Προς το περιεχόμενο

4 Guitar VST (δωρεάν και μη) για ηχογράφηση (Video)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Επειδή συνειδητοποίησα πως παρα το ότι έχω ένα κάρο πράγματα για να γράφω κιθάρα αλλά στην πράξη δεν είμαι σίγουρος πως αυτό που θα'θελα να ακούω απο τον ενισχυτή περνάει και στην ηχογράφηση, παρα το ότι ηχολήπτης άνθρωπος είμαι 62 και με πτυχίο απο τα 28, έχω τα ζόρια μου καθως δεν θελω να ενοχλώ και η φάση μικρόφωνα με παραμορφωμένο ενισχυτή σε ένταση δεν παίζει, κάθησα και προσπάθησα να γράψω ενδεικτικά με τα VST που διαθέτω και να συγκρίνω στο κάτω κάτω τι κάνει το καθένα. Μου πήρε μια μέρα λοιπόν (όχι το παίξιμο) αλλά η παραγωγή του βίντεο που ελπίζω να βοηθήσει κάποιους που ψάχνονται.

 

Waves CLA Guitar vs Torpedo Wall of Sound vs Steinberg VST Amp Rack vs NI Guitar Rig 5 free.

 

Η κιθάρα συνδέεται σε 2 overdrive πετάλια (Boss OD3 και TC Mojo Mojo) που μετά πηγαίνει κατευθείαν στην είσοδο instrument της κάρτας SPL Creon.

Δεν χρησιμοποιήθηκε ενισχυτής.

Στο βίντεο τα ακούτε με τη σειρά και πρώτα απ' όλα τον σκέτο χωρίς vst που έρχεται απο τα πετάλια.

Ολες οι προσομοιώσεις είναι διαφορετικές, δεν είναι οι ίδιοι ενισχυτές και καμπίνες (είναι αδύνατο μιας και αυτα που διέθετα δεν εξυπηρετούσαν) αλλά προσπάθησα να φτιάξω όσο καλύτερα μπορούσα με μόνα εφέ ένα compressor και λίγο reverb που όλα διαθέτουν, ένα καλό crunchy ήχο όπως τον είχα στα αυτιά μου. Και τα 2 tracks (chords και solo) πηγαίνουν ταυτόχρονα σε ένα group όπου βρίσκονται τα vst.

 

Τα σχόλια σας.

 

 

  • Like 6

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to 4 Guitar VST (δωρεάν και μη) για ηχογράφηση (Video)
  • Moderator

Αξιοπρεπέστατο αποτέλεσμα, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς πως τα plugins είναι δωρεάν και αρκετά outdated πλέον (με εξαίρεση το Wall of Sound). 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, yameth είπε

 Η κιθάρα συνδέεται σε 2 overdrive πετάλια (Boss OD3 και TC Mojo Mojo)

 Αυτό γιατί το έκανες;

 Δεν θα ήταν καλύτερο για την σύγκριση η κιθάρα να κούμπωνε κατευθείαν στην κάρτα ήχου;

 Πάντως παρόλο που η free έκδοση του Guitar ring 5 έχει τον έναν και χειρότερο ενισχυτή (με τους μονούς της Strat μου ξύνει απελπιστικά...) από την full έκδοση του , νομίζω ότι υπερέχει.... 

Επεξεργασμένο από cigaret13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
2 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

 Αυτό γιατί το έκανες;

 Δεν θα ήταν καλύτερο για την σύγκριση η κιθάρα να κούμπωνε κατευθείαν στην κάρτα ήχου;

Γιατί εκεί που είναι απελπιστικός ο direct ήχος είναι στην παραμόρφωση. Στην καθαρή κιθάρα περισσότερη διαφορά στην ισοστάθμιση θα βλέπαμε και ίσως κάποιοι όχι τόσο έμπειροι να μην καταλάβαιναν ή και να το προτιμούσαν κιόλας. Οχι πως δεν είναι θεμιτό φυσικά αλλά στο γρέζι είναι δύσκολη η ηχογράφηση.

  • Ευχαριστώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε τίποτα από όσα άκουσα....

το σκέτο....απαράδεκτο.

το cla...ίσως τα πιό πεταμένα λεφτά που έδωσα στους waves

το torpedo...χμμμμ σχεδόν αποδεκτό

το steinberg έχει βελτιωθεί τα τελευταία χρόνια, αλλά παραμένει σχεδόν στο αποδεκτό

το rig...ποτέ δεν το χώνεψα.

 

Περιττό να πω ότι ποτέ δεν ηχογράφησα με μικρόφωνο, δεν διαθέτω καλό ενισχυτή, ούτε μου αρέσει να ξεσηκώνω τη γειτονιά. Γράφω πάντα καρφί με τα αναλογικά και ψηφιακά πετάλια και συσκευές που έχω (ποτέ με vst) και το αποτέλεσμα που παίρνω είναι πολύ καλύτερο από τα παραπάνω.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πολύ μου άρεσε ο direct ήχος.

 

Γιάννη έβαλες eq (μετά από κάθε vst)?

Νομίζω χρειαζόταν ξεχωριστή ρύθμιση eq στο κάθε ένα, οπότε μάλλον άδικο θεωρώ το αποτέλεσμα.

 

Το cla μου φάνηκε υπερκομπρεσαρισμένο και χωρίς "σώμα" μ' αυτές τις ρυθμίσεις, ενώ το steinberg ξύριζε κόντρα.

Ίσως εκτός από eq, ήθελε και ξεχωριστές ρυθμίσεις στον κομπρέσορα για κάθε ένα, οπότε δεν νομίζω ότι το να τα ρίξεις όλα στο ίδιο group channel ήταν το καλύτερο δυνατό.

 

EDIT: Ώπα, τώρα κατάλαβα ότι χρησιμοποίησες τον κομπρέσορα του κάθε vst και όχι άλλο εξωτερικό vst.

Ίσως εκεί οι ρυθμίσεις να μην ήταν οι κατάλληλες για τα γούστα μου.

Από εκεί και πέρα το eq επιβάλλεται.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το καθε ένα είχε τη δική του ρύθμιση EQ πάνω στον ενισχυτή του.

Δεν δοκίμαζα τα εφέ τους ούτε και τελειωμένο απο άποψη παραγωγής ήχο αλλά σημεία αναφοράς στις προσομοιώσεις.

Ολα τα εφε (EQ-compressor) ρυθμίστηκαν πάνω στα συγκεκριμένα VST ενω οι κιθάρες ήταν κοινές για όλα όπως είδες, οπότε δεν έχει νόημα το να μην είναι σε γκρουπ αφου έπαιζε ένα-ένα προετοιμασμένο VST.

 

Σίγουρα θα ακουστούν όλα τους καλύτερα μέσα σε μια μείξη καθως και με στοργή και προδερμ απο την παραγωγή.

Το νόημα ήταν να δούμε τι κάνουν απο μόνα τους σε ένα συγκεκριμένο ύφος φυσικά και με τον ενισχυτή και την καμπίνα τους μόνο, γιατί αλλιως δεν έχει νόημα ο όρος προσομοίωση.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, yameth said:

Το καθε ένα είχε τη δική του ρύθμιση EQ πάνω στον ενισχυτή του.

 

 

Εννοούσα έξτρα eq, εκτός ενισχυτή.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

 

Εννοούσα έξτρα eq, εκτός ενισχυτή.

Τοτε δεν θα ήταν δίκαιο τεστ.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου