Προς το περιεχόμενο

Εμβληματικά licks/grooves του Bonham


Haris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεκάδες τα tutorials για τον Bonham, αλλά εδώ ο κύριος Tichy συνοψίζει τα πιο χαρακτηριστικά με εξαιρετικό τρόπο - παικτικά και επεξηγηματικά - σε ένα εξάλεπτο βίντεο.

 

 

Σημ. 1: Κανένα από τα παραπάνω δεν τα 'ανακάλυψε' ο hammer of the gods ούτε ήταν ο μόνος που τα χρησιμοποίησε. Απλά τα πήγε στο επόμενο επίπεδο, ενσωματώνοντάς τα στο, νέο για την εποχή, ροκ ήχο. Το ότι είχε την τύχη να παίζει σε ένα από τα διασημότερα ροκ γκρουπ όλων των εποχών, βοήθησε στο να τα περάσει στο λεξιλόγιο όλων - μα όλων - των ροκ (και άλλων) ντράμερς που ακολούθησαν. 

 

Σημ. 2: Δεν χρειάζεται να έχεις Ludwig Amber Vistalite για να τα παίξεις. Και ομολογώ ότι έχω βαρεθεί να βλέπω τις reissue κάθε λίγο και λιγάκι, εδώ και κοντά 20 χρόνια.

Η 26άρα κάσα και τα μεγάλα τομ/βαθιά πάλι, βοηθούν στην προσέγγιση του ήχου αλλά κι αυτά είναι optional.

  • Like 6

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Haris είπε

Δεν χρειάζεται να έχεις Ludwig Amber Vistalite για να τα παίξεις

 

 

Μα ουτε ο ΙΔΙΟΣ ο ΒΟΝΗΑΜ ηχογραφησε ποτε με Vistalite ,ολες οι ηχογραφησεις ηταν με κλασσικα 3-ply Ludwigs.

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Λατρεία μεγάλη του έχω...πάντα μου έπαιρνε την ψυχή αυτό που κάνει στο 3:51, ξεκινάει το μπρέικ και διπλασιάζει τον χρόνο των χτυπημάτων στην εξέλιξη του...πόσες φορές το ακούω (κομματάρα έτσι η αλλιώς) μόνο και μόνο για να φτάσει εκείνο το σημείο και να με αποτελειώσει...φαίνεται - ακούγεται απλό; who gives a [email protected] is dope man...

 

  • Like 3

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου