Προς το περιεχόμενο

Το επίπεδο της ζωντανής ηχογράφησης έχει ξεφύγει.


panorios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, Πνοή και Νύξη said:

Είναι ένα στοίχημα, αν το τραγούδι που έγραψε κάποιος μπορεί να "σταθεί" απογυμνωμένο από πολύπλοκες ενορχηστρώσεις και παραγωγές.


 

 

 

 Δε νομίζω ότι οι Nirvana είχαν ως χαρακτηριστικό τους τις "πολύπλοκες ενορχηστρώσεις και παραγωγές". Ίσως για αυτό και το unplugged τους να στέκεται καλύτερα. Αν και εγώ πιστεύω ότι άλλη είναι η (κύρια ) αιτία: Όταν έκαναν το unplugged οι Nirvana, η μπάντα ήταν στα ντουζένια της και relevant. Ότι έκαναν, του unplugged συμπεριλαμβανομένου, είχε απήχηση στη νεολαία και διαμόρφωνε το (τότε ) παρόν.

 

 Είναι άλλη λοιπόν η αίσθηση και η φρεσκάδα να παρακολουθείς τη διαμόρφωση του παρόντος, άσχετα αν αυτή η διαμόρφωση είναι του γούστου σου, και άλλη η αίσθηση της αραχνίλας, της κλάψας και του "που' ναι τα χρόνια- ωραία χρόνια- που 'χες λΕλούδια- μεσ' την Γκαρδιά" που βγάζουν τα unplugged των παππούδων όπως οι A-HA για παράδειγμα 🤣🤣🤣 Και αυτό δεν αλλάζει με κανένα μικρόφωνο, προενισχυτή ή A-D converter. 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, manosx said:

Είναι άλλη λοιπόν η αίσθηση και η φρεσκάδα να παρακολουθείς τη διαμόρφωση του παρόντος, άσχετα αν αυτή η διαμόρφωση είναι του γούστου σου, και άλλη η αίσθηση της αραχνίλας, της κλάψας ...που βγάζουν τα unplugged των παππούδων

 

Πετυχημένος ο διαχωρισμός. Στην πρώτη περίπτωση έχεις το εναλλακτικό, στη δεύτερη έχεις αυτή την αίσθηση του ανακυκλωμένου...

 

 

Και πάντα με τρέλαιναν οι μπασίστες, με τα τεράστια ακουστικά τετράχορδα και αυτή την αίσθηση του στυλ "κοίτα τώρα τι με βάλανε να κρατάω! "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρετε γιατί μου αρέσουν τέτοια θέματα ;; Γιατί δεν έχω άποψη και μπήκα στο τρυπάκι με μια απλή αναζήτηση του τύπου " rock/metal unplugged " να προσπαθήσω να αποκτήσω

 

Κατέληξα στο ότι αν θεωρώ ένα κομμάτι όμορφο , μου αρέσει και unplugged εξίσου 

 

Το Νιρβανα στο MTV το θεωρώ ωραίο . Ναι , δεν είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα

 

Η Σηατληδες ( sic ) μου αρέσουν όλοι . Λατρεύω AiC ακόμα και στα χάλια του Layne , είμαι fanboy, cant' help it

 

 

 

και η αγαπημένη μου ροκ φωνή ανεξαρτήτου κατάστασης 

 

 

και αυτό μου αρέσει ομολογώ, αλλά είναι αυτό που είπα. Ότι ούτως ή άλλως λατρεύω τα κομμάτια αυτά

 

  • Like 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου