Προς το περιεχόμενο

TRITON VST!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήγγικεν η ώρα 20 χρόνια μετά η πολυαγαπημένη HI synthesis του TRITON να μας έρθει και σε vst!

 

Korg Triton is available through Jan 16, 2020 with an intro price of $199 USD, or as part of Korg Collection. See the Korg site for details.

 

 

Features:

  • Complete reproduction of TRITON’s HI (Hyper Integrated) synthesis system. Includes eight-part multi-timbre combis, a large collection of PCM samples, five IFX, and two MFX.
  • Supervised by original TRITON developers
  • Over 4,000 sound programs
  • Includes all of the expansion library EXB-PCM cards
  • Features a new sound browser for quickly searching by instrument/character
  • Includes an ‘Easy’ mode that gives you instant access to important parameters
  • 307 dual arpeggiator patterns
  • A free demo version is also available

 

http://www.synthtopia.com/content/2019/12/26/korg-triton-now-available-as-soft-synth-for-macos-windows/?fbclid=IwAR3aOc12qnen8l3lU_2xS9Fue9unJE3l2l0Xq0DoE5mUY4R_S7Jw58VU9Pw

Επεξεργασμένο από stavros_d80
  • Like 4

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, stavros_d80 είπε

Ήγγικεν η ώρα 20 χρόνια μετά η πολυαγαπημένη HI synthesis του TRITON να μας έρθει και σε vst!

 

Korg Triton is available through Jan 16, 2020 with an intro price of $199 USD, or as part of Korg Collection. See the Korg site for details.

 

 

Features:

  • Complete reproduction of TRITON’s HI (Hyper Integrated) synthesis system. Includes eight-part multi-timbre combis, a large collection of PCM samples, five IFX, and two MFX.
  • Supervised by original TRITON developers
  • Over 4,000 sound programs
  • Includes all of the expansion library EXB-PCM cards
  • Features a new sound browser for quickly searching by instrument/character
  • Includes an ‘Easy’ mode that gives you instant access to important parameters
  • 307 dual arpeggiator patterns
  • A free demo version is also available

 

http://www.synthtopia.com/content/2019/12/26/korg-triton-now-available-as-soft-synth-for-macos-windows/?fbclid=IwAR3aOc12qnen8l3lU_2xS9Fue9unJE3l2l0Xq0DoE5mUY4R_S7Jw58VU9Pw

Αντε με το καλό.

 

 Είδα τώρα το video.

 

Πολλά θετικά βλέπω στο θέμα για τους λάτρεις της σειράς triton.

 

 Αφου πέραν από τη μηχανή σύνθεσης. θα έχουμε τα καλά δομημένα από τη φύση τους menu, ελεγχόμενα πλέον από το ποντίκι μας στην οθόνη του υπολογιστή μας, ευανάγνωστα και έλεγχο προφανώς των λειτουργιών με το midi controller μας.

 Ολοι οι ήχοι των επεκτάσεων που έχουν βγεί.

 Επίσης επιτέλους θα προγραμματίζουμε τους πανίσχυρους arpeggiators με "ανθρώπινο" τροπο γιατί το σύστημα ήταν λίγο ζόρικο από το όργανο και το βαριόμουν.

 

 Το μόνο που μένει είναι να κάνει κανα update ο Kay το Karma Software να το βλέπει το VST για να καταργήσω το όργανο τελείως, γιατί εμένα πάντα μου άρεσε το triton, το κατέχω σαν την παλάμη μου και έχει πολύ ψωμί προγραμματισμού και το KARMA του δίνει πολύ.

 

 Το TRITON σε VST λοιπόν.

 Που πάμε ρε........ που πάμε............

 χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχα

  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Οι managers στην Korg είναι σοφοί άνθρωποι. Ξέρουν ότι με τη φόρα που έχουν πάρει τα soft synths, τα περιθώρια για να "αρμέξουν" τη χρυσή αγελάδα του triton στενεύουν. Άλλωστε έφτασε 20 χρονών, σε λίγο οι "νοσταλγοί" του θα μπουν στο γεροκομείο, και στην εποχή του Omnisphere και του Avenger, η νοσταλγία είναι απαραίτητη για την επιτυχία ενός Synth σαν το Triton.

 

 Ίσως όμως και να μην είναι απαραίτητη. Η προαιώνια αλήθεια των Synthesizers είναι πως το 95% των χρηστών παίζουν με preset. Και από άφθονα preset είναι το μόνο που δεν πάσχει το Triton. Βέβαια οι σημερινοί μπλιμπλικάδες θέλουν και σημερινούς ήχους, που στηρίζονται κατά κύριο λόγο σε τεχνικές που η Rompler μηχανή σύνθεσης του Triton δεν μπορεί να αναπαράγει. Όμως το preset είναι preset, το ακούς, το γουστάρεις, το αγοράζεις, και ανάμεσα στα preset, στη νοσταλγία, στο hype του ονόματος της Korg και του Triton συγκεκριμένα, αλλά και στο γεγονός του χαμηλού οικονομικού ρίσκου τόσο του αγοραστή ( 2 κατόμπαλα δε θα σε καταστρέψουν), όσο και του κατασκευαστή, νομίζω ότι όλα αυτά θα κάνουν το triton vst επιτυχημένο.

 

 Εγώ πάλι είμαι ευτυχισμένος που υπάρχουν και ΑΛΛΑ vst, και ούτε το demo δε θα κατεβάσω. Αν είχα ανάγκη preset ίσως και να έμπαινα στο τριπάκι, αλλά τον τελευταίο καιρό έχω κολλήσει με το να φτιάχνω δικούς μου ήχους. Και έχω κολλήσει με τη σύνθεση ήχων, γιατί από βάσανο που ήταν την εποχή των romplers έχει γίνει απόλαυση. Έβαζες να φτιάξεις έναν ήχο σε ένα rompler σαν το Triton, άκουγες ξερό το "oscillator", και σε έπιαναν τα κλάματα 🤣 Μια ξερή και νερόβραστη ΑΗΔΙΑ, ένας ήχος "αγαλματάκια ακούνητα" που δεν έκανε ούτε για σκουπίδι, και μετά από το παγωμένο oscillator ένα φίλτρο πιο μέτριο και από τη μετριότητα, και αυτές τις ΑΗΔΙΕΣ έπρεπε να τις κάνεις ανθρώπινες, και πλακωνόσουν στο layering, και πλακωνόσουν στα εφέ, εκεί παίδεμα με τις ώρες, και δε θέλω να είμαι άδικος, στο τέλος έβγαιναν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΙ ήχοι, όποιος πάρει το Triton VST θα το διαπιστώσει, και με τους γκουρού προγραμματιστές της Korg στο τιμόνι τα πράγματα είναι σοβαρά. Αλλά, ΑΛΛΑ, μιλάμε για βάσανο, ΓΙΑ ΒΑΣΑΝΟ, και με το interface το τότε, και το Triton είχε και καλό interface, για να ήσουν σε κάνα άλλο να δεις τη γλύκα 🤣 Τα θυμάμαι και κλαίω.

 

 Ενώ τώρα ρε παιδιά, τώρα, με τα Vst του τώρα, ανοίγεις ΕΝΑ oscillator, του τραβάς εκεί τα FMWavetableSyncAnalogUnisonSpreadmaniketokoumpa του 🤣 και βγαίνει ένας ήχος τόσο ωραίος, τόσο γεμάτος και τόσο θεσπέσιος που ντρέπεσαι να τον φιλτράρεις 🤣 τι να λέμε τώρα, ξεκινάς με 5-0 από τα αποδυτήρια, για να μη μιλήσουμε τι γίνεται μετά, με πόσες επιλογές για φίλτρα και modulations, η φαντασία στην εξουσία, καμία σχέση, απόλαυση. 

 

 Οπότε τελικά καταλήγουμε στον παράγοντα άνθρωπο. Η δουλειά στα preset της Korg είναι επιστημονική, και όποιος θέλει κάτι τέτοιο πρέπει να το τσεκάρει. Σε άλλη περίπτωση όμως, αν κάποιος θέλει δικούς του ήχους υπάρχει η εξέλιξη των 20 χρόνων που έχει δώσει soft synths με δυνατότητες από το υπερπέραν. Αν ήθελα να φτιάξω ήχους σήμερα, δε θα έδινα τα 2 κατόμπαλα στην Korg αν δεν είχα έστω δοκιμάσει πρώτα τα σημερινά top soft synths. Για μένα δεν υπάρχει σύγκριση καμία, και για αυτό δεν έχω και καμία νοσταλγία. Ούτε το demo λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα σας,

 

Μέσω προτεινόμενων βίντεο είδα ξανά ένα με αυτό το vst και βλέπω με χαρά πως έχουν προστεθεί και τα patch του triton extreme. Μάλιστα περιέχει όλα τα expansion libraries (EXP-PCM)

https://www.korg.com/us/products/software/kc_triton/

 

 

Στο επόμενο μιλάει και για κάποια που περιέχονται στο Korg Collection, αλλα μιλάει και παίζει κυρίως το Triton

 

Παραμένει δελεαστική πρόταση για εμένα, κυρίως για την ομολογουμένη πολύ καλή ποιότητά του ως VST.

 Σε εμένα που έχω το Triton Le και μπορώ να συγκρίνω αρκετά, ακούγεται πραγματικά φανταστικό, σαν το original.

 

 Δεν περιέχει όλη την εξαιρετική για εμένα μηχανή σύνθεσης με τα φίλτρα και τα envelopes, εξομοιώνει και τις μονάδες effect θα έλεγα με θεαματικά ακριβές τρόπο σε όλη την δρομολογημένη αλυσίδα των δειγμάτων. 

 

 Η πιστότητα είναι απίστευτη. 

 

Ομολογώ πως το θέλω και θέλω να το πάρω, η τιμή είναι καλή, ακόμα και η τιμή όλου του collection που περιλαμβάνει και άλλα κλασσικα της korg.

 

 θα το πρότεινα σε πολλούς φίλους ανεπιφύλακτα, ιδαιτερα σε αυτούς που θέλουν να κάνουν ενορχηστρώσεις, διότι οι ήχοι είναι πολύ ποιοτικό, τα triton για εμένα είναι πραγματικά κορυφή σε ήχους ep, hammond, organ, bass, guitars, synth pads και leads και καθόλου άσχημα σε φυσικούς ήχους που με λίγη διαμόρφωση μπορούν να προσδώσουν πλούσιο και αληθοφανές αποτέλεσμα. Θα έχετε στα πόδια σας αναλογικούς και ψηφιακούς ήχους με εξαιρετικό fidelity.

 

Μπορεί με λίγο κόπο το σύστημα να σηκώσει multiple instances του οργάνου οπότε αυτό πραγματικά δίνει τεράστιες δυνατότητες για να εκμεταλλευτεί κάποιος 16 part του για να δρομολογήσει ας πούμε μια αγαπημένη ενορχήστρωση ενός midi file.

 

https://www.korg.com/us/products/software/kc_triton/

 

 Το product είναι cos_dr recommended.

 Το τίμημα μικρό για να δαμάζετε ένα triton/triton extreme μέσα από το DAW σας με ένα απλό controller και όπως είπαμε και προγενέστερα με ολη την ευκολία και την ισχύ  που παρέχει το περιβάλλον του PC

 

 Δεν παίρνει από ότι διάβασα σε μια μικρή έρευνα τα patches από τα πραγματικά όργανα, αλλά μικρό το κακό. Δεν ξέρω αν έχει βρεθεί κάποια λύση γιατί δεν το έψαξα πολύ, από μια μικρή έρευνα.

 Νομίζω πάντως αν κατάλαβα καλά πως τα files που σώνει ανοίγουν με software όπως το lelibby και κάποια ανάλογα για να κάνεις ένα arrangement των ήχων.

 

Πραγματικά έτσι πρέπει να είναι τα VST και μακάρι να γίνουν και άλλες προσομοιώσεις περισσότερων οργάνων στο μέλλον, αν και από τις άλλες εταιρείες έχουν γίνει αρκετές.

 

χαχαχαχαχαχχαχαχαχχαχαχα🤣

 

 

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Δεν παίρνει από ότι διάβασα σε μια μικρή έρευνα τα patches από τα πραγματικά όργανα

Αν δεν "διαβάζει" τα patches απ'τα original όργανα, τότε τι να το κάνουμε ωρέ Cos? Είναι σαν να βγαίνει ένα DX7 VST που να μην μπορεί να φορτώσει τις βιβλιοθήκες ήχων ενός DX7, που αριθμούν πολλές χιλιάδες ήχους. 

Άσε τα VSTs λοιπόν, πούλα κάτι άχρηστο (την μηχανή σου πχ😌και άντε αγόρασε ένα νέο workstation/synth. Κάν'το αύριο κιόλας, πριν τις εκλογές...😌

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Αν δεν "διαβάζει" τα patches απ'τα original όργανα, τότε τι να το κάνουμε ωρέ Cos? Είναι σαν να βγαίνει ένα DX7 VST που να μην μπορεί να φορτώσει τις βιβλιοθήκες ήχων ενός DX7, που αριθμούν πολλές χιλιάδες ήχους. 

Άσε τα VSTs λοιπόν, πούλα κάτι άχρηστο (την μηχανή σου πχ😌και άντε αγόρασε ένα νέο workstation/synth. Κάν'το αύριο κιόλας, πριν τις εκλογές...😌

δεν πειράζει, άμα έχεις εξάλλου τα original τι να το κάνεις το vst.

 

 Έχει τα patches ολα τα original, απλά αν έχεις το hardware και έχεις φτιάξει patches δεν μπορεις να τα περάσεις στο VST

 

 Έχει πολύ καλούς ήχους χιλιάδες άμα έχει όλα τα EXPANSIΟN και του ΕΧΤREME, τι να βάλεις, τα σκυλάδικα που τα περισσότερα τα καλά θέλουν και τα sample?

 

 Εγώ μένω στην πιστότητα και για VST με 250 $ είναι τρομερά χρηστικό, το πιο πιθανό είναι να το πάρω κάποια στιγμή, μήπως το βγάλουν και σε έκπτωση πιο μετά και το τσιμπήσω.

 

 Workstation δεν δίνω τοσα λεφτά πια για να κάνω την κάβλα μου αφού δεν παίζω κιόλας πολύ.

 Για να γράψω κανα κομματάκι έχω τα πάντα ήδη.

 

 Δεν θα έδινα τόσα λεφτά, άμα ήμουν πιο ενεργός θα έδινα, όπως έδινα πιο παλιά.

 

 Ωραίο το Τriton VST

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

Με πραγματικά μεγάλη συγκίνηση,  κατάφερα να βρω λίγο χρόνο να δοκιμάσω και να σετάρω στο σύστημά μου, το TRITON VST, παλαιότερη έκδοση αλλά δεν με χαλάει καθόλου πραγματικά.

 

 Πραγματικά συγκινήθηκα γιατί η αγάπη μου για τη σειρά Triton είναι μεγάλη και  σαν χθες μου φαίνεται όταν το δοκίμασα για πρώτη φορά  το Triton Classic στην έκθεση του Bon Studio και το είχα πραγματικά ερωτευτεί και μέσα από τα τότε reviews στο internet και στα περιοδικά.

 

Αυτό θα έπαιρνα αλλά βγήκε το Le και το προτίμησα και λόγω καλύτερης τιμής και φορητότητας και ας ήταν υποδεέστερο σε απόδοση.

Το Classic το είχα απωθημένο πάντως.

 

Μόλις τελείωσα να παίζω με το Τriton VST και πραγματικά είναι εξαιρετική, απόλυτη θα έλεγα προσομοίωση. Ακούω τις διαφορές από το Le μου λόγω των περισσότερων effects, ο ήχος είναι απόλυτα ρεαλιστικός μιας και έχω δουλέψει και με το Classic και το exteme σε φίλους και σε προβάδικα. Πραγματικά έψαχνα τους ήχους και μου έβγαινε ρίγος γιατί έχω τρελαθεί από τη χαρά μου🤣 και κρίμα που η κούραση και ο περιορισμένος χρόνος δεν με αφήνει αυτή τη στιγμή να το χαρώ πλήρως. 

 

 Έτσι με τη λογική του VST δεν έχεις ένα Triton αλλά μπορείς να ανοίξεις και δύο και τρια στο Daw σου και να το συνδυάσεις με άλλα. Σκεφτείτε. ανοίγεις τρία TRITON και πόσα άλλα όσα θές προσομοιώσεις και έτσι πέθαναν τα hardware synths φίλε @Waterfall-K🤣 και με πολλά Triton μαζί τρέμει μέχρι και το νέο το  Montage🤣 και πιάνουν χώρο μόνο στην οθόνη🤣

 

 Παραθέτω ένα  πρόχειρο βιντεάκι με δύο instances του Triton και έριξα και ένα Korg Wavestation από πάνω για να γράψω ταυτόχρονα στο πλαίσιο του ελέγχου της λειτουργίας.

 

 

 

τα VST αυτά έχουν τα χρονάκια τους και έτσι  βλέποντας το performance monitor του SONAR αλλά και το Task Manager παρατηρούμε πως ο επεξεργαστής μου (5600Χ) δεν νιώθει τίποτα και τα VST ακόμα και στο ζόρικο ταυτόχρονο  παίξιμο ανταποκρίνονται  χωρίς κανένα λόξιγκα όπως  ακριβώς σαν να έπαιζα  με τα πραγματικά όργανα. 🤪🤩

 

 Παρόλο που συμβιώνουμε με τα VST δεκαετίες πλέον, είναι ανατριχιαστικό, ιδιαίτερα για εμάς τους παλιότερους το πως τρέχουν  ταυτόχρονα πλέον στο σύστημά μας.

 

 Ο ήχος  είναι χωρίς κανένα εξτρά εφφε, μόνο από τα όργανα και τι να τα επεξεργαστείς, οι preset τους ήχοι δεν χρειάζονται τίποτα αφού workstations είναι και βγάζουν μαστεραρισμένο  ουσιαστικά ήχο. 😃

 

 Η χαρά μου είναι μεγάλη.

 

 Τα όργανα είναι πλήρως παραμετροποιήσιμα όπως τα κανονικά. 

 

 Ο μόνος λόγος που θα κρατήσω το φυσικό Triton Le μου είναι μήπως χρειαστεί να πάω να παίξω κάπου, δεν χρειάζεται πια. 😲

 

 Το Triton VST είναι το πρώτο VST Keyboard Music Workstation της  συλλογής μου και άντε με το καλό  στα επόμενα χρόνια θα δούμε και ένα  MONTAGE VST, μπορεί και στους επόμενους μήνες. 🤣

 

 Ακούς εκεί.................

 2 Korg Triton Classic και ένα Korg Wavestation στην οθόνη μας να τα παίζουμε για πλάκα λες και είναι Pac Man και Wonder Boy. Άμα το  έλεγες αυτό 20 χρόνια πριν θα σε παίρνανε για τρελό 🤣

 

 Αυτά!!!

 

  • Like 3

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

Τα M3/M50 πχ τα έχει βγάλει

Έχει βγάλει το EXTREME πάλι το TRITON, μέχρι  εκεί αλλά είναι ξεκάθαρο πως μπορεί να βγει οποιοδήποτε.

 Και για τρία Montage μαζί που να δουλεύουν στο φούλ σε μορφή VST, ακόμα και ο επεξεργαστής μου θα χασμουριέται, ακριβώς γιατί η επεξεργαστική ισχύς που χρειάζεται για τη λειτουργία τους είναι αστεία για τα σημερινά δεδομένα.

 

Τα VST που δεν είναι προσομοιώσεις αυτού του hardware και είναι συνδυασμός τεραστίων δειγμάτων και μηχανών sampling με περισσότερα και πολυπλοκότερα effects ταυτόχρονα με VA γεννήτριες και φίλτρα είναι πολύ πιο βαριά και πάλι ενας μέσος επεξεργαστής θα τα καταφέρει να τα τρέξει ταυτόχρονα άνετα.

 

 με έναν πρόχειρο υπολογισμό αυτού που έγραψα εχθές βλέπω πως τρέχουν 12 parts από τα 2 triton, δηλαδή 48.... operators😃 και άλλοι 8 από το Wavestation και ταυτόχρονα 13 insert και 4-5 Master effects εξαιρετικής ποιότητας, .τα δειγματα στα 48Khz και νιώθω όσο latency νιώθω και στο όργανο, δηλαδή καθόλου.

 

Χωρίς κανένα ζόρι. Οι επεξεργαστές στην εποχή μας, ακόμα και οι μέτριοι (ευτυχώς) είναι πολύ ισχυροί.

Θυμάμαι τις παλαιότερες εποχές και εγγραφές μου που συναντούσα ζόρια και έκανα εκπτώσεις, freeze και τέτοια και τώρα απλά δεν ανησυχώ.

 

 Το πραγματικό όργανο βέβαια είναι όργανο στην αίσθηση, είναι ξεκάθαρο και αυτό, τα έχουμε πει, αλλά πραγματικά η ευκολία να έχω το Triton χωρίς να μου πιάνει χώρο και να δουλεύω με το ποντίκι όταν θέλω τουλάχιστο all around ήχους, με κάνει πλέον να βγάλω το όργανο από την ντουλάπα μόνο αν χρειαστεί να πάω κάπου να παίξω ή να το πάρω μαζί μου στις διακοπές.

 

 Το ευχάριστο είναι πως περιλαμβάνει και κάρτες επέκτασης και έτσι θα γνωρίσω και άλλους ήχους στην πορεία που δεν είχα την τιμή να γνωρίζω.

 

 Άντε, καλά να είμαστε, σε λίγα χρόνια να παίξω και με το Montage😃

  • Like 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα συμφωνώ σε ότι είπες ήταν ένα από τα όργανα που ασχολήθηκαν αρκετά πάνω του, στους ήχους του ακόμα και σε όλες του τις εκδόσεις.

Δεν το είχα ποτέ αν και ήταν κάποτε πόθος, αλλά τις Korg το πρώτο μου ήταν ένα Μ50 και μετέπειτα το KRONOS. 

Λες να δούμε MONTAGE VST????

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου