Προς το περιεχόμενο

One piece flame maple Μπράτσο Telecaster


nasokosm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πριν κανα δίμηνο ξεκίνησα να φτιάχνω ένα Μπράτσο Telecaster από ένα κομμάτι flame maple

μου είχε μείνει ενα κομμάτι flame maple  που δεν είχε και πολύ έντονο το σγουρό και είπα να το χρησιμοποιήσω 
Για να μπορέσω να το φτιάξω από ένα μονοκόμματο κομμάτι ξύλο έπρεπε να αλλάξω την έως τώρα τεχνική μου για την κατασκευή του και να βάλω την βέργα από την πίσω πλευρά του μπράτσου δημιουργώντας αυτό το χαρακτηριστικό Συρίτι από καρυδιά που έχουν οι original Tele στην πίσω πλευρά
Για να μπορέσει να κοπεί με το ρούτερ σωστά το κανάλι του truss rod έπρεπε πρώτα να φτιαχτεί ένας οδηγός που να ειναι ακριβώς στα μετρα του ρούτερ δλδ να Μπαίνει το ρούτερ μέσα στον οδηγό και να μην έχει την δυνατότητα να παρεκκλίνει και να κόψει λάθος το κανάλι
Για την κατασκευή του νέου οδηγού βοήθησε ένας οδηγός που μου έδωσε ο Θάνος -Thanozin τον οποίο αντέγραψα και τον έφερα στα μέτρα του δικού μου ρούτερ-Θάνο ευχαριστώ!
Και για να είμαι σίγουρος ότι το πολύτιμο flame maple δεν θα καταλήξει στο τζάκι από καμμιά στραβο-κοψιά (δεν έχω τζάκι έπρεπε να πετύχει)
Ξεκίνησα να φτιάχνω πέντε (5) μπράτσα ταυτόχρονα από απλό κελεμπέκι ώστε να αποκτήσω την τεχνογνωσία πριν ασχοληθώ με το τελικό κομμάτι οπότε όλες οι εργασίες γίνονταν επι πέντε για να είμαι σίγουρος😎

IMG_2632_00010.jpg

IMG_2633_00011.jpg

IMG_2634_00012.jpg

IMG_2636_00014.jpg

Το κοπτικό που φαίνεται στο ρούτερ δεν ειναι αυτό που ανοίχτηκε το κανάλι, ανοίχτηκε με κοπτικό 6mm
μετά το άνοιγμα του καναλιού κατ ευθείαν στο ψητό
χάραγμα για τα τάστα απ ευθείας στο μπράτσο ;D

και εκεί διαφοροποίηση, έπρεπε να χωρέσει ολόκληρο το μπράτσο στο σύστημα του Stewmac για το κόψιμο και να ρυθμιστεί ψηλότερα, κλίμακα κλασικά 25,5 in
Πρώτη φορά... one piece neck

IMG_2552_00001.jpg

Και μετά το χάραγμα σε 25,5 inches προχωράμε στα δύσκολα 
Τρύπημα απο την πάνω μεριά στο headstock (καράολο) υπο γωνία 3 μοίρες ώστε η μία τρύπα να πέσει ακριβώς στην κάτω μεριά του καναλιού
Επιτυχία 2/5 
Δύο μόνο έπεσαν ακριβώς με ακρίβεια 0,5 mm τά υπόλοιπα πήγαν στο γάμο του Καραγκιόζη όχι πως θα πάνε χαμένα, έφτιαξα καβίλια έξι χιλιοστά την κόλλησα μέσα στην λάθος τρύπα και ξανατρύπησα με μεγαλύτερη επιτυχία
Για να καταφέρω τις τρύπες στο κέντρο έφτιαξα template με ρουλεμάν 
Παρ όλα αυτά δεν με ικανοποιεί αυτή η λύση και σκέφτομαι να την τροποποιήσω για καλύτερη ακρίβεια.
Ιδωμεν

IMG_2596_00003.jpg

IMG_2597_00004.jpg

  • Like 6

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εργασιών συνέχεια με πέρασμα του truss rod που φτιάχτηκε στο χέρι απο έλασμα 5mm
Αριστερά η ορειχάλκινη "άγκυρα" χορηγία του Θάνου :)
Μπήκε στη θέση του και το υπόλοιπο καλύφθηκε απο καρυδιά 6mm
μετά απο αυτό δίνεται η κούρμπα στο μπράτσο με το γιγαντιαίο κοπτικό διαμέτρου 1/2in με R 25,4mm (φαίνεται στην τρύπα του πάγκου με το Makitta απο κάτω)
Δόθηκε η καμπύλη στο μπράτσο radious 12in  για να ταιριάζει με τις υπόλοιπες κιθάρες (335 κλπ) μπήκαν τα ξύλινα dots απο καρυδιά, τρίφτηκαν έως ψιλό γιαλόχαρτο για να υποδεχτούν τα τάστα
Σειρά έχουν τα τάστα που ειναι medium jambo της Hosco
Τελικό λιμάρισμα και φινίρισμα στα τάστα
Ρασπάρισμα απο πίσω - τώρα μοιάζει με μπράτσο κιθάρας

IMG_2598_00005.jpg

IMG_2606_00006.jpg

IMG_2607_00007.jpg

ταστάρισμα εν δράσει

IMG_2608_00008.jpg

IMG_2609_00009.jpg

IMG_2637_00015.jpg

Έτριψα το ξύλο προσεκτικά για τη σωστή κλίση και κόλησα  την ξύλινη τάπα στην τρύπα του truss rod
Η τρύπα στην τάπα έγινε λίγο έκκεντρα γιατί έτσι κάθεται στη φωλιά και το παξιμάδι 

Στο μεταξύ η ταστιέρα καλύφτηκε με χαρτοταινία για να μην λερωθεί, το σχεδόν λευκό χρώμα του maple ειναι πρόκληση

A29AC594-0CC0-4CF3-9112-EBE318231748.jpeg

CC7EAA6F-656F-4FF9-9581-69B7FDA18704.jpeg

14CF735D-3741-4B6B-9C16-B7C189F0F9A5.jpeg

  • Like 6

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, nasokosm είπε

α Μπράτσο Telecaster από ένα κομμάτι flame maple

μου είχε μείνει ενα κομμάτι flame maple

 

Δεν υπαρχουν λογια. Θα μας τρελλανετε. Θα πληρωνα για να μπορω να κανω κατι τετοιο.

  • Like 1

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω αναρωτήθηκα μήπως έπρεπε αλλά δεν έκανα τον κόπο να το ψάξω, εκεί κάτω που είναι δεν πολυχρειάζεται😎

Οι καβίλιες και τα ξύλινα dots ειναι ευγενική χορηγία του Νίκου Hellfire τον ευχαριστώ

 

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παληκάρια, εμένα αυτό που μου κάνει μεγαλύτερη εντύπωση είναι ότι κατασκευάζετε οι ίδιοι τα εργαλεία σας, οδηγούς κ.λπ. για να κάνετε αυτό που θέλετε. Το απόλυτο diy.

Πολλά πολλά respect και θαυμασμός για τις κατασκευές, αλλά και για τον τρόπο δουλειάς σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε!

σε αυτό το diy χτίζεις συνέχεια

εγώ τουλάχιστον φροντίζω να φτιάχνω πρώτα τα εργαλεία για να κάνω τη δουλειά με τον καλύτερο τρόπο

ειναι κάποιες διαδικασίες που επιδέχονται βελτίωση, όπως το να ανοίξεις δύο τρύπες και να φροντίσεις να συναντηθούν μετά από δέκα εκατοστά τυφλά μέσα στο ξύλο στο ίδιο σημείο

είναι δύσκολο για έναν ερασιτέχνη να τα κάνει σωστά, να ανταγωνιστεί το CNC 

Χρειάζεται μεγάλη αυτοπειθαρχία, όπως επίσης και τα κατάλληλα εργαλεία

έχουμε όμως μεράκι και η  « τρέλα» και ικανοποίηση να βλέπεις αυτό που έχεις φτιάξει με τα χέρια σου δεν περιγράφεται με τίποτα😀

Χρόνια Πολλά μέρα που είναι!

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to One piece flame maple Μπράτσο Telecaster

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου