Προς το περιεχόμενο

One piece flame maple Μπράτσο Telecaster


nasokosm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 hours ago, johnps said:

λειπει το τελευταιο dot η μου φαινεται ?

 

 

Έλεος John,  μάλλον θέλεις να πεις "ευχαριστούμε Νάσο για αυτό το σούπερ tutorial που μας ανοίγει τα μάτια!!"

 

Προσωπικά είναι κάτι που ήθελα καιρό να κάνω και το θρεντ αυτό βοηθάει τα μάλα!

 

Καλές γιορτές σε όλους παίδες με ακόμη περισσότερες κατασκευές!!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια για να την ιστορία να πούμε ότι ο Θάνος (Thanozin) έχει κατα καιρούς παρουσιάσει εδώ κατασκευή τέτοιων μπράτσων για τις Fender του, όλα τα μπράτσα ειναι με αυτή την παραδοσιακή τεχνική  με το σιρίτι από καρυδιά από πίσω 

Πριν ξεκινήσω με συμβούλεψε και μου έδωσε και τα δικά του jig και μακρυά τρυπάνια να προχωρήσω

Χρειάστηκε όμως να φτιάξω τα δικά μου γιατί η βάση του δικού μου ρούτερ είχε άλλες διαστάσεις και το jig για την τρύπα στο headstock φτιάχτηκε καινούργιο με ρουλεμάν ( είναι δύο τα jig ένα για τρυπάνι 6 και το άλλο για 10mm)

😀

 

  • Like 1

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, nasokosm said:

Βέβαια για να την ιστορία να πούμε ότι ο Θάνος (Thanozin) έχει κατα καιρούς παρουσιάσει εδώ κατασκευή τέτοιων μπράτσων για τις Fender του, όλα τα μπράτσα ειναι με αυτή την παραδοσιακή τεχνική  με το σιρίτι από καρυδιά από πίσω 

Πριν ξεκινήσω με συμβούλεψε και μου έδωσε και τα δικά του jig και μακρυά τρυπάνια να προχωρήσω

Χρειάστηκε όμως να φτιάξω τα δικά μου γιατί η βάση του δικού μου ρούτερ είχε άλλες διαστάσεις και το jig για την τρύπα στο headstock φτιάχτηκε καινούργιο με ρουλεμάν ( είναι δύο τα jig ένα για τρυπάνι 6 και το άλλο για 10mm)

😀

 


Πολύ σωστά  ο Θάνος έχει δώσει πολύ ωραία παραδείγματα one - piece μανικιών!

  • Like 1

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to One piece flame maple Μπράτσο Telecaster

Παρα πολυ ωραιο το αποτελεσμα!

 

Πως εχεις σκοπο να το αξιοποιησεις; Αναφερομαι πιο πολυ στο σωμα που θα το χρησιμοπιησεις.

Υπαρχει κατι ετοιμο; Θα φτιαξεις;

 

Αυτα που λεγαμε για τα σωστα εργαλεια!!...😉

 

Παρακολουθουμε με ενδιαφερον....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν το μπράτσο ειναι στα βαψίματα

το σώμα υπάρχει ήδη

θα επανέλθω όταν θα τη μοντάρω 

ευχαριστώ!

 

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

Ωραια δουλεια νασο ! ηθελα να σου κανω μια ερωτηση, την ξυλινη καβιλια του trussrod που εβαλες στην φωτογραφια την αγορασες (αν ναι απο που) η την εφιαξες μονος σου ;

 

σε ρωταω γιατι αλλαξα το φαγωμενο trussrod nut σε μια SQUIER CV TELE, και επειδη καταστραφηκε η παλια ξυλινη καβιλια οπως τη ζεστανα με το σιδερο και την εβγαλα σε κομματακια τελικα...ψαχνω να βρω αλλη.

ευχαριστω.

Επεξεργασμένο από nexarulhu

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα ειναι diy (thanks Νίκος)

υπάρχουν κάτι σαν μικρά ποτηροτρύπανα στο εμπόριο που τα προσαρμόζεις σε τρυπάνι και τρυπώντας κομμάτι ξύλου με ανάλογο βάθος βγαίνει καβίλια.

στη περίπτωση μας διάμετρος 10χιλ μήκος 35χιλ 

σε αυτήν ανοίγεις στο κέντρο τρύπα 6χιλ για να περνά το Allen για την ρύθμιση της βέργας

η ύπαρξη της καβίλιας δεν ειναι μόνο για καλαισθησία, δίνει στην βέργα τη δυνατότητα διπλής ρύθμισης

αν πας σε κάποιο ξυλουργείο θα σε εξυπηρετήσει κάποιος

 

  • Like 1

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου