Προς το περιεχόμενο

Πρώτη πρόβα-δοκιμή.


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 minutes ago, cigaret13 said:

 

 Δηλαδή ρε Στράτε εμείς τι να πούμε οι άμουσοι,

 

Επειδής ξουρίστηκες τώρα δηλαδής έγινες άμουσος?

Να ξαναφήσεις μούσι αγόρι μου, εύκολο είναι. 😛

 

Α, και χωρίς αυτιά, δεν γίνονται οι παραγωγές που κάνεις.

Να το ξέρεις αυτό.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Haris είπε

 

 

@biftekas Περιπλέκεις τα πράγματα χωρίς λόγο.

Αν σου ζητήσουν να μάθεις κάποια κομμάτια - 3, 4 όχι όλο το σετ - τα μαθαίνεις.

Αν σου πουν έλα να τζαμάρουμε για να γνωριστούμε μουσικά, πας και τζαμάρεις.

Η πιθανότητα να μην τα βρείτε υπάρχει πάντα

Δεν καταλαβαίνω πού είναι το πρόβλημα.

Ντεν υπαρχει προβλημα καρντια μου...

σε κουβεντα να ειμαστε χαρουλη μου..

bob here...ex drummer..

 πουσαι ρε χαρουλη ολα καλα?

δεν παμε για υπνο λεω γω

 

 

Επεξεργασμένο από biftekas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, biftekas είπε

φιλε ekim...οποιος καει απ το χυλο φυσαει και το γιαουρτι..

Ολοι ξερουν οτι οι περισσοτερες αγγελιες δεν αξιζουν  να πας...δεν ειναι κατι που το λεω μονο εγω..

Εαν ηταν αυτοι σοβαροι, δε θα εβαζαν καν αγγελια να ταλαιπωρουν τον κοσμο..

αυτοι ειναι τα καφενεια φιλε...

 

 

Συνηθως βαζω αγγελια και με βρισκουν...αν και δε λεει κατι..και γω μπορει να παρω τηλ...

αλλα ρε φιλε..ειναι σουρεαλιστικο να περιμενουν οντισιον 2 και 3 ατομα...για ενα γκρουπ που αν υπηρχε αστυνομια της μουσικης θα τους ειχε χωσει μεσα...

 

 

 


Εσύ δηλαδή πηγαίνοντας αδιάβαστος έκανες ότι καλύτερο περνούσε απ’ το χέρι σου για παίξει το σύνολο, αλλά το φταίξιμο ήταν δικό τους που δεν προχώρησε.

Άσε κατάλαβα, YOLO αδερφέ και συγνώμη για την παρεμβολή. Να μπαίνεις να γράφεις πιο τακτικά να μεταλαμπαδεύσεις και τίποτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ekim είπε


Εσύ δηλαδή πηγαίνοντας αδιάβαστος έκανες ότι καλύτερο περνούσε απ’ το χέρι σου για παίξει το σύνολο, αλλά το φταίξιμο ήταν δικό τους που δεν προχώρησε.

Άσε κατάλαβα, YOLO αδερφέ και συγνώμη για την παρεμβολή. Να μπαίνεις να γράφεις πιο τακτικά να μεταλαμπαδεύσεις και τίποτα

 Διακρινω μια κακια..

Μα γιατι? εγω σε συμπαθησα.

Μη με παιρνεις στο γκρουπ σου ...αλλα θελω να μαστε αγαπημενοι..δεν ειναι αναγκη να συμφωνησουμε..

αντε παμε για νανι

 

υσ..το yolo τι σημαινει? 

Επεξεργασμένο από biftekas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2019 στις 12:38 ΜΜ, yameth είπε

Ναι, το σουφλέ είναι πρόβλημα.🤪

 

Είχα ακριβώς την ίδια εμπειρία πρόσφατα, σε σημείο που έχω σχεδόν αποφασίσει να μην φτιάξω σύνολο με ντραμερ... Ισως είναι οι λιγότερο συνειδητοποιημένοι μουσικοί συνόλου στην χώρα μας.

Εχεις ενα δικιο.

Ομως νομιζω οτι  μεγαλυτερο προβλημα  δημιουργουν οι κιθαριστες.Τουλαχιστο εγω ετσι το βιωνω..

Ο ντραμερ μπορει να μην ειναι τοσο σταθερος..οκ...κανεις δεν ειναι τελειος, Αλλωστε πολλες οι παλιοτερες ηχογραφησεις που το κοματι γρηγορευει...ομως απ τη στιγμη που δεν κανει break οποτε τουρθει, και σεβεται το κομματι ..ολα καλα..θα τσουλησει..Μπορει να μην τοχει το shuffle..oπως ειπωθηκε πριν...οκ...αποφευγουμε τα shuffle.Δεν γινεται να τα παιζουν ολοι ολα

 

Ο κιθαριστας ομως εχει καταλυτικη επιδραση στο συνολο.

Ειναι η φυση του οργανου..

Εαν εχει κιθαρα τυπου gibson..εαν παιζει χαμηλες..εαν υπαρχουν 2 κιθαρες που μπερδευονται συχνοτικα...ειναι δυνατον να ακουστει η κασα?

θα ακουστει το μπασο?

μετα θα παρει ο μπασιστας το πολεμικο active μπασο ...και παει αλλου η δουλεια..

 

Εγω σαν ακροατης παντως εχω κουραστει σε live και εχω φυγει απο κακους κιθαριστες..

Γιατι και τις καλτσες σου να παιζεις...πρεπει να εισαι μερος του συνολου...

Εκτος αν μιλαμε για μουσικες τυπου blues που χρειαζονται guitar hero

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, biftekas είπε

Εκτος αν μιλαμε για μουσικες τυπου blues που χρειαζονται guitar hero

 

Αν πρόσεξες για αυτό μιλάμε.

ΜιλαΝε μάλλον,εγώ blues έχω να παίξω 40 χρόνια 🙂

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "ελα μωρε δε βαριεσαι" ειναι γενικο φαινομενο δυστυχως, μεταξυ μουσικων τουλαχιστον.
Απο "ελα μωρε 12 μετρο ειναι" μεχρι "ε καπως ετσι παει, θα το τζαμαρουμε και λιγο". 
Ωστοσο το μονο που μπορει καποιος να κανει, ειναι να φιλτραρει τις συνεργασιες του οσο αυτο ειναι εφικτο.
Σιγουρα αυτοι που μπορουν να τα παιξουν ολα καλα ειναι ελαχιστοι, οποτε καλο ειναι ο καθεις να εστιαζει σε καποια ειδη και αυτα να εξελισει. Και κατα συνεπεια με αυτα να ασχολειται.
Τελος, οπως ειπε καποιος, το μπλουζ ειναι μια πολυ παρεξηγημενη εννοια, κυριως λογω των 12μετρων κομματιων.
Αλλα και λογω αυτων που νομιζουν οτι η μπαντα ειναι απλα το backing track για να κανει σολο ο κιθαριστας.
Καλη χρονια να χουμε!

Επεξεργασμένο από mike_rhd
  • Like 2

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την πεσατε ολοι στον Μπιφτεκα αλλα για μενα εχει δικιο.

 

Εκτος κι αν καποιος μου πει θα παιξουμε εκει κ εκει..κ θα παρεις τοσα...δεν καθομαι να βγαλω κυριολεκτικα.... ΝΟΤΑ!!

Αν  με παρουν τηλ και για μια ερασιτεχνικη φαση με μηδεν κλεισμενα live...ειναι τοσοι πολλοι οι λογοι που θα με κανουν να αποφασισω αν θελω να συμμετεχω σε αυτο προτζεκτ.

Ενα μισαωρο Jam ειναι υπεραρκετο για να δειξει σε εμενα αλλα κ στους αλλους..τι ψαρια πιανω..αλλα κ τι ψαρια πιανουν..αν γκρουβαρει, αν γουσταρω τα μουτρα τους κ αν γουσταρουν τα δικα μου κλπ.

Δεν χρειαζομαστε να δαπανησουμε ωρες μελετης για αυτο. Και ενα 12μετρο μπλουζ δεν ειναι καμια κβαντικη επιστημη εκτος κι αν μιλαμε για αρχαριους.

Τα τελευταια 10 χρονια λοιπον..παω σε studio για προβα - γνωριμια μονο για Jam. 

 

Θυμηθηκα ενα Jam που ειχαμε κανει με τον συγχωρεμενο τον audiokosta.

Δεν ειχα ακουσει ουτε ενα κομματι απο το ρεπερτοριο της μπαντας του και  απλα τζαμαραμε.

Καποια στιγμη αρχισε να παιζει καποια απο τα κομματια τους και εγω απλα ακολουθουσα.

μετα απο 10 λεπτα γυρναει στον κιθαριστα του κ λεει...

- μαλακα αυτος σε 2 προβες εχει ολο μας το ρεπερτοριο...

 

Η χημεια , η  σοβαροτητα κ φυσικα ο σεβασμος αναμεσα στα μελη για μενα ειναι ολα τα λεφτα. Αυτο θα με κανει να πω το ναι αν δεν παιζουν φραγκα. και φυσικα να παραμεινω σε αυτο το σχημα..γιατι καμια φορα,  αλλα λεμε στην 1η προβα που ειμαστε αγνωστοι κ αλλα στην 10η.

Κατα τα αλλα συμφωνω  εκτος απο τον Μπιφτεκα κ με την αρχικη κ πιο ψυχραιμη απο ολους κατ εμε τοποθετηση του fusion.

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από vagelism
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, vagelism είπε

την πεσατε ολοι στον Μπιφτεκα αλλα για μενα εχει δικιο.

 

Εκτος κι αν καποιος μου πει θα παιξουμε εκει κ εκει..κ θα παρεις τοσα...δεν καθομαι να βγαλω κυριολεκτικα.... ΝΟΤΑ!!

Αν  με παρουν τηλ και για μια ερασιτεχνικη φαση με μηδεν κλεισμενα live...ειναι τοσοι πολλοι οι λογοι που θα με κανουν να αποφασισω αν θελω να συμμετεχω σε αυτο προτζεκτ.

Ενα μισαωρο Jam ειναι υπεραρκετο για να δειξει σε εμενα αλλα κ στους αλλους..τι ψαρια πιανω..αλλα κ τι ψαρια πιανουν..αν γκρουβαρει, αν γουσταρω τα μουτρα τους κ αν γουσταρουν τα δικα μου κλπ.

Δεν χρειαζομαστε να δαπανησουμε ωρες μελετης για αυτο. Και ενα 12μετρο μπλουζ δεν ειναι καμια κβαντικη επιστημη εκτος κι αν μιλαμε για αρχαριους.

Τα τελευταια 10 χρονια λοιπον..παω σε studio για προβα - γνωριμια μονο για Jam. 

 

Θυμηθηκα ενα Jam που ειχαμε κανει με τον συγχωρεμενο τον audiokosta.

Δεν ειχα ακουσει ουτε ενα κομματι απο το ρεπερτοριο της μπαντας του και  απλα τζαμαραμε.

Καποια στιγμη αρχισε να παιζει καποια απο τα κομματια τους και εγω απλα ακολουθουσα.

μετα απο 10 λεπτα γυρναει στον κιθαριστα του κ λεει...

- μαλακα αυτος σε 2 προβες εχει ολο μας το ρεπερτοριο...

 

Η χημεια , η  σοβαροτητα κ φυσικα ο σεβασμος αναμεσα στα μελη για μενα ειναι ολα τα λεφτα. Αυτο θα με κανει να πω το ναι αν δεν παιζουν φραγκα. και φυσικα να παραμεινω σε αυτο το σχημα..γιατι καμια φορα,  αλλα λεμε στην 1η προβα που ειμαστε αγνωστοι κ αλλα στην 10η.

Κατα τα αλλα συμφωνω  εκτος απο τον Μπιφτεκα κ με την αρχικη κ πιο ψυχραιμη απο ολους κατ εμε τοποθετηση του fusion.

Ξεχνας κατι βασικο.

Η μπαντα εχει βαλει την αγγελια και ζηταει μουσικο να περασει για μια δοκιμη (πες το οντισιον), ζητωντας προετοιμασια σε 2-3 κομματια για να εχουν κατι να παιξουν και να μη βαρανε στο γαμο.

Αν δεν εχεις κατσει να "βγαλεις νοτα", ποιος ο λογος να απαντησεις στην αγγελια, να κλεισεις ραντεβου και να σπαταλας το χρονο των ανθρωπων?

 

ΥΓ δεν πιστευω να θεωρηθηκε πεσιμο το σχολιο μου?

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Ξεχνας κατι βασικο.

Η μπαντα εχει βαλει την αγγελια και ζηταει μουσικο να περασει για μια δοκιμη (πες το οντισιον), ζητωντας προετοιμασια σε 2-3 κομματια για να εχουν κατι να παιξουν και να μη βαρανε στο γαμο.

Αν δεν εχεις κατσει να "βγαλεις νοτα", ποιος ο λογος να απαντησεις στην αγγελια, να κλεισεις ραντεβου και να σπαταλας το χρονο των ανθρωπων?

 

ΥΓ δεν πιστευω να θεωρηθηκε πεσιμο το σχολιο μου?

Ο καθενας μπορει να ζηταει οτι θελει Σπυρο..{Μου εχει τυχει να μου ζητησουν 10 κομματια για οντισιον σε αγνωστη μπαντα...λες κ ηταν καμια μπαντα με 100 live σε αναμονη.}

 

Νομιζω οτι  καταλαβαινεις κ εσυ κ οσοι διαβαζουν οτι ξεκαθαριζω την θεση μου απο την αρχη οτι

- εγω παιδια ερχομαι για Jam...Και βλεπουμε...

Σε οποιον αρεσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου