Προς το περιεχόμενο

τσιου τσιου trussrod


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια καλημέρα σας ,πρώτα απο όλα

 

'Εχω μια Ibanez GIO σειρά ,GAX-70 ,

https://agoura.americanlisted.com/music-instruments/ibanez-gio-model-gax70-125_28358569.html

την οποία βασικά δεν παιζω και την έχω αφήσει σε μία γωνία.Σήμερα το ξενυχτισα εντελώς ,και κατα τις 7 το πρωϊ μου ρθε να δω τι γινεται με αυτή.

 

Ειδα λοιπον μια τεράστια αποσταση αναμεσα στις χορδες και το μπράτσο και μια U  καμπύλη του μπράτσου και ειπα ας δοκιμάσω να το ρυθμισω.

Κάπου είδα για το Τ.R.A.I.N. ακρωνύμιο ,εμενα μ'αρέσει γιατί μου θυμιζει τη σωστή σειρα για setup στη κιθάρα (Tuning Relief Action IntonatioN)

Λοιπόν όταν γυρίζω το trussroad clockwise (κοιταζοντας απο τη ταστιερα προς το headstock) ,όσο και αν το γυρνάω ,δεν το νοιώθω να σφίγγει κάπου...

Κάπου ελάχιστα σφίγγει ,αλλά με λίγο παραπάνω γύρισμα ξαναχαλαρώνει.

 

Ε ,εντάξει είπα ,έχω κάνει μάλλον στο παρελθόν τη πατάτα μου και το έχω σκίσει το trussrod.Eιδα καποια βιντεακια στο youtube ,ε λέω "το σκισες που το σκισες" ,τι έχεις να χασεις.....και άρχισα να γυρίζω το allen counterclock wise.Και συνέβη το πλέον κουφό : το trussrod που πριν απο μερικά λεπτά θεωρούσα οτι ειναι χαλασμένο ,έσφιξε και δεν παει άλλο

 

Επειδη πολλά χρονια πριν πιο παλιά ο φίλος Peter Πλατής μου είχε δείξει trossrod και μου είχε εξηγήσει το πως δουλεύει , αυτό που θυμάμαι ειναι ποτέ να μη βάζω πολλή δύναμη οταν το ρυθμιζω ,για να μη κάνω ζημιά.Θεωρώ οτι δεν έχω κάνει ούτε σήμερα ,αλλά ούτε και στο παρελθόν πατάτα....ποτέ δηλαδη δεν εβαλα τόση δυναμη που να πω παει ,εσπασε.

 

H κατασταση όμως ,ή πιο σωστά το trussrod ,μου φαίνεται πολύ τσίου....

 

Εσείς τι λέτε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγάλτο έξω και έλεγξέτο το, κατα πάσα πιθανότητα θα είναι του συγκεκριμένου τύπου (αφαιρέσιμο), ίσως και double action. Όταν το γυρνάς ανάποδα τότε το τόξο του μπράτσου αυξάνεται ?

Τεσπα ελπίζω να είναι αφαιρέσιμο οπότε και το αλλάζεις με καινούργιο και καθάρισες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, rgxinap said:

βγάλτο έξω και έλεγξέτο το, κατα πάσα πιθανότητα θα είναι του συγκεκριμένου τύπου (αφαιρέσιμο), ίσως και double action. Όταν το γυρνάς ανάποδα τότε το τόξο του μπράτσου αυξάνεται ?

Τεσπα ελπίζω να είναι αφαιρέσιμο οπότε και το αλλάζεις με καινούργιο και καθάρισες.

 

 

ευχαριστω για την απαντηση.το αφησα μερικες ωρες τερματισμενο και φαίνεται να δουλευει ,το action ειναι πολυ χαμηλοτερο και η κιθαρα παιζεται πλεον.θα το ψαξω παντως καποια στιγμη να ξερω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Χρόνια πολλά. Clockwise κοιτώντας από ταστιέρα προς headstock, είναι χαλάρωμα, οπότε φυσιολογικά δεν σου έσφιγγε.

 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Πνοή και Νύξη said:

Χρόνια πολλά. Clockwise κοιτώντας από ταστιέρα προς headstock, είναι χαλάρωμα, οπότε φυσιολογικά δεν σου έσφιγγε.

 

 

Επίσης Φάνη χρόνια πολλά. Υπάρχει κόσμος που το εννοεί κατ'αυτόν τον τρόπο? Οι πιο πολλοί εννοούν απο την όψη που μπαίνει το άλεν και βάζουν προς τα μπρος την δύναμη, και αυτη ειναι απο headstock προς ταστιέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, rgxinap said:

 

Επίσης Φάνη χρόνια πολλά. Υπάρχει κόσμος που το εννοεί κατ'αυτόν τον τρόπο? Οι πιο πολλοί εννοούν απο την όψη που μπαίνει το άλεν και βάζουν προς τα μπρος την δύναμη, και αυτη ειναι απο headstock προς ταστιέρα.

 

Υπαρχει κοσμος που -περιγραφει πως- ενεργει με αυτον τον τροπο. 

 

On 1/2/2020 at 8:15 AM, sonicapg said:

Λοιπόν όταν γυρίζω το trussroad clockwise (κοιταζοντας απο τη ταστιερα προς το headstock) ,όσο και αν το γυρνάω ,δεν το νοιώθω να σφίγγει κάπου...

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου