Προς το περιεχόμενο

4 Guitar VST (δωρεάν και μη) για ηχογράφηση (Video)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, yameth said:

Τοτε δεν θα ήταν δίκαιο τεστ.

 

Εκτός ενισχυτή, αλλά μέσα από το vst.

Το λέω γιατί σαφώς κάθε vst τέτοιου είδους, έχει ξεχωριστά ηχητικά χαρακτηριστικά, άσχετα με την προσομοίωση, και θεωρώ ότι θέλει διαφορετική προσέγγιση για να πλησιάσουμε έναν ήχο που έχουμε στο μυαλό μας.

Εδώ έχουμε 4 διαφορετικούς ήχους.

Ποιός είναι πιο κοντά σ' αυτό που ήθελες?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μα οπως σου είπα δεν μπήκα σε διαδικασία παραγωγής. Το EQ θα ρυθμιστεί σε σχέση με τα άλλα όργανα για να κάτσει σωστά. Ολοι οι ήχοι αυτοί μπορεί να μου έκαναν ανάλογα με το πλαίσιο ή το κομμάτι.

Προσωπικά περισσότερο με χαλάει η αίσθηση του ήχου που βγαίνει απο monitor όταν παίζω παρα το ηχογραφημένο άκουσμα τους.

Δεν με φτιάχνουν, ούτε τα "παλιά" ούτε τα IR που στην ουσία είναι φωτογραφίες μιας συγκεκριμένης φάσης ενός μεγαφώνου χωρίς δυναμική εξέλιξη. Το μόνο που ίσως διαφέρει μπορει να είναι το The Ox που λέει πως έχει δυναμικά IR's. Δεν το είχα στα χέρια μου αλλά θα το δοκιμάσω. Γενικά όπως έχω ξαναπεί δεν φτιάχνομαι με τα VST. Τα θεωρώ αναγκαίο κακό.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, yameth said:

Μα οπως σου είπα δεν μπήκα σε διαδικασία παραγωγής. Το EQ θα ρυθμιστεί σε σχέση με τα άλλα όργανα για να κάτσει σωστά. Ολοι οι ήχοι αυτοί μπορεί να μου έκαναν ανάλογα με το πλαίσιο ή το κομμάτι.

Προσωπικά περισσότερο με χαλάει η αίσθηση του ήχου που βγαίνει απο monitor όταν παίζω παρα το ηχογραφημένο άκουσμα τους.

Δεν με φτιάχνουν, ούτε τα "παλιά" ούτε τα IR που στην ουσία είναι φωτογραφίες μιας συγκεκριμένης φάσης ενός μεγαφώνου χωρίς δυναμική εξέλιξη. Το μόνο που ίσως διαφέρει μπορει να είναι το The Ox που λέει πως έχει δυναμικά IR's. Δεν το είχα στα χέρια μου αλλά θα το δοκιμάσω. Γενικά όπως έχω ξαναπεί δεν φτιάχνομαι με τα VST. Τα θεωρώ αναγκαίο κακό.

 

Κατάλαβα.

Νόμιζα ότι προσπαθούσες να πετύχεις κάποιον συγκεκριμένο ήχο που είχες στο μυαλό σου, χρησιμοποιώντας αυτά τα vst.

 

Εξακολουθώ λοιπόν να θεωρώ καλύτερο τον direct ήχο.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κι εμένα ο direct ήχος μου άρεσε πιο πολύ. Όσο πιο απλό τόσο πιο εύκολα να ταιριάξει σε ένα κομμάτι συνήθως..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον topic. Οι εντάσεις της ηχογράφησης σε σπίτι είναι πάντα θέμα οπότε βοηθά να έχεις μια λύση με vst (εμένα μου έλυσε τα χέρια προσωπικά).

 

Το torpedo wall of sound θα έλεγα οτι μου άρεσε περισσοτερο και θα μπορούσε να έχει χρήση μέσα σε μια μίξη.

Το direct σήμα αποδεκτό αν και μου ακούστηκε φιμωμένο, πιθανόν με άλλη ρύθμιση στο eq (από τα drive) να ταίριαζε καλύτερα στ αυτια μου.

 

Για τα υπόλοιπα cla, steinberg, guitar rig θα έλεγα οχι, ο "digital" χαρακτήρας τους έβγαινε πολύ προς τα έξω (κάτι που δεν μου έβγαλε το wall of sound πχ). Δεν θα μπορούσα να τα φανταστώ σε μια μίξη (εκτός αν γινόταν σαν radio effect trashy ήχος).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί μπλέκεις με plugins?

Μπορείς να γράψεις με το μάστερ σε ότι ένταση θες με κάτι τέτοιο https://www.thomann.de/gr/two_notes_torpedo_captor_8_ohm.htm?sid=5ca95c09f1c3606905c7a7117e244d2b

Το αποτέλεσμα δεν είναι το ίδιο με το amp/cab/mic setup σου, είναι αξιοπρεπέστατο όμως και μπορείς να παίξεις με άπειρες καμπίνες.

γλυτώνεις και το latency έτσι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω εδω και 4 χρονια χρησιμοποιω για ηχογραφηση-μελετη απoκλειστικα το Plugin S-GEAR της SCUFFHAM 

Κιθάρα στο Toneport ux2 και μετα μονο το S-gear

αρκετα ρεαλιστικος ηχος 

Eχω ενα βιντεακι να ακουσετε

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ωραίο το S-Gear αλλά θέλει μπροστά overdrive plugin, μιας και δεν έχει δικά του. @doubletrouble βγήκε το νέο upgrade με 30ε αν έχεις ήδη την πρώτη version. Τσέκαρε το.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, BillTrantos said:

Ωραίο το S-Gear αλλά θέλει μπροστά overdrive plugin, μιας και δεν έχει δικά του. @doubletrouble βγήκε το νέο upgrade με 30ε αν έχεις ήδη την πρώτη version. Τσέκαρε το.

Εχω κανει την τελευταια αναβαθμιση v2.71 ,δεν εχω δει καποιο upgrade με πληρωμη. 

Γιατί να θέλει μπροστά overdrive plugin? Μια χαρα drive εχουν οι ενισχυτες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου