Προς το περιεχόμενο

Πως δουλεύει το MIDI;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα άρχισα να ασχολούμαι με το midi. Έχω ένα Korg PA50 και το συνδέω με midi με μια κάρτα ήχου Steinberg ur22.

Μέχρι στιγμής ηχογραφούσα audio σε mp3 απευθείας παίζοντας στο πλήκτρο και χρησιμοποιώντας τα styles του πλήκτρου. Είπα να μπω στον κόσμο του midi και τα βρήκα σκούρα!

Μια μικρή βοήθεια σε κάποια πολύ βασικά πράγματα θα ήθελα.

 

Όσα tutorials και αν είδα στο Youtube, κάνουν το εξής:

Φτιάχνουν στο cubase μερικά midi tracks και μετά γράφουν σε κάθε ένα από αυτά και ένα όργανο (πρώτα τα drums, μετά το μπάσο κλπ). Εντάξει αυτό το κατάλαβα.

 

Δυο πολύ βασικές απορίες!

Απορία 1η

Μπορώ να παίζω στο πλήκτρο όπως έπαιζα πριν, δηλαδή επιλέγοντας ρυθμό, συνοδεία, styles, άλλο ήχο στο δεξί, άλλο ήχο στο αριστερό , όλα μαζί ταυτόχρονα και να γράφω σε midi ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ και να γράφεται σε ένα κανάλι midi το δεξί χέρι, σε άλλο κανάλι Midi ο ρυθμός, σε άλλο κανάλι Midi το αριστερό χέρι, σε 10 άλλα ξεχωριστά κανάλια να γράφει όλους τους παπάδες που παίζει από μόνο του το πλήκτρο από πίσω, δηλαδή συνοδείες από 10 όργανα που ακούγονται και κάθε όργανο της συνοδείας να γράφεται σε ξεχωριστό midi κανάλι, μπάσο κλπ?

Δηλαδή να παίζω όπως όπως έπαιζα, και να γράφονται ταυτόχρονα 20 κανάλια Midi κάθε ένα για κάθε τι που ακούγεται;

ή λέω βλακείες και δεν λειτουργεί έτσι το Midi και πρέπει να τα γράφω ένα ένα όπως αυτά που βλέπω στο Youtube?

 

Απορία 2η

Στο output του midi track στο cubase (στο inspector) εμφανίζονται οι επιλογες 1) το όνομα της κάρτας ήχου μου (steinberg) και 2) windows gs wavetable synth. Ποιο από τα δύο πρέπει να βάλω? Μήπως έπρεπε να εμφανίζεται κάτι άλλο; (το όνομα του πλήκτρου μου πχ?)

Όσα tutorials και αν δω στο Youtube, στο output βάζουν κάποιο VST machine (Helion sonic se και κάτι τέτοια). Εντάξει αυτό το κατάλαβα, εγώ θέλω να βάλω το πλήκτρο μου που έχει ήχους από μόνο του. Λέω πάλι βλακείες;

 

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αυτά που λες στο πρώτο ερώτημα λογικά γίνονται, αλλά θα πρέπει να κάνεις τις κατάλληλες ρυθμίσεις στο Korg. Να ορίσεις δηλαδή ποια κανάλια θα ακούνε το cubase, και ποιά κανάλια θα στέλνουν στο cubase. Πρέπει να μελετήσεις το manual του οργάνου, και να αναθέσεις τα διάφορα tracks σε internal ή external mode. Αφού ορίσεις μετά το midi channel που θα στέλνουν, θα φιλτράρεις στο cubase τα αντίστοιχα κανάλια για να γίνει η δουλειά. Εναλλακτικά μπορείς να γράφεις σε midi αρχείο στο ίδιο το όργανο και να το κάνεις import στο cubase. 

 Σίγουρα πάντως η έξοδος που θα στέλνεις δεδομένα είναι η έξοδος που έχεις συνδέσει, δηλαδή αυτή με το όνομα της κάρτας ήχου.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 ώρες πριν, killbill είπε

Τώρα άρχισα να ασχολούμαι με το midi.

Κάλλιο αργά παρά ποτέ.

 

Παράθεση

Έχω ένα Korg PA50 και το συνδέω με midi με μια κάρτα ήχου Steinberg ur22.

Πολύ ωραία.

 

Παράθεση

Μέχρι στιγμής ηχογραφούσα audio σε mp3 απευθείας παίζοντας στο πλήκτρο και χρησιμοποιώντας τα styles του πλήκτρου.

Κακώς αν ηχογραφούσες μία κι έξω μόνο σε mp3. Διότι με αυτό τον τρόπο αν ήθελες να αλλάξεις - διορθώσεις κάτι, θα έπρεπε να παίξεις τα πάντα από την αρχή.

 

Παράθεση

Είπα να μπω στον κόσμο του midi και τα βρήκα σκούρα!

Καθόλου.

 

Παράθεση

Όσα tutorials και αν είδα στο Youtube, κάνουν το εξής:

Φτιάχνουν στο cubase μερικά midi tracks και μετά γράφουν σε κάθε ένα από αυτά και ένα όργανο (πρώτα τα drums, μετά το μπάσο κλπ). Εντάξει αυτό το κατάλαβα.

Στο Youtube ο κάθε ένας κάνει ό,τι θέλει, όπως θέλει κι όπως τον βολεύει. Δεν είναι αντιπροσωπευτικό του τι ακριβώς θέλεις να κάνεις εσύ.

 

Παράθεση

Δυο πολύ βασικές απορίες!

Απορία 1η

Μπορώ να παίζω στο πλήκτρο όπως έπαιζα πριν, δηλαδή επιλέγοντας ρυθμό, συνοδεία, styles, άλλο ήχο στο δεξί, άλλο ήχο στο αριστερό , όλα μαζί ταυτόχρονα και να γράφω σε midi ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ και να γράφεται σε ένα κανάλι midi το δεξί χέρι, σε άλλο κανάλι Midi ο ρυθμός, σε άλλο κανάλι Midi το αριστερό χέρι, σε 10 άλλα ξεχωριστά κανάλια να γράφει όλους τους παπάδες που παίζει από μόνο του το πλήκτρο από πίσω, δηλαδή συνοδείες από 10 όργανα που ακούγονται και κάθε όργανο της συνοδείας να γράφεται σε ξεχωριστό midi κανάλι, μπάσο κλπ?

Εννοείται.

α) Αν έχει την δυνατότητα το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς, θα πρέπει να επιλέξεις multi record. Δηλαδή κάθε εισερχόμενο midi channel να γράφεται σε ανεξάρτητο midi track. Για αρχή δεν θα σου το πρότεινα.

β) Μπορείς να γράψεις τα πάντα ως SMF (Standard Midi File) σε κάποιο αποθηκευτικό μέσο και στην συνέχεια να τα εισάγεις στο πρόγραμμα για περαιτέρω επεξεργασία κλπ κλπ κλπ...

γ) Μπορείς να γράψεις όλα τα midi channels που θα στείλει το όργανο (δηλαδή τα πάντα) σε ένα midi track, όπου δεν θα έχεις προεπιλέξει midi channel για το συγκεκριμένο track στο πρόγραμμά σου. Αυτό, για να μην γίνει re-channelise, δηλαδή να μην καταλήξουν όλα τα midi channels που θα δεχτεί το πρόγραμμα σε κάποιο συγκεκριμένο - μοναδικό midi channel μέσα στο midi track. Για παράδειγμα στο Cakewalk (Sonar) στα midi track υπάρχει ως επιλογή του midi channel από το 1 έως το 16 και το --. Εσύ θα επιλέξεις το --. Στο Cubase είναι any. Οπότε το συγκεκριμένο midi track κατά την εγγραφή θα μπορεί να γράψει όλα τα midi channels που θα του στείλεις αλλά και κατά την αναπαραγωγή θα στείλει όσα midi channels έχει (από το 1 έως και το 16). Στη συνέχεια, για λόγους τακτοποίησης - οπτικούς λόγους αλλά κυρίως για πρακτικούς λόγους όπως θα καταλάβεις στη συνέχεια, θα μπορείς να βγάλεις κάθε midi channel από το αρχικό midi track σε διαφορετικό midi track για επεξεργασία κλπ κλπ. Ως αποτέλεσμα θα έχεις κάθε midi channel σε διαφορετικό midi track ή αλλιώς κάθε midi track θα περιέχει ένα midi channel.

Από κει και πέρα οι κινήσεις είναι δικές σου...

 

Πριν κάνεις τα παραπάνω, θα πρέπει να έχεις συνδέσει μέσω midi το όργανο με τον υπολογιστή αμφίδρομα (handshake). Δηλαδή, Midi Out από το όργανο στο Midi In του υπολογιστή ή της κάρτας και Midi Out από τον υπολογιστή στο Midi In του οργάνου. Επίσης θα πρέπει στο όργανο να επιλέξεις διαφορετικό Midi Channel για κάθε μέρος του οργάνου, δηλαδή για κάθε part. Ως part (μέρος) θεωρούμε για παράδειγμα το Upper 1, Upper 2, Lower 1, Lower 2 κλπ καθώς και τα μέρη του ρυθμού, δηλαδή το ADrum, ABass, ACC1, ACC2, ACC3 κλπ.

ADrum είναι το μέρος που παίζουν αυτόματη συνοδεία (Accompaniment) τα Drums, εξ'ού και ADrum. Το ίδιο ισχύει για τα ABass, ACC1, ACC2, κλπ. Συνήθως όλα αυτά τα parts από το εργοστάσιο είναι ρυθμισμένα σε διαφορετικά midi channels. Επίσης στις ρυθμίσεις του οργάνου πρέπει να έχεις για κάθε ένα από αυτά την ρύθμιση Tx (Transmit) στην θέση ON, καλό είναι να βάλεις και την ρύθμιση Rx (Receive) στην θέση ON για την αναπαραγωγή. Τέλος και επειδή θα είναι συνδεδεμένα αμφίδρομα (handshake) να ρυθμίσεις στο όργανο την λειτουργία Local στην θέση OFF ή καλύτερα από το πρόγραμμα στον υπολογιστή ρύθμισε την λειτουργία Soft Through στην θέση OFF, διαφορετικά θα σου κολλήσουν οι νότες (εννοώ με το που θα παίξεις στο πλήκτρο ο ήχος δεν θα σταματάει). Καλύτερα χρησιμοποίησε το δεύτερο (Soft Through = OFF) από το πρόγραμμα στον υπολογιστή. Στις ρυθμίσεις του προγράμματος στον υπολογιστή που αφορούν τις Midi θύρες, να επιλέξεις τις θύρες της κάρτας που έχεις συνδεδεμένο το όργανο, και για το Midi In και για το Midi Out.

Ελπίζω να μην έκανα κάποιο λάθος και να μην ξέχασα κάτι ουσιαστικό.

 

Παράθεση

Δηλαδή να παίζω όπως όπως έπαιζα, και να γράφονται ταυτόχρονα 20 κανάλια Midi κάθε ένα για κάθε τι που ακούγεται;

ή λέω βλακείες και δεν λειτουργεί έτσι το Midi και πρέπει να τα γράφω ένα ένα όπως αυτά που βλέπω στο Youtube?

20 κανάλια δεν είναι...

Γι'αυτό που ρωτάς, συνήθως μέχρι 8 κανάλια είναι η συνοδεία και άλλα 2 με 3 κανάλια για τα Upper 1, Upper 2, Lower, μας κάνουν 11. Κάπου εκεί, γύρω στα 12 κανάλια.

Για να γράψεις ένα-ένα τα κανάλια στο πρόγραμμα, σημαίνει πως δεν θες απολύτως τίποτα από τα έτοιμα του οργάνου και θα γράψεις τα πάντα από το μηδέν. Τέλος πάντων, εσύ αποφασίζεις τι θες και πως σου αρέσει καλύτερα.

 

Παράθεση

Απορία 2η

Στο output του midi track στο cubase (στο inspector) εμφανίζονται οι επιλογες 1) το όνομα της κάρτας ήχου μου (steinberg) και 2) windows gs wavetable synth. Ποιο από τα δύο πρέπει να βάλω? Μήπως έπρεπε να εμφανίζεται κάτι άλλο; (το όνομα του πλήκτρου μου πχ?)

Θα επιλέξεις το όνομα της κάρτας του ήχου σου, όπου εκεί έχεις συνδεδεμένα τα Midi In και Midi Out του οργάνου.

 

Παράθεση

Όσα tutorials και αν δω στο Youtube, στο output βάζουν κάποιο VST machine (Helion sonic se και κάτι τέτοια).

Αυτό μόνο αν θες στην αναπαραγωγή να παίξουν ήχοι από VST όργανα.

 

Παράθεση

Εντάξει αυτό το κατάλαβα, εγώ θέλω να βάλω το πλήκτρο μου που έχει ήχους από μόνο του. Λέω πάλι βλακείες;

Όχι.

 

Παράθεση

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια

Δεν κάνει τίποτα.

 

EDIT

Κάτι πολύ βασικό 😀

Για να βγάλεις ένα - ένα τα midi channels από το midi track θα πρέπει να κάνεις extract midi channel στην γλώσσα του midi.

Αφού επιλέξεις στο πρόγραμμα το αντίστοιχο clip/part του track, επιλέγεις να κάνει extract. Μπορείς να επιλέξεις τα σημεία - μέτρα στα οποία θέλεις να το κάνεις αυτό με την βοήθεια των locators (Left & Right Locator)

Για παράδειγμα στο Cakewalk κάνεις Split Channels, αν θυμάμαι υπάρχει στα CAL (Cakewalk Application Language). Στο Cubase επίσης αν θυμάμαι καλά υπήρχε ως Explode by Midi Channel ή κάτι αντίστοιχο.

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
  • Like 3
  • Ευχαριστώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την καθοδήγηση! τι να πω δεν έχω λόγια!

Θέλω κάποιες διευκρινήσεις ακόμα. Νομίζω είμαι κοντά αλλά δεν το έχω κάνει να παίξει.

 

1. Την ανάθεση των αριθμών των καναλιών midi στο όργανο (δηλαδή ότι πχ 1 θα είναι το upper1, 2 θα είναι το Lower, 3 θα είναι το bass, 4 θα είναι το drum, 5 το acc1, 6 το acc2) θα τις κάνω στην σελίδα του midi IN ή στη σελίδα του midi OUT του πλήκτρου? ή και στα δύο και πρέπει να ταυτίζονται οι ρυθμίσεις?

 

2. 

5 ώρες πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Επίσης στις ρυθμίσεις του οργάνου πρέπει να έχεις για κάθε ένα από αυτά την ρύθμιση Tx (Transmit) στην θέση ON, καλό είναι να βάλεις και την ρύθμιση Rx (Receive) στην θέση ON για την αναπαραγωγή.

Δεν το βρίσκω αυτό στο όργανό μου...(korg pa50)

 

3.

5 ώρες πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

ή καλύτερα από το πρόγραμμα στον υπολογιστή ρύθμισε την λειτουργία Soft Through στην θέση OFF,

δεν το βρίσκω στο cubase .... Υπάρχει μια ρύθμιση στο File/Preferences/Midi/Midi Thru Active που είναι τσεκαρσισμένη. μήπως είναι αυτή? Επίσης βρήκα μια ρύθμιση στο File/Preferences/Record/Midi/Record-Enable allows Midi Thru

 

5 ώρες πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Αν έχει την δυνατότητα το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς, θα πρέπει να επιλέξεις multi record. Δηλαδή κάθε εισερχόμενο midi channel να γράφεται σε ανεξάρτητο midi track.

δεν το βρίσκω στο cubase... Κοίτα τα styles από το αρμόνιο και οι συνοδείες που ακούγονται, τα fill Ins τα Intros τα Endings όλα αυτά μου είναι αδύνατον να τα παίξω εγώ και να τα δημιουργήσω από την αρχή ένα ένα. Θέλω να τα κρατήσω από το όργανο και απλά να μπορώ να τα πειράξω. Για το λόγο αυτό θέλω το κάθε τι που παίζεται αυτόματα από το όργανο (acc1, acc2, percussion κπ) να τα έχω για να επεμβαίνω. Θέλω να παίξω ένα κομμάτι μια και έξω, και όλα τα καλούδια από πίσω που παίζονται για μένα να τα έχω ξεχωριστά. Αλλιώς πως θα γίνει? ένα ένα ηχογραφηθούν? αδύνατον Θα πρέπει να παίξω το κομμάτι περίπου 10 φορές (την μια φορά να ηχογραφήσω τα drums μετά το bass μετά το acc1, μετά το acc2 klp)

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, manosx είπε

Εναλλακτικά μπορείς να γράφεις σε midi αρχείο στο ίδιο το όργανο και να το κάνεις import στο cubase. 

Ναι αυτό το έχω σκεφτεί στην τελική. Αλλά θα ήθελα να αποφύγω τα ενδιάμεσα στάδια . Από το όργανο θα το αποθηκεύσω σε δισκέτα, μετά από δισκέτα με εξωτερικό floppy το περνάω στον υπολογιστή.

Άραγε γίνεται όλο το τραγούδι (συνοδείες, ρυθμοί κλπ) να γραφτούν ΟΛΑ με ένα παίξιμο του τραγουδιού, σε ένα midi track στο πρόγραμμα, και μετά να κάνω αυτό το extract midi channel που γράφτηκε παραπάνω . Ή η σχέση είναι ένα κανάλι από το Midi του οργάνου να γράφει σε ένα κανάλι midi του προγράμματος;

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
5 ώρες πριν, killbill είπε

1. Την ανάθεση των αριθμών των καναλιών midi στο όργανο (δηλαδή ότι πχ 1 θα είναι το upper1, 2 θα είναι το Lower, 3 θα είναι το bass, 4 θα είναι το drum, 5 το acc1, 6 το acc2) θα τις κάνω στην σελίδα του midi IN ή στη σελίδα του midi OUT του πλήκτρου? ή και στα δύο και πρέπει να ταυτίζονται οι ρυθμίσεις?

Και στα δύο. Καλό είναι να ταυτίζονται για να μην χάσεις τον μπούσουλα.

 

Παράθεση

2. Δεν το βρίσκω αυτό στο όργανό μου...(korg pa50)

Είναι αυτά που μου γράφεις πιό πάνω, δηλαδή η σελίδα που έχει τα MIDI IN και MIDI OUT.

 

Παράθεση

3.δεν το βρίσκω στο cubase .... Υπάρχει μια ρύθμιση στο File/Preferences/Midi/Midi Thru Active που είναι τσεκαρσισμένη. μήπως είναι αυτή? Επίσης βρήκα μια ρύθμιση στο File/Preferences/Record/Midi/Record-Enable allows Midi Thru

Ναι, αυτές πρέπει να είναι.

 

Παράθεση

δεν το βρίσκω στο cubase... Κοίτα τα styles από το αρμόνιο και οι συνοδείες που ακούγονται, τα fill Ins τα Intros τα Endings όλα αυτά μου είναι αδύνατον να τα παίξω εγώ και να τα δημιουργήσω από την αρχή ένα ένα. Θέλω να τα κρατήσω από το όργανο και απλά να μπορώ να τα πειράξω.

Το κατάλαβα εξ'αρχής. Επέλεξε να γράψεις σε ένα track με την επιλογή του midi channel στο any.

 

Παράθεση

Για το λόγο αυτό θέλω το κάθε τι που παίζεται αυτόματα από το όργανο (acc1, acc2, percussion κπ) να τα έχω για να επεμβαίνω. Θέλω να παίξω ένα κομμάτι μια και έξω, και όλα τα καλούδια από πίσω που παίζονται για μένα να τα έχω ξεχωριστά.

Ναι, με τον τρόπο που σου περιγράφω.

 

Παράθεση

Αλλιώς πως θα γίνει? ένα ένα ηχογραφηθούν? αδύνατον Θα πρέπει να παίξω το κομμάτι περίπου 10 φορές (την μια φορά να ηχογραφήσω τα drums μετά το bass μετά το acc1, μετά το acc2 klp)

Όχι, το ξέρω. Ακολούθησε τον τρόπο που σου περιγράφω.

 

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

 

15 λεπτά πριν, killbill είπε

Ναι αυτό το έχω σκεφτεί στην τελική. Αλλά θα ήθελα να αποφύγω τα ενδιάμεσα στάδια . Από το όργανο θα το αποθηκεύσω σε δισκέτα, μετά από δισκέτα με εξωτερικό floppy το περνάω στον υπολογιστή.

Άραγε γίνεται όλο το τραγούδι (συνοδείες, ρυθμοί κλπ) να γραφτούν ΟΛΑ με ένα παίξιμο του τραγουδιού, σε ένα midi track στο πρόγραμμα. Ή η σχέση είναι ένα κανάλι από το Midi του οργάνου να γράφει σε ένα κανάλι midi του προγράμματος;

Σαφώς, και αυτό γίνεται που σου έγραψε πριν από μένα ο manosx, σου το αναφέρω κι εγώ πιό πάνω.

1) Μπορείς να γράψεις ολόκληρο το τραγούδι και να το μεταφέρεις μέσω δισκέτας στον υπολογιστή.

ή

2) Μπορείς να γράψεις τα μέρη του τραγουδιού ξεχωριστά ένα ένα. Για παράδειγμα το κουπλέ σε ένα midi file, το ρεφρέν σε άλλο midi file, την εισαγωγή σε άλλο midi file κλπ. Στο τέλος τα εισάγεις ένα ένα στο πρόγραμμά σου κάνοντας merge τα midi file στα ανάλογα μέτρα (μουσικά μέτρα) και από κει και πέρα κάνεις τις επαναλήψεις - διορθώσεις - αφαιρέσεις - προσθέσεις κλπ κλπ κλπ 

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
••• Συγχώνευση απαντήσεων •••
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Είναι αυτά που μου γράφεις πιό πάνω, δηλαδή η σελίδα που έχει τα MIDI IN και MIDI OUT.

Συνεχίζω να μην τα βλέπω...

Επισυνάπτω από το Manual του οργάνου τις σχετικές οθόνες:

Εχω θέμα. Μου κάνει αυτό που είπες παραπάνω ότι ο ήχος ακούγεται συνεχόμενα πατημένος....Αλλά δεν βρίσκω πουθενά την ρύθμιση για TX ON (transmit) για κάθε κανάλι ξεχωριστά...ούτε κάτι σχετικό... help!!

Στην οθόνη (page 6) οι επιλογές για κάθε κανάλι είναι μόνο να ορίσω τι θα αντιπροσωπεύει το κανάλι (upper1, acc1, bass κλπ) Δεν βλέπω κάπου για καθε κανάλι αυτό το TX...

pg2.jpg

pg1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
17 λεπτά πριν, killbill είπε

Συνεχίζω να μην τα βλέπω...

Είναι αυτά που βλέπεις. Απλά κάθε κατασκευαστής τα ονομάζει κάπως.

 

Παράθεση

Εχω θέμα. Μου κάνει αυτό που είπες παραπάνω ότι ο ήχος ακούγεται συνεχόμενα πατημένος....

Αυτό συμβαίνει διότι έχεις ενεργοποιημένο το Midi Soft Through από το cubase.

 

Παράθεση

Αλλά δεν βρίσκω πουθενά την ρύθμιση για TX ON (transmit) για κάθε κανάλι ξεχωριστά...ούτε κάτι σχετικό... help!!

Στην οθόνη (page 6) οι επιλογές για κάθε κανάλι είναι μόνο να ορίσω τι θα αντιπροσωπεύει το κανάλι (upper1, acc1, bass κλπ) Δεν βλέπω κάπου για καθε κανάλι αυτό το TX...

Μπορεί στο συγκεκριμένο μοντέλο pa να είναι κοινές οι ρυθμίσεις για το IN και για το OUT, αν δεν το δω δεν μπορώ να καταλάβω. Γύρισέ τα όλα στο ON, δηλαδή να στέλνει και να δέχεται.

 

EDIT

Στις σελίδες του manual αναφέρει για MIDI IN.

Κάτι λέει για την σελίδα 144.

 

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο πρέπει να το έχεις μπροστά σου το όργανο. Πάντως δεν υπάρχει κάποια τιμή ON για να βάλω στο κάθε κανάλι. Οι τιμές που παίρνει κάθε κανάλι είναι αυτές που λέει στο manual δηλαδή lower, upper1.. 3,drum,bass,acc1..5 κλπ 

Ίσως στο μοντέλο μου να μην υπάρχει αυτό με το tx και το receive. 

Θα κάνω τις δοκιμές μου αργότερα και θα επανέλθω. 

Νομίζω έχω φτάσει στην πηγή αλλά δεν πίνω νερό ☺️☺️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχω το local off, δείχνει στο πρόγραμμα να λαμβάνει σήμα από το πλήκτρο αλλά δεν ακούω τίποτα. Ηχογραφεί χωρίς να ακούω τίποτα και αν βάλω το daw να παίξει πάλι δεν ακούω τίποτα... 

 

Έχω βάλει ένα μονο midi track και έχω ορίσει στο όργανο στα midi in και out ότι κανάλι 1 θα είναι το μπάσο. Εγώ παίζω κανονικά με συνοδεία, δεξί χέρι, αριστερό χέρι, ντραμς ακούγονται παπάδες τα πάντα. Παρατηρώ ότι στο track γράφονται τα πάντα. Δεν θα έπρεπε να γράφεται μόνο το μπάσο και ας παίζω εγώ κανονικά? Γιατί γράφει τα πάντα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου