Προς το περιεχόμενο

Συμφέρουσες τιμές.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

JBL 305P MKII, από 242 μόνο 118, έκπτωση 51%.

JBL 306P MKII, από 323 μόνο 166, έκπτωση 49%.

JBL 308P MKII, από 414.36 μόνο 215, έκπτωση 48%.

JBL Control 1Pro WH Pair, από 222 μόνο 119, έκπτωση 46%.

JBL Eon One Pro, από 1825 μόνο 990, έκπτωση 46%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

dinos. Μπερδεύεις εταιρίες με προμηθευτές μου φαίνεται (Χωρίς να είμαι σίγουρος). 

 

Επίσης υπάρχουν, φυσικά διαφορές από εταιρία σε εταιρία. Στα samples που ξέρω για παράδειγμα:

 

ΟΙ δύο ισχυρότερες και μεγαλύτερες εταιρίες είναι η EWQL και η VSL. Η μεν VSL έχει γενικά σταθερές τιμές και βάζει κάποιες εκπτώσεις 20-30% κατά καιρούς. Η EWQL έχει 256 μέρες το χρόνο εκπτώσεις 50%! Πρέπει, πράγματι να είσαι ηλίθιος για να αγοράσεις χωρίς έκπτωση από EWQL. τ

Το ίδιο συμβαίνει και με τις μουσικές παρτιτούρες. Οι μικροί εκδότες κάνουν ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ εκτπώσεις, ενώ οι μεγάλοι μικρές, μέχρι 20%.

Η αρχική τιμή του συγκεκριμένου προϊόντος (που απλά είδα το 99% και γέλασα) σου την έδωσε ο Μανώλης παραπάνω.

Την καλημέρα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

JBL 305P MKII, από 242 μόνο 118, έκπτωση 51%.

JBL 306P MKII, από 323 μόνο 166, έκπτωση 49%.

JBL 308P MKII, από 414.36 μόνο 215, έκπτωση 48%.

JBL Control 1Pro WH Pair, από 222 μόνο 119, έκπτωση 46%.

JBL Eon One Pro, από 1825 μόνο 990, έκπτωση 46%

Για όποιον ενδιαφέρεται όλα τα παραπάνω αν τα δείτε στο σκρουτζ είναι κατά τι ποιο φθηνά σε ελληνικά καταστήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/5/2021 στις 9:37 ΜΜ, Μανώλης Χναράκης είπε

Δηλαδή θεωρείς πως η τιμή α είναι αυθαίρετη; δηλαδή ο κάθε χ-ψ μαγαζάτορας ή site βάζει εντελώς αυθαίρετα την τιμή α ως... και καλά προτεινόμενη;

ναι

Όχι ο κάθε χψ, ορισμένοι σίγουρα

Στις 14/5/2021 στις 10:47 ΜΜ, Μανώλης Χναράκης είπε

Το 890 ήταν - είναι η πραγματική επίσημη προτεινόμενη λιανική. Δεν είναι αυθαίρετη τιμή που την έβαλε κάποιος έτσι  απλά για να υπάρχει και να προκαλεί εντύπωση.

 

 

επανέρχομαι και επιμένω:

από πού τεκμαίρεται το ανωτέρω?

Εννοώ θέλω ένα λινκ όπου έλεγε απο 890 τώρα 9,90

 

 

Τέλος, Μανώλη, να πώ ότι κάνεις μια επίπονη εργασία και μπράβο σου. Αλλά για μένα προσωπικά η τιμή εκκίνησης ή αλλιώς RRP ή όπως θέλεις πές το για τα ελληνικά δεδομένα αποτελεί μια μπούρδα και μόνο στη συνείδηση του καταναλωτή που δεν της δίνει την παραμικρή σημασία.

Στις 15/5/2021 στις 6:23 ΠΜ, Nikolas είπε

dinos. Μπερδεύεις εταιρίες με προμηθευτές μου φαίνεται (Χωρίς να είμαι σίγουρος). 

dim. Εκ του Δημήτρης.

Όχι δεν μπερδεύω.

 

Στις 15/5/2021 στις 6:23 ΠΜ, Nikolas είπε

 

Επίσης υπάρχουν, φυσικά διαφορές από εταιρία σε εταιρία. Στα samples που ξέρω για παράδειγμα:

 

ΟΙ δύο ισχυρότερες και μεγαλύτερες εταιρίες είναι η EWQL και η VSL. Η μεν VSL έχει γενικά σταθερές τιμές και βάζει κάποιες εκπτώσεις 20-30% κατά καιρούς. Η EWQL έχει 256 μέρες το χρόνο εκπτώσεις 50%! Πρέπει, πράγματι να είσαι ηλίθιος για να αγοράσεις χωρίς έκπτωση από EWQL. τ

Το ίδιο συμβαίνει και με τις μουσικές παρτιτούρες. Οι μικροί εκδότες κάνουν ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ εκτπώσεις, ενώ οι μεγάλοι μικρές, μέχρι 20%.

Η αρχική τιμή του συγκεκριμένου προϊόντος (που απλά είδα το 99% και γέλασα) σου την έδωσε ο Μανώλης παραπάνω.

Την καλημέρα μου.

 

και δεν συζητώ για παρτιτούρες ή μουσικές εκδόσεις. Μιλάω καθαρά για προϊοντα όπως μουσικά όργανα.

Δεν έχω χρόνο να κάνω μια πλήρη έρευνα, αλλά είμαι σίγουρος ότι στα ελληνικά καταστήματα εάν για ένα συγκεκριμένο προϊον ψάξετε σε διάφορα καταστήματα θα βρείτε διαφορετικές τιμές εκκίνησης κάτι που δεν θα έπρεπε να συμβαίνει.

 

Πιστεύω ότι μόνο σε πολύ λίγες περιπτώσεις τα ελληνικά καταστήματα δηλώνουν ως τιμή λιανικής αυτήν που προτείνει ο εισαγωγέας ή αντιπρόσωπος (εάν υπάρχει).Οι περισσότεροι δηλώνουν μια κατα τι ακριβώτερη από την τελική ώστε να φαίνεται στον αγοραστή μια έκπτωση. Παρακολουθώ την αγορά πολλά χρόνια και αυτή είναι η εντύπωση που μου έχει δημιουργηθεί.

Γι αυτό προτιμώ καταστήματα όπως τον Θωμά που έχει ΜΙΑ τιμή και μόνο.

Μια τιμή που είναι σβησμένη και δεν ισχύει, και υπάρχει 365 μέρες το χρόνο σαν να υπάρχουν επί 365 μέρες εκπτώσεις είναι κάτι που δεν αξίζει κανείς να δει ή να δώσει σημασία.

 

Την καλημέρα μου επίσης. (συζητάμε δεν μαλώνουμε ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ)

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 ώρες πριν, dimsonic είπε

επανέρχομαι και επιμένω:

από πού τεκμαίρεται το ανωτέρω?

Εννοώ θέλω ένα λινκ όπου έλεγε απο 890 τώρα 9,90

Σου το ανέφερα πιό πάνω αλλά μάλλον δεν το διάβασες. Το ξαναβάζω.

 

 

Πιό συγκεκριμένα στο παρακάτω link, το δέκατο τέταρτο προϊόν.

https://www.thomann.de/gr/cat.html?bf=mackie&pg=2&ls=25&oa=ala

Για να το βρείς ακόμα πιό εύκολα.

2 ώρες πριν, dimsonic είπε

Τέλος, Μανώλη, να πώ ότι κάνεις μια επίπονη εργασία και μπράβο σου. Αλλά για μένα προσωπικά η τιμή εκκίνησης ή αλλιώς RRP ή όπως θέλεις πές το για τα ελληνικά δεδομένα αποτελεί μια μπούρδα και μόνο στη συνείδηση του καταναλωτή που δεν της δίνει την παραμικρή σημασία.

Υπάρχουν πάρα πολλά προϊόντα που πωλούνται στην RRP τιμή ή πολύ κοντά σε αυτήν. Είναι μπούρδα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε σεις, δυο γαϊδουριών άχυρο δεν μπορείτε να χωρίσετε έτσι που τα λέτε. :classic_tongue:

 

Μην με παρεξηγήσετε, και οι δύο έχετε δίκιο, αλλά έτσι που τα γράφετε δεν θα συμφωνήσετε ποτέ.

 

Εξηγούμαι ...

 

Ανάλογα με το προϊόν, τον κατασκευαστή και το δίκτυο λιανοπωλητών, μπορεί η προτεινόμενη τιμή λιανικής να έχει μεγάλη απόκλιση από την τιμή αγοράς.

Φυσικά και η προτεινόμενη τιμή λιανικής που καθορίζεται από τον κατασκευαστή  δεν είναι μπούρδα.

 

Αυτό που θέλει να πει ο dim, είναι ότι γι' αυτόν, το μέτρο "σύγκρισης συμφέροντος" είναι η διαφορά τιμής μεταξύ των λιανοπωλητών σε μια δεδομένη χρονική στιγμή, και όχι η διαφορά τιμής σε σχέση με την RRP.

Επίσης αν η πραγματική τιμή λιανικής (street price) έχει πέσει πολύ σε σχέση με αυτήν πριν κάποιο καιρό, θεωρείται ευκαιρία.

 

Συγκρίνει δηλαδή τις τιμές λιανικής, και το RRP δεν το λαμβάνει υπόψιν, είτε γιατί μπορεί να έχει μεγάλες αποκλίσεις με το street price, είτε γιατί μπορεί να το θεωρεί "φτιαχτό" (υπερβολικά μεγάλο) από τον κατασκευαστή.

 

Όμως το ότι η RRP είναι ότι να'ναι που λέει, είναι άτοπο.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ο χρόνος είναι χρήμα, έψαξα μόνο για 2-3 τυχαία προιόντα.

 

RME babyface pro FS

Δυο καταστήματα στην Ελλάδα. Δυό διαφορετικές RRP.

 

https://www.athensproaudio.gr/el/rme-babyface-pro-fs.html

τιμή καταλόγου 845.63. Λιανική 720

https://www.nakas.gr/prd/rme-babyface-pro-fs-karta-ixoi-usb-el

τιμή καταλόγου 821. Λιανική 699

Σημειωτέον ο Νάκας είναι και ο αντιπρόσωπος και πουλάει στο κατάστημά του φτηνότερα από όσο ένας διανομέας.

 

Focusrite Scarlet 18i8 3rd gen

Στην πλειοψηφία ίδια RRP (με μια κραυγαλέα εξαίρεση). Πολλοί διανομείς αδιαφορούν και ούτε την αναφέρουν. Για τον τελικό αγοραστή σίγουρα αδιάφορη καθώς οι τελικές τιμές κυμαίνονται σε εύρος 7 ευρώ για ποσό 370. Συνεπώς για ποιό λόγο να τις κοιτάξει?

 

Bon studio τιμή καταλόγου 421.60 λιανική 376.01

Athens pro                              ''                           ''

zaxos                                      ''                          ''

arco                                       ----                    369.99

Ωδες                                     373.00                370.00

pro stage                             -------                 373.00

music land                           422.00                376.00

dj mania                               421.20                 376.00

petropoulos                        -------                 376.01

dj shop                                421.20                 376.01

zaxos                                  -------                 376.01

 

boss katana 100 mkII  

5 στα 8 καταστήματα έχουν διαφορετικές RRP. 3 στα 8 δεν τις αναφέρουν καν. Τελική τιμή γιά τον αγοραστή κυμαίνεται σε εύρος 1 ευρώ στα 370

athens pro                          407.00                 369.00

zaxos                                  -------                 368.00

adagio                                410.00                 368.00

rihardos                              419.00                 369.00

kagmakis                           --------                369.00

varvantakis                        415.00                 369.00

nakas                                 399.00                 369.00

stollas                                -------                  369.00

 

Πιστεύω να έχω γίνει κατανοητός.

Ο φούζιος το έπιασε το νόημα της σκέψης μου.

Οι RRP είναι ένα εργαλείο που εξυπηρετεί πρωτίστως την σχέση αντιπροσώπου εισαγωγέα και διανομέα και δείχνει το περιθώριο κέρδους/ εκπτωσης. Η RRP για τον τελικό αγοραστή είναι άχρηση και έχει μόνο νόημα για να δείξει στον αγοραστή οτι του έγινε κάποια έκπτωση. 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καταλαβαινω τι λέτε και οι δύο (Δημήτρη, σορρυ για το Ντίνος)....

 

Απλά να εξηγήσω κι εγώ από τη μεριά μου κάτι.

 

Έχω καταφέρει να κάνω μία απλοκλειστική συμφωνία με την Hal Leonard (ο μεγαλύτερος διανομέας μουσικών βιβλίων, ανά τον κόσμο), αλλά την Hal Leonard Europe (της Αγγλίας).

 

Τι έχει ενδιαφέρον; Ο εκδοτικός μου οίκος έχει έδρα την Αγγλία με τιμές λίρες Αγγλίας, φυσικά. Όταν έκανα τη συμφωνία με ρώτησαν για τις τιμές στα ευρώ, καθώς έχουν και αποθήκες στην Ολλανδία (ωωω τι βολικό τώρα με το Brexit). Έκανα την μετατροπή, μία μικρή στρογγυλοποίηση και ορίστε και οι τιμές σε ευρώ. Όλα αυτά εντάξει.

 

Η συμφωνία είναι ότι πουλάει μέχρι με 40% έκτπωση και μετά, στην τιμή που παίρνει κρατάει ένα 25%. (Αυτό βγαίνει συνολικά στο 55 από την αρχική τιμή). Με το 45% πρέπει να πληρώσω τους συνθέτες, εκτυπώσεις κλπ (που δε μας ενδιαφέρουν).

Το σημείο που ενδιαφέρει είναι ότι έκανε συμφωνία με τη μαμά εταιρία, στην Αμερική, για άμεση ανταπόκριση αλλά με εκπτώσεις 55%!!!!!! Αυτό εμένα δε μου αφήνει τίποτε. Φρίκαρα λοιπόν, και άρχισα να λέω ότι δεν, και με πόνο καρδιάς, κλπ... Και τι μου λένε από HL Europe? Ότι οι τιμές της Αμερικής ορίζονται ΕΚ ΝΕΟΥ, άρα μπορώ να βάλω ότι τιμή θέλω ΕΓΩ! Με λίγα λόγια μπορεί μία παρτιτούρα να είναι £12, 14 ευρώ και $80 αν γουστάρω. Φυσικά δε με συμφέρει να κάνω τέτοια διαφορά, αλλά αν το το £12 το κάνω με σημερινή ισοτιμία είναι $16.91 που είναι λίγο, και μπορώ να το κάνω $18 για να καλύψω τη διαφορά του 55% από το 40% της Ευρώπης.
 

Με λίγα λόγια η λιανική τιμή παίζει ακόμη και από τους κατασκευαστές. Λίγο, συνήθως, αλλά παίζει.

Και φυσικά, συνήθως η λιανική τιμή είναι ένας μπούσουλας γενικός. Όχι πανάκεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
3 ώρες πριν, dimsonic είπε

 

Οι RRP είναι ένα εργαλείο που εξυπηρετεί πρωτίστως την σχέση αντιπροσώπου εισαγωγέα και διανομέα και δείχνει το περιθώριο κέρδους/ εκπτωσης. Η RRP για τον τελικό αγοραστή είναι άχρηση και έχει μόνο νόημα για να δείξει στον αγοραστή οτι του έγινε κάποια έκπτωση. 

 

 

Η τιμή καταλόγου, γνωστή και ως προτεινόμενη τιμή λιανικής του κατασκευαστή (MSRP) ή προτεινόμενη τιμή λιανικής (RRP) ή (SRP) ενός προϊόντος είναι η τιμή στην οποία ο κατασκευαστής συνιστά στον πωλητή να πουλήσει το προϊόν.


Για πολλούς και διάφορους λόγους, λειτουργεί προστατευτικά για τον καταναλωτή αλλά και για τον κατασκευαστή. (π.χ. να προστατέψει το προιόν του ωστε να είναι ανταγωνιστικό και τον καταναλωτή απο αισχροκέρδεια).

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, yameth είπε

 

Η τιμή καταλόγου, γνωστή και ως προτεινόμενη τιμή λιανικής του κατασκευαστή (MSRP) ή προτεινόμενη τιμή λιανικής (RRP) ή (SRP) ενός προϊόντος είναι η τιμή στην οποία ο κατασκευαστής συνιστά στον πωλητή να πουλήσει το προϊόν.


Για πολλούς και διάφορους λόγους, λειτουργεί προστατευτικά για τον καταναλωτή αλλά και για τον κατασκευαστή. (π.χ. να προστατέψει το προιόν του ωστε να είναι ανταγωνιστικό και τον καταναλωτή απο αισχροκέρδεια).

Εγω ειπα κατι αλλο;

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου