Προς το περιεχόμενο

Τέλος το πορνό στο διαδίκτυο! Τα προσωπικά δεδομένα όμως;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Εχουν γινει πρόσφυγες στο ΣτΕ απο την ολομέλεια των Δικηγορικών Συλλόγων για ολα αυτά. ..  Και μάντεψε. ...απορρίφθηκαν:  😛 .

Σκέψου ποσα μηχανάκια ενοικιάζονται σε ολους τους επιτηδεύματιες στην Ελλάδα. ....υποχρεωτικά. ...και ντου δε μαθ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, LK είπε

Εχουν γινει πρόσφυγες στο ΣτΕ απο την ολομέλεια των Δικηγορικών Συλλόγων για ολα αυτά. ..  Και μάντεψε. ...απορρίφθηκαν:  😛 .

Σκέψου ποσα μηχανάκια ενοικιάζονται σε ολους τους επιτηδεύματιες στην Ελλάδα. ....υποχρεωτικά. ...και ντου δε μαθ.

 

 

ΟΚ αν κερδισω στο ΤΖΟΚΕΡ θα κανω τοτε εγω προσφυγη στο Ευρωπαικο δικαστηριο των διακιωματων του ανθρωπΑ....

 

(Σιγα μη κατσω να ζω στην Ελλαδα αν κερδισω το ΤΖΟΚΕΡ αλλα...λαιμε τωρα...) 

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρόβλημα είναι ότι σου ζητάνε να έχεις το 30% του εισοδήματός σου ξοδεμένο με κάρτα, για να μη φορολογηθείς εξτρά. Πες εγώ λοιπόν ότι τρώω μισό πακέτο μακαρόνια τη μέρα και θέλω να εξοικονομήσω λεφτά για να κάνω οτιδήποτε θέλω, ΓΙΑΤΙ να είμαι υποχρεωμένος να ξοδεύω;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το  Θεϊκό ειναι ότι παλιά ,τη χρηση της πιστοτικης καρτας τη θεωρούσαν τεκμηριο (και σε φορολογουσαν εξτρα γι αυτό-πλασματικά) .

Αναγκαζεσαι να καταφυγεις σε θεωρίες συνωμοσιας  , διότι απλα το ότι ειναι τόσο ανοπητοι, ΔΕΝ μπορει να το χωρεσει ο νους σου.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Τέλος το πορνό στο διαδίκτυο! Τα προσωπικά δεδομένα όμως;
  • Guru
9 ώρες πριν, yameth είπε

παράλληλα εννοείται πως για να δει την διαφήμιση κάνει χρήση μιας δωρεάν υπηρεσίας

δύσκολα αλληλοσυμπληρούμενα και αλληλοεξουδετερωνόμενα πεδία. Νοpe δεν κάνω χρήση δωρεάν υπηρεσίας, έχω πληρώσει, laptop, smartphone, γραμμή/οπτική ίνα/αέρα broadband, τέλη/δημοτικά τέλη (όταν πρόκειται για φυσική διαφήμιση), εισιτήριο, προμήθεια σε τράπεζα, κ.ο.κ. Eιναι μια τεράστια λούπα. Νομίζω ότι κάποια πράματα έχουν πληρωθεί σε δύο, τρία ή και περισσότερα επίπεδα από όσα είναι προφανή.
Η κατάσταση είναι: "φίλε δως μου 10 ευρώ αλλιώς θα κλωτσήσω αυτό το παιδάκι". Περίπου. Γιατί στην πραγματικότητα και το δίνεις και το κλωτσάει το παιδάκι.

 

Το quote του Banksy δεν νομίζω να έχει και τόσο διδακτικό ή επιχειρηματολογικό χαρακτήρα. Ένα statement κατάστασης περισσότερο. Ένα "που μας καταντήσαν οι αλήτες".  Αλλά με καλύτερη αιτιολόγηση και επαρκή σαρκασμό.

Όσον αφορά το πλαστικό χρήμα, ήμουν κι εγώ κάθετος στην υποχρεωτκή χρήση του, ως μέσο δίκαιας κατανομής φόρων/φοροελαφρύνσεων, προάσπισης κεκτημένων κλπ. Τελικά είναι αρκετά πιο πολύπλοκα τα πράγματα.

 

Για το "κατσίκωμα" της απέραντης διαφήμισης την οποία ζούμε ως κοινωνία πλέον,  όσο περισσότερο απέχεις από τα κοινά, τόσο πιο προστατευμένος είσαι. Με άλλα λόγια ή αντι-κοινωνικός και ξέγνοιαστος ή in αλλα εκτεθειμένος/εξαρτώμενος. Και το αστείο είναι ότι πλέον, δεν μιλάμε για διαφήμιση προϊόντων αλλά για διαφήμιση κοινωνικού στάτους ιδιωτών. Περάσαμε από το "cogito ergo sum" στο "ποστάρω άρα υπάρχω". Kαι σε μια απέραντη διαλάληση του εγώ μας. Και ακόμα πιο πρόσφατα, μετράμε τα "εγώ δεν" μας.

Τελευταίο παράδειγμα, για χιλιοστή εμφάνιση στη χώρα μας, ο αντικαπνιστικός.

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Jazzjoker said:

Πολύ απλό παράδειγμα: οι περισσότεροι από εμάς δε θα πολυσκάσουμε που ο προσωπικός μας τηλεφωνικός αριθμός (μη επαγγελματικός) έχει δοθεί στους πάντες χωρίς να έχουμε συναινέσει.  Γιατί είναι μικρότερης σημασίας γεγονός ότι με παίρνουν στο κινητό για προώθηση προϊόντων εταιρίες στις οποίες ουδέποτε έδωσα το κινητό μου και οι οποίες ξέρουν πώς με λένε και τι τηλεφωνική σύνδεση/internet έχω

Απλά πληροφοριακά, αν πας στον πάροχο σου και πεις "γεια σας θέλω να μπω στο μητρώο 11" , το συγκεκριμένο ζήτημα λήγει άμεσα. Σε ρωτάνε αν θες να ενημερωνεσαι για τις δικές τους προσφορές, λες "όχι", και δε σε ξαναπαίρνει κανεις.

 

 

Αυτό βέβαια παραμένει σε ισχύ όσο δεν υπογράφεις από τότε και στο εξής ότι θέλεις κάποιος να σε παίρνει τηλεφωνο.

 

Κοινώς, κοιτάμε τι υπογράφουμε, όπου είναι δυνατό. Για αυτά που μας βάζουν να υπογράφουμε χώρις να μας δείχνουν σε τι συμφωνουμε (πχ συμβολαιο κινητού δε γράφει πάνω τι πληρώνεις) γίνονται νομικές κινησεις, και ελπίζω ότι δεν είναι μάταιες.

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 hours ago, Πνοή και Νύξη said:

 

Για το "κατσίκωμα" της απέραντης διαφήμισης την οποία ζούμε ως κοινωνία πλέον,  όσο περισσότερο απέχεις από τα κοινά, τόσο πιο προστατευμένος είσαι. Με άλλα λόγια ή αντι-κοινωνικός και ξέγνοιαστος ή in αλλα εκτεθειμένος/εξαρτώμενος.

ΔΕΝ μπορεις να απέχεις απο τα κοινά και να εισαι αντικονωνικός.

Για την ακρίβεια ΔΕΝ μπορεις να ΜΗΝ εχεις internet.

ΟΛΑΑΑΑ, από φορολογία , ασφαλιστικες εισφορες, e-paravola, τραπεζικες συναλλαγες.........ηλεκτρονικη καταθεση δικογραφων (για εμενα) γινονται μεσω ιντερνετ ΧΩΡΙΣ εναλλακτικη .

 

Ονειρεύομαι να βγω στην συνταξη , γιατι μεχρι τοτε χωρις ιντερνε ΔΕΝ μπορω να δουλεψω , και να τα κοψω ΟΛΑ.

Σταθερα , κινητα....ιντερνετ, να αραξω στο σπιτι μου και να ασχολουμαι με τις βιντεοκασσετες και τις κασσετες ηχου μου 😛  και να καπνιζω μεχρι να το απαγορευσουν και στο σπιτι 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, LK said:

Ονειρεύομαι να βγω στην συνταξη , γιατι μεχρι τοτε χωρις ιντερνε ΔΕΝ μπορω να δουλεψω , και να τα κοψω ΟΛΑ.

 

 

ρώτα και κανέναν πριν βιαστείς, και μείνεις φέρελπις υποψήφιος...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 minute ago, dimsonic said:

 

ρώτα και κανέναν πριν βιαστείς, και μείνεις φέρελπις υποψήφιος...

Καλα ξερω οτι δεν θα βγω, το ονειρο μου λεω 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, LK said:

Καλα ξερω οτι δεν θα βγω, το ονειρο μου λεω 😛

δεν λεω αν βγαινεις...ή όχι, αυτό ειναι το έλασσον

λεω για την αυταπάτη περί ιντερνετ....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου