Προς το περιεχόμενο

Επιστολή του Tommy Lee στο ελληνικό Υπoυργείο Αγροτικής Ανάπτυξης !


TamTam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 minutes ago, Superfunk said:

Το σημαντικό όμως είναι η ΣΥΝΤΑΞΗ και το ΕΦΆΠΑΞ.

 

Την Δευτέρα η μάνα μου θα πάει για μια εβδομάδα στο Παρίσι, να βοηθήσει την αντίσταση του Γαλλικού λαού στην συνταξιοδοτική μεταρρύθμιση.

 

EDIT: Και κάτι άλλο. Γιατί ασούμε δεν κολλάνε βαρέα στα γαϊδουράκια, να έχουνε κι αυτά μια στάλα σανό όταν βγούνε στην σύνταξη, και πρέπει να τα αρπάξουνε όλα οι ιδιοκτήτες τους, που έτσι κι αλλιώς τα έχουν ξεσκίσει στην δουλειά?

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Την Δευτέρα η μάνα μου θα πάει για μια εβδομάδα στο Παρίσι, να βοηθήσει την αντίσταση του Γαλλικού λαού στην συνταξιοδοτική μεταρρύθμιση.

 

 

 

 

Καλά αυτοί είναι χειρότεροι και από εμάς...:)

Εκεί να δεις δημοσιοϋπαλληλικι που πέφτει....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το πρόβλημα με έχει απασχολήσει ξανά στο παρελθόν - έχω αναρωτηθεί πως είναι δυνατόν να συνεχίζεται αυτή η ιστορία τόσες δεκαετίες από τότε που το συνειδητοποιήσαμε και το συζητήσαμε για πρώτη φορά. Προσωπικά αντέδρασα πρώτη φορά στα τέλη της δεκαετίας του '80 όταν έφτασα στη Σαντορίνη ως τουρίστας και με ανέβασαν σε ένα γαϊδούρι το οποίο στην πορεία το λυπήθηκε η ψυχή μου και κάποια στιγμή κατέβηκα και συνέχισα με τα πόδια. Από τότε, κάθε λίγα χρόνια, κάπως τυχαίνει και το βρίσκω μπροστά μου το θέμα και ντρέπομαι πάλι για την κατάσταση αυτή. 

 

Τα πράγματα όμως είναι λίγο πιο πολύπλοκα από την απλοϊκή επιστολή του Τομυ Λι. 

Αυτό που προκύπτει είναι ότι τα γαϊδούρια και τα μουλάρια της Σαντορίνης θεωρούνται μέρος της παράδοσης του νησιού και όλοι οι εμπλεκόμενοι (περιλαμβανομένων των διάφορων οργανώσεων για animal welfare) πιστεύουν ότι  θα μπορούσαν να συνεχίσουν να υπάρχουν προσφέροντας αυτή την υπηρεσία υπό προϋποθέσεις. Οι προϋποθέσεις είναι να ελέγχεται το βάρος που φορτώνεται στο ζώο και να περιορίζεται το πλήθος των διαδρομών που αναγκάζεται να κάνει. Ισχυρίζονται, ότι για ένα σωστά φροντισμένο και υγιές γαϊδούρι δεν είναι πρόβλημα ούτε κακοποίηση το να κάνει 2-3 διαδρομές σε μια μέρα μεταφέροντας έναν τουρίστα μικρού βάρους. (Το βάρος που έχει νομοθετηθεί είναι τα 100 κιλά - αυτός είναι ο νόμος που παραβιάζεται και στον οποίο αναφέρεται ο Τόμι Λι.)

Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο συνεχίζεται αυτή η ιστορία: Υποτίθεται ότι μπορεί να γίνει "σωστά".  

Οι προσπάθειες που έχουν γίνει τα τελευταία χρόνια έχουν και τη στήριξη παραγόντων του νησιού και του διεθνούς τουρισμού.  

Το 2018 το Donkey Sanctuary που προωθεί τέτοιες καμπάνιες μεταξύ άλλων στην Ισπανία, στο Ισραήλ (Αγ. Τόπους) και αλλού έκανε μια μεγάλη διεθνή καμπάνια για το θέμα και τότε πάλι πίεζαν τις αρχές (υπουργείο και δήμο). 

 

Η γνώμη μου είναι ότι το γαϊδούρι θα έπρεπε να καταργηθεί τελείως ως μέθοδος μεταφοράς. Θα δεχόμουν (αφού υποτίθεται είναι μέρος της παράδοσης) να παραμείνουν κάποια λίγα "εργαζόμενα" γαϊδούρια για να ανεβαίνουν παιδάκια για βόλτα στο ίσιωμα, να τα ταΐζουν, να τα χτενίζουν, να βγαίνουν φωτογραφίες κλπ. 

Όμως αυτό δυστυχώς δεν πρόκειται να γίνει, αφού ούτε καν οι οργανώσεις ζώων δεν το ζητούν. 

Δείτε κι εδώ: https://www.protagon.gr/epikairotita/metra-gia-tin-prostasia-twn-gaidouriwn-tis-santorinis-apo-ti-fetini-sezon-44341810670 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παρεμπιπτόντως, μόλις διάβασα ότι το υπουργείο απάντησε ότι "θα γίνονται έλεγχοι και θα εφαρμόζονται πρόστιμα" δηλαδή ζήσε Μάη μου και σε 5 χρόνια θα το ξανασυζητήσουμε το θέμα. 

 

Quote

Για αυστηροποίηση των ελέγχων και επιβολή προστίμων κάνει λόγο σε ανακοίνωσή του το υπ. Αγροτικής Ανάπτυξης μετά τις αντιδράσεις που προκλήθηκαν από την επιστολή του Tommy Lee για την κακοποίηση των γαϊδουριών στη Σαντορίνη 

(https://www.lifo.gr/now/politics/262163/apantisi-voridi-stin-epistoli-diamartyrias-toy-tommy-lee-gia-ta-gaidoyrakia-tis-santorinis )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποτε γαϊδούρια και άλογα τα χρησιμοποιούσαν σε πολέμους.

 Και κουβάλαγαν και σκοτώνονταν και ήταν και αβοήθητα.

 

 Τουλάχιστο το να τα χρησιμοποιείς για τουριστικούς/παραδοσιακούς σκοπούς πηγαίνοντας έναν άνθρωπο βόλτα είνα καλύτερο γι αυτά υπό αυτό το πρίσμα.

 

 To γαιδούρι υπό κανονικές συνθήκες θερμοκρασίας και πίεσης και σε ίσιο έδαφος. δεν πρέπει να σηκώνει πάνω από το 20% του βάρους του. Άντε το πολύ το 1/3 αν είναι ψωμομένο και νέο.

 

 

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχετε ακούσει "φορτωμένος σαν γαϊδούρι"?

το γαϊδουρι γενικώς φορτώνεται στην Ελλάδα. Και ήταν ΜΜ. Μαζικής όχι. Τώρα το θέμα είναι αν γίνονται υπερβάσεις βάρους, ωραρίου και συνθηκών (ζέστης, ξεκούρασης και άνεσης σαμαριού κλπ). Εκεί μάλιστα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου