Προς το περιεχόμενο

Πως δουλεύει το MIDI;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 O killbill παίζει πλήκτρα => το παίξιμο( OXI ο ήχος αλλά ΤΟ ΠΑΙΞΙΜΟ, οι ΝΟΤΕΣ ) πάει από το MIDI OUT του πλήκτρου στο MIDI IN του Cubase => το cubase γράφει το ΠΑΙΞΙΜΟ σα midi. Μετά στην αναπαραγωγή το παίξιμο από το MIDI OUT του cubase => πάει στο MIDI IN του πλήκτρου (διορθωμένο ). Τώρα το πλήκτρο παίζει ΤΟΝ ΗΧΟ οπότε θα πρέπει το STEREO OUT του πλήκτρου => να πάει στο AUDIO IN την κάρτας ήχου, για να εγγραφεί σε audio track του cubase, για να μπορεί να γίνει export.

 

 Πιο απλά δεν γίνεται 🤣

Επεξεργασμένο από manosx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω ρε παιδιά. Έχω ένα κομμάτι σε 6 midi tracks. Τι πρέπει να κάνω τώρα με αυτά για να φτιάξω ένα mp3 αρχείο; Τι θα κάνω με αυτά τα 6 Midi tracks? Εσείς μου λέτε να ηχογραφήσω audio το πλήκτρο. Εντάξει ανοίγω 6 audio κανάλια και ηχογραφώ ένα ένα τα όργανα σε audio (αυτό έκανα εδώ και χρόνια). Με τα 6 midi tracks τι θα κάνω; τι θα τα κάνω; που χρησιμεύουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΤΟ ΜΟΝΟ που χρησιμεύουν, επαναλαμβάνω, ΣΤΟ ΜΟΝΟ που χρησιμεύουν, είναι να στείλουν το παίξιμο στο πλήκτρο, ώστε να το ηχογραφήσεις στο audio track και να τελειώνεις. Αυτή είναι Η ΜΟΝΗ χρησιμότητά τους.

 

 Θα μπορούσες βέβαια να τα χρησιμοποιήσεις για να πάρεις ήχους από vsti, ή και από άλλα hardware πλήκτρα. Αλλά προς το παρόν, αφού παίζεις μπάλα με το πλήκτρο σου, σου λέω ότι ΑΥΤΗ είναι η χρησιμότητά τους, ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ. TELOS LAIMAI 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, manosx είπε

 O killbill παίζει πλήκτρα => το παίξιμο( OXI ο ήχος αλλά ΤΟ ΠΑΙΞΙΜΟ, οι ΝΟΤΕΣ ) πάει από το MIDI OUT του πλήκτρου στο MIDI IN του Cubase => το cubase γράφει το ΠΑΙΞΙΜΟ σα midi. Μετά στην αναπαραγωγή το παίξιμο από το MIDI OUT του cubase => πάει στο MIDI IN του πλήκτρου (διορθωμένο ). Τώρα το πλήκτρο παίζει ΤΟΝ ΗΧΟ οπότε θα πρέπει το STEREO OUT του πλήκτρου => να πάει στο AUDIO IN την κάρτας ήχου, για να εγγραφεί σε audio track του cubase, για να μπορεί να γίνει export.

 

 Πιο απλά δεν γίνεται 🤣

Αυτό κατάλαβα και εγώ ότι συμβαίνει και ότι πρέπει να γίνει, όταν είπα ότι έχοντας φτιάξει τα 6 midi tracks στο cubase, πατάω REC στο cubase, αρχίζουν και παίζουν τα midi tracks, δηλαδή το πλήκτρο τα παίζει (όχι εγώ) έχοντας αντιστοιχήσει τα κανάλια των midi tracks με τα αντίστοιχα κανάλια του πλήκτρου, και αυτό που ακούγεται ηχογραφείται (έχοντας συνδέσει το out του πλήκτρου με το Input της κάρτας) σε ένα νέο AUDIO track που εχω φτιάξει και έχω θέσει σε record enable. Σωστά;

 

Επεξεργασμένο από killbill
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, manosx said:

θα πρέπει το STEREO OUT του πλήκτρου => να πάει στο AUDIO IN την κάρτας ήχου, για να εγγραφεί σε audio track του cubase, για να μπορεί να γίνει export.

 

 

Είδες, δεν το γνώριζα.

Ρε Killbill, εύκολο είναι αυτό.

 

Καλώδια από το "STEREO OUT του πλήκτρου => να πάνε στο AUDIO IN την κάρτας ήχου", ανοίγεις ένα audio track στο cubase, το οπλίζεις να γράφει (record), και γράφεις κανονικά.

 

Δεν γράφω άλλα, να μην σε μπερδέψω με την ασχετοσύνη μου.

 

Συγγνώμη κιόλας αν σε μπέρδεψα.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όπως σου είπε πιό πάνω ο manosx.

 

Έστω ότι έχεις κάποια midi tracks τα οποία όταν πατάς play στο cubase, τα ακούς μέσω των ήχων του οργάνου. Επίσης ακούς από το cubase και τα audio tracks που έχεις γράψει τα φυσικά όργανα ή τα φωνητικά σου.

Για να κάνεις όλο αυτό το σύνολο stereo audio για παράδειγμα σε mp3, στην περίπτωσή (υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις) σου θα γράψεις αυτά που παίζει το όργανο σε ένα stereo audio track. Αφού το γράψεις, θα κάνεις mute όλα τα midi track χωρίς να τα διαγράψεις. Κατόπιν κάνεις export και είσαι έτοιμος.

 

Τα midi track δεν τα διαγράφεις διότι αργότερα μπορεί να θέλεις να αλλάξεις - διορθώσεις κάτι. Τότε κάνεις τις όποιες διορθώσεις σου στα midi track και τα ξανακάνεις stereo audio και ξανά νέο export mp3 διορθωμένο.

Τώρα κατάλαβες;

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, killbill said:

Αυτό κατάλαβα και εγώ ότι συμβαίνει και ότι πρέπει να γίνει, όταν είπα ότι έχοντας φτιάξει τα 6 midi tracks στο cubase, πατάω REC στο cubase, αρχίζουν και παίζουν τα midi tracks, δηλαδή το πλήκτρο τα παίζει (όχι εγώ) έχοντας αντιστοιχήσει τα κανάλια των μιδι tracks με τα αντίστοιχα κανάλια του πλήκτρου, και αυτό που ακούγεται ηχογραφείται (έχοντας συνδέσει το out του πλήκτρου με το Input της κάρτας) σε ένα νέο AUDIO track που εχω φτιάξει και έχω θέσει σε record enable. Σωστά;

 

 

 

  Σωστά.

 

 Έχω την αίσθηση μάλιστα ότι αν κάνεις export σε real time, όχι δηλαδή offline rendering αλλά real time, με το audio track του πλήκτρου ανοικτό σε φάση monitor on, έχω την αίσθηση ότι μπορεί και έτσι να γραφτεί. Αλλά καλύτερα να γράφεις πρώτα και κανονικά σε audio track, να ελέγχεις και τις εντάσεις ωραία, να βάλεις κάνα εφέ κλπ.

 

 Μην σε μπερδεύω πάντως. Σημασία έχει να καταλάβεις το εξής:

 

 Το MIDI δεν έχει άμεση σχέση με το Audio. Μόνο έμμεση. 

Επεξεργασμένο από manosx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει fusiongtr! Ο manosx το εξήγησε πιστεύω πολύ αναλυτικά! Ναι Μανώλη ξεμπερδεύτηκα! 

Επίσης να αναφέρω ότι πολύ απλά δεν διαθέτω VSTs, εκτός του Halion που συνοδεύει το cubase AI που έχω, για αυτό "επιμένω" στο να χρησιμοποιήσω τους ήχους από το πλήκτρο μου.

 

Στα midi tracks,  μπορώ να εφαρμόσω και κάποιο εφε όπως κάνω στα audio track? Είδα ότι ένα midi track δεν έχει το κουμπι "e" όπως τα audio tracks, που όταν το πατάς εφαρμόζεις εφε στο track. υποψιάζομαι ότι αν θέλω εφε, το ορίζω από το πλήκτρο (ή το vst)

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το εφέ σε ένα midi track θα έχει να κάνει με το παίξιμο έτσι; Θα μπορούσε να είναι ένα arpeggiator ας πούμε, ή να προσθέτει ξέρω γω την κάτω οκτάβα σε κάθε νότα.  Το ακριβό cubase έχει τέτοιες πατέντες, δεν ξέρω όμως το essential.

 

 Όσο για τα VST, δεν ξέρω τι ήχους χρησιμοποιείς, αν όμως βάζεις Synth ήχους σε φάση pads, leads και όλα αυτά, υπάρχουν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ freeware synths. Υπάρχουν βέβαια και άλλα πολλά freeware πράγματα, drums, λούπες κλπ, αλλά ειδικά τα synths ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ. 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου