Προς το περιεχόμενο

Toshiba Satellite 110Cs


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Μου έφερε laptop ο Άι Βασίλης .

Δεν το πήρα ακόμα εις χείρας μου, αλλά είναι επίσημα δικό μου.

Είναι τσεκαρισμένο ότι δουλεύει, απλά έχει να ανοιχτεί .....ούτε ξέρουν πόσο.

Ελπίζω να έχει windows 95 πάνω

Πρόκειται για το Toshiba Satellite 105Cs......μοντέλο 1995

Επιτέλους θα γίνω portable.

 

Οι δύο πρώτες φωτο.....στο σημειο που βρεθηκε και μου τις έστειλαν (κάτι σαν barn find )

H τρίτη , τα καταπληκτικά specs του

H τεταρτη, μια από το net (closeup).

 

Μπήκε καλά το 2020 😛

81136621_624237058313491_5748597396783235072_n.jpg

81973087_501862113766913_6718175663875948544_n.jpg

08.jpg

00.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του χρόνου, να του πεις του Άη Βασίλη να σου φέρει ένα τέτοιο να γουστάρεις περισσότερο.

 

 

s-l1600.jpg

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ πάλι σκέφτομαι ότι κάποιος, το 1995 ή 1996 έδωσε μερικές χιλιάδες δραχμές, αν υπολογίζω σωστά , μπορεί και μισό εκατομμύριο, μπορεί και παραπάνω .........δηλαδή λεφτά......και πλέον είναι για σκράπ (ήταν πριν το διασώσω 😛 ).

 

Απίστευτη σπατάλη η τεχνολογία.....ένα βαρέλι χωρίς πάτο, με μηδενική σχεδόν πρακτική εφαρμογή (πέραν του θεαθήναι) εκείνη την εποχή.

 

Τουλάχιστον πλέον παίρνεις έναν υπολογιστή, σε λογική τιμή,  (αναγκαστικά ή μη κάνεις όλες τις δουλείες σου με αυτόν) και τον έχεις για μια 10ετια χωρίς να θεωρείται εντελώς ξεπερασμένος.

 

Τότε μέσα σε 18 μηνες το "μηχανάκι" σου ήταν για τα σκουπίδια.

 

Το πρώτο μου laptop το είχα πάρει το 2001 450,000 δρχ........ήμαρτον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, LK είπε

 Τουλάχιστον πλέον παίρνεις έναν υπολογιστή, σε λογική τιμή,  (αναγκαστικά ή μη κάνεις όλες τις δουλείες σου με αυτόν) και τον έχεις για μια 10ετια χωρίς να θεωρείται εντελώς ξεπερασμένος.

 Τότε μέσα σε 18 μηνες το "μηχανάκι" σου ήταν για τα σκουπίδια.

 Εδώ και ~20 χρόνια η τρελή κούρσα της τεχνολογίας φρέναρε. Στην 80s δεκαετία και στην μισή 90s έγινε το ξέσπασμα (όπως κάπου κάποτε έγραψες) και μετά, εκτός ίσως των smartphones και των επίπεδων τηλεοράσεων, δεν είδαμε κάτι το "τραγικά" καινοτόμο.

 

17 λεπτά πριν, LK είπε

 Εγώ πάλι σκέφτομαι ότι κάποιος, το 1995 ή 1996 έδωσε μερικές χιλιάδες δραχμές, αν υπολογίζω σωστά , μπορεί και μισό εκατομμύριο, μπορεί και παραπάνω .........δηλαδή λεφτά......και πλέον είναι για σκράπ (ήταν πριν το διασώσω 😛 ).

 Το πρώτο μου laptop το είχα πάρει το 2001 450,000 δρχ........ήμαρτον.

 Μην ξεχνάς ότι σήμερα σε ένα εξευτελιστικά φθηνό τσιπάκι χωράει μια πλακέτα 20cm X 20cm του άλλοτε γεμάτη με τρανζίστορς και άλλα, ξεχασμένα πλέον, ηλεκτρονικά εξαρτήματα.  Και βέβαια, το καινούριο στην αγορά πλερώνεται.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@cigaret13

 

Έτσι είναι...πάνω κάτω ή μάλλον έτσι ακριβώς.

Σε συνδυασμό με κάποια άλλα, που βρίσκονται τα εργοστάσια παραγωγής, πόσο φορολογούνται τα προϊόντα, ανταγωνισμός μεταξύ περισσότερων πλέον εταιριών........πολιτική να έχουν όλοι υπολογιστή -κυρίως μέσω επιδοτήσεων (για όποιον λόγο, είτε γιατί είναι κάλοι άνθρωποι είτε για θεωρίες συνωμοσίας....) ........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα βέβαια εδώ που τα λέμε....., μπορεί να υπάρχουν σε μυστικά εργαστήρια έτοιμες συσκευές τηλεμεταφοράς, συσκευές διαβάσματος σκέψης, κάψουλες-θάλαμοι που βγαίνοντας από αυτές να σε απαλλάσουν απ'όλες τις αρρώστιες κ.τ.λ κ.τ.λ.....

😎🤔🤩🤐🤯

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 minute ago, cigaret13 said:

Τώρα βέβαια εδώ που τα λέμε....., μπορεί να υπάρχουν σε μυστικά εργαστήρια έτοιμες συσκευές τηλεμεταφοράς, συσκευές διαβάσματος σκέψης, κάψουλες-θάλαμοι που βγαίνοντας από αυτές να σε απαλλάσουν απ'όλες τις αρρώστιες κ.τ.λ κ.τ.λ.....

😎🤔🤩🤐🤯

Φυσικά υπάρχει τεχνολογία, που δεν την ξέρουμε και θα δοθεί για εμπορικούς σκοπούς ύστερα από x χρόνια.

Πάντα έτσι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • LK changed the title to Toshiba Satellite 110Cs

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου