Προς το περιεχόμενο

59 Les Paul DIY


HellFire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Oλα ωραια και ευγε, αλλα LP χωρις binding στο μπρατσο.......πασχει σοβαρα στο σκελος ποσα κεφαλια γυρνανε να κοιταξουν.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να μην εχει binding το μπρατσο? Εκπτωσεις θα κανουμε?😉

11 ώρες πριν, nasokosm είπε

Ωραίο έγινε 

αυτός που την πρωτόφτιαξε γυναίκα είχε στο μυαλό του

αυτό το κομμάτι πάει για την LP του φτωχού?

Μαλλον εμενα ειχε στο μυαλο του μετα απο τοσους κουραμπιεδες και μελομακαρονα που εχω φαει...

Αν αληθευει οτι πρεπει να περπατησεις 50 λεπτα για να καψεις ενα μελομακαρονο , τοτε εγω πρεπει να παω στο Θιβετ και να γυρισω με τα ποδια!

Επεξεργασμένο από HellFire

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρουταρισμα του σώματος και καθάρισμα στο oscillating drum sander.

Έγιναν και οι τρύπες για διακόπτη και ηλεκτρικά.

 

IMG_20191226_174507.jpg

IMG_20191226_181839.jpg

  • Like 1

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, nasokosm είπε

Δείξε μας λίγο και τις τρύπες που άνοιξες στο σώμα

πόσα κιλα?

Προϊστάμενε η σε παρακολουθούσες σήμερα που τα λέγαμε με τον Θάνο ,η κάνεις την ερώτηση για να τα πω και εδώ.😋

Το mahogany αυτό είναι πολλά βαρύ γιατί έρχεται από αγίους τόπους κάπου κοντά στα Ζωνιανά! Με τις τρύπες που άνοιξα αρχικά παρέμεινε βαρύ! μάλλον έφαγε και αυτό πολλούς κουραμπιέδες!Εγώ πληροφοριακά βρίσκουμε τώρα στην Ιορδανία με τα πόδια ....

Μετά από κάποιες συζητήσεις που είχα  με τον κύριο Gil Yaron,ο άνθρωπος έχει δουλέψει στην fender  και στην Gibson για όσους δεν τον ξέρουν ,πέρασε αρκετά χρόνια στην Αμερική πριν αποφασίσει να γυρίσει στο Ισραήλ και να μεταφέρει εκεί τις γνώσεις του και το εργαστήριο του. Εκείνη την περίοδο έτυχε να τον γνωρίσω και εγώ μέσα από ένα ξένο φόρουμ και να ανταλλάξουμε αρκετά mail. Τα τελευταία χρόνια λόγο των αναταραχών στην μεση Ανατολή πήρε την απόφαση να μεταφερει το εργαστήριο του στην Αμερική,έχει μια η δυο κόρες αν θυμάμαι καλά και η ασφάλεια της οικογένειας του ήταν και είναι πάνω από όλα,όπως είμαι φυσικό....τέλος παρενθέσεις .

Ο άνθρωπος αυτός λοιπόν με συμβούλεψε να σκάψω μέσα στην κιθάρα δύο θαλάμους δικής του σχεδιάσεις ,την οποία εφαρμόζει και στις 59αρες που φτιάχνει όπως και στο μοντέλο Bone. Μου προώθησε το σχέδιο αλλά με ζήτησε να μην το δημοσιεύσω.

Αν κάποιος είναι σχολαστικός μπορεί να βρει την διατάξει των θαλάμων στο ίντερνετ.

O Gil υποστηρίζει ότι με αυτη τη σχεδίαση το maple top πάλλεται καλύτερα με αποτέλεσμα να δίνει περισσότερα μεσαία.

Το αν ισχύει η όχι δεν το ξέρω,το αν ο άνθρωπος αυτός πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες,όπως υποστήριξε ένας άλλος Αμερικανός  φίλος στη σελίδα μου στο FB πάλι δεν το ξέρω,αυτό που ξέρω είναι ότι ο Gil έχει μεγάλη τεχνογνωσία στο θέμα κατασκευή κιθαρας και πάντα ηταν-ειναι πρόθυμος να βοηθήσει και να απαντήσει σε ερωτήσεις ,αυτό για μένα δείχνει άνθρωπο που δεν φοβάται να εκτεθεί μέσω του να να μοιραστεί .....

Το σώμα τώρα ζυγίζει 2.3κιλα.

 

 

 

 

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, HellFire είπε

Μετά από κάποιες συζητήσεις που είχα  με τον κύριο Gil Yaron

 

Ότι σου πει είναι ΝΌΜΟΣ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Ότι σου πει είναι ΝΌΜΟΣ.

Καλά τα λες Νίκο ,αλλά και οι Αμερικανοί  έχουν θέματα, δες το σχολείο ανθρώπου που έχει ωφεληθεί από τις γνώσεις του Yaron και που μέχρι πριν δύο χρόνια ρωτούσε δεξιά και αριστερά για βασικά θέματα οργανοποιιας.

 

IMG_20200105_110152.jpg

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίελος τρέχει στο πηγούνι!!!! 
 

Σε παρακολουθώ να ξες! 
 

Ψαρόκολλα θα βάλεις; Βάζαν τότες!

 

Τα τεμπλεητς μπορούμε να τα αντιγράψουμε; Ακόμη καλύτερα τα έχουμε σε κανένα .cad???

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου