Προς το περιεχόμενο

Toshiba Satellite 110Cs


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και μια ερώτηση, πολυπράγμων δικηγόρε..., εκτός από decor το προορίζεις και για κάτι άλλο...; 🤐🤔

Επεξεργασμένο από cigaret13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
13 minutes ago, cigaret13 said:

Και μια ερώτηση, πολυπράγμων δικηγόρε..., εκτός από decor το προορίζεις και για κάτι άλλο...; 🤐🤔

Πάντα η απόκτηση μιας παλαιότερης συσκευής , έχει για εμένα τις έξης "εφαρμογές".

Πέρα της διάσωσης ή του ντεκόρ (αν και πιο πολύ σε storage επίπεδο αποθηκεύονται- δηλαδή δεν εκτίθενται σαν μουσειακά αντικείμενα) , σκοπός μου είναι να λειτουργήσει, όπως λειτουργούσε την περίοδο που βγήκε.

Π.χ. θα δω τι λειτουργικό έχει πάνω του, τι του λείπει από προγράμματα της εποχής, και θα του τα περάσω , αν υπάρχει κάποια έλλειψη.

 

Μετά θα παίξω μαζί του λίγο, και μετά θα τον αποθηκεύσω.

¨Ένα χρόνο μετά, θα τον ξανα θυμηθώ και θα περάσω μαζί του ένα ή δύο απογεύματα.

Αν βάλεις ό,τι έχω x τέτοια παιχνίδια, μπορείς να καταλάβεις ότι θα καλύψω αρκετά απογεύματα........π.χ. ενός μηνός απογεύματα,

Απογεύματα που θα βαριέμαι να κάνω κάτι άλλο, μιλάμε πάντα για χρόνο "διασκέδασης", π.χ. θα βαριέμαι να βγω μια βόλτα ή για ένα ποτό ή να διασκεδάσω με σύγχρονα μέσα.

 

Πρακτικά λοιπόν , διασκέδαση και ίσως ενασχόληση του μυαλού (π.χ. άντε να θυμηθώ τα windows 95)...και αποφυγή αλτσχαιμερ 😛

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

άσχετο και σόρυ για το οφτοπικ:

 

πριν μερικές μέρες πρέπει να είχες έντονο λόξυγγα μια και σε μνημόνευα στον πεθερό μου κάνοντας ακρόαση τα κάτωθι πάλαι ποτέ hi end γιαπωνέζικα και αμερικάνικα μωρά του με τους "μουσικότατους" χάρτινους κώνους... Coral bx 2000 και Jbl lx4-1...

 

κι όμως, ειδικά με τα πρώτα (μοντέλα του 1970) μάλλον θα μπορούσα να συζήσω και σήμερα... 😋

 

coral22B020.jpg

 

o0480036013258600428.jpg?caw=800

 

  • Like 2

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εκλεκτά. Λόξυγκα δεν είχα συνεχίστε τη συζήτηση 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

......και το πρώτο Boot ύστερα από  20 χρόνια.

 

Χαρακτηριστικά :

Pentium  processor

Windows 95 Microsoft plus (Ελληνικά).

 

16 ΜΒ ram

4GB  hard drive

 

Η αυτοψία έδειξε:

Main battery....σχεδόν νεκρή.

Backup battery 7.2 volt ok

Η RTC battery πάμε για αντικατάσταση.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχει «επαφή» με τον έξω κόσμο …....μιας και το floppy drive του δεν λειτουργεί…. ίσως αν το ζορίσω πάρει μπρος (έχει να δουλέψει κοντα στα 20 χρόνια) ,

 

Δοκίμασα να του κουμπώσω δυο κάρτες δικτύου στο PC Card slot που έχει, αλλά χωρίς drivers (πώς να τους βάλλω άλλωστε …..) δεν τις αναγνώρισε με τους Generic drivers που είχε.

 

Τελευταία λύση, βγάζω τον σκληρό, τον κάνω "εξωτερικό", περνάω σε αυτόν τους dirvers από τις κάρτες δικτύου και έτσι θα τον συνδέσω με το δίκτυο μου και θα μπορώ να μεταφέρω και αρχεία προς και από αυτόν.

 

Πολύ ωραίο παιχνιδάκι!

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • LK changed the title to Toshiba Satellite 110Cs

Και εγώ σε καταλαβαίνω. Τρελαίνομαι κι εγώ με το παλιο hardware.

 Έχω μετανοιώσει που έχω δώσει όλες αυτές τις δεκαετίες πολύ πράγμα και λόγω μάλιστα της δουλειάς είχα πάντα πρόσβαση σε διάφορο εξοπλισμό ηλεκτρονικοϋπολογιστικού ενδιαφέροντος.

 Μάλιστα ήμουν υπέρμαχος του πως σε περιπτώσεις μεγάλων καταστροφών, αν και πλέον η τεχνολογία, το cloud service, οι δορυφορικές συνδέσεις και  το prioritization στους αρμόδιες φορείς κλπ. φροντίζει για αδειάληπτη πρόσβαση και παροχή, θα πρεπει να κρατάμε, και κρατάω όσο μπορώ τον παλαιό εξοπλισμό, γιατί μπορεί να γινουν τα πράγματα έτσι που αυτοί που θα απομείνουν θα πρέπει να δουλεψουν και να οργανωθούν γραφειοκρατικά με ότι βρούν και να φτιάξουν αντίστοιχες δομές.

 

 Καλό είναι να κρατάμε επαφές και να ξέρουμε το παλιο.

 

 Γιατι όταν οι αλγόριθμοι τρελαθούν και επιτεθούν για να πάρουν τον πλήρη έλεγχο, θα πρέπει να τους αντιμετωπίσουμε με κάθε μέσο.

 χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

 

  • Like 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τα πάντα είναι......ιστορία.

Και καλό θα είναι να τη μαθαίνουμε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου