Προς το περιεχόμενο

ΕΝΑΣ ΣΤΟΥΣ ΠΕΝΤΕ ΑΠΑΝΤΑΝΕ ΣΤΙΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ !!


gesso

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μέχρι να μου απαντησουν στην σουπερ αγγελία μου για μπαντα νου-(ολντ)-μεταλ, δεν εκφερω άποψη. Παλια που ειχα πουλήσει (εχχμμμ σκοτώσει) μια κιθάρα εδω , δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, fenderiarhs said:

Πωλητης ο οποιος υποτιθεται θελει να εισπραξει δεν ασχολειται αν δεν πας εσυ (που καλεισαι να πληρωσεις) σε μερος της αρεσκειας του (αντι να μποραστει η αποσταση).

 

Για το συγκεκριμένο θέμα απλά να έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου οτι υπαρχουν και άτομα με κινητική(ες) αναπηρια(ες). Βάλε στην εξίσωση και το γεγονός οτι η συγκεκριμένη χώρα παρέχει περιπου μηδενικό accessibility και καταληγεις να καταλαβαίνεις γιατι για έναν τετοιον πωλητή δεν υπάρχει άλλη επιλογη. Καταλαβαίνω οτι το ποσοστό μαλλον ειναι εξαιρετικά μικρό αλλα μιλάω εκ μπύρας (και προφανώς ειναι άκομψο να αναφέρει καποιος στην αγγελία και τον λόγο για τον οποιο δεν μπορει να τρεχει σε σταθμους και πλατειες για αγοραπωλησίες).

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Like 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 20/12/2019 στις 5:13 ΜΜ, Freedom είπε

 

Για το συγκεκριμένο θέμα απλά να έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου οτι υπαρχουν και άτομα με κινητική(ες) αναπηρια(ες). Βάλε στην εξίσωση και το γεγονός οτι η συγκεκριμένη χώρα παρέχει περιπου μηδενικό accessibility και καταληγεις να καταλαβαίνεις γιατι για έναν τετοιον πωλητή δεν υπάρχει άλλη επιλογη. Καταλαβαίνω οτι το ποσοστό μαλλον ειναι εξαιρετικά μικρό αλλα μιλάω εκ μπύρας (και προφανώς ειναι άκομψο να αναφέρει καποιος στην αγγελία και τον λόγο για τον οποιο δεν μπορει να τρεχει σε σταθμους και πλατειες για αγοραπωλησίες).

 

Το πιθανοτερο παντως ειναι οτι απλα δεν θες να φας και χρονο απο την ζωη σου για να δωσεις ενα πεταλακι πχ. των 50ευρω.

 

Εγω παντα λεω παραλαβη στον χωρο μου για πλήρη δοκιμη κτλ ή σε μετρο. Δεν θα το παω στον χωρο του αγοραστη για κανενα λόγο. εκτος αν ειναι πραγμα αξιας .  

Warwick Corvette $$ 5-str ||  Powered by EBS Reidmar || Tο συγκρότημά μου : https://115db.bandcamp.com/releases ||  https://www.facebook.com/115db.band/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Έχει παρατηρηθεί πάρα πολλές από τις απαντήσεις να πηγαίνουν στα spam. Ας παίρνουμε τηλέφωνο στα σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, conkal said:

 

Το πιθανοτερο παντως ειναι οτι απλα δεν θες να φας και χρονο απο την ζωη σου για να δωσεις ενα πεταλακι πχ. των 50ευρω.

 

Εγω παντα λεω παραλαβη στον χωρο μου για πλήρη δοκιμη κτλ ή σε μετρο. Δεν θα το παω στον χωρο του αγοραστη για κανενα λόγο. εκτος αν ειναι πραγμα αξιας .  

 

Αν μπορώ να συνδυάσω την μετακίνηση με περιοχη οπου ξέρω οτι θα μπορω να κινηθώ (π.χ. να παρκαρω ετσι ουτως ώστε το περπατημα να ειναι το μικροτερο δυνατο κοκ.) και με καποια αλλη δραστηριότητα, προσωπικά το κάνω (και το έκανα και πριν απο λιγες ημέρες για αντικειμενα της ταξης των 30 ευρω). Απο την μεριά μου δεν ειναι θέμα εγωισμού, απλά πρακτικότητας.

 

Συμφωνω για τον χώρο και την πληρη δοκιμή, συγκεκριμένα αυτος είναι απο τους πρώτους λογους για τους οποιους σπανια έως ποτέ δεν θα στειλω κάτι με οποιονδηποτε τροπο. Θέλω ο υποψηφιος αγοραστής να έχει την δυνατότητα να κανει αυτο που θα έκανα και εγω στην θέση του, να ελεγξει αυτο που θα παρει, να το δοκιμάσει οσο θέλει για να ειναι σιγουρος οτι ειναι αυτο που θα του κανει την δουλεια κοκ (και φυσικά αν νομιζει τελικά οτι δεν θα του κανει, χαιρομαι που δεν το αγοράζει, τι νοημα θα ειχε).

 

Για πολύ συγκεκριμένα πραγματα (π.χ. custom λαμπατος ενισχυτής κεφαλή σημαντικής αξίας) αν μπορεί να κανονιστει με τον υποψηφιο αγοραστή να ερθει να μας παρει, να παμε στον χώρο του να τον δοκιμάσει με το gear του και να με γυρισει, το κάνω άνετα (και το έχω κάνει τουλάχιστον 2 φορές τα τελευταία 8-10 χρονια) ακριβώς επειδή και εγω σαν αγοραστής τέτοιο gear θα προτιμουσα να το ακουσω/δοκιμάσω στον χώρο μου με το υπολοιπο gear μου.

Επεξεργασμένο από Freedom

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Freedom είπε

Συμφωνω για τον χώρο και την πληρη δοκιμή, συγκεκριμένα αυτος είναι απο τους πρώτους λογους για τους οποιους σπανια έως ποτέ δεν θα στειλω κάτι με οποιονδηποτε τροπο. Θέλω ο υποψηφιος αγοραστής να έχει την δυνατότητα να κανει αυτο που θα έκανα και εγω στην θέση του, να ελεγξει αυτο που θα παρει, να το δοκιμάσει οσο θέλει για να ειναι σιγουρος οτι ειναι αυτο που θα του κανει την δουλεια κοκ (και φυσικά αν νομιζει τελικά οτι δεν θα του κανει, χαιρομαι που δεν το αγοράζει, τι νοημα θα ειχε).


Γράψε τότε κατω απ το σπιτι σου (στουντιο δοκιμων μουσικου εξοπλίσμού ο Νωντας) να ξερουμε που θα ερχομαστε εγω και αλλοι δεκα είκοσι φιλοι μου που θελουμε να δοκιμάσουμε κι ισως αγοράσουμε αυτο που πουλάς....

 

Για πολύ συγκεκριμένα πραγματα (π.χ. custom λαμπατος ενισχυτής κεφαλή σημαντικής αξίας) αν μπορεί να κανονιστει με τον υποψηφιο αγοραστή να ερθει να μας παρει, να παμε στον χώρο του να τον δοκιμάσει με το gear του και να με γυρισει, το κάνω άνετα (και το έχω κάνει τουλάχιστον 2 φορές τα τελευταία 8-10 χρονια) ακριβώς επειδή και εγω σαν αγοραστής τέτοιο gear θα προτιμουσα να το ακουσω/δοκιμάσω στον χώρο μου με το υπολοιπο gear μου.

Υπάρχει και το σύστημα αξιολογήσεων του νοιζ για σωστες αγορες με κλειστα ματια...
Εν τω μεταξύ εχω στειλει απειρα κεφαλια επαρχια ΚΑΙ ΟΛΟΙ ευχαριστημένοι....
Δοκιμές στα μαγαζιά ΜΟΝΟ....
ΠΡΟΣΟΧΗ έλεγχος καλης λειτουργίας ΝΑΙ υπο προυποθέσεις
Δοκιμές αν σου κάνει στον ηχο σου στο rig σου και τετοια χαζά στα μαγαζιά και όπου σας παίρνει...
Τι διαβαζω ρε φιλε Χριστουγεννιάτικα....

 

 

Επεξεργασμένο από Satanas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον προλαλήσαντα. Ναι στην δοκιμή της καλής λειτουργίας, αλλά σε καμία περίπτωση ο χώρος μου δεν είναι κατάστημα για να έρθει κάποιος να δοκιμάσει αν του αρέσει- κάνει το συγκεκριμένο αντικείμενο που πουλάω.

Εννοείται ότι κι εγώ ως αγοραστής συμπεριφέρομαι αναλόγως γι’ αυτό κι έχω χάσει αρκετά χρήματα αγοράζοντας gear που διαπίστωσα ότι δεν μου κάνει και στην συνέχεια έδιωξα πολύ γρήγορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Freedom είπε

 

Αν μπορώ να συνδυάσω την μετακίνηση με περιοχη οπου ξέρω οτι θα μπορω να κινηθώ (π.χ. να παρκαρω ετσι ουτως ώστε το περπατημα να ειναι το μικροτερο δυνατο κοκ.) και με καποια αλλη δραστηριότητα, προσωπικά το κάνω (και το έκανα και πριν απο λιγες ημέρες για αντικειμενα της ταξης των 30 ευρω). Απο την μεριά μου δεν ειναι θέμα εγωισμού, απλά πρακτικότητας.


Ημουν λίγο υπερβολικός πριν αλλά συνήθως συμβαινει το αντιθετο... παντα ο αγοραστης να μενει στην αλλη ακρη του θεου και να μην εχει παρκινγκ η γειτονια του . Δεν εχω καποιον εγωισμο θελω παντα να βοηθησω μια συναλλαγη ΑΛΛΑ δεν παιζει να κανω πηγαινελα μια -δυο ωρες για 30 και 50 ευρω. απλα δεν την παλευω συγγνώμη.. Δεν εχω προβλημα να βρεθουμε καπου αλλου αν ειναι για 30-40 λεπτα πηγαινελα.

 

Παράθεση

Συμφωνω για τον χώρο και την πληρη δοκιμή, συγκεκριμένα αυτος είναι απο τους πρώτους λογους για τους οποιους σπανια έως ποτέ δεν θα στειλω κάτι με οποιονδηποτε τροπο. Θέλω ο υποψηφιος αγοραστής να έχει την δυνατότητα να κανει αυτο που θα έκανα και εγω στην θέση του, να ελεγξει αυτο που θα παρει, να το δοκιμάσει οσο θέλει για να ειναι σιγουρος οτι ειναι αυτο που θα του κανει την δουλεια κοκ (και φυσικά αν νομιζει τελικά οτι δεν θα του κανει, χαιρομαι που δεν το αγοράζει, τι νοημα θα ειχε).

Παντα ελέγχω τι αγοραζω και θελω και ο αλλος να ελέγξει τι αγοραζει για να μην χρειαστει να ξαναμιλησουμε μετα σε υφος "δεν λειτουργει" ή "κατι δεν ειναι οπως το ηθελα" 

Να βρεθουμε απο κοντα , να τα πουμε , να τα ελεγξει ολα και να πιουμε και ενα καφε να γνωριστουμε. Αλλά θελω η πωληση ή αντιστοιχα η αγορα τις πιο πολλες φορες να τελειωσει εκει. Χωρις να μιλαμε μετα με μηνυματα για λεπτομεριες που μπορει ο ενας να ειχε φανταστει αλλιως. 
 

Παράθεση

Για πολύ συγκεκριμένα πραγματα (π.χ. custom λαμπατος ενισχυτής κεφαλή σημαντικής αξίας) αν μπορεί να κανονιστει με τον υποψηφιο αγοραστή να ερθει να μας παρει, να παμε στον χώρο του να τον δοκιμάσει με το gear του και να με γυρισει, το κάνω άνετα (και το έχω κάνει τουλάχιστον 2 φορές τα τελευταία 8-10 χρονια) ακριβώς επειδή και εγω σαν αγοραστής τέτοιο gear θα προτιμουσα να το ακουσω/δοκιμάσω στον χώρο μου με το υπολοιπο gear μου.

 

ναι εννοειται . εδω μιλαμε για σοβαρη αγορα οχι για μικροπραγματα 10ετιας. Θα κανεις ισως το πηγαινελα και τον ταριφα αν χρειαστει και θα κατσεις να ζαλισεις το αντικειμενο προς αγορα οσο εσυ θελεις.

 

Αλλά ειναι λιγο τραβηγμενο να πηγαινοφέρνεις εξοπλισμο προς πωληση . Αν θελει δοκιμη σε δικο του εξοπλισμο ας τον φερει. πχ. να πας να τον μαζεψεις αν εχει κιθαρα και πεταλια στον ωμο απο το μετρο ή να τον πας σπιτι του αν τον αγορασει και δεν εχει μεσον αλλα θα προτιμουσα να μην πηγαινοφέρνω τα πραγματα.

 

---------------------

 

ΓΕΝΙΚΑ Θελω η αγγελια να ειναι ξεκαθαρη, να εχει ολες τις πληροφοριες που μπορει να ειναι χρησιμες και να γινεται η δοκιμη σε καποιον χωρο απο τον αγοραστη κατα προτιμηση τον δικο μου. Η επικοινωνια να ειναι ξεκαθαρη και τιμια και τα παζαρια μονο υπο περιπτωσεις. Να χρειαζεται τον ελαχιστο χρονο για συνεννοηση κτλ

 

Αν μυριστω κατι αλλο απλα δεν εχω χρονο για πεταμα και δεν θα προχωρήσω πιο περα.
 

Επεξεργασμένο από conkal
  • Like 1

Warwick Corvette $$ 5-str ||  Powered by EBS Reidmar || Tο συγκρότημά μου : https://115db.bandcamp.com/releases ||  https://www.facebook.com/115db.band/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γενικα περιπτώσεις όπου κάποιος δε μιλάει ωραία ή φαίνεται να πιστεύει ότι σου κάνει χάρη επειδή θα αγοράσει κάτι που δίνεις σε δικαιη τιμη, kateme θέλουν χειρουργειο. Να μην απαντάει κάποιος καθόλου δεν μου έχει τύχει πολλές φορές και συνολικά η εμπειρια μου από άπειρες συναλλαγές σε μουσικα όργανα που έχω κάνει είναι πολύ θετική.

 

Τις περιπτώσεις που φωνάζουν από μακριά χαμηλό επίπεδο συνεννόησης (πρηχτες, γελοία παζάρια, ανταλλάζω με κοτετσοσυρμα) τις θυμάμαι επειδή μου έκαναν εντύπωση. 

 

Μια φορά είχα στραβωσει με έναν τύπο που με αγενεια ζηταγε επίμονα να του πάω αυτό που πουλάω επειδή "ήταν κουρασμένος" και μια άλλη με τύπο που επέμενε να του κάνω θετική κριτική ,και αφού το εκανα, σε επόμενη συναλλαγή απλά σταματησε να απανταει, αλλα τι να στραβωσεις... Αν ο άλλος δεν έχει τη βασική δεξιότητα να θέλει να είμαστε όλοι ικανοποιημένοι από μια συναλλαγή είναι hopeless case.

 

 

Αλλά αν δοκιμάσετε να πουλήσετε αμάξι 500€ στο car , ελάτε να τα ξαναπούμε. Τύπος πήρε τηλεφωνο 4:37 το πρωί και ζητούσε να του το δώσω 200. Αλλά και να αγοράσετε. Τύπος ήρθε στο ραντεβού με άλλο αυτοκίνητο για να μου πει να κλείσουμε άλλο ραντεβού να πάω να δω αυτό που πούλαγε. Μπιτ δατ.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κάνει εκατοντάδες συναλλαγές χωρίς πρόβλημα και απαντώ πάντα στα μηνύματα, ακόμη και τα πιο άκυρα.
Υπάρχουν φυσικά και εξαιρέσεις και αγένεια (μάλλον γενικευμένη αυτή), καμιά φορά κουτοπονηριά, αλλά κι αυτά είναι μέσα στο παιχνίδι - είμαι σίγουρος ότι κι εμένα θα υπαρχουν καποιοι που με θεώρησαν μαλάκα, επειδή λόγου χάρη χρειαζόμουν τα χρήματα άμεσα και εξηγήθηκα ότι προτιμώ να το πουλήσω στην πόλη μου αντί να το στείλω αντικαταβολή και να λάβω τα χρήματα μετά από 15-20 μέρες.
Από εκεί και πέρα, εχω αντιμετωπίσει σχεδόν κάθε πιθανή και απίθανη περίπτωση συναλλαγής:

- να αγοράσω πετάλι και να έχει πρόβλημα το footswitch και όταν του το γράφεις ευγενικά -αφού πλέον τίποτα δεν μπορεί να γίνει γιατί έχω φύγει από τη χώρα, να σου λέει "σόρι φίλε, κι εγώ όπως το πήρα από άλλον πωλητή στο έδωσα, δεν το έπαιξα" (Δεν μαλώσαμε, όμως, τον έχω σιωπηρώς στο black list -με τη μία, δεν πα να πουλάει αύριο το αντικείμενο των ονείρων μου)

- να στείλω με αντικαταβολή στην Ορεστιάδα και ο υποψήφιος δημοτικός σύμβουλος κύριος ταδε, να μην παέι ποτέ να το παραλάβει. Να μιλήσω τηλεφωνικά με το ταχυδρομείο της Ορεστειάδας προκειμένου να μου επιστραφεί και να μου πουν ότι "ο τύπος είναι γνωστός που αφήνει πακέτα έτσι χωρίς να τα παίρνει ποτέ" (το νου σας - black list και αυτός)

- να πάω στο σπίτι του πιθανού αγοραστή με το πετάλι μου, για να το δοκιμάσει στον ενισχυτή του και τελικά αφού το έπαιξε κανένα μισάωρο και μου έκανε show off για το συγκρότημά του, να μου πει, ότι δεν του αρέσει και να το πάρω να φύγω (παιδια, σόρι αλλά δεν το ξανακάνω το λάθος των κατ' οίκον επισκέψεων)


- να πουλάω catalinbread 120 ευρώ -τη στιγμή που είναι discontinued και αν τύχει να το βρεις κοστίζει 170-190 χωρίς μεταφορικά) και να λαμβάνω μνμ "φίλε αν το αφήσεις 110 το παίρνω σήμερα κιόλας" (απάντησα: δεν υπάρχει βιάση, μπορώ να περιμένω να μαζέψεις τα 10 ευρώ - black list επίσης, δεδομένου ότι μετά μου έγραψε "ΟΚ, έρχομαι να το πάρω 120" και απορησε διότι προτίμησα να το κρατήσω και να μην του το δώσω)

- ξηγημένος τύπος με τον οποίο έχω κάνει τουλάχιστον δυο τρεις συναλλαγές και άλλες τόσες ανταλλαγές, να ανακαλύπτω ότι δεν μου απαντάει στα μηνυματα όταν δεν τον ενδιαφέρει αυτό που προτείνω! = αγένεια?

- να πουλάω ένα mxr phaser 60 ευρώ, να μου γράφει "κόψε κάτι, ξέρω γω στα 50 ευρώ", απάντησα όχι λυπάμαι, και μετά το έδωσα σε κάποιον που το πήρε στην ζητούμενη τιμή. Όταν το είδε ο αρχικός, μου έστειλε ένα υβριστικό μέηλ, λέγοντας ότι αυτός το είχε ζητήσει πρώτος και που ξέρω ότι δεν θα το έπαιρνε και τέτχοια. Η πλάκα είναι ότι μέχρι και σήμερα έχει αγγελία όπου ψάχνει phaser και προσφέρει 60 ευρώ - το ποσό δηλαδή που εμένα ήθελε να μου παζαρέψει στο 5ευρο....

- Α ναι, υπήρχε και ένας απίθανος (πιστεύω ότι θα είχε γράψει και σε άλλους από εδώ) που πρόσφερε ανταλλαγή με μια ... κάμερα επώνυμης εταιρίας , στην οποία όπως διαπίστωσα εργαζόταν ως τεχνικός διευθυντής, χα χα χα

Εχω κάνει και συναλλαγές όμως, με τύπους ειλικρινείς, σταθερούς, φιλικούς , που μου άνοιξαν το σπίτι τους και πήγα, και που μέχρι και σήμερα, αν τύχει να ξανασυναντηθούμε σε κάποια συναλλαγή προσφωνούμαστε με τα μικρά μας ονόματα. Κι έχω χαρίσει και πράγματα που κάποιος ζητούσε απεγνωσμένα και έχω ανταλλάξει πετάλια όπου αυτό που λάμβανα ήταν κάτω της αξίας αυτού που έδινα 10-20 ευρώ χωρίς να τα ζητήσω ποτέ (περιμένοντας πιθανά μήπως ο άλλος φιλοτιμηθεί από μόνος του, αλλά και θεωρώντας το πολύ φτηνό όταν ανταλλάσσεις κάτι που τυχαίνει να έχει 180 με κάτι άλλο που τυχαίνει να έχει 160 καινουριο, να ζητας διαφορά).
Νομίζω ότι το ποσοστό σωστων συναλλαγών VS αμφίβολων -για να το πω ευγενικά, είναι 60 με 40% .


Ο χώρος είναι σχετικά μικρός και η γνώμη μου είναι ότι δεν σε παίρνει να κοροϊδεύεις τους άλλους γιατί το ξεβράκωμα δεν θα αργήσει αργά η γρήγορα.

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου