Προς το περιεχόμενο

ΕΝΑΣ ΣΤΟΥΣ ΠΕΝΤΕ ΑΠΑΝΤΑΝΕ ΣΤΙΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ !!


gesso

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ετσι για κουτσομπολιο εχω αναρτησει 15 μερες ενα πεταλι...εχει 200+  και το δινω 100€ ..
Η αγγελια μου σαφης και με την περιοχη που μένω εγώ...
Σας μεταφέρω αυτούσιο το μνμ και περιμένω από εσας να μου το μεταφράσετε....

Καλημέρα! Θα ήθελα πολύ να δοκιμάσω το συγκεκριμένο πετάλι και, γιατί όχι, να το αγοράσω...μένω στο Αιγάλεω....Πώς θα μπορούσε να κανονιστεί;

 

Επεξεργασμένο από Satanas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χρονια που ζουσα στην Ελλαδα ειχα παντα αναμεικτα συναισθηματα για τις συναλλαγες μου. Το παζαρι, αν και δεν μου αρεσει και δεν παζαρευω ο ιδιος απο ντροπη, εχω αποδεχτει πως ειναι αναποσπαστο κομματι της διαδικασιας. Ειναι ομως πολυ σπαστικο να σε πιλατευει ο τυπος μια ωρα και στο τελος να σου λεει "κοψε μου 20€"! Το μεγαλο συν ομως στην Ελλαδα ειναι η ειλικρινια οσο παραξενο και αν φανει σε καποιους.

 

 Μου ετυχε προσφατα σε αγορα κεφαλης να την παραλαβω καμμενη. Ο πωλητης μου ειπε το κλασσικο "δεν ξερω σε εμενα επαιζε κανονικα. Βρες τα με το ταχυδρομειο". Ειχα τυχη και την πηρε πισω, παρ'ολο που ο νομος τον καλυπτει ως ιδιωτη πωλητη. Εδω δυστυχως ειναι ο νομος που προστατευει τον καθε κουτοπονηρο επειδη πρεπει ο αγοραστης να αποδειξει πως το αντικειμενο ειτε σταλθηκε ελλατωματικο ειτε επαθε βλαβη κατα την μεταφορα. Παρομοια περιστατικα εχω διαβασει σε φορουμς του χωρου και γινεται σιγα-σιγα μεγαλο προβλημα. Και σε μια αγορα οπως η Γερμανια, οι πιθανοτητες να βρεθει κοντα σου αυτο που ψαχνεις ειναι σπανιο, πολλοι αγοραζουν γουρουνι στο σακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έγώ να συμπληρώσω το εξής και ας φανώ παράξενος: στις περιπτώσεις που κάποιος έρχεται στον χώρο μου ή εγώ πάω στο δικό του θα ήθελα να ξέρω από πριν ποιος και πού. Δλδ ένα προφίλ στο f/b, διεύθυνση κ.α. Περιπτώσεις "θα βρεθούμε εκεί και θα πάμε σε ένα στούντιο δικό μου" και τέτοια τις κοιτάζω με καχυποψία. Όχι ότι έχει συμβεί κάτι (ποτέ!) αλλά αν δεν τον ξέρεις τον άλλο κάλο είναι να έχεις το νού σου.

2 hours ago, Tamtam said:

- να αγοράσω πετάλι και να έχει πρόβλημα το footswitch και όταν του το γράφεις ευγενικά -αφού πλέον τίποτα δεν μπορεί να γίνει γιατί έχω φύγει από τη χώρα, να σου λέει "σόρι φίλε, κι εγώ όπως το πήρα από άλλον πωλητή στο έδωσα, δεν το έπαιξα" (Δεν μαλώσαμε, όμως, τον έχω σιωπηρώς στο black list -με τη μία, δεν πα να πουλάει αύριο το αντικείμενο των ονείρων μου)

- να πάω στο σπίτι του πιθανού αγοραστή με το πετάλι μου, για να το δοκιμάσει στον ενισχυτή του και τελικά αφού το έπαιξε κανένα μισάωρο και μου έκανε show off για το συγκρότημά του, να μου πει, ότι δεν του αρέσει και να το πάρω να φύγω (παιδια, σόρι αλλά δεν το ξανακάνω το λάθος των κατ' οίκον επισκέψεων)


- να πουλάω catalinbread 120 ευρώ -τη στιγμή που είναι discontinued και αν τύχει να το βρεις κοστίζει 170-190 χωρίς μεταφορικά) και να λαμβάνω μνμ "φίλε αν το αφήσεις 110 το παίρνω σήμερα κιόλας" (απάντησα: δεν υπάρχει βιάση, μπορώ να περιμένω να μαζέψεις τα 10 ευρώ - black list επίσης, δεδομένου ότι μετά μου έγραψε "ΟΚ, έρχομαι να το πάρω 120" και απορησε διότι προτίμησα να το κρατήσω και να μην του το δώσω)

- να πουλάω ένα mxr phaser 60 ευρώ, να μου γράφει "κόψε κάτι, ξέρω γω στα 50 ευρώ", απάντησα όχι λυπάμαι, και μετά το έδωσα σε κάποιον που το πήρε στην ζητούμενη τιμή. Όταν το είδε ο αρχικός, μου έστειλε ένα υβριστικό μέηλ, λέγοντας ότι αυτός το είχε ζητήσει πρώτος και που ξέρω ότι δεν θα το έπαιρνε και τέτχοια. Η πλάκα είναι ότι μέχρι και σήμερα έχει αγγελία όπου ψάχνει phaser και προσφέρει 60 ευρώ - το ποσό δηλαδή που εμένα ήθελε να μου παζαρέψει στο 5ευρο....

 

Για την πρώτη περίπτωση θεωρώ ότι καλό είναι αυτά να ξεκαθαρίζονται αρχικά. Γιαυτό ρωτάω/δίνω κάποιο μικρό ιστορικό του αντικειμένου που πουλάω (έχει ξανα-αναφερθεί και αρκετά άτομα απόρισαν που μερικοί το κάνουν αυτό). Για μένα σε μια συναλλαγή όλα ισχύουν αρκεί πρώτα να υπάρχει ξακάθαρη εξήγηση: φίλε πήρα αυτό από άλλη ανταλλαγή, δεν το έχω δουλέψει ποτέ το παίρνεις as it is με δική σου ευθύνη ή έχω να το λειτουργήσω χρόνια είναι στην αποθήκη το παίρνεις με δική σου ευθύνη και τέλος.

 

Στην δεύτερη περίπτωση δεν βρίσκω κάτι κακό, δλδ αυτό δεν είναι το νόημα της δοκιμής; Αν δεν του αρέσει κάτι να μην το πάρει αλλιώς δεν θα υπήρχε λόγος να βρεθείτε. Βέβαια μπορεί να τύχει ο άλλος να θέλει να το δοκιμάσει κανένα δύορο (τέτοια δεν πάιζουν)....

 

Το παζάρι το θεωρώ αυτονόητο. Ακόμα και για τα δέκα ευρώ. Δεν διαφωνώ στο να το κάνεις ή να ζητήσεις μια καλύτερη τιμή. Αν ο άλλος δεν δεχτεί επανα-αξιολογείς και αν θέλεις το παίρνεις όσα το δίνει. Δεν είναι ντροπή, τα λεφτά δεν μας περισσεύουν. Αυτό όμως που θεωρώ ξεφτύλα είναι να το τερματίζει κάποιος: πουλάς κάτι 180€ να το ζητάει για 100€ ή ακόμα χειρότερα να συμφωνείτε στην τιμή και όταν βρίσκεστε να πετάει δικαιολογίες ότι έχει λιγότερα. Κλασσικά κόλπα δυστυχώς ισχύουν ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έχω υπάρξει πολύ τυχερός στις αγοραπωλησίες μου με αυτά που διαβάζω  . Συναναστράφηκα και με πολύ ενδιαφέροντες ανθρώπους  

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου