαση σε αυτή ποιος ξερει πόσοι και ποιοί  .

Η τελευταία αυτη περίπτωση ισοδυναμεί με απώλεια ταυτότητας και καλο θα ταν να ακυρωθεί. 

Μια απο της στανταρ διαδικασίες οταν απωλεσεις ταυτοτητα ,περαν των αλλων, ειναι να ενημερώσεις γραπτώς και τον Τειρεσία. .   μηπως και με αυτην (την ταυτοτητα που έχασες)  εγκριθεί καποιο δάνειο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αυτό λοιπόν που μας φοβίζει δεν είναι η δυνατότητα γνώσης των στοιχείων μας (ή του αριθμού της πιστωτικής μας κάρτας) από έναν τυχαίο άνθρωπο (π.χ. τον υπάλληλο της τράπεζας)  αλλά η δυνατότητα συστηματικής καταγραφής και ανάλυσης των δεδομένων μας. 

(Εκτός από την ταυτότητα, θυμάστε παλιά που σκανάραμε την πιστωτική μας σ' εκείνα τα χαρτιά και μετά βάζαμε και υπογραφή?)

 

Συμφωνώ ότι υπάρχει ζήτημα, απλά αναφέρω το παράδειγμα με τις ταυτότητες στα μπαρ/εστιατόρια για να σχολιάσω ότι κοινωνίες όπως της Αμερικής είναι κάπως πιο εξοικειωμένες με την ιδέα της απόδειξης της ηλικίας μέσω επίδειξης ταυτότητας. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 minutes ago, harilatron said:

.....αλλά η δυνατότητα συστηματικής καταγραφής και ανάλυσης των δεδομένων μας. 

 

 

 

Xactly,

Επίσης ΜΕΓΑΛΟ θεμα είναι και το ποιός συλλέγει τα δεδομένα μας.

Το δημόσιο ή καποια αρχη, που εχουν τουλάχιστον ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ τα  εχέγγυα ή καποιος ιδιώτης ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και αναφέρθηκε το FB να πω και κάτι ακόμα εδώ, που μου φαίνεται περίεργο.

Εγώ δεν έχω fb, έχει όμως η μάνα μου, και ασχολείται ιδιαίτερα ενεργητικά μάλιστα.

 

Έρχεται πολλές φορές δείχνοντάς μου αγγελίες εργασίας στο fb από διάφορες εταιρίες (σεβαστού μεγέθους εταιρίες, και όχι τις γνωστές μουφοαγγελίες περί πωλήσεων, τηλεφωνικής εξυπηρέτησης, κλπ).

 

"Θα βρω την αγγελία στο site της εταιρίας" της απαντώ πάντα.

 

Ε, πάρα πολλές από αυτές δεν υπάρχουν στο site της εκάστοτε εταιρίας, ούτε καν σε άλλες μηχανές αναζήτησης θέσεων εργασίας.

 

Υπάρχουν μόνο στο fb της εταιρίας, και για να κάνεις αίτηση, πρέπει να την κάνεις μόνο μέσω fb.

 

Τι γίνεται εκεί?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 minute ago, fusiongtr said:

Μιας και αναφέρθηκε το FB να πω και κάτι ακόμα εδώ, που μου φαίνεται περίεργο.

Εγώ δεν έχω fb, έχει όμως η μάνα μου, και ασχολείται ιδιαίτερα ενεργητικά μάλιστα.

 

Έρχεται πολλές φορές δείχνοντάς μου αγγελίες εργασίας στο fb από διάφορες εταιρίες (σεβαστού μεγέθους εταιρίες, και όχι τις γνωστές μουφοαγγελίες περί πωλήσεων, τηλεφωνικής εξυπηρέτησης, κλπ).

 

"Θα βρω την αγγελία στο site της εταιρίας" της απαντώ πάντα.

 

Ε, πάρα πολλές από αυτές δεν υπάρχουν στο site της εκάστοτε εταιρίας, ούτε καν σε άλλες μηχανές αναζήτησης θέσεων εργασίας.

 

Υπάρχουν μόνο στο fb της εταιρίας, και για να κάνεις αίτηση, πρέπει να την κάνεις μόνο μέσω fb.

 

Τι γίνεται εκεί?

Δεν ξέρω, αλλά φαντάζομαι το να βρεις δουλεια μεσω FB ενέχει τους ίδιους κινδυνους με το να βρεις γκόμενα μεσω FB  😛

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Τέλος το πορνό στο διαδίκτυο! Τα προσωπικά δεδομένα όμως;

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου