Προς το περιεχόμενο

Το επίπεδο της ζωντανής ηχογράφησης έχει ξεφύγει.


panorios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
42 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Layla unplugged ήταν πιθανότατα η χειρότερη

Εγώ παλι πιστευω οτι αναδειχθηκε σαν κομμάτι. Το ηλεκτρικο ειναι που το απεχθανομαι. Το ριφ του μου ειναι απο τα πιο αντιπαθητικα στην ροκ μουσικη.

  • Like 2

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mόνο αν κάποιος είναι καλός μουσικός και κατέχει το όργανο και το υλικό του, τότε μπορεί να παίξει και με ακουστικό σχήμα, κτγμ.
Δεν ισχύει απαραίτητα όμως και ότι όλοι οι καλοί μουσικοί και συνθέτες κάνουν καλά unplugged.
Θυμάμαι την εποχή που βλέπαμε mtv, ότι ένα από τα καλύτερα unplugged που είχα δει ήταν των Bon Jovi.
Aυτό. Ακούστε τι πετυχημένα παίζουν και πώς έχουν προσαρμόσει το παίξιμό τους στο κομμάτι (είναι όλα ακουστικά τα όργανα, εκτός από τα πλήκτρα).
 

 

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimsonic είπε

ovation time....


O ήχος της 12χορδής σε αυτή τη βέρσιον ακούγεται σαν ορχήστρα σε γήπεδο ρε φίλε. Παίζει βέβαια και ο Ritchie ωραία πράγματα... (από τα καλύτερα μου είναι το πέρασμα αρπέτζιο που κάνει στο δεύτερο κουπλέ και τα αρπέτζιο-φρασεις στο τέλος)

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, stavros_d80 said:

το πλεον αντιπροσωπευτικό unplugged....  νομίζω από εκεί ξεκίνησαν όλα...

 

Μπορεί να ξεκίνησαν, αλλά μόνο unplugged δεν ήταν....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, με τη συνδρομή σας (και με τη σύμφωνη γνώμη του yameth ελπίζω), το θρεντ "γύρισε".

Τι να πω, τα είπατε όλα.

Layla unplugged: Καλό ως δεύτερη ευκαιρία, ΑΝ δεν σου αρέσει το ορίτζιναλ. Αν όμως σου αρέσει; Αυτό ισχύει και γενικότερα: αν σου αρέσει το ορίτζιναλ τότε δύσκολα δέχεσαι την παραλλαγή του. Ειδικά δε, αν αυτή γίνεται από τον ίδιο τον δημιουργό, ε, τότε, πως να το πω, σε πιάνει και ένα παράπονο. Γιατί βρε καλέ μου, γιατί μου την χαλάς την κοματάρα;

Bon Jovi: εδώ παραδέχομαι όντως unplugged. Εδώ παίξανε και κερδίσανε - και μπράβο τους γιατί το άξιζαν.

Nirvana: εδώ δεν μιλάω. Προ δυο ετών σκάει η κόρη μου με μπλούζα NIRVANA. Τι είναι αυτό παιδάκι μου; Τέτοια σε μάθαινε ο πατέρας σου; Τελικά τη συγχώρεσα όταν μου τύπωσε για δώρο μπλουζάκι με το logo των Van Halen. Αν θέλω όμως να είμαι αντικειμενικός, ναι, το Unplugged τους έχει μείνει κλασικό (δεν το πιστεύω ούτε εγώ τι γράφω.....)

 

 

Γενικά πάντως το unplugged μου βγάζει μία αίσθηση "στοιχήματος": για να δούμε τι ψάρια πιάνεις κλπ. Και δεν μου αρέσει να μου παίρνεις τα σύνθια και τους ενισχυτές μου και να θες να το στο παίξω λες και είμαι στο νέο κύμα, στις μπουάτ. Δεν μου πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Jet72 είπε

Εντάξει, με τη συνδρομή σας (και με τη σύμφωνη γνώμη του yameth ελπίζω), το θρεντ "γύρισε".

Τι να πω, τα είπατε όλα.

Layla unplugged: Καλό ως δεύτερη ευκαιρία, ΑΝ δεν σου αρέσει το ορίτζιναλ. Αν όμως σου αρέσει; Αυτό ισχύει και γενικότερα: αν σου αρέσει το ορίτζιναλ τότε δύσκολα δέχεσαι την παραλλαγή του. Ειδικά δε, αν αυτή γίνεται από τον ίδιο τον δημιουργό, ε, τότε, πως να το πω, σε πιάνει και ένα παράπονο. Γιατί βρε καλέ μου, γιατί μου την χαλάς την κοματάρα;

Bon Jovi: εδώ παραδέχομαι όντως unplugged. Εδώ παίξανε και κερδίσανε - και μπράβο τους γιατί το άξιζαν.

Nirvana: εδώ δεν μιλάω. Προ δυο ετών σκάει η κόρη μου με μπλούζα NIRVANA. Τι είναι αυτό παιδάκι μου; Τέτοια σε μάθαινε ο πατέρας σου; Τελικά τη συγχώρεσα όταν μου τύπωσε για δώρο μπλουζάκι με το logo των Van Halen. Αν θέλω όμως να είμαι αντικειμενικός, ναι, το Unplugged τους έχει μείνει κλασικό (δεν το πιστεύω ούτε εγώ τι γράφω.....)

 

 

Γενικά πάντως το unplugged μου βγάζει μία αίσθηση "στοιχήματος": για να δούμε τι ψάρια πιάνεις κλπ. Και δεν μου αρέσει να μου παίρνεις τα σύνθια και τους ενισχυτές μου και να θες να το στο παίξω λες και είμαι στο νέο κύμα, στις μπουάτ. Δεν μου πάει.


Κοίτα, υπάρχουν μπάντες και καλλιτέχνες που δεν θα παίξουν unplugged γιατί ο ήχος τους είναι βασισμένος σε εντελώς αντίθετο πράγμα - τη χρήση των εφέ, του "χώρου" κλπ, π.χ. οι U2. Το γραφω χωρίς να είμαι σίγουρος ότι δεν έχουν κάνει και αυτοί.
Καθώς έγραψα και πριν, υπάρχουν καλλιτέχνες που λατρεύω, όπως π.χ. ο Dylan ή οι Stones, που έκαναν άθλια unplugged στο MTV. Ίσως και πιο άθλια κι απ' των Nirvana... 🙂 Δεν σημαίνει ότι όποιος είανι σπουδαίος, μπορεί να κάνει και καλό unplugged,
Όταν όμως, κάποιος "το'χει" και η μπάντα/μουσικοί που τον πλαισιώνουν επίσης, αυτό μπορεί να φανεί στο unplugged από την πρώτη στιγμή. Και να είναι ωραίο.
 

 

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά όταν κάτι μου αρέσει αφήνω τον εαυτό μου να το απολαύσει, unplugged, plugged, rock, disco, jazz, punk σε όλα μέσα αρκεί να μου αρέσει.

Αν πρέπει να το δικαιολογήσω, θα πω ότι μου αρέσει η δεύτερη ευκαιρία σε μια εκτέλεση γιατί ο καλλιτέχνης έχει απομακρυνθεί  από την εποχή της επιτυχίας με όλα τα κουσούρια της και το κοινό είναι προετοιμασμένο να ακούσει αυτό που αγαπάει με διαφορετική ενορχήστρωση.

Θα συμφωνήσω ότι δεν είναι όλα τα unplugged καλά αλλά το ίδιο συμβαίνει και με τα plugged.

Οι αχά δεν ήταν ποτέ από τα αγαπημένα μου, εδώ μου άρεσαν τα κομμάτια τους καλύτερα από τα ορίτζιναλ και εκτίμησα την φωνή του τραγουδιστή πολύ περισσότερο από άλλα λάιβ.

Σίγουρα το υλικό είναι επεξεργασμένο αλλά έχω κάτι reference audio flac που είναι για να δοκιμάζεις hifi  και δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από το συμπιεσμένο αρχείο του γιουτούμπ, τουλάχιστον στα γερασμένα, ταλαιπωρημένα αυτιά μου.

Ίσως να με πέτυχε και στην κατάλληλη φάση.

Θα ήθελα να ακούσω στη συνέχεια λάιβ που σας έκαναν εντύπωση τεχνικά και καλλιτεχνικά, είμαι σίγουρος ότι θα έχετε μερικά κρυμμένα διαμαντάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
8 ώρες πριν, Jet72 είπε

Προ δυο ετών σκάει η κόρη μου με μπλούζα NIRVANA. Τι είναι αυτό παιδάκι μου; Τέτοια σε μάθαινε ο πατέρας σου;

Nα λες και "δόξα τω θεώ" σε αυτή την περίπτωση. 


 

 

10 ώρες πριν, stavros_d80 είπε

νομίζω από εκεί ξεκίνησαν όλα...

Eίναι όντως το πιο εμβληματικό unplugged της ιστορίας του MTV. Kυρίως για την τόλμη, να φύγουν εντελώς από τον ήχο τους. Είναι ένα στοίχημα, αν το τραγούδι που έγραψε κάποιος μπορεί να "σταθεί" απογυμνωμένο από πολύπλοκες ενορχηστρώσεις και παραγωγές. Νομίζω όμως ότι το ορόσημο ήταν το unplugged του Clapton. Ήταν αυτό που έβαλε ξανά την ακουστική κιθάρα στο χάρτη της μουσικής παραγωγής, ανέστησε ( για άλλη μια φορά) μια εταιρία και δημιούργησε μεγάλο ρεύμα στην αγορά της κιθάρας.

Τα unplugged κι εμένα δεν μου αρέσουν γενικά. Μου προκαλούν εντύπωση αρπαχτής (μόδα/trend, φθηνότερη εκτέλεση-φθηνότερη υπηρεσία) εκτός από φωτεινές εξαιρέσεις. Επίσης αποτελεί ξεβράκωμα για τους περισσότερους κιθαρίστες, ειδικά βιρτουόζους της ηλεκτρικής. Προσωπικά όταν ακούω ακουστική κιθάρα παιγμένη ως ηλεκτρική βγάζω σπυριά (βγάζω και με τον εαυτό μου -ενίοτε). Ψιλοαπεχθάνομαι τον piezo ηχο, ειδικά σε υπόβαθρο full ακουστικών οργάνων. Προτιμώ τα unplugged όργανα σε context μιας ευρύτερης παραγωγής (βλ. Zep, Stones, Beatles κ.ο.κ.) παρά με το στανιό. Ή αλλιώς τα προτιμώ στο φυσικό τους μουσικό περιβάλλον (βλ, παραδοσιακή μουσική γενικότερα).

 

  • Like 2

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου