Προς το περιεχόμενο

Windows 10 και focusrite scarlett 2i4


playel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παίδες.Πρόσφατα εγκατέστησα τα windows 10 με το cubase 8.5 pro και την scarlett 2i4 1gen.. Ο υπολογιστής 5 στις 10 φορες που θα ανοίξει θα μου κάνει επανεκκίνηση απο μόνος του και έπειτα δεν βλέπει την κάρτα ήχου.Θα πρέπει να αποσυνδέσω και να επανασυνδέσω την θύρα Usb της κάρτας στο pc για να την ''δεί''. Απο μια ματιά που έριξα

στο google είδα ότι υπάρχει θέμα με τους drivers.'Αντιμετωπίζει κανένας σας το ίδιο πρόβλημα? Υπάρχει καμιά λύση?

Επεξεργασμένο από playel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο υπολογιστής διαθέτει usb 2 και usb 3...Το καλώδιο που χρησιμοποιώ είναι πολύ καλής ποιότητας και σε όποια θύρα κι αν το έχω δοκιμάσει έχω αυτό το πρόβλημα.Πάντοτε την κάρτα την είχα σε θύρα usb 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά προτίμησε την 2.0

στα έκανε αυτα και πριν τα 10?

έχεις σίγουρα την τελευταία έκδοση οδηγών της focus?

Επίσης νομίζω πρόσφατα έβγαλαν και firmware.

 

Αυτά γίνονται συνήθως με τα updates των windows. Επανεκκίνηση ζήτημα να έχω δει μία φορά στα 5 χρόνια που την έχω (6i6)

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο είναι οι ενδεχόμενοι υπαίτιοι σε τέτοιες περιπτώσεις κολλημάτων:

 

1. Αυτό για το οποίο σε ρώτησε και ο dim παραπάνω, δηλαδή η θύρα usb. Γενικά τα audio interfaces δεν τα πάνε καλά με τις usb 3 αλλά αφού ήδη δοκίμασες και τις άλλες, προφανώς δεν είναι η λύση σου.

 

2. Κάποιο conflict με την onboard κάρτα ήχου της motherboard. Καλό θα ήταν να την απενεργοποιήσεις από το BIOS, τουλάχιστον για να δοκιμάσεις αν αυτό λύνει το πρόβλημα.

 

Αν ούτε το 2 αποτελεί λύση, προσωπικά θα δοκίμαζα να απενεργοποιήσω και το fast startup των 10, γιατί κι αυτό είναι υπεύθυνο για παντός είδους προβλήματα.

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα win 7 δεν ειχα θέματα..Απ την στιγμή που έκανα καθαρη εγκατάσταση των win 10 άρχισε αυτό..Είναι θέμα των drivers...Τους τελευταίους έχωΔεν αξιώθηκε η focusrite να βγάλει νέους...Με μια αναζήτηση στο google είδα οτι κι αλλοι αντιμετωπίζουν αυτό το πρόβλημα..Η focusrite γράφει να κάνουμε εγκατάσταση τους τελευταίους drivers χωρίς να είναι η κάρτα στην θύρα usb..Κι αφού γίνει το restart βάζω την θύρα και είναι οκ..Δεν λέω..ψιλοέστρωσε το pc αλλά πάλι κάνει επανεκκινήσεις...Τι να πώ..Αν δεν βγάλει η νέους drivers είμαι για άλλη κάρτα μάλλον...

 

 

Φίλε Jazzjoker αυτό με το start up ίσως είναι πολύ καλή ιδέα και θα το δοκιμάσω...Επάνω σε Usb 2 την έχω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Αν ούτε το 2 αποτελεί λύση, προσωπικά θα δοκίμαζα να απενεργοποιήσω και το fast startup των 10

 

 

Ποιο ειναι αυτο;

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης αναφέρει να απενεργοποιήσω το asio driver των windows διότι έρχεται σε σύγκρουση με τους drivers της κάρτας.Το έκανα κι αυτό...

 

Επεξεργασμένο από playel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Vartanis said:

Ποιο ειναι αυτο;

Στα win 10 by default το kernel αρχείο είναι προ-φορτωμένο και έτσι όταν κάνεις shutdown ουσιαστικά δεν είναι πλήρες αλλά ένα είδος enhanced sleep mode ώστε στην εκκίνηση να φορτώνει το λειτουργικό πολύ γρήγορα. Δεν ισχύει το ίδιο και με restart γι' αυτό και όταν κάνεις restart, το λειτουργικό χρειάζεται παραπάνω χρόνο για να φορτώσει. 

 

Απενεργοποιώντας αυτή τη fast startup λειτουργία, κάποια θέματα με drivers και ασυμβατότητες, κάποιες φορές λύνονται. Αυτό που χάνεις βέβαια είναι η ταχύτατη φόρτωση των windows στο άνοιγμα.

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα θέμα με distorted sound το οποίο είναι known issue και υπάρχει workaround. Έκανα disable το  Windows Fast Boot και η κάρτα παίζει μια χαρά. Μπορεί να λυθεί και το δικό σου πρόβλημα:

 

We are aware of an issue when using Windows 8/10 that causes audio to be slowed down when the computer starts up, 
when using a Scarlett usb interface. This issue will only affect certain systems and there are workarounds to 
prevent this from happening.

The first workaround is disconnect and then reconnect the usb cable to 
the Scarlett once the computer has started. The second workaround is to change the sample rate that the interface 
is running at either in Windows sound preferences or in a piece of daw software. 
The third workaround, which removes the need to do either of the previous ones, is to disable Windows Fast Boot.

To disable fast boot please go to Control Panel > Hardware and Sound > Power Options > Click on "Choose what the power button does" and 
in the next window untick "Turn on fast start-up". 
The next time the system starts you should find that the issue does not occur. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου