Προς το περιεχόμενο

Ποια ηλ. κιθάρα μέχρι 120 ευρώ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, Tamtam said:

Squier bullet sucks big time

 

Να σου πω, εχω μια bullet mustang των 130 ευρω. Και γαμω τα κιθαρακια ειναι, με πολυ καλο ηχο. Πολυ βολικο μανικι, squier (πολυ καλο) φινιρισμα, και πουπουλο.

 

Οι στρατ, για τα λεφτα τους, μου αρεσουν (με εξαιρεση τους μαγνητες).

Βεβαια, εαν πιασω στα χερια μου αλλες πεντε κιθαρες, αλλης εταιριας, ειμαι σιγουρος οτι θα βρω καποιες να μου αρεσουν περισοτερο.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις Βullet λέω συγκεκριμένα Γιώργο. Basswood. Παιχνιδάκι. Ό,τι αναβάθμιση και να κάνεις ακούγεται "λίγη". (παθών και μαθών).
Αν πάλι ψήνεται τόσο κάποιος, μεταχειρισμένες έχουν 60 ευρώ (ποια black friday?)

Για begginer's κιθάρα, θα προτιμούσα κάποια Epiphone, ταυράκι ή LP, που είναι αξιοπρεπέστατες στα 100-120 ευρώ (και πολλά μπορεί να λέω).

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά η ηλεκτρική κιθάρα θέλω να συνοδεύεται και με ένα πολύ εφέ ώστε να καταλάβω ότι πλέον παίζω με ηλεκτρική και όχι να ακούγεται σαν μια κλασική που ακούγεται από ηχείο. 

Μιλάω πάντα για πολύ beginner κατάσταση για οικιακή χρήση με σκοπό την εκμάθηση ηλεκτρικής. 

Μέχρι 60 - 70 ευρώ με την έρευνα που έκανα βρήκα το mooer pe100 στα 55 ευρώ το zoom g1on στα 59 ευρώ και το zoom g1 four στα 77 ευρώ. Λένε τίποτα? Ξέρει κανείς κάποιο από αυτά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, Tamtam said:

Για begginer's κιθάρα, θα προτιμούσα κάποια Epiphone, ταυράκι ή LP, που είναι αξιοπρεπέστατες στα 100-120 ευρώ (και πολλά μπορεί να λέω).

 

Συμφωνω για φτηνο ταυρακι. Lp special δεν μου αρεσε καθολου.

 

2 minutes ago, killbill said:

Φυσικά η ηλεκτρική κιθάρα θέλω να συνοδεύεται και με ένα πολύ εφέ ώστε να καταλάβω ότι πλέον παίζω με ηλεκτρική και όχι να ακούγεται σαν μια κλασική που ακούγεται από ηχείο. 

Μιλάω πάντα για πολύ beginner κατάσταση για οικιακή χρήση με σκοπό την εκμάθηση ηλεκτρικής. 

Μέχρι 60 - 70 ευρώ με την έρευνα που έκανα βρήκα το mooer pe100 στα 55 ευρώ το zoom g1on στα 59 ευρώ και το zoom g1 four στα 77 ευρώ. Λένε τίποτα? Ξέρει κανείς κάποιο από αυτά? 

 

Θα παιξεις σε ενισχυτη (αν ναι, σε ποιον?), ή σε ακουστικα το πολυεφε?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα αυτοενισχυόμενο ηχείο behringer αλλά και μια αυτοενισχυομενη κονσόλα yamaha stagepass M100

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πολυεφε εχουν ψιλοχαλια ηχο. Ξεκινησα με ενα line 6 floorpod και ηταν μαυρο χαλι ηχητικα. Προτιμουσα τη βρωμα ενος φτηνοενισχυτη. Ηταν πιο οριτζιναλ ηχος.

 

Γνωμη μου ειναι ειτε να πας σε πεταλιερα (εχει πολυ καλυτερους ηχους απο τα πολυεφε), ειτε να πας σε μικρο modeling ενισχυτη, ειτε να πας σε καθαρο ενισχυτη και παιρνεις πεταλια σιγα σιγα, ειτε καποιo πεταλι preamp για το behrinher, κλπ

 

Ψαξε το καλα, διοτι εαν ξενερωσεις με τον ηχο, εχεις πεταξει τα 70 ευρω και μετα ψαχνεις για αλλο σεταπ.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν έχω καμία σχέση με τους πωλητές. Σε καλή μεριά. :classic_smile:

https://smart.noiz.gr/details.php?id=435215

 

https://smart.noiz.gr/details.php?id=435678

 

Μάζεψε τουλάχιστον 250 και πάρε έναν συνδυασμό της προκοπής, να μη σε ξενερώσει και τα παρατήσεις σε 1 βδομάδα.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2ο link δεν παίζει... 

Κοίτα δεν έχεις άδικο αλλά δεν μένω Αθήνα.. 

Είμαι τελείως αρχάριος οπότε δεν νομίζω να ξενερώσω τουλάχιστον σε σύγκριση με την κλασική κιθάρα που έχω θα ενθουσιάστω περισσότερο ότι και να ναι😝

Ευχαριστώ για τα links θα ρίξω μια ματιά και εγώ 

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το δεύτερο link ήταν ο Blackstar HT1 combo με 8άρι ηχείο, ό,τι πρέπει για αρχή, στα 130 ευρώ. 

 

Γενικά πάρε κάτι οικονομικό, αλλά να μην είναι "παιχνίδι", τύπου πολυεφέ των 70ε και κιθάρα Granite. Υπάρχουν σχετικά αξιοπρεπή πράγματα ακόμα και σε αυτό το εύρος τιμής.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια

 

εγω θα σου προτεινω μια άλλη ,όχι πολυ πιο ακριβή

https://www.nakas.gr/prd/esp-ltd-ec-10-rd-ilektriki-kithara

 

ή θα σου έλεγα να πάρεις τη Washburn και ενα zoom πολυεφφε με κανενα 50 ,αλλά δεν ειναι τόσο για HMetal

 

μολις ειδα οτι σκεφτεσαι τα zoom .αξιζουν καθε δεκαρα

 

Επεξεργασμένο από sonicapg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου